Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

planseu beton vs lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
ceva de genul asta:

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   98.48K   303 downloads
  • Attached File  2.jpg   151.5K   293 downloads
  • Attached File  3.jpg   74.8K   281 downloads

Edited by raduk, 30 November 2009 - 13:01.
citarea integrală a postului precedent


#38
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
No, am inteles, mi se pare bine, nu mai pune extrudatul.

#39
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
ok... vedem. :)

Edited by raduk, 30 November 2009 - 15:31.
citarea integrală a postului precedent


#40
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 flopardu, on 30th November 2009, 12:21, said:

[...] tot trebuie turnata o sapa peste, ca doar nu vi direct cu parchetul/gresia. asa stiu eu ca se face dar poate exista si alte solutii.
Există și variante de încălzire în pardoseală la care nu se mai toarnă șapă de egalizare.

#41
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 raduk, on 30th November 2009, 15:33, said:

Există și variante de încălzire în pardoseală la care nu se mai toarnă șapă de egalizare.
nu stiu nimic despre asta!
se pune direct peste traseul de incalzire pardoseala finita, gresie/parchet?!
ne poti ajuta cu amanunte? :)

#42
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 bobodinvs, on 29th November 2009, 22:41, said:

Mi se pare prea incarcata structura.Grinzile de 10x20 cm (as fi mers pe 5X25) la 40 cm interax peste care OSB de 18 sau 22mm ,nut si feder si doar atat.Pt izolare fonica,bagi 10, 15 sau 20 cm vata intre grinzi (in functie de buget) si ai rezolvat treaba.La orice structura,cu cat sunt mai multe elemente si imbinari,cu atat sunt mai multe sanse sa apara erori ,defecte si costuri nejustificate.
Ma repet,parerea mea,in schita prezentata e risipa si se complica mai mult decat trebuie.
OSB-ul e material bun,dar nu trebuie exagerat cu el,nu inlocuieste chiar totul.Dulapii de 50 peste grinzi formeaza planseul si peste ei se poate pune si osb si extrudat pentru egalizare(suprafata iese mai neteda,chiar daca dulapii se mai curbeaza in timp).Ca izolare fonica extrudatul pozitionat ca in schita nu ajuta la mare lucru.Izolatia fonica se realizeaza mai degraba dinspre partea tavanului de jos,cu cat mai putine legaturi intre tavan si planseul de lemn.

#43
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Nu sunt sigur ca am inteles care e  ideea pe care o sustii prin acest post.
Eu am prezentat  doar o utilizare normala a OSB-uli si eficienta .Apoi am o banuiala ca,osb-ul,find un lemn deja prelucrat fizic si chimic,va avea o rezistenta mult mai buna in timp decat lemnul ''natur''.De ce as pune si dulapi si osb?Mai bine pun grinzile la distante interax care sa asigure suficienta rezistenta la fortele pe care le stiu cei cu studii si pun doar una din ele,ori dulapii,ori osb-ul,nu crezi?
''osb si extrudat  pt egalizare'' - la casele din lemn,iti alegi materialul de o calitate minima care asigura planeitatea si verticalitatea elementelor.Daca ai grinzi strambe,nu le montezi ca apoi sa impanezi planseul (osb sau dulapi,ce vrei tu) ci le refuzi si iei lemn drept pt a nu mai fi nevoie de ajustari.
La o casa de lemn, nu prea ai ce ajustari sa faci decat la contactul cu fundatia de beton,care e mult mai greu de scos la fel de plana precum e lemnul.

Edited by bobodinvs, 02 December 2009 - 20:14.


#44
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 flopardu, on 30th November 2009, 18:07, said:

[...] se pune direct peste traseul de incalzire pardoseala finita, gresie/parchet?! [...]
Se pare că "DA".
Pentru varianta în care anumite tipuri de parchet se montează peste încălzirea în pardoseală, vezi detalii AICI și AICI.
Pentru varianta în care elementul de încălzire este înglobat în adezivul pentru gresie, vezi detalii AICI.

#45
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 raduk, on 2nd December 2009, 21:05, said:

Pentru varianta în care elementul de încălzire este înglobat în adezivul pentru gresie, vezi detalii AICI.
multumesc, am sa incerc sa le citesc.

#46
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 bobodinvs, on 2nd December 2009, 20:11, said:

Nu sunt sigur ca am inteles care e  ideea pe care o sustii prin acest post.
Eu am prezentat  doar o utilizare normala a OSB-uli si eficienta .Apoi am o banuiala ca,osb-ul,find un lemn deja prelucrat fizic si chimic,va avea o rezistenta mult mai buna in timp decat lemnul ''natur''.De ce as pune si dulapi si osb?Mai bine pun grinzile la distante interax care sa asigure suficienta rezistenta la fortele pe care le stiu cei cu studii si pun doar una din ele,ori dulapii,ori osb-ul,nu crezi?
''osb si extrudat  pt egalizare'' - la casele din lemn,iti alegi materialul de o calitate minima care asigura planeitatea si verticalitatea elementelor.Daca ai grinzi strambe,nu le montezi ca apoi sa impanezi planseul (osb sau dulapi,ce vrei tu) ci le refuzi si iei lemn drept pt a nu mai fi nevoie de ajustari.
La o casa de lemn, nu prea ai ce ajustari sa faci decat la contactul cu fundatia de beton,care e mult mai greu de scos la fel de plana precum e lemnul.
In cazul asta iti propun sa faci un calcul de cost:cat costa grinzile monate la distanta pe care o sa-ti indice staticianul,pentru a pune doar osb+cost osb vs grinzi cu dulapi.
De egalizare am spus datorita faptului ca lemnul este un material care mai si lucreaza(pot sa spun necontrolat,nici de proiectant si nici de beneficiar),pe cand polistirenul deloc si osb-ul foarte putin.
In planeitatea betonului de fundatie nu ma bag...:)

#47
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

 bobodinvs, on 2nd December 2009, 20:11, said:

osb-ul,find un lemn deja prelucrat fizic si chimic,va avea o rezistenta mult mai buna in timp decat lemnul ''natur''.
Avantajul nu e la rezistenta in timp, cu ca rezistenta mecanica la grosimea data.
In plus nu "lucrează" in timp si la variatii de umiditate, deoarece fibrele sint in toate directiile.

#48
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Asta mi-era si ideea,rezistenta in timp impotriva factorilor care dauneaza de obicei lemnului.
Poate doar vinul lucreaza singur in timp ;) ,izolat de mediul extern.

#49
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Duplex cu parte+etaj. Planseul (tavanul) etajului este format din placi de rigips (tavan fals).
Deasupra sunt grinzile, intre grinzi este vata minerala de 10, cu folie. Mi se pare o izolatie termica insuficienta.
Ce se recomanda pentru a imbunatatii nivelul de termoizolatie din casa, tinand cont ca in viitor (peste cativa ani) voi transforma podul in mansarda.
Multumesc anticipat

#50
angeldanger

angeldanger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.04.2010
Grinzi la o distanta de 40-50 cm  dedesubt scabdura intre grinzi se va folosi o izolatie  si pr urma un strat de beton  si asta ar fi o solutie  bine inteles deasupra grinzilor va fi plasa de fier

#51
acronimum

acronimum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.08.2009
Salutare. Stiu ca este un thread vechi dar caut de aproape 2 luni o solutie pentru o placa intre etaje si nu am reusit sa gasesc un raspuns.

Avem un apartament intr-o casa din 1945 unde am scos toata pardoseala. Sub parchet am avut scandura de 2cm apoi grinzi de 5x7cm asezati pe nisip, printre grinzi nisip din nou, undeva la 7-8cm inaltime.

Sub acest nisip avem o placa de beton armat care pare a fi destul de subtire, undeva la 8cm cred, am inteles ca asa se faceau in acea perioada.
Acum.. unii structuristi mi-au spus ca pot pune extrudat 7cm + sapa de 3-4cm armata sa ajung la acelasi nivel, altul mi-a spus sa merg pe grinzi de lemn cu OSB.

Tind sa merg pe varianta cu grinzi de lemn fiindca planseul s-ar usura extrem de mult fata de ce a fost. Exista vreun material pe care as putea sa il pun sub aceste grinzi in asa fel incat sa nu mai transmit toate zgomotel de impact catre vecini?

Voi ce solutie ati recomanda?

Multumesc!

#52
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salutare! pentru anul 2021, care este diferenta de pret manopera+materiale intre planseu din lemn (grinzi+rigips montate pe structura metalica) vs din beton (15 cm) ?

#53
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Nu stiu exact diferenta, dar fierul s-a scumpit foarte mult in ultimele luni.

#54
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Pe de alta parte, lemnul s-a scumpit de la inceputul anului doar cu 50 % !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate