Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cappadocia - Turcia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#181
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
Preturile la restaurante și magazine sunt cu 50% mai mari decât în Ankara dar asta e valabil in general in zone turistice, nu doar aici... Am auzit vorbind rusă dar putini... și asiatici am numărat câțiva...

#182
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostAl3xandrus, on 22 iulie 2021 - 23:50, said:

Acum am descoperit si eu topicul si mi se pare de domeniul fantasticului sa aud ca era plin de turisti chinezi si ca pretul pt o calatorie era de 200 euro ? sau nu am inteles eu bine si era pe familie? caci noi am dat 100 euro, deci 50 euro/persoana, in iulie 2021 Posted Image Ma rog, unele poze de aici sunt superbe, eu recunosc ca nu am fost chiar atat de mult impresionat si nici poze de genul nu am facut, caci mi-a fost putin teama la inaltime Posted Image

Dar ce inseamna brandul si faptul ca sunt multi si ca nu se mai poate negocia, creste maxim atractivitatea...


A fost buna si pandemia asta la ceva, a redus preturile substantial

Am platit 450 euro (225 euro/persoana)  in data de 7.10.2019, asta cu reducere din parte "stapanului" vehicolului (am platit pentru grup organizat, peste 15 per, exact cat intra intr o nacela). La agentiile de turism se cerea 300 euro, iar la botul calului 350 per persoana.La cobarare am mai dat 25 iuro pentru fotografi, asta asa ca chestie. Pretul de 50 iuro/persoana este din perioada 2008/2012...dupa au luat ascensiune, exact ce faci in ora aia si un pic pusa la dispozitie....urci si cobori!

@avenir spune bine ce spune.

Edited by Povestitorul, 23 July 2021 - 08:48.


#183
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Zice foarte bine si este adevarat si sunt de acord 100%, doar ca mi se pare prea abrupt saltul de la 200-300 euro la 50 euro, eu sigur nu as fi dat atat probabil :D, recunosc si ca am fost cam fortat caci am ceva teama cu inaltimile (Dar nu si cu zborul cu avionul, ciudat, stiu), insa si eu sunt de acord ca este de facut macar o data in viata Posted Image

Edited by Al3xandrus, 23 July 2021 - 22:30.


#184
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Că fapt divers: am întrebat expre, costul brut al excursiei cu balonul este 50 euro/persoană. Ce este peste sunt cheltuielile aferente (agenție, personal auxiliar, transport pasageri de la locație la pct de lansare și invers, masa de dimineață, șampania de la sfârșitul experienței, certificatul, etc) plus o taxă la stat.
Există și lansări private (VIP), prețul este prohibit, variaza de nr.persoanelor, durata voiajului și altitudinea de unde vrei sa vezi răsăritul /asfințitul Soarelui.Pretul începea de la 5 k euro, și erau destule cerințe.

Edited by Povestitorul, 24 July 2021 - 08:27.


#185
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
Abia acum i-mi dau seama ce plasa am luat - nu au dat șampania, doar diploma; da și noi ne-am făcut că plouă când au cerut tipsul pt. capitan și nici "poze" nu a luat lumea, niste săraci... :)

Într-o zi am ieșit din cameră pe la 8 și se învârteau 3 baloane pe deasupra de Goreme, cred că erau comandă specială că altfel cursele se terminau la 6.30...

Edited by dansysro, 24 July 2021 - 13:10.


#186
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nici noi nu am avut mic dejun, doar sampanie si diploma si fara tips (adica eu nici nu am auzit poate eram mai la distanta), "niste saraci" romanski astia :D :D :D

#187
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Hello. Voi fi pe 2-3-4 august in zona (cazare Goreme), am rezervat deja turul verde. Sa vedem ce program ne facem a doua zi. Sotia insista pentru balon....

#188
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
Eu într-o zi am fost la Devrent, Zelve și Avanos... Nu știu dacă nu cumva sunt chiar pe TuruVerde că nu le-am studiat :)
In alta zi Ihlara și Derinkuyu...

#189
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Am facut si noi turul cu balonul ieri, am negociat pe la 60 euro de adult, 50 de copil, oricum a fost o experienta extraordinara. Am vizitat de capul nostru Zelve, Dervent, Avanos si Ozkonak (oras subteran), azi mergem in turul verde (Ihlara, Derinkuyu...). Probabil am fi putut sa mergem tot pe cont propriu, avand masina, dar apucasem sa vorbim cu gazda si de acest tur.

#190
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Buna ziua, as dori si eu, daca se poate ceva pareri....
In principiu, la sfarsitul lunii septembrie ajung pentru cateva zile (3 pline) la Goreme. Asa ca as avea 2 nelamuriri:

1. Pentru balon (asta este scopul calatoriei de fapt) ce varianta sa aleg:
- rezervare prin pensiune (mail, etc), si sa ma las la mana lor. In principiu ar fi ok, nu m-ar deranja partea asta, si un comisiun pentru proprietari.
- rezervare on line. Ar fi pretul cel mai mic, dar ar insemna sa platesc cu cardul in avans.
- sa vad ce gasesc la fata locului. Ar insemna sa fiu stresat de timp, nu stiu cat de solicitata este perioada asta a anului.

Bugetul ar fi 100-120 USD / persoana, e OK?
Insa sunt tipul de om care prefera siguranta, prefer sa dau mai mult decat sa ratez, si mai ales nu imi place sa negociez foarte tare... Banuiesc ca si varianta cu discutii cu pensiunea ar fi ok, proprietarii mai mult ca sigur ca au o solutie a casei, si vazut la fata locului, iar ok, dar asta inseamna sa fiu presat de timp, poate sa fiu obosit, sa mi se puna pata si adio....

2. Pentru vizitarea zonei, ma gandesc la un Museumpass Cappadocia, cost 260 TL (230 on-line), si permite intrarea la principalele atractii subterane si supraterane, valabil 3 zile de la prima activare. Am mai folosit in Istanbul, si a fost chiar ok, nu a trebuit sa stau la casele de bilete nicaieri.
Ideea ar fi ca decat sa iau tururi ghidate, parca ar fi mai ok sa ma plimb eu, si sa vizitez ce obiectiv am in plan, nu cine stie ce fabrica de haine/onix sau orice altceva, si decat sa alerg acolo unde am platit, doar ca sa ramana timp pentru alte activitati, mai bine merg singur in liniste.

Va rog, daca se poate, cei care ati fost anul acesta ceva impresii, chiar si o parere contrara, nu ma supar, ceva ceva tot o iesi...

#191
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
In 3 zile nu știu dacă rentează Cardul turistic, cel mai mult am platit la IhlaraVadisi - 55, altele 20-30... câte să bifezi in 3 zile?
Zborul l-am luat de la o agenție de pe strada - sunt o gramada, a durat 10 min... toți cereau la fel - 50 euro - ce sa mai negociez?
Zborul depinde și de vreme/vânt și am zis că e mai sigur sa-l iau de pe o zi pe alta...văzusem și eu ceva siteuri cu 49 euro ...
Presupun că ești cu mașina că altfel va trebui sa apelezi la tururi organizate ... costa ceva mai mult dar au și avantajele lor :)
Concediu plăcut!

LE: vezi mai sus c-am scris eu ce am făcut în două zile...

Edited by dansysro, 13 August 2021 - 09:44.


#192
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
@dansysro
Multumesc mult,

O sa vad cum fac cu balonul, in principiu ajung destul de devreme in prima zi, asa ca pot cauta ZBORUL...

Museumpass era o varianta ca il plateam din tara, cu cardul si nu mai aveam treaba dupa aceea cu lichiditatile in Turcia.
Am in intentie: Ilhara Valey, orasele subterane Derinkuyu + Kaymakli (si poate Ozkonak), Muzeul din Goreme, Dark Church - Goreme, St. Jean Church / Gulsehir, si manastirea Selime/Aksaray. Vor fi grupate pe zone, Vest / Sud, Nord, fata de Goreme, plus 1 zi in Goreme de plimbat hai-hui pe strazi... Am 4 nopti, deci 3 zile pline + prima seara.

Oricum, multumesc inca o data, mi-am clarificat un pic ideile si planul.

Edited by cozmin_t, 13 August 2021 - 10:09.


#193
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
1.Despre balon, poti negocia cu hotelul si online. Le spui ca vrei 50 euro (noi am dat 60/adult si 50/copil dar se pare ca se poate ma jos) si vezi ce zice
2. Cat priveste celelalte obiective, noi am incercat ambele variante. o zi am fost in tur organizat (Green Tour), am vazut manasirea Selime, Ihlara Valley si orasul subteran Kaymakli. Plus tot felul de opriri de umplutura, comerciale (degustari, bijuterii, panormame). In cealalta zi si jumatate am incercat sa mergem noi pe cont propriu la alte obiective, si e ok. Sigur, se plateste cate 25-30 TL, am vazut Ozkonak, Zelve si Dervent. Pe langa castelul din Uchisar am trecut, dar sincer nu m-a pasionat sa ne cataram :)

#194
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
@virgil67
Multumesc mult!

Avand in vedere recomandarile dumneavoastra si ale lui dansysro, voi cauta ceva cand ajung acolo, (probabil in jurul orei 6 seara), mai mult ca sigur pot gasi ceva.

De plimbat sigur ma voi plimba cu masina, am fost o data intr-o excursie Kusadasi - Pamukkale, am avut fix 1 ora pentru sit si travertine, dar a fost suficient timp pentru fabrica onix, pentru oprire pe traseu, si alte maruntisuri... Asa ca prefer singur, si sa caut pe net sau sa citesc panourile informative, sau sa stau "din greseala" mai aproape de un tur ghidat... Insa am avut si o exerienta placuta in Istanbul, unde am vorbit cu manager hotel pentru o masina, si a obtinut un pret excelent pentru mine.

Multumesc inca o data pentru ajutor, mi-a facut o idee despre ce trebuie sa fac mai departe.

#195
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
de exemplu noi in prima seara, dupa ce ne-am cazat,  am reusit sa vedem Zelve (5 km de Goreme - inchide la 19, noi am intrat pe la 18 dar ne-am miscat bine si am vazut tot) si apoi sa mergem la Dervent pentru a vedea formatiunile de acolo. Va orientati la fata locului

#196
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru anul viitor se prefigureaza preturi de 230-270 euro balonul din ce vad pe oferte...nu-mi vine sa cred ca unii s-au dat cu 50 euro, asta da afacere. Stiam eu ca vom regreta perioada covid cat de curand. :)

#197
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Nu avem ce face ,au crescut pretul gazelor si era normal sa se scumpeasca Posted Image

#198
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
vine  cineva  vacanta de Paste in Cappadocia?  10-14 aprilie ?
Ne  vedem  acolo ?
am un grup de  turist  (20 Pers)   fac  plimbare  zona 4  zile

Edited by oztan, 19 January 2023 - 13:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate