Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Problema cu router ZyXEL NBG3345

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vifi26

vifi26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.07.2004
Salut,

Am o problema cu routerul meu wireless ZyXEL NBG3345.
Am o conexiune de internet de 25Mb printr-un router cu fir, legat la routerul ZyXEL. Cand bag cablul din routerul de la provider in calculator merge cu 2,4 - 2,6 MB/s cand downloadez un fisier. Acelasi fisier merge downloadadt cu 1,2 - 1,4 MB/s cand folosesc wireless-ul (adica jumatate din cat ar trebui sa mearga). Nu inteleg de ce?!
Am incercat sa schimb canalul (1,2,3,6,11) si nimic. Am lasat reteaua wireless fara parola, tot nimic, am aceeasi viteza. Nu am MAC filter on si nici altceva ce ar putea sa incetineasca viteza... 802.11 e setat pe b si g. Am incercat si doar pe g, dar am primit acelasi rezultat. Super G mode e disabled...

Daca stie cineva o solutie, va rog spuneti-mi-o si mie.

Cateva info despre platforma. Lenovo ThinkPad R61, Core2Duo T8300 2,4MHz, 3GB RAM, 160 HDD, Windows Vista Ultimate Edition, Mozilla Firefox.


Multumesc.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Wireless e pentru comoditate nu pentru viteze mari. Aceasta depinde de foarte multi factori, multumeste-te ca merge si cu atat :P

#3
vifi26

vifi26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.07.2004
Si asta e adevarat, insa standardul 802.11.g zice ca duce pana la 54 Mb/s.... n-are trebui sa existe o problema asa mare sa duca macar jumate (exact cat este latimea de banda asigurata de provider)

Oricum, multumesc de raspuns. :)

#4
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Cifrele mari tot timpul dau bine. Ei bine fa o diferenta intre bit si biyte. Mai tine cont ca in functie de distanta intre emitator si receptor puterea semnalului ( si implicit cantitatea de informatie ) scade

Ai aici mai multe informatiii:
http://www.beesky.co...te/bit_byte.htm

#5
vifi26

vifi26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.07.2004
54 Mb/s de la wireless se traduc prin 54/8 = 6,75 MB/s 6,7 mega pe secunda e limita teoretica a standardului g
tot teoretic providerul meu imi da 25 Mb/s. 25 /8 = 3,1 megabytes/s.

ma gandesc ca teoretic, posibil ar fi sa ating viteza de 2,4 mega/s, viteza cu care merge atunci cand bag direct cablud in calculator.

e corect ce zic?

p.s. ruterul wireless e sub birou, nu cred ca e o problema de distanta

Edited by vifi26, 21 November 2009 - 19:49.


#6
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Ai calculat corect.

Fa doua trei teste  de viteza la internet ( pe aceleasi server  selectat) un test cu cablul direct si unul pe WI-FI si vezi ce rezultate ai. Le compari si o sa tragi o concluzie.

#7
vifi26

vifi26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.07.2004

View PostIdI1, on 22nd November 2009, 09:31, said:

Ai calculat corect.

Fa doua trei teste  de viteza la internet ( pe aceleasi server  selectat) un test cu cablul direct si unul pe WI-FI si vezi ce rezultate ai. Le compari si o sa tragi o concluzie.


Da, ideea e ca la download pe wifi am aprox. 11 Mb/s iar pe cablu am aprox. 24 Mb/s (25 e limita superioara de la proveder)
La upload se respecta pt ca am 1Mb si pe wifi si pe cablu (aici nu vad de ce ar aparea diferente pt ca nu e o viteza prea mare)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate