Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Insula Madeira

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#73
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Buna ziua. As dori ceva informatii despre Madeira. In principal ma intereseaza daca sunt plaje nisipoase pe Madeira, deoarece din ceea ce am observat pe Google Earth nu prea sunt, decat cu pietris. Totusi am vazut una la Calheta sau acolo este doar port ? Este singura plaja cu nisip din Madeira ? De asemena la intrare in apa oceanului sunt bolovani sau e nisipos la Calheta ? Cum e transortul de la Funchal pana la Calheta si cat costa ? Sau exista rute ieftine de ferybot de pe Madeira pe insula Porto Santo ? Acolo am vazut ca sunt plaje nisipoase foarte mari. Apa oceanului in luna august cum e in comparatie cu Tenerife ? La fel ma intereasza cum e vremea in comparatie cu Tenerife Sud sau in comparatie cu La Gomera, care sunt un pic mai la sud. Am fost 2 ani la rand pe Tenerife la Playa de las Amaricas si in mare imi fac o idee cam cum ar fi in Madeira. Singura necunoscuta sunt plajele nisipoase, clima si apa oceanului in Madeira in luna august. Multumesc.

#74
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Buna, lucrurile cu Madeira stau un pic altfel decat cu Tenerife. In Madeira nu sunt plaje si nu te duci ptr plaja desi sunt vreo 2 artificiale.Pentru plaje nisipoase si frumoase te duci in Porto Santo insa nu mi s-au parut deloc ieftine ferryboat-urile (cam 70 euro/pers dus intors-poti verifica pe net preturile). Eu anul trecut la sfarsit de august pot spune ca apa era ok insa nu pot spune ca era calda, personal am ales Madeira ptr orice altceva da rnu ptr plaja. Clima este super in sensul ca nu este cald de mori, nu sare de 30 grade decat in cazuri exceptionale. Pentru plaje frumoase si chiar spectaculoase am rezervat cateva zile in Algarve inainte sa merg in Madeira.
Ref la transport am un sfat inchiriaza o masina musai !!! desi exista transport in comun relativ bine pus la pct nu vei ajunge in multe locuri frumoase si spectaculoase.

Edited by atupi, 15 December 2011 - 09:29.


#75
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

View PostCuparencuv, on 14th December 2011, 17:07, said:

In principal ma intereseaza daca sunt plaje nisipoase pe Madeira, deoarece din ceea ce am observat pe Google Earth nu prea sunt, decat cu pietris. Totusi am vazut una la Calheta sau acolo este doar port ? Este singura plaja cu nisip din Madeira ? De asemena la intrare in apa oceanului sunt bolovani sau e nisipos la Calheta ?

Buna sa-ti fie inima.
Da, ai doua plaje nisipoase la Calheta. Cea dinspre port e si cea mai buna & aglomerata.
La intrarea in apa ai amestec de nisip si pietris, calci dupa cum ti-e norocul.
Da, e singurul loc cu nisip din toata Madeira. La restul stai ca foca pe stanca. Sau ca focile ...
Daca mergi la plaja ia si slapii cu tine pentru ca tot ce e pe jos frige infiorator.
Clima e placuta cu tenta umeda, apa destul de rece, soarele arde zdravan.
Umbrelele si chaiselongue-urile se inchiriaza.
Atupi adevar grait-a, in plus daca vrei sa faci segregare in familie/grup/tovarasi pe baza de preferinte, adica fiecare cu luleaua lui, no o sa-ti iasa. Tu la plaja si restul spanzurati prin prapastii nu functioneaza. Nu in Madeira.
Daca totusi o faci, ai grija sa fii cazata la maximum 15 minute de mers pe jos fata de locul ales pentru bronzat.
Cladirea aflata vis-a-vis de hotelul flancat de plaja e un supermarket cam cu de toate.
Ce vezi cu acoperis rosu aflat la 150m dreapta de magazin e un restaurant gustos si rezonabil.
Bafta tie si drumurilor tale.

#76
marghy1987

marghy1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2009
Buna ziua. As vrea sa merg 10 zile in portugalia anu asta, 7 in Lisabona si 3 in Madeira. Se poate ajunge cu ceva ferry dinspre Lisabona spre Madeira sau numai avion? cam la cat ajung costurile de transport? multumesc

#77
lgoctavia

lgoctavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.11.2005
Buna,

Noi am fost pana in Madeira cu avionul. Cred ca e destul de departe ca sa mergi cu ferryboat-ul. Pe avion am dat cam 400 de euro pana in Lisabona - 2 persoane, dus-intors cu 2 bagaje de cala, iar din Lisabona in Madeira am dat 150 de euro - aceleasi conditii.
Cred ca pentru ferry este aproape dublu. Madeira e la aproximativ 600 km fata de Lisabon. Noi am facut o excursie de o zi (pe cont propriu) din Madeira in Porto Santo (sunt aproximativ 100 km) si am dat 110 de euro pe ferry pentru 2 persoane dus intors).

Noua insula ni s-a parut divina si cu siguranta vom reveni.

Daca te mai pot ajuta si cu alte detalii doar spune-mi.


View Postmarghy1987, on 15th February 2012, 10:04, said:

Buna ziua. As vrea sa merg 10 zile in portugalia anu asta, 7 in Lisabona si 3 in Madeira. Se poate ajunge cu ceva ferry dinspre Lisabona spre Madeira sau numai avion? cam la cat ajung costurile de transport? multumesc


#78
marghy1987

marghy1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2009

View Postlgoctavia, on 15th February 2012, 11:33, said:

Buna,

Noi am fost pana in Madeira cu avionul. Cred ca e destul de departe ca sa mergi cu ferryboat-ul. Pe avion am dat cam 400 de euro pana in Lisabona - 2 persoane, dus-intors cu 2 bagaje de cala, iar din Lisabona in Madeira am dat 150 de euro - aceleasi conditii.
Cred ca pentru ferry este aproape dublu. Madeira e la aproximativ 600 km fata de Lisabon. Noi am facut o excursie de o zi (pe cont propriu) din Madeira in Porto Santo (sunt aproximativ 100 km) si am dat 110 de euro pe ferry pentru 2 persoane dus intors).

Noua insula ni s-a parut divina si cu siguranta vom reveni.

Daca te mai pot ajuta si cu alte detalii doar spune-mi.
Multumesc pt info:)

#79
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010

View Postdanagh, on 29th December 2011, 22:51, said:

Buna sa-ti fie inima.
Da, ai doua plaje nisipoase la Calheta. Cea dinspre port e si cea mai buna & aglomerata.
La intrarea in apa ai amestec de nisip si pietris, calci dupa cum ti-e norocul.
Da, e singurul loc cu nisip din toata Madeira. La restul stai ca foca pe stanca. Sau ca focile ...
Daca mergi la plaja ia si slapii cu tine pentru ca tot ce e pe jos frige infiorator.
Clima e placuta cu tenta umeda, apa destul de rece, soarele arde zdravan.
Umbrelele si chaiselongue-urile se inchiriaza.
Atupi adevar grait-a, in plus daca vrei sa faci segregare in familie/grup/tovarasi pe baza de preferinte, adica fiecare cu luleaua lui, no o sa-ti iasa. Tu la plaja si restul spanzurati prin prapastii nu functioneaza. Nu in Madeira.
Daca totusi o faci, ai grija sa fii cazata la maximum 15 minute de mers pe jos fata de locul ales pentru bronzat.
Cladirea aflata vis-a-vis de hotelul flancat de plaja e un supermarket cam cu de toate.
Ce vezi cu acoperis rosu aflat la 150m dreapta de magazin e un restaurant gustos si rezonabil.
Bafta tie si drumurilor tale.

Buna. In sfarsit ne-am hotarat si am luat bilete pt. Madeira Funchal - Hotel Charlton Pestana Ocean Resort. ( reviewurile erau bune si foarte bune pe tripadvisor.com ). Sper sa fie ok. Avion din Viena-Madeira ( austrian Airlines ) ok de asemenea. Acum... Nu am prea vazut reviewuri in care sa spuna precis ce fel piscine au la hotel ( ma refer aici la cele in aer liber ) dar banu-i ca majoritatea sunt cu apa din ocean. ( adica sarata ) ceea ce e foarte bine, hotelul fiind pe malul oceanului. Intr-un singur loc la descrierea hotelului scria ca piscine cu apa de ocean sarata. - sper sa fie asa pt ca nu era site-ul oficial al hotelului. Mai am alte intrebari : Prima ar fi : am vazut inca o plaja nisipoasa dupa aeroport la Machico ( langa portul de iahturi) , cam 22 km de de la hotel pana la acea plaja nisipoasa. Cum e transportul din Funchal pana la Machico ? cred ca autobuze circula destul de des si nu pot fi prea scumpe. Am incercat sa intru pe adresa web lor de transport local dar acolo e complicat explicat mersul autobuselor. Nu se poate sa fie doar 4 autobuze pe zi din Funchal pana la Machico tinand cont ca-s doar 22 km si in directia aceea mai e si aroportul. Ceva e in neregula cu web page-ul lor. Daca cineva a fost la acea plaja sa imi spuna cum este mi-ar fi de folos. De asmenea cu transportul. Am inteles de asemenea ca mai nou exista si un cable car din Funchal la aeroport ? ( sau ma insel ? ) Daca intr-adevar exista niste preturi al acestor servicii mi-ar fi de folos. De asemenea mi-ar fi de folos sa aflu cat de multe sunt portiunile din Levada unde cararea nu are parapet pe partea cu prapastie. Cat de periculos este sa umblii pe ele ? Exista agentii de turism care organizeaza excursii pe Levada pana la Balcos , Santana , 25 fuentes si Risco ? Cam acestea ar fi cele care as vrea sa le vad ! De asemenea am trecut in program o zi pe Porto Santo si neaparat Pico Ruivo si Pico do Arierio, De asemenea Camara de Lobos. si nordul insulei. Cam asta ar fi in mare pentru 2 saptamani. Ar fi untile niste informatii suplimentare la ceea ce stiu deja.
Multumesc.

#80
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View PostCuparencuv, on 14th May 2012, 12:22, said:

Buna. In sfarsit ne-am hotarat si am luat bilete pt. Madeira Funchal - Hotel Charlton Pestana Ocean Resort. ( reviewurile erau bune si foarte bune pe tripadvisor.com ). Sper sa fie ok. Avion din Viena-Madeira ( austrian Airlines ) ok de asemenea. Acum... Nu am prea vazut reviewuri in care sa spuna precis ce fel piscine au la hotel ( ma refer aici la cele in aer liber ) dar banu-i ca majoritatea sunt cu apa din ocean. ( adica sarata ) ceea ce e foarte bine, hotelul fiind pe malul oceanului. Intr-un singur loc la descrierea hotelului scria ca piscine cu apa de ocean sarata. - sper sa fie asa pt ca nu era site-ul oficial al hotelului. Mai am alte intrebari : Prima ar fi : am vazut inca o plaja nisipoasa dupa aeroport la Machico ( langa portul de iahturi) , cam 22 km de de la hotel pana la acea plaja nisipoasa. Cum e transportul din Funchal pana la Machico ? cred ca autobuze circula destul de des si nu pot fi prea scumpe. Am incercat sa intru pe adresa web lor de transport local dar acolo e complicat explicat mersul autobuselor. Nu se poate sa fie doar 4 autobuze pe zi din Funchal pana la Machico tinand cont ca-s doar 22 km si in directia aceea mai e si aroportul. Ceva e in neregula cu web page-ul lor. Daca cineva a fost la acea plaja sa imi spuna cum este mi-ar fi de folos. De asmenea cu transportul. Am inteles de asemenea ca mai nou exista si un cable car din Funchal la aeroport ? ( sau ma insel ? ) Daca intr-adevar exista niste preturi al acestor servicii mi-ar fi de folos. De asemenea mi-ar fi de folos sa aflu cat de multe sunt portiunile din Levada unde cararea nu are parapet pe partea cu prapastie. Cat de periculos este sa umblii pe ele ? Exista agentii de turism care organizeaza excursii pe Levada pana la Balcos , Santana , 25 fuentes si Risco ? Cam acestea ar fi cele care as vrea sa le vad ! De asemenea am trecut in program o zi pe Porto Santo si neaparat Pico Ruivo si Pico do Arierio, De asemenea Camara de Lobos. si nordul insulei. Cam asta ar fi in mare pentru 2 saptamani. Ar fi untile niste informatii suplimentare la ceea ce stiu deja.
Multumesc.


aeroprtul este langa machico (exista autobuz din funchal la fiecare 30 min - nu sunt sigur), deci nu vad ce cable car ar putea fi din funchal la aeroport tinand cont de faptul ca sunt aprox 20 km :) - intr-adevar exista o telecabina, dar este din funchal si urca la monte. in ceea ce priveste levadas, e greau de spus cate sunt cu/fara parapet si in ce proportie avand in vedere ca sunt sute de km de trasee - cele pe care le-ai pomenit sunt ok - nu le-am facut pe toate dar daca ai fost pe la munte pe la noi astea sunt subtirele :) enjoy! madeira este spectaculoasa, dar nu te duci in madeira ptr. plaje.....

#81
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

View PostCuparencuv, on 14th May 2012, 11:22, said:

Buna. In sfarsit ne-am hotarat si am luat bilete pt. Madeira ........... Ar fi untile niste informatii suplimentare la ceea ce stiu deja.
Multumesc.
mmmmm ... pana in port la Machico nu am ajuns, dar vad in foto ca e plaja cu nisip. Cu autobuzele a ramas o enigma pentru mine, ca nu le-am intalnit decat foarte rar. Si am umblat ceva. Probabil ca circula dimineata si seara. Forumul LP cred ca te-ar putea ajuta destul de mult aici, inclusiv la costuri. Baza transportului in insula e masina inchiriata/personala. Te sfatuiesc extrem de calduros sa-ti inchiriezi o masina, fie ea si cat mai ieftina. Cable car din Funchal la aeroport nu am vazut si nici urma de o eventuala tentativa, e mult prea mare distanta. La securitate pe levada ... cele intens circulate au parapet integral spre zonele prapastioase. Nu e absolut nici un pericol atata vreme cat nu incerci sa o faci pe temerarul prin levade neamenajate din zone stancoase. Exista agentii destul de multe, intrebi la receptie de ele ... de altfel si pentru mersul autobuzelor tot acolo vei afla. Era plin de autocare cu ghizi. Daca optezi pentru ceva organizat nu o sa ai parte de emotii. Neaparat ia-ti incaltaminte deja rulata de tine, cu talpa tare si aderenta pentru mersul pe levada ori pe munte. Pentru traseul Areeiro-Ruivo ai nevoie de conditie fizica buna, apa multa, mancare, haina de vant, crema hidratanta pentru piele si buze, ceva pe cap, vreme FARA avertizari meteo proaste. Nu iesi cu nici un chip din traseu, chiar daca ti se pare ca esti cam prea bine pazit ori ingradit. Altfel, mori. Ai sa intelegi acolo de ce. Nu e nici Fagaras si nici Bucegi. O senzatie bonus vei avea daca circuli repede intre altitudini distincte, valabil mai ales pentru cei cu masina inchiriata. Compresia si decompresia se desfasoara rapid, ai sa simti o usoare stare de euforie, ameteala sau betie. Nu te alarma, e din cauza ca urci de la 100m la 1.800m in juma’ de ora. Daca te plimbi mult o sa fii beat tot timpul. Depinde insa si de sensibilitatea proprie si de viteza cu care circuli. E placut ... Partea de nord e vantoasa si sarata de valurile spulberate, cu o lumina ciudata filtrata prin nori ... consoartei mele i-a placut la nebunie acolo. Tot haina da vant o sa-ti fie prietena si in nord daca te plimbi pe malul marii. Maaaaaaaaama ce n-as da sa fiu acum acolo .....  :rolleyes:

#82
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006
Daca nu vrei sa inchiriezi masina dar vrei sa te plimbi organizat prin insula, recomand aceasta companie. Am facut trei excursii cu ei si nu am avut ceva de reprosat, ieftin si bun. Am rezervat din timp, pe net, plata loco si am prins mereu locurile din fata. Autocarele sunt misto si vizibilitatea este deosebita din primul rand de scaune - incomparabil cu ceea ce vezi cand ai "sansa" de a fi sofer. Drumurile in insula ofera sanse minime pentru sofer de a gusta drumurile/peisajele. Insa, dupa ce ai vazut linistit din autocar, poti inchiria cateva zile masina pentru aprofundare/intimitate, desi peste tot vor fi turisti. Au si lavada-walks in program, nu am apucat sa merg. Am stat doar 5n in insula si nu am apucat sa merg in Porto Santo ( am prins si vreme mai ciudatica si erau sanse mari sa nu prind soare in PS, nu ai ce face in afara de plaja, ma rog mai poti golf sau inchiriezi masina cu sofer sa bantui pe acolo ). Tu in 2 saptamani ai timp pentru toate: relaxare, plimbare, etc. Eu nu am vazut nicio plaja care sa merite efortul sa te duci cu bus-ul public, nu cred ca Machico face exceptie, toate sunt cu pietris negru. Singura plaja misto din Madeira este in... Porto Santo, am studiat bine chestiunea inainte. Madeira este o insula pentru plimbari, peisaje, natura, papa bun sau extrem de bun, traditii...mi s-a parut bestiala. Un singur off am avut...prea putine zile am stat. Daca mai ajung in Portugalia, nu am vazut nordul, mai trag o fuga de 5n in insula + PS...daca.

#83
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Stiti cum e vremea in februarie? Acum sunt vreo 20 grade cu soare.
A fost cineva in februarie?
Ma bate asa un gand .... si am de ales intre Madeira si Gran Canaria.

#84
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Ma alatur voua. Tocmai mi-am luat bilete de avion cu TAP pt. inceputul lui Martie! Vremea pare ok pt plimbari mai ales ca nu este de plaja/baie prea mult. Media este de 20-21 grade.

O sa inchiriez un apartament. Ies la vreo 350-400/sapt. Asa am procedat si in Tenerife si a fost super.

Recomandati zona Funchal?

#85
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
De pe ce site-uri "englezesti" ati inchiriat masini? De la branduri imi iese intre 150-200/7 zile din clasa compacta (VW Golf). Eu as vrea clasa mai mare ca suntem 2 adulti cu 2 copii ...
Care este un pret bun in Madeira ?

#86
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
inca ceva: ar fi mai eficient sa impart cele 7 nopti in 3+4 astfel sa stau in zone diferite ale insulei? In tenerife am simtit ca am gresit ca am stat doar un sud si nu am impartit sederea sud + nord.

#87
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006
Masina cam asa este pt. o saptamana: 200 eur clasa compacta si 250 clasa medie.

Este o idee bunicica sa stai 4n in zona Funchal si 3n in alta zona care va atrage.
Totusi, Madeira este o idee mai mica decat Tenerife si poti ajunge cam peste in mai putin de 1 ora, din Funchal. Asa poti beneficia si de oferta mai buna pentru un apartament, pentru o saptamana. Infrastructura este excelenta.

Adevarat, in Tenerife era bine sa imparti sejurul. Eu am stat 5n in sud si 3n in nord si a fost excelent, mai ales ca avand masina te muti usor cu bagajele.

Vacanta placuta !

#88
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Cum este zona Canico? Am cateva hoteluri acolo in vedere ... de exemplu http://www.booking.c...tlantic.en.html

#89
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
In Madeira mi se pare suficienta o singura locatie ptr cazare si de preferat in apropiere de Funchal pt ca nu e mare insula.

#90
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
pt. cei care au inchiriat masina: merge card debit embosat gen mastercard mondo ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate