Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Groenlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
deci mergeti in groenlanda la anul in perioada 29.11 - 05.12 ?

#20
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postrottweiler2007, on 27th November 2009, 17:48, said:

deci mergeti in groenlanda la anul in perioada 29.11 - 05.12 ?
E cam greu sa te hotarasti cu un an inainte. De unde sa stiu eu ce fac peste un an? Pe de alta parte, nevasta-mea nu vrea sa auda de frig, ea vrea numai la soare in concediu, asa ca slabe sperante!

#21
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
:lol: eu cam asa fac, stabilesc cu 1 an minim inainte ce vreau sa fac, imi stabilesc un buget, fac rezervarile la avion din timp ca sa pot gasi un pret cit mai bun...asa s io....

#22
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
despre groenlanda si aici : http://groenlanda.paul-andrei.com/

#23
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrottweiler2007, on 27th November 2009, 17:48, said:

deci mergeti in groenlanda la anul in perioada 29.11 - 05.12 ?
Trebuie verificat daca zboara avioanele in perioada aia. Din cate stiu multe zboruri sunt intrerupte iarna.

#24
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrottweiler2007, on 27th November 2009, 18:21, said:

eu cam asa fac, stabilesc cu 1 an minim inainte ce vreau sa fac, imi stabilesc un buget, fac rezervarile la avion din timp ca sa pot gasi un pret cit mai bun...asa s io....






E frumos și practic, dar... foarte nesigur!
Am programat de vreo 4-5 saptamani, o ieșire din țară (27noiembrie-1 decembrie) și în ultimele zile (ieri și alaltăieri) din cauze mai mult sau mai puțin obiective... era să nu mai plec.... :huh:
Nu în ultimul rând, nici nu cred că poți face rezervări la avion cu o așa mare perioadă de timp înainte!

#25
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postcopjob2000, on 27th November 2009, 23:47, said:

E frumos și practic, dar... foarte nesigur!
Am programat de vreo 4-5 saptamani, o ieșire din țară (27noiembrie-1 decembrie) și în ultimele zile (ieri și alaltăieri) din cauze mai mult sau mai puțin obiective... era să nu mai plec.... :huh:
Nu în ultimul rând, nici nu cred că poți face rezervări la avion cu o așa mare perioadă de timp înainte!
rezervari pt avion poti face cu maxim 11 luni inainte !

#26
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrottweiler2007, on 27th November 2009, 17:48, said:

deci mergeti in groenlanda la anul in perioada 29.11 - 05.12 ?
Am studiat problema si zic pas. Ziua este numai 5 ore (rasarit la 9:45, apus la 14:45), iar in caz de nor, ziua dureaza vreo 2 ore. Temperatura nu e rea, in jur de zero grade, dar noaptea real feel-ul se duce la -10, -15 datorita vantului

http://www.timeandda...nomy.html?n=703

Edited by me_and_myself, 29 November 2009 - 09:05.


#27
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostImperator, on 29th November 2009, 00:41, said:

Am studiat problema si zic pas. Ziua este numai 5 ore (rasarit la 9:45, apus la 14:45), iar in caz de nor, ziua dureaza vreo 2 ore. Temperatura nu e rea, in jur de zero grade, dar noaptea real feel-ul se duce la -10, -15 datorita vantului

http://www.timeandda...nomy.html?n=703
Daca pui informatiile cap la cap, atunci nu mai suna asa rau:
1) Stop in Islanda unde e plin de islandeze (care poate n-au vizitat inca Groenlanda!)
2) Noapte de 19 ore!

#28
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View PostPitzifelnic, on 29th November 2009, 09:20, said:

Daca pui informatiile cap la cap, atunci nu mai suna asa rau:
1) Stop in Islanda unde e plin de islandeze (care poate n-au vizitat inca Groenlanda!)
2) Noapte de 19 ore!
    pentru groenlanda e cursa charter din reykjavik, nu din keflavik unde-i aeroportul international.de la keflavik - unde ajungeti cu Icelandair din Schipol amsterdam de 2 ori pe saptamina - e autobuz care te duce pina la vreo 2 km de aeroportul din reykjavik. din pacate nu am mai avut timp sa ajungem si acolo, am avut probleme cu masinile ce ne-au mincat ceva timp
  pe-aia cu "e plin de islandeze"uitati-o, eu am stat o luna in islanda vara asta si am batut destul pe acolo, dar nu se prea dau la turisti. uitati si chestia cu grasimea de foca - macar ca mai gasesti pe ici pe colo piei de vinzare- tot ce a mai ramas e carnea de balena si pieptul de puffins

#29
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgusteru, on 5th December 2009, 09:27, said:

pe-aia cu "e plin de islandeze"uitati-o, eu am stat o luna in islanda vara asta si am batut destul pe acolo, dar nu se prea dau la turisti.





Care să fie explicația pentru care "nu se prea dau la turiști"?

#30
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View PostImperator, on 27th November 2009, 10:42, said:

Vara e sezonul tantarilor... As merge primavara cand totusi e in jur de zero grade, nu sub... Oricum, pe acolo bate Gulf Streamul si nu e la fel de frig ca in Siberia.... Oricum, anul asta, cica vara a cazut intr-o joi :)

De ce postati aiurea, daca sunteti in necunostinta de cauza? Unde sunt tantari in Groelanda vara? Sorry, dar confunzi Groelanda cu Alaska !!

In luna iulie-august sunt cam 12 grade la umbra pe coasta, temperatura se simte ca la 18 grade, ganditi-va ca soarele nu apune deloc, iar apa fiordurilor, care-s ca niste golfuri, se incalzeste vara. Locuitorii fac plaja la orele pranzului, incredibil, dar adevarat.
Fiind o colonie daneza, inca mai apartinand si ei de regatul unit al Danemarcei, s-au modernizat. Exista blocuri moderne, supermarketuri, restaurante etc
Un bilet de avion din Copenhaga- Nuuk (Godthaab) costa circa 1200-1300 euro, iar zborul dureaza circa 5 ore. Exista autobuzul X3 direct de la aeroport pana in centrul orasului. Preturile sunt mari, putin mai scump decat in Danemarca.
Toate bune :)


View Postrottweiler2007, on 27th November 2009, 18:21, said:

:lol: eu cam asa fac, stabilesc cu 1 an minim inainte ce vreau sa fac, imi stabilesc un buget, fac rezervarile la avion din timp ca sa pot gasi un pret cit mai bun...asa s io....

Este o decizie inteleapta !! In primul rand nu te stresezi, in al doilea rand poti cumpara bilete de avion la un pret avantajos si ai timp sa te si documentezi, sa planifici obiectivele turistice pe care doresti sa le vizitezi etc.

:)

#31
hanseatic69

hanseatic69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2007
Dragii mei,

in febrarie voi pleca in Groenlanda sa muncesc(in constructii cu o firma germana)...am emotii dar va voi tine la curent cu ceea ce este pe acolo...sper sa merg la vreo vanatoare de foci!

Toate bune!Sa ne auzim sanatosi!!!

P.S. Sper totusi sa nu fiu singurul roman de pe acolo!Va tin la curent

#32
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View Posthanseatic69, on 12th January 2011, 19:26, said:

in febrarie voi pleca in Groenlanda sa muncesc(in constructii cu o firma germana)...am emotii dar va voi tine la curent cu ceea ce este pe acolo...sper sa merg la vreo vanatoare de foci!
Sa nu prinzi prea multe ca oricum sunt stresate cu incalzirea globala!

Edited by George2210, 12 January 2011 - 20:47.


#33
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthanseatic69, on 12th January 2011, 20:26, said:

Dragii mei,

in febrarie voi pleca in Groenlanda sa muncesc(in constructii cu o firma germana)...am emotii dar va voi tine la curent cu ceea ce este pe acolo...sper sa merg la vreo vanatoare de foci!

Toate bune!Sa ne auzim sanatosi!!!

P.S. Sper totusi sa nu fiu singurul roman de pe acolo!Va tin la curent
Bafta... esti specializat in constructia de iglu-uri ? :)))

#34
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
A mai fost cineva in Groenlanda in ultima vreme? Ma bate gandul sa merg, toamna asta

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Din câte știu parca boy4ever ajunge (sau vrea).



#36
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
3100 lei Copenhaga - Ilulissat vi se pare ok ca pret, undeva prin Aprilie - Mai?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate