Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

icre de capelin

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
f70

f70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2007
Va rog frumos, icrele de capelin  se pot face salata?
Sau se consuma pe paine prajita cu unt? Nu am gasit nimic pe net, in sensul asta.
Multumiri anticipate.

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu!
Se consuma ca atare, precum cele negre sau cele rosii!

#3
f70

f70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2007
Multumesc frumos!
Voi ramane atunci tot la celebrele icre de crap :rolleyes: , pentru a le prepara salata!

#4
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Orice icre pot fi facute salata (emulsie cu ulei, gen maioneza), in mod teoretic. Problema este ca unele - cum sunt cele de capelin - au coaja tare, asa ca nu se sparg doar prin frecare cu lingura. Daca vrei sa le faci salata, trebuie sa le mojarezi pentru a le sparge inainte de a le freca cu ulei. Altfel, e ca si cum ai freca ulei cu margele si te-ai mira ca se taie salata.

#5
f70

f70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2007
Multu! Chiar as vrea sa vad cum ies ca mi-e pofta! Oare mixerul le va sparge? Mojar nu am.

#6
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Nu-ti trebuie mojar, le tescuiesti in castronul in care le faci cu batul (pistilul) de pisat usturoi, ca probabil din ala ai.

#7
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003

 eureur, on 20th November 2009, 14:01, said:

Orice icre pot fi facute salata (emulsie cu ulei, gen maioneza), in mod teoretic. Problema este ca unele - cum sunt cele de capelin - au coaja tare, asa ca nu se sparg doar prin frecare cu lingura. Daca vrei sa le faci salata, trebuie sa le mojarezi pentru a le sparge inainte de a le freca cu ulei. Altfel, e ca si cum ai freca ulei cu margele si te-ai mira ca se taie salata.

Pofta buna la o fantastica portie de icre de somn.  :w00t:

#8
f70

f70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2007
Aveti grija! Icrele de somn nu se mananca. Sunt toxice.

#9
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Multumesc, dle Cipone, va invit si eu la o salata de ciuperci din acelea mari, rosii si frumoase!

#10
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 f70, on 20th November 2009, 14:35, said:

Aveti grija! Icrele de somn nu se mananca. Sunt toxice.
Alea de mreana,la fel.

#11
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Eu nu am afirmat niciodata ca TOATE CIUPERCILE se pot manca. Sau se pot manca toate dar unele numai odata. Era o gluma ia-o ca atare.  :cheers:
Si Amarita muscaria nu se fac salata, se usuca si apoi se consuma. Prietenii stiu de ce  :dribbledrool:
Icrele de mreana, din cate am inteles, sunt toxice daca sunt recoltate dupa moartea pestelui din cauza nu stiu carui compus chimic. Daca sunt recoltate rapid cat pestele mai este inca in viata icrele respective sunt delicioase. Pentru aceasta varianta nu bag mana in foc, in timp ce pentru icrele de somn da. Un amic, cand am fost la o partida pe siret, a facut icre de somn pane si pe urma doua zile a stat numai cu pantalonii in vine, alergand ca nebunul intre stufaris si lansete.  :lol:

Edited by cipone, 20 November 2009 - 22:52.


#12
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Cipone, si eu tot in gluma te-am invitat, de aia am si spus de muscaria, ca nu sunt asa de toxice, altfel spuneam de buretele serpesc (amanita phaloides)...

#13
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
:cheers:

#14
Iryblondy

Iryblondy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2018
Se pot face salata dar cu ajutorul blenderului vertical..personal,nici nu mi se pare ca ar avea gust bun dacă sunt consumate ca atare,fără sa fie preparate ca și salata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate