Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Romania NU va adopta euro in urmatorii 10 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

"Sansele ca Romania sa intre in zona euro la orizontul lui 2014 sunt mici. Eu nu cred ca Romania va adopta euro in urmatorii 10 ani, deoarece are probleme fiscale structurale care vor continua, iar Comisia Europeana si Banca Centrala Europeana (BCE) vor fi stricte in acest sens", a spus Kenneth Orchard (foto), potrivit NewsIn.

Pe de alta parte, el sustine ca in Romania nu este vizibila "vointa politica" de a corecta dezechilibrele economice in scopul adoptarii euro.

"Teoretic este posibil ca Romania sa ajusteze deficitul bugetar spre limitele impuse de UE, dar nu vad asemenea vointa. Nici clasa politica, nici populatia nu par sa-si doreasca asta. In unele tari, adoptarea euro are importanta in plan politic. De exemplu in Estonia, unde guvernul a facut reforme pentru a putea adopta euro. In Romania nu exista o dezbatere in acest sens", a mai spus analistul Moody's.

Agentia de evaluare financiara prognozeaza un deficit bugetar de 8,5% din PIB in Romania in 2009, potrivit standardelor de calcul ESA95.

Autoritatile romane s-au angajat, prin acordul cu FMI si UE, sa se incadreze in acest an intr-o tinta de deficit bugetar de 7,3% din PIB, urmand ca in 2010 sa il reduca la 5,9% din PIB, potrivit standardelor locale (metoda de calcul cash).

Potrivit Tratatului de la Maastricht, unul dintre criteriile principale pentru adoptarea euro este limitarea deficitului bugetar la 3% din PIB.

Totodata, Orchard apreciaza ca noul guvern va fi obligat sa continue reformele structurale in contextul acordului cu FMI si UE.

"Dupa formarea noului guvern, reformele vor reincepe. FMI si UE au fost oricum foarte rabdatoare pana acum, deci autoritatile romane nu vor avea de ales, trebuie sa progreseze. Romania are un istoric de intrerupere a reformelor. Perioadele de progres rapid sunt de obicei urmate de perioade de incetinire a acestora. Cred insa ca prima jumatate din 2010 va fi un interval de progres pe partea de reforme structurale", a spus analistul de la Moody's.

Sursa: Wall-street.ro

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
da, tot felul de zevzeci isi dau cu parerea. eu cred ca, eu cred ca... io zic ca numai un timpit se arunca sa faca profetii economice pe 5 ani sau pe 10 ani. acum 2 ani toti idiotii vedeau numai bunastare si dupa 2 luni a venit supercriza :scared:

acuma intrebarea mea este cine este ala care face afirmatii dintr-astea, pentru ca dupa poza pare a fi un fraier coclit :lol:

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Vrem sa adoptam euro, dar nu exista o dezbatere pe acest subiect, nu am vazut studii ale BNR sau ale Finantelor pe aceasta tema.Atata vreme cat ele nu exista, credibilitatea calendarului de adoptare a euro e redusa. Avem si probleme pe partea fiscala, dar atunci cand vom fi evaluati si la cum arata lucrurile in momentul de fata…
Asta e unul dintre fragmentele discutiilor de la Conferinta Analistilor Financiari Bancari de azi.

http://hymerion.word...in-accest-sens/

#4
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Pana la urma tot vom adopta moneda euro. Nu mai conteaza cand vom adopta moneda. Ca va fi peste un an, trei sau in 2015, 2020, nu mai are importanta. Tot vom intra in acest cerc vicios, alta sansa nu vom avea.

Edited by Gabysh, 10 December 2009 - 10:08.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ba conteaza extrem de mult CAND.

NU poti adopta euro cu salariu mediu de 350 euro -> salariu mediu trebuie sa fie min dublu -> economia trebuie sa isi permita acest lux (sa duduie).

Cu cat acest termen se apropie, cu atat presiunea statului pt cresterea salariilor va fi mai mare.
Asta e doar un considerent.

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Sa speram ca il vom avea pe Isarescu premier, dar el ar putea atinge tintele pana in 2014...

#7
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

View Postfloraur, on 11th December 2009, 02:27, said:

Sa speram ca il vom avea pe Isarescu premier, dar el ar putea atinge tintele pana in 2014...
Care tinte ? A afirmat la emisiunea lui Moise Guran ca i se pare o gluma proasta informatia/zvonul trecerii la euro.
Care isarescu premier !? A mai fost ai uitat se pare, a fost tare dezamagita lumea si s-a intors inapoi la banca, acolo se pare se pricepe,premier nu s-a nascut pentru Ro ori nu stim noi de el.

Edited by Header, 11 December 2009 - 04:03.


#8
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Aici sint pe aceeasi unda cu Mosso.
Care analisti? Care prevedeau barilul de petrol la mijlocul lui 2007 ca va ajunge la $ 200 la finele anului 2007 din cauza cresterii economice "dezlatuite"?. Care nu au prevazut crash-ul Lehman Bros, etc? :lol:


View Postfloraur, on 11th December 2009, 02:27, said:

Sa speram ca il vom avea pe Isarescu premier, dar el ar putea atinge tintele pana in 2014...

:lol:

Edited by active95, 11 December 2009 - 05:59.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCourage, on 11th December 2009, 02:01, said:

NU poti adopta euro cu salariu mediu de 350 euro -> salariu mediu trebuie sa fie min dublu -> economia trebuie sa isi permita acest lux (sa duduie).
Muntenegru a adoptat euro fara sa implineasca respectivele conditii.
IMHO e vorba doar de vointa politica.

#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostCourage, on 11th December 2009, 02:01, said:

NU poti adopta euro cu salariu mediu de 350 euro -> salariu mediu trebuie sa fie min dublu -> economia trebuie sa isi permita acest lux (sa duduie).
ce treaba are salariu mediu cu adoptarea euro?

View PostBogdan R, on 11th December 2009, 08:00, said:

Muntenegru a adoptat euro fara sa implineasca respectivele conditii.
IMHO e vorba doar de vointa politica.
conditiile pt. adoptare sunt aici: http://en.wikipedia....rgence_criteria
problema cea mai mare e inflatia deocamdata la noi, desi nu e teribil de mare... also, cu 2 ani inainte de adoptare, va trebui blocat cursul eur/ron la o paritate (aproape) fixa (e permisa o fluctuatie de +/- 15%)

#11
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Asemenea cum am intrat in Uniunea Europeana, desi nu eram pregatiti din niciun punct de vedere, pe sistemul "Hai sa-i bagam si pe astia in UE ca sa avem o piata de desfacere pentru produsele noastre", probabil asa vom intra si in zona euro. Romania nu a fost pregatita sa aderea la UE, si nici acum nu este pregatita.

Nici Grecia in urma cu multi ani in urma nu era pregatita pentru intrarea in zona euro. Grecia are cred aceiasi datorie externa precum Romania, mare diferenta nu exista.

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostGabysh, on 11th December 2009, 10:47, said:

pe sistemul "Hai sa-i bagam si pe astia in UE ca sa avem o piata de desfacere pentru produsele noastre",
si ce, pana la aderare nu eram piata de desfacere, sau ce? iar restul UE nu e piata de desfacere pt. noi?
eu zic sa lasam tampeniile astea conspirationiste...

Edited by gtk, 11 December 2009 - 19:14.


#13
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postgtk, on 11th December 2009, 19:13, said:

si ce, pana la aderare nu eram piata de desfacere, sau ce? iar restul UE nu e piata de desfacere pt. noi?
eu zic sa lasam tampeniile astea conspirationiste...
Nu-s teorii ale conspiratiei. Nu te uiti in jur si vezi ca aproape nu mai avem industrie, si din ce a mai ramas e in mana strainilor. Multinationalele au distrus industria romaneasca, pentru a starpi concurenta si a face loc produselor din vest.

Pentru multinationale e piata de desfacere, pentru ca noi nu avem industrie 100% romaneasca. Daca vom face o analiza amanuntita la Renault (Dacia) vom remarca ca exista mai multe importuri decat exporturi, pe cand ar trebui sa fie invers.

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostHeader, on 11th December 2009, 04:00, said:

Care tinte ? A afirmat la emisiunea lui Moise Guran ca i se pare o gluma proasta informatia/zvonul trecerii la euro.
Fragmentul e aici de la min 31:30 http://85.9.12.243/a...p;show=bizbazar

Mi se pare de bun simt ce zice Moise Guran.

Edited by don_dannielo, 11 December 2009 - 19:49.


#15
act_of_terrorism

act_of_terrorism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.03.2007
ca o idee asa, imi poate raspunde si mie cineva la o curiozitate, cum a fost rata de schimb euro-moneda nationala cand celalte tari europene au adoptat moneda euro?Cursul euro a sarit in sus, a stagnat, cum a fost la alti?multumesc.

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cumva ultimul tau sclav a murit ?!
n-ai auzit de google ?

p.s: pe site-ul oricarei banci nationale, ca si la noi, exista istoricul paritatii monedei cu orice valuta.
deci nu mai tipa pe-aici c-ai cautat si n-ai gasit pentru c-asa ceva e pur si simplu hilar si imposibil.

Edited by spare-me, 13 December 2009 - 09:10.


#17
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
nu inteleg de unde atata graba pt a adopta euro. credeti ca daca maine ne invita BCE sa adoptam unilateral moneda unica va parasuta cineva lazi cu euroi peste campurile necultivate ale romaniei ? credeti ca or sa inceapa bagatorii de seama angajati pe pile in sectorul bugetar sa-si miste c*r*l de pe scaun si sa plimbe hartiile dintro parte in alta?

credeti ca daca maine adoptam euro la un curs de 4.30 avem vreun avantaj? daca pe vremuri averea unui "oponent" se lua cu japca prin sange si razboi, acum praduirea este mult mai finutza. ganditi-va ca de la 3.70 la 4.30 averea (si munca) voastra este cu 15% mai ieftina. iar daca in 2015 veti fi invitati "cu blandete" sa adoptati euro la un curs de 5.00 credeti ca va va fi bine?

#18
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
Motive pt care se intarzie adoptarea euro (or mai fi si altele, dar astea le vad eu):
1. creditele in lei se vor transforma in credite in euro, mult mai avantajoase pentru populatie
2. tiparnitza lui Isarescu dispare ( precum si cei cca 150 ani de existenta a monedei numita LEU. AMIN!)
3, deficit mare
Personal, n-o sa-i duc dorul, insa ma deranjeaza ca, desi LEUL e pe moarte......e tinut artificial in viata si ne incurca in continuare.  Sa speram ca n-apuca aniversarea de 150 de ani (adica 2017)!

Parere:
Daca dobanzile la euro ar fi mai avantajoase pentru banci decat cele in lei, sunt convins ca s-ar "lucra" de  catre guvernanti mai cu spor si s-ar trece mai repede la euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate