Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Fuerteventura

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#19
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

 vali_geodezu, on 1st February 2010, 17:46, said:

Aveti idee cat e litrul de benzina in Fuerteventura? Multumesc
In Gran Canaria era 0.54 euro/litru dar parca de motorina...

#20
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Era vara trecuta?

#21
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
mai exact azi e 0.81?/ litru de benzina. cautati benzinariile ¨SOSA DE LEON¨.  SHELL  e scumpa, texaco si mai scumpa.
p.s. pt mai multe detalii ... poate mai intru curand :). intrebati ma si va raspund.---------------
asa in Fuerteventura (pamant argilos- rosiatic... cred) nu pre ai umbra si nici in Lanzarote ( piatra vulcanica), poate doar la piscina hotelului.
hotele recomndate:
barcelo fuerteventura      ----bun
heranimos----------------------foarte bun.
...... romani nu pre o sa intalniti ...... fata de alte insule ca gran canaria si tenerife sau mai putin in Lanzarote... asa sa sa aveti grija de MAROCANI sun-t cei mai ¨periculosi¨ in furturi. mai ales in ORASUL Corralejo

Edited by freightliner, 21 March 2010 - 17:40.


#22
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009

 freightliner, on 21st March 2010, 17:34, said:

mai exact azi e 0.81?/ litru de benzina. cautati benzinariile ¨SOSA DE LEON¨.  SHELL  e scumpa, texaco si mai scumpa.
p.s. pt mai multe detalii ... poate mai intru curand :). intrebati ma si va raspund.---------------
asa in Fuerteventura (pamant argilos- rosiatic... cred) nu pre ai umbra si nici in Lanzarote ( piatra vulcanica), poate doar la piscina hotelului.
hotele recomndate:
barcelo fuerteventura      ----bun
heranimos----------------------foarte bun.
...... romani nu pre o sa intalniti ...... fata de alte insule ca gran canaria si tenerife sau mai putin in Lanzarote... asa sa sa aveti grija de MAROCANI sun-t cei mai ¨periculosi¨ in furturi. mai ales in ORASUL Corralejo

Multumesc frumos de raspuns. Ma intereseaza un sejur in Fuerte anul asta si am luat deja biletele de avion. Cazarea inca nu am luat-o. Ce imi recomanzi: Corralejo sau Jandia? O sa stau 2 saptamani si nu vreau sa vegetez doar la piscina. De hotelul heranimos nu am auzit.

#23
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 vali_geodezu, on 24th March 2010, 19:00, said:

Multumesc frumos de raspuns. Ma intereseaza un sejur in Fuerte anul asta si am luat deja biletele de avion. Cazarea inca nu am luat-o. Ce imi recomanzi: Corralejo sau Jandia? O sa stau 2 saptamani si nu vreau sa vegetez doar la piscina. De hotelul heranimos nu am auzit.
totul depinde de cat vrei sa investesti in vacanta ta:

1. Hotel Sheraton Fuerteventura, Golf & Spa Resort
Urbanizacion Fuerteventura Golf Resort,Carretera Jandia KM 11
35610 Antigua poze cu sheraton

2. In --> Corralejo---->  Gran Hotel Atlantis Bahia Real unul din cele mai bune (scump) si aproape de plaja.
3. In --->Jandia -----> e plina jandia de hotele :) ------ ¨depinde  zona¨  eu recomand hotele RIU --- dar nu numai

intre corralejo si jandia.... corralejo pt. ce vrei tu.. adica sa te plimbi ... e la 10 minute de lanzarote cu barca .. care  o vizitezi cam toata in 3 zile de la cap la coada si aprox. 130 km  pana in Jandia sudul insulei fuerteventura.
daca vrei jandia e mai ¨scump¨
sud ----> germani, englezi, ..
nord----> italieni, francezi, polonezi de o bucata de vreme, si nu mai stiu ce natii .... haha romani f. putini 1%...

problema  ecu vantul... in sud bate mai tare, dar e plaja ce mai mare. 14 km. incepe din Costa Calma si duce pana in Morro Jable, merita vazuta.
in rest lanzarote nord in special
pretul la barca in jur de 20 30 ? parca
fara masina

acum intrebare mea e :) .... cum ai cum parat bilet dus intors fara cazare la ¨aprope 3000 km de distanta¨. dubios
un salut

Edited by freightliner, 25 March 2010 - 18:01.


#24
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009

 freightliner, on 25th March 2010, 17:41, said:

totul depinde de cat vrei sa investesti in vacanta ta:

1. Hotel Sheraton Fuerteventura, Golf & Spa Resort
Urbanizacion Fuerteventura Golf Resort,Carretera Jandia KM 11
35610 Antigua poze cu sheraton

2. In --> Corralejo---->  Gran Hotel Atlantis Bahia Real unul din cele mai bune (scump) si aproape de plaja.
3. In --->Jandia -----> e plina jandia de hotele :) ------ ¨depinde  zona¨  eu recomand hotele RIU --- dar nu numai

intre corralejo si jandia.... corralejo pt. ce vrei tu.. adica sa te plimbi ... e la 10 minute de lanzarote cu barca .. care  o vizitezi cam toata in 3 zile de la cap la coada si aprox. 130 km  pana in Jandia sudul insulei fuerteventura.
daca vrei jandia e mai ¨scump¨
sud ----> germani, englezi, ..
nord----> italieni, francezi, polonezi de o bucata de vreme, si nu mai stiu ce natii .... haha romani f. putini 1%...

problema  ecu vantul... in sud bate mai tare, dar e plaja ce mai mare. 14 km. incepe din Costa Calma si duce pana in Morro Jable, merita vazuta.
in rest lanzarote nord in special
pretul la barca in jur de 20 30 ? parca
fara masina

acum intrebare mea e :) .... cum ai cum parat bilet dus intors fara cazare la ¨aprope 3000 km de distanta¨. dubios
un salut

Multumesc de informatii. Costa Calleta nu ma intereseaza.
Si ca sa te lamuresc, am luat biletele de avion din timp si m-au costat aprox 250 de euro pt 2 persoane.
Iar cazare gasesc pe toate drumurile.
Referitor la hoteluri, nu ma intereseaza sheraton sau gran bahia real ci ceva mediu. M-am gandit la Barcelo Jandia Playa sau BluBay Palace sau Esquinzo Beach. Oricum ma mai gandesc.
Care ar fi cele mai bune plaje si lipsite de vant?

#25
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 vali_geodezu, on 25th March 2010, 20:54, said:

Care ar fi cele mai bune plaje si lipsite de vant?

.. dupa cum spunea (parca)  vantul vine serie ...  dintre toate plajele  Cotillo ar fi ce mai linistita Nord  (e mica) la vero 15 km de corralejo.
si in sud Barcelo  e situal la intarere in oras ai autobuz propriu care duce clientii la plaja sau asa ceva. celalta hotel e la poalele dealului si nu cred ca o sa vezi plaja.  si daca vrei  sa-ti petreci vacanta in sud si nu vrei vant ... localnicii recomand plajele de la FAR.

Edited by freightliner, 26 March 2010 - 15:11.


#26
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007

 freightliner, on 26th March 2010, 15:51, said:

.. dupa cum spunea (parca)  vantul vine serie ...  dintre toate plajele  Cotillo ar fi ce mai linistita Nord  (e mica) la vero 15 km de corralejo.
si in sud Barcelo  e situal la intarere in oras ai autobuz propriu care duce clientii la plaja sau asa ceva. celalta hotel e la poalele dealului si nu cred ca o sa vezi plaja.  si daca vrei  sa-ti petreci vacanta in sud si nu vrei vant ... localnicii recomand plajele de la FAR.



mi-am luat si eu bilete pentru anul asta in fuerte, 03-13 octombrie, sper ca va fi buna vremea de plaja si de baie

#27
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 blue74lion, on 27th March 2010, 15:52, said:

mi-am luat si eu bilete pentru anul asta in fuerte, 03-13 octombrie, sper ca va fi buna vremea de plaja si de baie

in general e cald.

Edited by freightliner, 29 March 2010 - 09:03.


#28
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009

 blue74lion, on 27th March 2010, 17:52, said:

mi-am luat si eu bilete pentru anul asta in fuerte, 03-13 octombrie, sper ca va fi buna vremea de plaja si de baie

Da-ne si noua cateva detalii: transport, cazare costuri, etc.

#29
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007

 vali_geodezu, on 30th March 2010, 00:23, said:

Da-ne si noua cateva detalii: transport, cazare costuri, etc.


Transport : Sibiu - Madrid cu BlueAir :  600 Ron/3 persoane/ dus-intors
                 Madrid - Fuerteventura  EasyJet:  160 euro /3 persoane/ dus-intors
Cazare : Aloe  Club Resort, apartament pentru 4 persoane, self catering : 250 euro, rezervare facuta pe yeego.

Toate platile le-am facut cu un card de debit Visa Electron.

#30
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 blue74lion, on 30th March 2010, 12:27, said:

Transport ..............................facuta pe yeego.
Toate platile le-am facut cu un card de debit Visa Electron.
foarte inteligenta miscare, sper sa-ti merga ¨totzi¨ ca pe roate.
recomand pt. cei care o iau pe cont propriu sa aiba toate domuntele care le cer ¨totzi¨ in special pt zboruri low-cost.
pt cei din bucuresti  ... daca gasiti ieftin... exita ruta bucuresti - valencia (blue air), valencia lanzarote sau fuerteventura( spanair, iberia, air europa, prima fiind in general cea mai ieftina).

Edited by freightliner, 31 March 2010 - 13:32.


#31
edimetru

edimetru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2010

 blue74lion, on 30th March 2010, 14:27, said:

Transport : Sibiu - Madrid cu BlueAir :  600 Ron/3 persoane/ dus-intors
                 Madrid - Fuerteventura  EasyJet:  160 euro /3 persoane/ dus-intors
Cazare : Aloe  Club Resort, apartament pentru 4 persoane, self catering : 250 euro, rezervare facuta pe yeego.

Toate platile le-am facut cu un card de debit Visa Electron.
bucuresti madrid wizz air eu am platit 90 ron doar bagaj de mana   madrid  fuerteventura ryan air  50 eur (eu am luat bilet cu 2 euro dar am acte)  doar dus din aeroport autobuzul  pana in puerto del rosario (capitala) vreo 10 min  din puerto del rosario  autobuz spre corralejo vreo 30 min se spune ca cine ajunge in corralejo se indragosteste de oras si revine mereu  (cam asa e)pt inchiriat masini am o prietena acolo cu 15 eur  zi se rezolva eu nu am luat hotel niciodata   plateam o luna intraga si stateam 2 3 sapt adik vreo 350 400 eur  calculand rpd 400 cazare 200 drum dus intors 150 masina la scara 300 cheltuiala hai sa zicem 1500 2 pers 10 zile

#32
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Ma intereseaza cu ce pot ajunge din Fuerteventura in Tenerife pentru ca as vrea sa stau vreo 2 zile si in Tenerife.

#33
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

 blue74lion, on 12th July 2010, 17:47, said:

Ma intereseaza cu ce pot ajunge din Fuerteventura in Tenerife pentru ca as vrea sa stau vreo 2 zile si in Tenerife.

Sint 2 posibilitati in functie de buget si timp alocat pentru transfer

Armas ferry: cca 40 EUR/sens, vreo 6 ore
Binter Canarias: cca 100 EUR/sens, vreo ora si ceva

Daca intri pe site-ul fiecarei companii poti afla mai multe.

Edited by remg, 13 July 2010 - 09:53.


#34
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 remg, on 13th July 2010, 08:43, said:

Sint 2 posibilitati in functie de buget si timp alocat pentru transfer

Armas ferry: cca 40 EUR/sens, vreo 6 ore
Binter Canarias: cca 100 EUR/sens, vreo ora si ceva

Daca intri pe site-ul fiecarei companii poti afla mai multe.
mai e si ISLAS companie de zbor intre insule.

http://www.islasnet.com/

dumneavostra sunteti din FUERTEVENTURA¿

#35
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
nu sint din fuerteventura, dar voi fi acolo intre 3 si 13 octombrie in concediu

#36
Aisling

Aisling

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2010

 vali_geodezu, on 11th December 2009, 01:55, said:

Dar legat de transport si de cazare iti mai amintesti ceva?

buna!
indraznesc sa intervin doar pentru ca vad ca te intereseaza si pentru ca m-am intors saptamana trecuta din Fuerteventura;
nu mi s-a parut ieftin deloc, dimpotriva! ca sa inchiriezi o masina trebuie sa dai de la 45 € in sus pe zi, preturile sunt aproximativ la fel ca in restul Europei;
o calatorie organizata la Lanzarote, cu vizitarea parcului natural vulcanic este aproximativ 45- 70 €, depinde ce program alegi;
am avut cazare prin agentie in Corralejo, o statiune in nord, foarte propice celor care practica windsurf, intr-un club pretentios, in care nu schimbau lenjeria, nici prosoapele, nu faceau curatenie decat cand li se cerea raspicat, n-am inteles de ce, n-am intalnit asta pana acum...altundeva.
un punct de atractie deloc de omis e parcul zoologic Oasis, in sudul insulei, la Lajita...merita!
insula mi s-a parut foarte ciudata, in aparenta ei, soarele iese din ceata mai tarziu decat te astepti, e umiditate ridicata, vant la pupa si la prova, pe unde vrei, dunele de nisip sunt deosebite, in schimb muntii ce le incadreaza dau un aspect dezolant, de lava intunecata, incremenita si neprimitoare, care nu permite vegetatie;
nu m-as intoarce...personal prefer orice alta insula greceasca. :thumbup:
daca ai deja rezervari facute, atunci poti sa-ti faci vacanta enjoyable, bani sa ai!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate