Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Insula Madeira

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#1
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
Din cate am vazut nu exista niciun topic deschis pe acest subiect si m-ar interesa pentru luna de miere de anul viitor.
Daca ati fost pe aceasta insula sau aveti informatii despre acest loc poate imi spuneti si mie.
multumesc frumos!

#2
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008
http://www.madeira-web.com/ :mellow:

#3
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

View Postblue_c, on 26th November 2009, 15:50, said:

Din cate am vazut nu exista niciun topic deschis pe acest subiect si m-ar interesa pentru luna de miere de anul viitor.
Daca ati fost pe aceasta insula sau aveti informatii despre acest loc poate imi spuneti si mie.
multumesc frumos!
Mai gasesti putine detalii si pe aici.

#4
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Madeira o aveam si eu pe lista la un moment dat; sa sumarizez ce am "aflat":

- e la 5 ore de zbor de Romania si nu exista curse directe regulate. Au existat la un moment dat chartere, poate vor mai exista  B) Cea mai ieftina varianta ca zbor de linie este Blue Air pana in Lisabona (4 ore) apoi TAP Air Portugal (1 ora) insa preturile incep de pe la 300-350 de euro de persoana, dus-intors. Companiile gen Lufthansa au tarife de-a dreptul prohibitive, dar macar nu-ti mai plimbi tu bagajul intre avioane. Btw, aeroportul din Madeira e pe piloni si e greu abordabil.... in anumite conditii meteo sunt garantate senzatii tari sau chiar sa nu se poata ateriza.

- Madeira este o insula vulcanica; nu exista aproape deloc zone plate, toate localitatile sunt construite pe terase, hotelurile sunt "pe faleza" si nu exista plaje ca la Mamaia. Clima este aproape ideala, 20-25C tot timpul anului; insula e o adevarata gradina. Se poate spune ca e un "rai" pentru botanistii pasionati de escalada montana. Cei cu probleme de conditie fizica si cu buzunarul usor.... parca nu-si au locul acolo  :rolleyes:

- preturile sunt sensibil mai mari ca in Portugalia continentala, de fapt insula are renume de destinatie "de lux"  ^_^

O varianta de a vedea Madeira "once in a lifetime", pe ideea de a bifa si aceasta destinatie, este apeland la o croaziera.

#5
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostDanCld, on 26th November 2009, 17:11, said:

O varianta de a vedea Madeira "once in a lifetime", pe ideea de a bifa si aceasta destinatie, este apeland la o croaziera.

Exact, noi asa am ajuns acolo, din pacate numai pt o zi, in martie anul acesta. Mi-a placut f mult orasul Funchal (capitala, acolo a acostat vaporul), am urcat pana sus pe Monte cu autobuzul (se putea si cu telecabina) si acolo am vizitat o gradina exotica minunata si f mare (Monte Palace Tropical Garden se numeste, am stat in ea 4-5 ore si am mai fi stat), e si o biserica frumoasa acolo sus iar panorama asupra orasului e superba. Orasul, si am inteles ca toata insula chiar, e plin de flori si de parcuri, acolo am vazut multe flori si copaci infloriti nemaintalniti de mine in alte tari... Ne-a placut mult, am zis ca vom mai reveni candva, peste ani, sa stam o saptamana.

#6
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut,

Vreau sa ma duc in viitorul apropiat ( sper) in Madeira si vad va sunt f putine post-uri despre. M-ar interesa cateva detalii de la cineva care a fost in concediu acolo si are informatii la prima mana.

Multumesc anticipat,

#7
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Si noi ne-am hotarat sa mergem in iulie acolo, dupace ce am vazut topicul asta :)
O sa stam 3 zile la Lisabona sau estoril, apoi restul concediului la Madeira
Ceva detalii cu transportul in insula, un de  sa iau cazare, in zona Funchal sau mai departe etc
Astept si eu pe cineva care a mai fost :)

#8
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postortega, on 19th June 2010, 09:32, said:

Si noi ne-am hotarat sa mergem in iulie acolo, dupace ce am vazut topicul asta :)
O sa stam 3 zile la Lisabona sau estoril, apoi restul concediului la Madeira
Ceva detalii cu transportul in insula, un de  sa iau cazare, in zona Funchal sau mai departe etc
Astept si eu pe cineva care a mai fost :)

Salut Ortega,

Te astept cu interes cu ceva informatii proaspete despre Madeira - vad ca lipsesc. Noi am vrea sa mergem la anu' in Mai ptr festivalul florilor.

Multumesc anticipat,

#9
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
In ce perioada e festivalul florilor?

Edited by traveling_peach, 13 July 2010 - 13:08.


#10
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Poate va este de ajutor celor interesati.
Exista o alta companie, alta decat TAP, care face zboruri catre Madeira din Portugalia continentala: SATA (www.sata.pt)

Edited by fabian23, 13 July 2010 - 19:14.


#11
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postfabian23, on 13th July 2010, 19:12, said:

Poate va este de ajutor celor interesati.
Exista o alta companie, alta decat TAP, care face zboruri catre Madeira din Portugalia continentala: SATA (www.sata.pt)
care zboara si in azore, parca. insa tot la easyjet ai tarife mai bune...

#12
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Posttraveling_peach, on 13th July 2010, 14:08, said:

In ce perioada e festivalul florilor?

Buna,

Se pare ca inca nu este fixata data dar e undeva in mai din ce am vazut pe net.

#13
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Revin si eu cu impresii din Madeira
Am zburat acolo cu easyjet, pret 220 euro cu 1 bagaj de cala, dus intors lisbon madeira (daca luati mai din timp gasiti preturi bune de tot)
Aveam in avion in stana mea un englez si am mai vorbit ceva cu ala, mi-a aratat din avion porto santo
Am tras o spaima mare pentru ca la un moment dat, dupa ce echipajul a fost anuntat sa ia pozitiile de aterizare, avionul s-a balansat intr-o parte, facind o curba maricica, pe geamurile din partea dreapta vedeai oceanul si pe cele din partea stanga cerul  :confuzzled:
Mi-aexplicat englezul ca asa e la aterizare, sa nu-mi fac probleme...
In fine, avionul a aterizat cu bine
De la aeroport se poate lua pana in Funchal aerobusul(5 euro de persoana) sau taxi(vreo 40 euro)
Si aici e regula asta ca trebuie sa iei primul taxi(ceea ce nu mi se pare normal, sa-mi spuna ei unde sa cheltui banii..., poate vreau un mercedes ultimul model , nu o masina de 20 ani)
[ http://img251.imageshack.us/img251/3808/img592j.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us
Asta e tabelul cu programul aerobusului

Sunt 2 firme de transport, SAM(care are si aerobusul, dar in rest are autobuze vechi, si care face legatura intre Funchal si celelalte parti ale insulei), si Carris(autobuzele galbene), care merg  doar in Funchal
Eu am stat la Madeira Regency palace
Niste poze cu hotelul:
http://img293.images...s/g/img596.jpg/

Vederea noastra partiala la ocean (sea side view, dupa buget) :P
Taximetristul care ne-a dus la hotel era vorbaret, microbist din cate mi-am dat seama, stia de Hagi :)
Insula e superba, niste peisaje care iti taie respiratia, singurul minus fiind inexistenta nisipului, dar nu m-a deranjat f tare, am stat mult la piscina
Abonamentul la autobuze e la fel ca la lisabona, iti iei un card de juma de euro si ti-l incarci(abon pe 1 zi e 3,5 euro, pe 3 zile e 9 euro, etc)
Noi am folosit mult busul de la Hotel, care ne lasa in centru Funchalului
Am mers la piata lor de fructe, si ne tot imbiau vanzatorii cu fructele lor vestite, maracuja(iti dadeau sa gusti poate poate cumperi :lol:, pretul la ei era 20 euro 1 kg, iar in supermarket am luat cu 6 euro kg)
[ http://img10.imageshack.us/img10/8559/img640pe.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

Nu am urcat la Monte, pt ca nu suntem amatori de gradini botanice etc
Am mers la piscinele naturale de langa hotelul nostru , un complex doco cavacados, unde amenajasera piscinele naturale si se facea si plaja
[ http://img706.imageshack.us/img706/6278/img677.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us
Frumos, dar periculos, stancile sunt alunecoase ...
Pentru shopping sunt 2 complexe, forum madeira, si madeira shopping
2 ponturi pt masa:
mergeti la praia formosa(cu bus nr 1), si acolo, in partea stanga, la a 3 a terasa parca(sunt niste leagane la bar in loc de scaune), comandati Picado (de pui sau de vita)
Va aduce un platou mare cu pui, cartofi prajiti, un fel de patratele din cartofi(ca la mic de jun), cuperci, cu 2 bete ascutite, cu care mananci
Mi-a placut mancarea, si am dat 14 euro impreuna cu 2 sucuri
Un alt loc unde mi-a placut a fost la et 2 la madeira forum, la restaurantul chiamarra (meniul asta e valabil doar afara la foodcourt)
Mi-a pus 3 feluri de carne(pui, vita si porc), o salata la alegere, cartofi prajiti, fasole negre(braziliene), orez, o banana prajita, si totul la 6 euro :)
Pentru shopping preturi mari, am luat un parfum CK la 200 ml din aeroport la 42 euro
Foarte multe blocuri de apartamente langa plaja, un apartament e vreo 270000-300000 euro...
Un lux la hotel cum nu am vazut nici in Dubai...
Pentru doritori, se organizeaza excursii oriunde, cu ce vrei tu(ne facea cu ochiul o excursie la porto santo, 25,75 euro, dar n-am avut timp, pentru ca am stat putin
Alt regret e faptul ca nu am facut diving(am gasit la pestana carlton hotel, dar cu tot cu foto, ajungea la 150 euro, cam scump, era mai ieftin la canico, dar sotia are rau de autobuz, si cu taxi pana acolo si inapoi tot acolo ieseam..)
Sunt niste soparle mici mai ales in zona stancilor, dar nu trebuie sa va speriati, sunt inofensive
Plantatie de bananieri langa statia de bus :)
[ http://img692.imageshack.us/img692/5207/img693.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us
Suveniruri frumoase nu prea se gasesc..., am luat din aeroport niste suveniruri
Daca am uitat ceva o s arevin cu alt post

Edited by ortega, 14 July 2010 - 14:01.


#14
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
Easyjet zboara spre Madeira de la acelasi aeroport in care te-a lasat Blue air?
merci

Edited by m&m, 05 August 2010 - 18:56.


#15
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006

View Postortega, on 14th July 2010, 14:56, said:

Daca am uitat ceva o s arevin cu alt post

Se mai vad urmele inundatiilor, mai sunt lucrurile deranjate in insula sau este totul ok ??
Apa la ocean tot rece ? Plajele tot vulcanice ?
Rent-a-car nu te-a tentat ?
Infrastructura buna sau asa si asa ?
Aglomeratie ??

#16
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postmetalactual, on 4th August 2010, 20:01, said:

Se mai vad urmele inundatiilor, mai sunt lucrurile deranjate in insula sau este totul ok ??
Apa la ocean tot rece ? Plajele tot vulcanice ?
Rent-a-car nu te-a tentat ?
Infrastructura buna sau asa si asa ?
Aglomeratie ??
Apa din ocean era rece la Lisabona, aici puteai face baie
Da, plajele cam naspa...
M-a tentat rent a car, dar avind in vedere ca hotelul nu era departe de funchal,nu m-am mai complicat...
Strazile superbune
Nu f aglomerat, nici pustiu.Normal



View Postblue_c, on 4th August 2010, 13:15, said:

Easyjet zboara spre Madeira de la acelasi aeroport in care te-a lasat Blue air?
merci
Da, numai ca la inoarcere ai legatura peste 8 ore, sau 1 ora si 30
Noi am ales 8 ore, ca ne-a fost frica sa n-aiba avionul intarziere.

#17
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006
Daca o mai zbura Blue Air, la anul, in Lisabona...rent-a-car nu f. ieftin in Madeira, ca in Canare, de ex. dar nici mai scump ca in alte insule.
Rusi pe insula ?
Hoteluri bune sau mai vechiute ?

#18
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
Da, numai ca la intoarcere ai legatura peste 8 ore, sau 1 ora si 30
Noi am ales 8 ore, ca ne-a fost frica sa n-aiba avionul intarziere.
[/quote]

Noi am ales sa mergem mai intai in Madeira si pe urma in Lisabona, deci vom astepta la dus de la 1 noaptea cand ajunge pana la 8 dimineata cand zburam spre Madeira.
Ati ajuns cu intarziere in Lisabona, ati plecat la timp de aici?

merci

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate