Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Evitare taxa autostrada Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 sanddy1964, on 24th March 2010, 08:23, said:

Deci  retineti:
PENTRU A  DEVENI SMEKER  MAI INTAI  TREBUIE SA FII SUPER  CORECT SI SA  LE  STII PE  TOATE  DIN  EXPERIENTA.

De acord 100%!!!

#20
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
De acord si nu prea... plecare din Padova dimineata la opt si ajuns seara (22:00) pe Coasta de Azur la Nisa, fara autostrada, doar nationale. Calatoria si peisajul... de nepretuit. Pentru autostrada exista mastercard. :D


PS: totusi la unguri se recomanda autostrada

#21
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Eu am venit acum 2 saptamani Forli - Venezia-Villach-Graz-Wien-Budapest-Arad.
Autostrada de la Forli(50 km sud de Bologna) pana la iesire a fost 24 euro
Apoi vignietele in Austria si Ungaria sunt cam aceleasi.
Eu zic ca nu se merita sa se circule pe drumuri nationale.
Te urci pe autostrada in Italia si iesi tocmai la Szeged

#22
baladi

baladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.01.2007
5eur/100km e enorm. Italie de rahat.

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
In Italia trebuie sa sirculi pe sosele numai daca nu ai autostrada. Altfel risti nu sa faci 40 km/h viteza medie ci chiar 10 daca prinzi o ora nepotrivita ca atunci cand oamenii ies de la serviciu. Atunci toate tangentialele sunt atat de pline ca practic sunt blocate. Si atunci vei vedea ca taxa de autostrada nu face cat costa combustibilul in plus. Lasand la o parte timpul si nervii pierduti.
Referitor la anvelope atentie ca pe langa cele de iarna trebuie sa ai si lanturi intrucat daca ninge abundent politia te obliga in Austria sa le montezi. Daca nu stai pe dreapta pana se curata drumul. In italia nu se pune problema de anvelope de iarna. Acolo poti circula iarna si cu cele de vara chiar daca mai ninge si la ei. Oricum ma gandesc ca iti pasa de viata ta asa ca un minim de precautie trebuie sa iti iei mai ales iarna.

#24
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
unul dintre motivele pentru care sa nu folosesti autostrada in italia, ar fi alegerea unor trasee pitoresti (si sunt destule) dar asta depinde mult de timpul pe care-l ai la dispozitie.

#25
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
trebuie sa ajung la roma peste 2 saptamani cu plecare din bucuresti, as dori ceva sfaturi de traseu (autostrada, drum national), eventual taxe (daca se poate cat mai mici), asigurari (de sanatate, auto),...
mentionez ca nu am fost niciodata plecat cu masina din tara si orice sfat e binevenit
olta mentiune: masina are cateva lovituri mici pe aripa spate tstanga si dreapta, pot circula fara probleme sau tebuie reparata neparat, in romania nu am avut probleme cu ea de aproape 2 ani,
o optiune era prin serbia - croatia - slovenia - italia

Edited by marius_lmd, 31 July 2010 - 21:39.


#26
sardu

sardu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.12.2009
Am facut deserori drumul din Italia in Romania si viceversa .Eu lucrez in Sardegna si am incercat diverse variante mergand de la Civitavechia , Livorno , Genova la Cluj . Am intrat si pe Turnu si pe Valea li Mihai si pe Episcopia Bihor .Am incercat si varianta Austria si Slovenia ,Serbia atat pe autostrade cat si pe nationale. Parerea mea este ca nu trebuie sa ocolesti autostrazile deoarece daca o faci vei face cu cl putin 10 -12 ore in plus(nu poti conduce in continuu) .Nu numai pt ca mergi mai incet dar si oboseala e mai mare si timpul in plus inseamna mai multe mese ,mai multe cheltuieli pe drum si nu in ultimul rand mai multe controale .In Austria am fost opri de fiacare data cand am folosit nationalele si ceva tot iti gaseste pentru ca nu suntem foerte iubiti . nu ca neaparat te amendeaza iti face avertisment da destul ca la fiecare oprire pierzi cel putin 20 min sa nu mai vorbim de stres . Pe autostrazi am fost oprit o singura data si atunci in 10 min eram deja plecat fara nici un stres.In Austria sunt obligatorii si cauciucurile de iarna si lanturile.Sau mai bine zis erau in urma cu 3 ani cand am fost eu ultima data pe acolo.Te si avertizeaza la intrare.La sarbi mu as mai trece niciodata ca te trateaza ca pe un gunoi daca nu dai spaga decate ori te opreste daca ai nr romanesti. Cand am venit cu o masina inmatriculata in italia si le-am dat buletinul italian m-au tratat altfel dar si atunci la vama tot atrebuit sa dau 20 eur ca alfel stateam mult si bine si trebuia sa dau tot jos din masina .Dupa tote variantele cred ca cea mai buna este:  Romania cu esire pe la Turnu (langa Arad ) -Budapesta -Maribor-Trieste Venetia apoi apuci pe statala Venetia -Ravena (ss 309 )apoi aRavenna- Roma pe ss 3 bis( E45 ) care este aproape ca o autostrada si este recent refacuta . De la Venetia la Roma pe kilometrajul de la masina mea au fost 611km.Sigur ca daca mergi Venetia -Bologna -Roma ve face mai putin cu 1-2 ore dar ve plati cu 54 euro mai mult(avand in vedere toate taxele ) pe klometraju de la masina mea au fost 584km .Consumul de carburant este  identic  .Mare atentie la limitarile de viteza ca toate sun prevazute cu radar.(sun 3-4 cu limitare la 80 in afara localitatilor).E45 nu trece practic prin localitati dar si aici avem cateva limitari de 80 in rest se circula cu110.Atentie ca si aici ai o mica distanta de parcus pa A1 dar ve plati doar 5.75 euro
Daca lovitura de la masina nu este mare ai sanse sa treci de vama ca dupa aceea nimeni nu-ti mai zice nimic daca ai constatare .Eu am fost cu usa bine indoita si am trecut cu putina ,,atentie"

Edited by sardu, 05 December 2011 - 13:19.


#27
sardu

sardu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.12.2009
Atentie in Ungaria daca nu ai forinti sau carte de credit te inseala la schimb .Daca vrei sa cumperi benzina sau vgneta platesti cu cel putin 30% mai mult deaceea cel mai indicat e sa faci un plin la esirea din Romania apoi in slovenia si inainte de intrarea in Italia completezi pt aintra cu plinul facut.

#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 sardu, on 5th December 2011, 13:41, said:

Atentie in Ungaria daca nu ai forinti sau carte de credit te inseala la schimb
musai de credit ???

#29
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Se poate si cu bancomat.

In Italia autostrada te costa:
- 41.50E de la Trieste la Roma: http://www.autostrad...amp;soloAuto=on
-40.40 E de la Villesse la Roma http://www.autostrad...amp;soloAuto=on (Daca mergi pe Nova Goriza) Pe portiunea de la granita solveno-italiana si pana la Villesse nu se plateste.

In Austria si Slovenia cauciucurile de iarna sunt obligatorii de la 1.11.2011, iar in Italia de la 15.11.2011, pe autostrazi sunt obligatorii cauciucurile de iarna SAU sa ai lanturi antiderapante in masina.

Edited by florinppv, 06 December 2011 - 15:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate