Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Insula Madeira

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#163
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Am ajuns ieri cu bine in Madeira (aterizarea a fost foarte ok, cu doar cateva turbulente). In Lisabona am avut 1:30 intre zboruri dar fiibd luate inseriate prin agentie, nu ar fi fost probleme in cazul unei intarzieri. Am trecut intr-adevar din nou prin controlul de securitate dar nu am avut probleme cu incadrarea in timp. Zborul urmator a plecat chiar la minut !

#164
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
la ce vremuri traim , nu mi se pare nimic iesit din comun sa avem controale de securitate la fiecare imbarcare.

#165
mvvlad

mvvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.05.2006
Hmmmm... uratica faza cu inca un security check in Lisabona! Nu de alta, dar noi avem doar o ora intre aterizare si decolare ... cam stransa situatia. Sperantele noastre se leaga de faptul ca zburam din Praga si, cel putin declarativ, cei de la aeroportul din Lisabona spun ca in acest caz putem sa mergem direct la poarta de imbarcare... https://www.aeroport...necting-flights
Sa speram ca asa e!
Pentru cei care stau mai in partea de vest a tarii (dar nu numai) .. daca aveti in vizor Madeira, poate vreti sa luati in considerare sa decolati din Praga.. pretul este mult inferior zborurilor din Bucuresti! in plus... mergeti la aeroport doar pe autostrada Posted Image . De exemplu, noi am gasit bilete la dus cu Tap (transfer in Lisabona) si la intors cu Czech Airlines (direct) - 550 euro pt 2 persoane cu un bagaj de cala inclus! (la intors, Czech A. ne lasa cu cate un bagaj de cala fiecare...). Exista parcare long term langa aeroport cu aprox. 5-6 euro pe zi.

#166
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salut,

A incercat cineva varianta tururilor organizate pe insula in dauna folosirii masinii? As prefera parca sa iau ceva jeep tours si levada walks decat sa stau la volan toata ziua. Ma gandesc ca drumurile vor fi obositoare pentru sofer, cu mai multa atentie la drum decat la priveliste. Scap de grija integritatii masinii si a disponibilitatii parcarilor. Posted Image)
Deci, ati facut ceva tururi din astea cu mai putina lume la bord? Cum sunt?

Am citit ceva recomandari pentru cei de la madeira seekers. Dar sunt dispus sa ascult si alte opinii.

Edited by mihaigerard, 20 August 2017 - 22:42.


#167
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Tocmai ce m-am intors de acolo si revin cu ceva impresii (pozele mai incolo, dupa prelucrare). Sejurul a fost de pe 12 pana pe 19 august si s-a desfasurat conform planului. Nu am avut probleme cu zborurile deloc (aterizare si decolare in Madeira absolut ok, timp de transfer ok chiar si cu 45min intre zboruri la intoarcere). Am inchiriat un Clio pe toata perioada sederii acolo si nu mi-a parut deloc rau. Eu merg destul de mult pe jos/munte si nu as fi vrut sa pierd timpul cu grupul care a optat pentru excursiile organizate. Masina ne-a dus peste tot mult mai repede (autocarul se misca greu pe unele strazi inguste de acolo) dar trebuie motor mult mai potent decat acel 1.2 benzina aspirat de 75CP (am avut pante care mergeau doar cu treapta 1). Nici o problema cu orientarea in sutele de noduri si intersectii + viaducte si tuneluri (am folosit waze si maps.me). Pe zile a fost cam asa >

Ziua 1 > Ajuns la hotel Pestana Promenade pe la 14:00 si ramas acolo la plaja + ceva plimbare la restaurant seara (toate restaurantele au fost luate din topul dupa tripadvisor)
Ziua 2 > Drumetie Pico Ruivo - Pico Rubeiro. Traseul este superb si de dificultate medie dupa mine (ceilalti 3 au avut febra serioasa dupa). La intoarcere am incercat un mers ceva mai intins si mi-a iesit in 1h27min (7km)
Ziua 3 > Plaja la Porto Moniz dimineata vreo 2 ore pentru ca s-a inorat si ne-am intors la hotel, facand un stop de poze la Cabo Girao (pe partea sudica era soare mai mereu). Am continuat cu ceva plaja la hotel.
Ziua 4 > Drumetie la Sao Lourenco. Traseul este unul usurel de vreo 9km dus-intors si cu peisaje superbe + o plaja ascunsa aroape de capat (nu am fost pregatit din pacate de plaja). Dupa aceea am facut o mica oprire la Palheiro gardens pe drumul de intoarcere (gradini micute si simpatice dar nu spectaculoase si mult prea scumpe la vreo 12Euro/pers). In aceasta zi, celalalt cuplu a ramas la hotel, fiind nevoie de recuperare dupa ziua 2.
Ziua 5 > Plaja la hotel + Scuba la Pestana Carlton. Peisajele subacvatice sunt mediocre fata de alte locatii din lume.
Ziua 6 > Plimbare la Caldeirao Verde + inca o ramura spre cascada. Un traseu foarte usor dar lung de cam 18-20km
Ziua 7 > Jardim Botanico + Jardim tropical + cele 2 telecabine, urmate de gradinile din oras, ceva catedrale si stradute mai pitoresti
Ziua 8 > Plaja la hotel si in ocean (in fata hotelului). Merge snorkelingul in ocean dar grija mare la curenti pentru cei ce nu sunt buni inotatori.

Temperaturile au fost ceas elvetian in fiecare zi > 24-26 grade ziua si 18-20 grade noaptea. In principiu, cam orice locatie de pe insula se atinge in sub 1h cu masina mica. Infrastructura este foarte bine pusa la punct, drumurile mi s-au parut chiar libere, locuri de parcare destule mai peste tot (ei parcheaza mai ca la noi, si pe marginea drumului dar in mare parte am lasat masina in parcari amenajate). Pana cand oi reusi sa incarc pozele, astept intrebari daca mai sunt care au neclaritati.

#168
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
sa mai animam un pic topicul cu ceva poze Posted Image :

Attached Files



#169
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 22.02.2011
http://www.libertate...isabona-1947673


#170
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
Am hotarat sa ajung si eu prin Madeira in 2018(inceputul lui iunie). Am luat deja biletele de avion si am facut rezervare pentru cazare si masina.

Pana acum am asa: zbor cu TAP Portugal pana in Lisabona(115 euro dus intors), stat 3 zile in Lisabona, apoi zbor cu EasyJet Lisabona-Madeira(45 euro dus intors). Masina am gasit la Avis 360(asigurare full, fara fransiza) la 200 euro pentru 6 zile(Renaul Clio sau echivalent).

Dintre cei care ati inchiriat masina acolo - de unde si cat a costat? Am citit ca @mccrya a inchiriat la funchalcarhire - cum au fost/cum s-au comportat? Cum e cu parcarea prin diferite locuri - Funchal/orasele/satuce/locurile turistice?

In rest - pana in iunie am timp sa citesc si sa vad ce fac pe acolo.

#171
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
cei de unde am inchiriat masina in Madeira http://www.funchalcarhire.net/ , au foarte ok. Am facut rezervarea pe site-ul lor, am primit confirmarea pe mail, dupa am luat eu legatura cu ei pe mail sa-mi confirme inca o data rezervarea. Nu mi-au cerut bani in avans si nici bani pentru garantie.

La aeroportul din Madeira, am fost asteptat de un angajat de-al lor, am semnat actele, am vizualizat starea masinii interior/exterior si gata. La returnarea masinii nu a durat nici 5 min procedurile. Angajatul lor s-a uitat la masina, mi-a dat o foie precum ca totul ca a fost ok si gata. Mentionez ca am avut un ford Fiesta cu doar 7000km la bord. Masina era intr-o stare foarte buna, m-am descurcat foarte bine cu ea pe drumurile in panta din Madeira.

Referitor la parcari, preturile sunt de bun simt (cam ca la noi in Ro) acolo unde este parcare cu plata, in rest gasesti locuri de parcare mai peste tot fara bani.

#172
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salut, a fost cineva în perioada Crăciunului în Madeira? Cât de cald este? Se poate face baie sau doar la piscină?

#173
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
https://www.holiday-...er.com/madeira/

cam 19-20 grade => apa oceanului

https://www.holiday-...deira/averages/

#174
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Salut. Vrem sa mergem 10 zile in luna martie undeva pe una dintre insulele: Gran Canaria, Lanzarote sau Madeira. Scopul
Principal e pentru trail running/hiking. Si eu si sotul ne antrenam pentru ultra trail running asa ca am dori ceva cu ture relativ lungi (20-30 de km) pe care sa le luam la picior.

Din ce stiu de la prieteni Madeira ar fi perfecta pt noi. Salomon isi are prima campanie de pregatire a anului pt ultra trail runneri lor acolo. Deci asta spune tot. Dar imi e sa nu ne plictisim 10 zile in acelasi loc. Mi se pare mica insula pt 10 zile.

Cei care ati fost ce parere aveti?

#175
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
la cat de frumoasa e Madeira, nu ai cum sa te plictisesti 10 zile pe ea. Eu am stat 14 zile si nu m-am plictisit deloc. Pentru miscare recomand cu caldura levadele Posted Image . Sunt unice in lume si merita sa te plimbi prin ele !

#176
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Something, ati mai ajuns in Madeira? Astept cu interes impresii!

Ce levade recomandati sa fie facute impreuna cu un copil de 8 ani, obisnuit cu drumetiile?
Daca ati face un top al levadelor, care ar fi primele 2-3, de neratat ca si peisaj?
O zi banuiesc ca este suficianta pentru a vizita Funchal. Cum ati organiza 5-6 zile pline in Madeira?
Ce restaurante/taverne recomandati?

Edited by honney_bunny, 05 March 2020 - 15:03.


#177
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
10 zile sunt ok. Poti face un program mai lejer, daca se aloca si 2-3 zile pentru trail running / hiking. O zi full o pierzi la plaja...in Porto Santo. Madeira este deosebit de frumoasa, mai putin pentru plaja. Am stat doar 5n si am atins aproape tot ce era esential pentru noi. Daca mai pun in calcul inca o zi full pentru excursia pe insula Porto Santo (desi se poate inopta, ar fi interesant fiind f putin populata), faci si 1-2 zile trasee pe lavande, rezulta 7 nopti minim necesar sa o faci ca la carte, dar fara momente de respiro (lenevit la piscina, lecturi, cascat gura la pas domol, etc.). Daca iti permiti 10 zile, este ideal. Iar daca poti sta 2 saptamani, este de vis. Infrastructura este deosebita.
Papa bun este peste tot, au foarte multe preparate din peste/fructe de mare, gatite excelent! Verifici tavernele pe Tripadvisor, pentru fiecare localitate in parte.

Edited by metalactual, 06 March 2020 - 11:27.


#178
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
Va salut, ce parere aveti de un sejur in luna martie? Cat de proasta sau de buna poate fi vremea? Bineinteles ca nu se doreste plaja, se va inchiria masina si se va vizita cat mai mult.

#179
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Madeira face si ea parte din grupul insulelor cu primavara vesnica, luna martie este ok pentru bananait prin insula.
Acum s-a si cam dat clima peste cap de la ce spray-aza astia, insa teoretic aprilie sau mai sunt mai ok, ziua mai lunga, ceva mai uscat si mai cald.

#180
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 22.02.2011
Am ajuns în Madeira cu bine! Aterizare fără vànt lateral, doar frânare puternică pt a ieși rapid de pe pistă.

https://youtu.be/Qq_...amQR6bEcUwvS1GU

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate