Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

planseu beton vs lemn

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
De acord cu faptul ca metalul are cea mai buna rezistenta la seism, dar nu trebuie comparat un planseu cu niste stalpi de beton (fie ei chiar si de la turnurile ale gigantice), pentru ca fortele vor actiona complet diferit si fiecare dintre cele doua structuri are alt rol. Planseul nu va proteja cladirea la seism mai mult ca niste grinzi bine calculate cred.
Pe de alta parte, cred ca omul nu se refera atat la rezistenta ci la alte avantaje sau dezavantaje. Asadar, reluam: lemnul nu este asa durabil, pot aparea probleme cu insectele, ciupercile, mucegaiul, umezeala, planseul va fi mai elastic (sesizabil la circulatie) si nu va suporta incarcaturi asa de mari ca la beton armat, va trebui tratat, dar cea mai mare problema este data de faptul ca pur si simplu nu gasesti lemn uscat in magazinele de materiale de constructii. Cea mai mare parte a lemnului de calitate din Romania este prilej de bucurie acum pentru tarile arabe, la noi nu gasesti decat produse ude, abia taiate din padure, grinzi care se contorsioneaza groaznic, care se crapa. Lemnul va scartai uneori, chiar daca structura va fi solida, placarea cu rigips a tavanelor cu structura de lemn va ridica probleme la imbinari mai ales in cazul in care se va circula mult pe deasupra sau va suporta sarcini mari. Peste toate se adauga faptul ca lemnul arde. Dulgherul trebuie sa fie foarte bun, lucru rar in anumite zone.
La capitolul avantaje pentru lemn nu cred ca este decat pretul ceva mai redus de executie.
Dar SPF a mentionat o alternativa interesanta - metalul, poate ar trebui sa iei in calcul si alternativa asta, dar cred ca va iesi la un pret cel putin comparabil cu betonul, dar nu sunt sigur.

#20
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
sa vedem ce aflam si despre metal
am inteles ca ar fi mai multe avantajele la beton decit la lemn
a vazut sau a efectuat cineva un tavan pe grinzi metalice
eu am vazut o casa pe structura metalica dar era deja finisata aproape in intregimme
(casa unui arhitect olandez)

#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postvalioglu, on 24th November 2009, 21:32, said:

La capitolul avantaje pentru lemn nu cred ca este decat pretul ceva mai redus de executie.
Dar SPF a mentionat o alternativa interesanta - metalul, poate ar trebui sa iei in calcul si alternativa asta, dar cred ca va iesi la un pret cel putin comparabil cu betonul, dar nu sunt sigur.
La pret nici cu lemnul nu prea iesi in avantaj, materialul de calitate e scump iar dulgherul costa mult mai mult decat zidarul.
Si, asa cum zici, sint si greu de gasit.

Avantajul principal la lemn il vad in naturalețe si estetica, bineinteles cui îi place :)

Edited by Morosanul, 25 November 2009 - 08:24.


#22
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postcretu22, on 22nd November 2009, 15:58, said:

Grinzile trebuie date cu solutie anti- de toate, trebuie o foarte buna izolare contra umiditatii atat de jos in sus cat si invers.Daca ai nesansa sa mai picure pe ici pe colo prin invelitoare, ai o mare problema.Crede-ma, pentru nimic in lume nu as mai face greseala de a opta pentru un tavan de lemn in loc de beton.
bafta.

de ce trebuie sa dai cu solutii anti-de toate pe grinzile de planseu? nu este lemn uscat asa cum trebuie?
ca despre lemn lamelar e clar ca nu s-a pus in discutie si dispareau toate inconvenientele. ;)
adica putea fi si la lungimea ceruta, nici nu se lasa in timp, nu mai lucreaza daca este uscat (12-16% umiditate), nu poate fi atacat de rozatoare sau mai stiu eu ce si nu ia foc decat cu chinuieli mari poate!
tipul se referea la planseul de peste parter, cum sa picure ceva de la acoperisul de peste mansarda si sa-ti faca probleme la planseul de peste parter?!! pai inainte te inunzi pana sa ajunga sa faca probleme planseului. :)

#23
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Deci inafara de argumentul ca se aude mai tare cand pășești pe un planseu din lemn, nici unul nu stă in picioare.
Rezistenta oricum se calculeaza, depinde cît de mult vrei sa incarci planseul, si îl dimensionezi corespunzator. Plaseul de beton are 15 cam grosime, iti dai seama daca bagi dulapu de 15 cam cam care e rezistenta :D (si izolarea fonică)
Iar aia cu incendiul e clișeu  :)

Mai jos, scanata o cabana din Alpi cu planseu din lemn, se vad capetele grinzilor:

Attached Files



#24
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Am sa pun si 3 poze de interior, cu tavan din lemn.
Unul izolat și lambriat, unul zugrăvit printre grinzi, și două în forma originală.

Cred ca sinteti de acord ca nu se compara ca frumisete cu unul de beton  :)

Attached Files



#25
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View PostMorosanul, on 27th November 2009, 13:42, said:

Cred ca sinteti de acord ca nu se compara ca frumisete cu unul de beton  :)

ca in poza din dreapta sus sper sa am si eu.. trebuie!
in living si la etajul mansardat.
este altceva tata fata de tavane albe, simple ca la bloc... nu se compara. ;)

#26
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
frumoase poze
am fost si am vazut unul din lemn
am incercat sa va fac un desen (ceva complectari ??? )
la o deschidere de 4,5m mi s-a parut ca este destul de solid
am inceput sa sarim doua persoane si aveai impresia ca parchetul este pus pe pamint

Attached Files



#27
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postaudizet, on 27th November 2009, 20:06, said:

[...] am inceput sa sarim doua persoane si aveai impresia ca parchetul este pus pe pamint
Cum poți să spui așa ceva cînd sub "parchet" aveai polistiren? :bigeyed:
Eu cred că tu, de fapt, cauți argumente de care să te agăți pentru a adopta varianta cu lemn.  :peacefingers:

#28
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Mai sus tocmai mi se părea că înclină spre cel de beton :)
Eu cred că se referă la încovoierea elastică, pe care se aștepta să o simtă atunci cînd săreau, nu la modul cum se simte șocul.

Audizet, nu stii de a pus atitea rinduri de izolatie, si vată și polistiren ?
Numai pentru izolare fonică ?   :scratchchin:

#29
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View PostMorosanul, on 28th November 2009, 14:40, said:

Audizet, nu stii de a pus atitea rinduri de izolatie, si vată și polistiren ?
Numai pentru izolare fonică ?   :scratchchin:

si eu pun doua straturi de izolatie dar o pun pt. a izola fonic in primul rand:
12 cm de vata bazaltica cu densitate mare intre grinzile din lemn lamelar, apoi osb de 15 mm, apoi extrudat de 20-30 mm, incalzire in pardoseala, sapa, parchet/gresie.

#30
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
da ma refeream la faptul ca grinzile nu arcuiau
cele doua straturi sunt ptr izolatia fonica

#31
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Mi se pare prea incarcata structura.Grinzile de 10x20 cm (as fi mers pe 5X25) la 40 cm interax peste care OSB de 18 sau 22mm ,nut si feder si doar atat.Pt izolare fonica,bagi 10, 15 sau 20 cm vata intre grinzi (in functie de buget) si ai rezolvat treaba.La orice structura,cu cat sunt mai multe elemente si imbinari,cu atat sunt mai multe sanse sa apara erori ,defecte si costuri nejustificate.
Ma repet,parerea mea,in schita prezentata e risipa si se complica mai mult decat trebuie.

#32
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postaudizet, on 29th November 2009, 16:50, said:

da ma refeream la faptul ca grinzile nu arcuiau
cele doua straturi sunt ptr izolatia fonica
Poi nu se arcuiesc, asta-i clar, daca vrei mai rigid le pui mai groase  :lol:
In castelele medievale țineau tunurile la fiecare nivel pe planșeu de lemn.

Pt izolatie fonica e deajuns vata de sub podele (sau osb), cum zice bobodinvs, și atunci dispare dezavantajul cu auzitul pașilor, dar flopardu cred ca pune extrudatul pentru ca înălzirea în pardoseală să nu afesteze structura de lemn a planșeului. Lemnului nu-i plac variatiile termice.
Cei care pun extrudat din obisnuință, că așa se pune de obicei sub parchet pot sa renunțe, izolatia termica nu-si are rostul aici.

#33
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View PostMorosanul, on 30th November 2009, 09:00, said:

Pt izolatie fonica e deajuns vata de sub podele (sau osb), cum zice bobodinvs, ?i atunci dispare dezavantajul cu auzitul pa?ilor, dar flopardu cred ca pune extrudatul pentru ca înălzirea în pardoseală să nu afesteze structura de lemn a plan?eului. Lemnului nu-i plac variatiile termice.
ma gandeam sa pun extrudatul pt. a ajuta la izolarea fonica. incalzirea in pardoseala nu vine oricum direct pe grinzi. peste ele vine osb si apoi incalzirea dar ea are foliile ei protectoare dedesubtul instalatiei/traseelor. insa sunt sanse sa renunt la acel axtrudat. am inteles ca incalzirile au ele un fel de izolatie din asta si atunci nu ar mai fi cazul. dar si sa o pun direct peste osb... nu stiu.... mai studiez problema. :)

Edited by flopardu, 30 November 2009 - 09:26.


#34
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Poi tre sa vezi care e structura sistemului de incalzire, că mai nou se pune prin caroiajul unei rețele din material izolant, nu se îngroapă în șapă, și atunci ai izolatie.
Oricum, daca e direct pe OSB caldura se transmite destul de mult grinzilor, si nu stiu daca asta va fi prea bine in timp.  :unsure:

#35
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View PostMorosanul, on 30th November 2009, 12:14, said:

Poi tre sa vezi care e structura sistemului de incalzire, că mai nou se pune prin caroiajul unei rețele din material izolant, nu se îngroapă în șapă, și atunci ai izolatie.
pai va fi pusa si trasa printre niste ghidaje, caroiaj cum spui tu dar tot trebuie turnata o sapa peste. ca doar nu vi direct cu parchetul/gresia. asa stiu eu ca se face dar poate exista si alte solutii.

#36
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Asa stiam si eu, dar nu ma pricep la astea :)
Dar eu zic de ceea ce vine su conductele instalatiei, adica intre ele si osb.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate