Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Insula Madeira

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#37
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Vad ca blue air are oferta bucuresti lisabona la 19,99 euro poe segment
Iar de la Lisabona la Madeira e mokangeala.
Cauta pe www.skyscanner.com sa vezi care-s mai ieftini apoi du-te si rezerva direct de pe site ul lor

#38
lgoctavia

lgoctavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.11.2005
La data la care plec eu nu mai sunt bilete nicaieri si nici mult timp dupa (pe 27 am nunta, pe 29 plec), cu o zi inainte mai gasesc dar nu ma ajuta, plus ca e 1300 lei de persoana fara bagaj de cala, ceea ce inseamna ca e mai scump decat am luat eu :) Nu e prima data cand imi fac rezervare de avion, stiu unde sa caut. Oricum iti multumesc mult pentru sfat. Daca gasesti plecare pe 29 august si retur pe 9 septembrie ptr 2 persoane cu bagaje de cala fiecare sub 600 Euro atunci felicitarile mele ;)

#39
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
ai incercat easyjet prin milano ?

#40
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Cu easyjet, 1638 lei, 2 pers dus intors Bucuresti Lisabona, mai trb adaugat bagajul de cala, iar cand te intorci trb sa stai minim o noapte la Lisabona, dar orasul nu trb ratat, as recomanda sa stati minim 2 nopti, recomand un hotel ieftin si bun, vip executive Zurich Hotel.

Verificaþi itinerarul dvs.
L 29 aug. 2011
10:00 OTP Bucureºti Otopeni easyJet EZY2676
11:20 MXP Milano Malpensa 2h 20
Aeroport de legãturã 4h 40
16:00 MXP Milano Malpensa easyJet EZY2715
17:50 LIS Lisabona 2h 50

Avionul decoleazã pe 10 septembrie 2011
V 9 sep. 2011
20:20 LIS Lisabona easyJet EZY2716
23:55 MXP Milano Malpensa 2h 35
Cazare peste noapte cerutã 8h 05
(+1) 08:00 MXP Milano Malpensa easyJet EZY2675
11:15 OTP Bucureºti Otopeni 2h 15

Edited by ortega, 19 March 2011 - 06:12.


#41
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
gata

am gasit un bilet cat de cat de bun simt:

OTP   LIS   cu TAp 170 e Euro return

LIS    FNC   cu easy jet   40 EURO dus

priblema e ca nu gasesc intors :) ii astept pe copii de la SATA - poate sunt si ei generosi de sarbatori :)

Edited by benji81, 19 April 2011 - 21:26.


#42
lgoctavia

lgoctavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.11.2005
Multumesc ortega :).

Sincera sa fiu am vazut Lisabona si nu m-a impresionat deloc. Cu toate astea am ramas impresionata de micul orasel Sintra, care se afla in apropiere de Lisabona. Au acolo un palat foarte frumos si m-a impresionat micul muzeu al jucariilor :P. Nu ne venea sa mai iesim din el.

Cat despre bilet ... am cautat sa fie cat mai direct zborul - cum directe nu erau oricum am zis sa optam pentru ceva cu 2 opriri ca sa nu pierdem prea mult timp pe drum. Avem fiecare bagaj de cala deci pentru fiecare bilet de avion am cumparat 2 bagaje de cale ca sa fim siguri ca ne putem lua tot ce avem nevoie :).

Va multumesc frumos pentru ajutor - si voi reveni cu impresii si poze din vacanta :D

#43
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postlgoctavia, on 20th April 2011, 09:04, said:

Multumesc ortega :).

Sincera sa fiu am vazut Lisabona si nu m-a impresionat deloc. Cu toate astea am ramas impresionata de micul orasel Sintra, care se afla in apropiere de Lisabona. Au acolo un palat foarte frumos si m-a impresionat micul muzeu al jucariilor :P. Nu ne venea sa mai iesim din el.

Cat despre bilet ... am cautat sa fie cat mai direct zborul - cum directe nu erau oricum am zis sa optam pentru ceva cu 2 opriri ca sa nu pierdem prea mult timp pe drum. Avem fiecare bagaj de cala deci pentru fiecare bilet de avion am cumparat 2 bagaje de cale ca sa fim siguri ca ne putem lua tot ce avem nevoie :).

Va multumesc frumos pentru ajutor - si voi reveni cu impresii si poze din vacanta :D


Anad in vedere ca nu ti-a placut Lisabona, poti sa nu ma revii cu pozele!. :-)
Oricum topicul e Madeira, asa ca steptam poze cu madeira..

#44
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Acum planurile de vacanta in Portugalia se extind si catre Madeira si as vrea sa stiu daca sunt anumite localitati/statiuni preferate/recomandate pe insula. Vacanta mi-o configurez pe cont propriu.

#45
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postatupi, on 2nd May 2011, 20:34, said:

Acum planurile de vacanta in Portugalia se extind si catre Madeira si as vrea sa stiu daca sunt anumite localitati/statiuni preferate/recomandate pe insula. Vacanta mi-o configurez pe cont propriu.

Noi o sa stam undeva in S-V insulei undeva pe langa Estreito da Calheta. Din ce vad pe net cele mai multe optiuni de cazare sunt in Funchal, dar eu as vrea sa stau mai aproape de natura in Madeira, nu in oras.

Edited by benji81, 03 May 2011 - 14:46.


#46
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Gata,
am facut rezervarile ptr Lisabona si Algarve insa nu am reusit sa rezerv nimic pe Madeira pentru ca nu stiu ce ar trebui sa am in vedere cand selectez o pensiune/hotel.

Sa fie intr-o localitate mare, sa fie aproape de malul oceanului in cazul in care vreau sa ma duc la plaja/scaldat, sa fie aproape de mijloacele de transport.

Imi dati si mie niste ponturi ?

Am citit deja ce s-a scris despre MAdeira insa stiti si voi ca este informatie putina pe sufiectul asta.

#47
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Eu rezervare am facut direct la hotel, si am gasit hotelurile la sectiunea hotels pe site ul asta  http://www.madeira-web.com/
Noi am vrut sa ne relaxam, nu am hoinarit f mult pe insula.
E de preferat sa gasesti un hotel in madeira sau imprejurimi
Noi am luat la hotel regency palace parca, e de 5 stele, dar pret f bun, de conditii nu mai spun(si taximetristul cand ne-a dus prima oara la hotel a spus ca e frumos hotelul)
Transportul public e bine pus la punct in funchal si imprejurimi(spre ex poti ajunge si la Monte cu bus ul), dar daca va cazati in alta parte a insulei trebuie neaparat masina
Taxiurile relativ ieftine...
Pe site arata pe harta toate hotelurile, poze la calitate HD, ramane doar sa cautati.

#48
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Si eu tot direct la hotel/pensiune voi face insa as vrea sa stiu ca atunci cand decid locatia ce ar trebui sa am in vedere relativ la ce se poate face pe insula, locuri de promenada, plaje, mijloace de transport etc

#49
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postatupi, on 10th May 2011, 22:52, said:

Si eu tot direct la hotel/pensiune voi face insa as vrea sa stiu ca atunci cand decid locatia ce ar trebui sa am in vedere relativ la ce se poate face pe insula, locuri de promenada, plaje, mijloace de transport etc

check out " levada walks" - am vazut niste poze senzationale - eventual faci rezervarea functie de traseele preferate

#50
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Levada walks este pusa pe lista mea de prioritati dupa ce am vazut pe madeira-web.com

#51
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
tocmai ce m-am intors din Madeira - a fost super. Cine vrea informatii...

#52
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
sa va fie de bine !

eu...zi daca ai fost in porto santo ?
ai folosit transport public sau rent-a-car ? eu nu mai fac rent...
unde ai facut plaja ?
ai facut  Levada Walks ? aglomerat ?

cam astea pana acum...

#53
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmetalactual, on 27th June 2011, 19:50, said:

sa va fie de bine !

eu...zi daca ai fost in porto santo ?
ai folosit transport public sau rent-a-car ? eu nu mai fac rent...
unde ai facut plaja ?
ai facut  Levada Walks ? aglomerat ?

cam astea pana acum...

-nu am ajuns in porto santo (nu am avut timp -am batut levadas)
-am avut masina inchiriata(trebuie neaparat full insurance - strazi inclinate rau)  - altfel e mai greu sa ajungi in insula - esti obligat sa iei tururi organizate care sunt relativ scumpe, plus ca esti conditionat de orele lor (in multe locuri nu am vazut transport in comun - ma refer la levadas)
- noi am stat in Calheta - aici este si plaja.....dar nu este cine stie ce si oricum cine se duce in Madeira nu se duce ptr plaja sau nu ar trebui sa se ducs ptr plaja :) - poate in Porto Santo
..... ajungem la levada walks - practic asta este atractia insulei - natura...spectaculoasa. Am facut in fiecare zi - 6 zile- sunt relativ lejere ( putini oameni). peisajul este fantastic -  o sa postez cateva poze mai incolo.
Oricum, recomand Madeira ptr natura si relaxare - cine vrea plaja sau viata de noapte poate in Canare - nu stiu cum este in Funchal noaptea, noi am stat decat o zi....

Cazare - am stat aici ( incredibil):   http://www.madeiracottages.com/

#54
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Da, misto cazarea.
Pentru P.Santo ma hotarasc acolo, stiu totul mai putin o chestie - am inteles ca exista un pachet care cuprinde si un tur de 3 ore al insulei ( este mica ), dupa care te lasa in voia ta pana seara, pentru plaja, papa bun, etc.
Am renuntat la rent - o sa facem 2 zile excursii organizate, sa mearga ei pe drumurile alea si eu sa ma uit.
Plaja nu avem in program, decat putin la piscina - pentru plaja am pus deoparte cateva zile in Algarve, unde nu mai scap de rent-a-car.

Altceva demn de luat in seama ?
Mai spune cate ceva de lavada walks. Vrem si noi odata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate