Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Romania NU va adopta euro in urmatorii 10 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postpointiv, on 24th April 2010, 13:50, said:

Motive pt care se intarzie adoptarea euro (or mai fi si altele, dar astea le vad eu):
1. creditele in lei se vor transforma in credite in euro, mult mai avantajoase pentru populatie
Da, dar si depozitele in lei se vor transforma in depozite in euro, mult mai dezavantajos pentru populatie. In plus, nu te opreste nimeni sa-ti faci credit in euro daca ti se pare asa avantajos.

Quote

2. tiparnitza lui Isarescu dispare ( precum si cei cca 150 ani de existenta a monedei numita LEU. AMIN!)
"Tiparnita" lui Isarescu nu mai tipareste cum o facea pe vremuri, insa Isarescu are inca mijloacele, vointa si inteligenta cu care poate sa dreaga busuiocul dupa ce prealuminatii aflati la guvernare se incapataneaza sa dea cu oistea-n gard. In momentul in care se adopta euro suntem in fundul gol. Vezi situatia Greciei.

Quote

3, deficit mare
Deficitul nu prea are legatura cu moneda de circulatie.

Pe mine ma multumeste leul, n-am nevoie de euro.

Edited by andrei_0, 27 April 2010 - 08:32.


#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1.deficitul are de-a face cu conditiile de adoptare
2.vezi cum germania a propus scoaterea greciei din eurosistem
3.2014 din parti

pentru cine vrea, sa se apuce sa studieze uniunea economica si monetara
diversele criterii de convergenta, diversele criterii adiacente si recomandari
atributiile bancilor centrale  si ale BCE, etc

si atunci o sa-si dea singur seama ca pana in 2014 ar fi nu numai imposibil intr-o tara ca romania dar si un dezastru pentru romani

#21
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
nu inteleg cum se faca ca, daca adoptam o moneda mai sanatoasa economic (cum e euro), romanii vor suferi mai mult decat daca se lasa sa circule leul.
Care romani vor suferi mai mult? cei care sunt la "manete"?

Eu ma consider un "roman de rand" si pot sa spun ca de fiecare data cand am strans cativa lei sa-i am ( vorba romanului : "Bani albi pentru zile negre"), am constatat ca STAT-ul mi-a tras-o iar!
vreti sa scanez primul meu cec cu care statul mi-a tras-o? in 1990 aveam vreo 2000 lei pe cec.........ii am si acum, daca n-oi fi pierdut intre timp cec-ul.....
nu mai zic de cecurile de 5000 lei pt masina care le aveau ai mei (2 , unul pt mine, unul pt soru-mea)
Sa spun din '90 pana prin 2000 , de cate ori am incercat sa strang bani in lei si ma trezeam ca s-au devalorizat?

De ce as dori sa mai existe leul cand exista doar pentru a-i pacali pe romani prin devalorizare?

Care ar fi diferenta ca in loc de 1000 ron s-ar lua salariu sa zicem 250 euro si in loc de 1 ron pe o paine s-ar da 0,25 eurocenti?
Sau in loc de 200ron impozit ar plati 50euro?
Eu nu vad nici o diferenta pentru omul de rand.
(am pus pt simplificare 1 euro=4ron)
Daca insusi statul n-are incredere in leu si stabileste accize si taxe in functie de euro, eu de ce as dori in continuare sa castig lei?

#22
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postspare-me, on 27th April 2010, 09:38, said:

si atunci o sa-si dea singur seama ca pana in 2014 ar fi nu numai imposibil intr-o tara ca romania dar si un dezastru pentru romani
daca ma intrebi pe mine, eu asa as prefera ... sa se duca totul de rapa. In punctul asta, nu cred ca avem clasa politica, capabila de reforme, insa sunt capabili de dus populatia cu zaharelul, ceea ce prelungeste la nesfarsit o situatie extrem de proasta pe termen lung.

Daca 50% ar incepe sa sufere un pic de foame sau alt fel de lipsuri, probabil s-ar mobiliza sa-i plimbe de la putere pe smecherii actuali.

In plus, desi economic vorbind trecerea la euro este proasta, are si avantaje colaterale, de genul, devine evident pentru fiecare roman, ca traieste prost cu 400 euro salariu, la 1,2 euro benzina + alte pretui, versus aceleasi cifre din Europa.

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pointiv.
nimic nu e atat de simplu cum pare de jos...de la muritorul de rand.
sunt multe conditii care se ramifica asemeni unei caracatite in f. multe domenii pe care nici nu le visezi.
apuca-te si cauta un pic...vezi cum a fost cu slovenia in 2007 (cand noi intram in ue, ei adoptau euro dupa numai 3 ani de la aderarea la ue in 2004) si vezi cum e cu grecia acum (si cand a adoptat grecia euro)

celest

de acord partial.

de ce ? pentru ca am aplicat o judecata similara la intrarea romaniei in euro si aceasta tara (romania) a reusit sa-mi dea peste ochi si sa ma contrazica.

am zis asa :ba, nu vrem de buna voie, ne vor obliga aia prin directive, amenzi, etc

si uite ca tot reusim intr-un mod perfect infailibil sa nu facem nimic (ca natie) sa ne facem de rahat, sa nu facem reforme, sa nu absorbim fonduri, sa nu avem o clasa politica unita si cu dorinta de progres ci numai cu certuri si goana dupa ciolan.

ar fi la fel si cu adoptarea euro.

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
interesant ca cica in romania este supernaspa, salariu mediu 350 de euro, litru de benzina 1,2 euro, DAR, culmea, mincatz-ash, nu ai loc sa arunci un ac pe strazi de masini. sau pe trotuare. al dracului chestie, culmea economiei slab dezvoltate si a traiului prost

io, ca ne anal ist, cred ca vom adopta euro in 2014. sa fim seriosi, mai sint 4 ani. cine dracu isi imagina in 2003 ca romania o sa intre in ue in 2007? satana, toti erau fix ca acuma, cu indeplinirea obiectivelor si alte cretineli

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
corect...dar atunci nu era precedent.
acum e...acum 'e' doua, de fapt.

1.ca romania si bulgaria s-au facut de rahat in ue si au fost voci care-au sugerat excluderea (Desi potrivit tratatelor in vigoare e imposibil)
2.precendetul grecia...

in 2003 lumea visa criterii si "alte cretineli"

iar dupa 2007 UE numai asta viseaza. sa le inaspreasca si sa le si aplice pentru a nu se repeta istoria cu doua cele mai de rahat tari din ue.

iar dupa problema actuala a greciei, per ansamblu, vor avea grija (Ca niste oameni sanatosi la cap ce sunt, nu ca romanii) sa previna in loc sa 'incerce' sa trateze.

sigur, eu sunt un neica-nimeni in acest mecanism...dracu' stie ce jocuri de culise se fac, cum se iau deciziile si ce nebuni/corupti/jmenareli se fac la orice nivel, adica si f. inalt.

daca intram in zona euro in 2014 (ceea ce ar insemna paritate fixa inca din 2011 fata de euro  = :lol:) atunci va fi o greseala mare si pentru ei si pentru noi. si pentru ca nu e numai dupa noi eu zic ca nu va fi asa

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io unu nici nu vreau euro. leii sint mult mai misto

#27
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Trecerea la euro e buna din perspectiva eliminarii riscului valutar, care, in mod normal ar trebui sa se identifice in cash-flow-ul producatorilor locali, si sa rezulte in scaderea pretului platit de consumatorul final pentru produsele autohtone. (ma refer aici la scaderea ponderii cheltuielilor pt. alimentatie in cosul zilnic).

In schimb, moneda va fi foarte sensibila la variatiile de pe piata europeana, si BNR-ul nu va mai putea interveni pt. a domoli o eventuala apreciere/depreciere a monedei fata de USD de ex.

Oricum, decat Euro mai bine trecem la Yeni, e mai sanatos pe termen lung :).

Eu personal inteleg politica UE astfel: Aproape toti sa aiba ce manca si unde sa stea, (asta sa se asigure din salariul minim), restul fiecare se descurca cum poate.(masina/casa in proprietate/excursii/etc.)

Edited by Asassin, 27 April 2010 - 11:34.


#28
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postspare-me, on 27th April 2010, 12:06, said:

ceea ce ar insemna paritate fixa inca din 2011 fata de euro  = :lol:)


View PostAsassin, on 27th April 2010, 12:32, said:

Trecerea la euro e buna din perspectiva eliminarii riscului valutar, care, in mod normal ar trebui sa se identifice in cash-flow-ul producatorilor locali, si sa rezulte in scaderea pretului platit de consumatorul final pentru produsele autohtone. (ma refer aici la scaderea ponderii cheltuielilor pt. alimentatie in cosul zilnic).

:D nu stiu de ce exista impresia ca paritatea o sa fie stabilita la o valoare simpatica asa .. inainte sa devina fixa, ar trebui sa devina reala si personal, am senzatia ca reala este undeva la 4,9-5.0. Evident, la 4,1 si cu tente de 4, sa dea bine sa nu se supere, importatorii, exportatorii, prietenii, asociatii si nu in ultimul caz, imprumutatii in euro, nu o sa fie nicio adoptare. Nici euro, nici yen :D

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu stiu cine are impresiile despre care vorbesti deoarece de mine sigur nu e vorba.
eu am spus doar ca in mod obligatoriu va exista acest lucru, fiind o conditie obligatorie din ERM II.

iar ceea ce spui tu (apropo de realism, etc) sunt exact chestiile care ma fac sa ma indoiesc ca aceasta conditie obligatorie va fi adoptata spre finele lui 2011 (un termen absurd de scurt) pentru a permite intrarea in eurosistem in 2014

#30
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postspare-me, on 27th April 2010, 11:54, said:

pointiv.
nimic nu e atat de simplu cum pare de jos...de la muritorul de rand.
sunt multe conditii care se ramifica asemeni unei caracatite in f. multe domenii pe care nici nu le visezi.
apuca-te si cauta un pic...vezi cum a fost cu slovenia in 2007 (cand noi intram in ue, ei adoptau euro dupa numai 3 ani de la aderarea la ue in 2004) si vezi cum e cu grecia acum (si cand a adoptat grecia euro)
...........

pentru ca au cheltuit ca pe vremea cand aveau acces la tiparnita, de aceea Grecia si Slovenia au probleme mai mari. Si Romania va face la fel, pt ca nici conducatorii nostrii "iubiti" nu-s mai breji.
Iar din ce citesc, tot in buzunarul omului de rand se reface economia la cei care n-au adoptat mondeda euro, prin inflatie. Ceilalti, neavand acces la tiparnita si incapabili sa reduca cheltuielile ( ca asa e statul in general) e normal sa aiba recesiunea economica mai severa.

Asa ca, repet, ca cetatean obisnuit, prefer sa stiu ca nu mi se devalorizeaza economiile.
Isi revine mai greu economia daca nu se apeleaza la inflatie, dar ce-mi pasa mie ca managerii nu si-au prevazut "fond de risc" sau s-au extins prea mult prin imprumutare excesiva sau mai stiu eu ce?
Nu mi se pare normal ca economia unei tari sa-si revina tocmai pe seama celor care au fost cumpatati si si-au facut economii pentru ca au fost altii care s-au supraindatorat!

Edited by pointiv, 27 April 2010 - 15:48.


#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
motivele sunt incomplet accesibile cetatenilor de rand.
si si daca sunt, actiunile sunt complet inaccesibile.

#32
ladyaa

ladyaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.04.2010

View Postspare-me, on 27th April 2010, 17:00, said:

motivele sunt incomplet accesibile cetatenilor de rand.
si si daca sunt, actiunile sunt complet inaccesibile.

Cand au infiintat U.E. nu au facut referendum pe baza ideii ca oricum prostimea nu va intelege ce vor ei sa faca. Intr-un fel au dreptate nu poti chema la vot oamni care nu inteleg ideea si voteaza doar ca sa-si dea cu parerea dar de aici pana la construi planuri marsave de ruinare a unor popoare e cale lunga.
Sunt incomplet inaccesibile si ai ci ai perfecta dreptate- pentru ca nu sunt tocmai ortodoxe si probabil ca sunt ultra secrete pentru Russia si America- dar cu noua ordine mondiala - nici nu mai pot sa-mi dau seamna cine cu cine mai tine

#33
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postladyaa, on 5th May 2010, 17:18, said:

Cand au infiintat U.E. nu au facut referendum pe baza ideii ca oricum prostimea nu va intelege ce vor ei sa faca. Intr-un fel au dreptate nu poti chema la vot oamni care nu inteleg ideea si voteaza doar ca sa-si dea cu parerea da
....................

da, in schimb ii lasi sa-si aleaga un precinstit si maret conducator iubit, pentru ca acolo aleg cu chibzuinta si intelepciune, in fluturatul steguletelor de campanie, a micilor de pe gratare si a "vrajelii" el®ectorale

Edited by pointiv, 13 May 2010 - 09:32.


#34
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
CE: Romania nu indeplineste niciun criteriu pentru aderarea la zona euro

http://www.zf.ro/zf-...a-euro-6113770/

#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai da...si ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate