Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Sri Lanka

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#1
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Am verificat si am vazut ca nu era topic. Sper ca n-am gresit! Oricum, ii pregatesc terenul lui Imperator, care merge in curand si va sta mai mult, asa ca va putea vizita mai pe indelete. :)
Ne-am intors de ieri si pot sa spun ca tara ne-a placut foarte mult. Sunt niste oameni foarte primitori, extrem de politicosi si mandri, desi foarte saraci. In afara de un singur incident pe plaja, nu am auzit niciun singhalez certandu-se sau ridicand vocea, par toti de un calm imperturbabil, in afara de momentele in care conduc vreun autovehicul, cand devin adevarate fiare: claxoneaza cu sau fara motiv, depasesc in cele mai imposibile situatii, dau din maini... Oricum, in tara asta ne-am simtit tot timpul safe, fara nici o emotie, ceea ce nu ni s-a mai intamplat demult. Si am mumblat la greu, inclusiv noaptea, pe jos, pe o bezna de sa-ti bagi degetele in ochi, dar n-a fost nicio problema.  Trebuie bine-nteles sa ai disponibilitate de a discuta cu toti. Fiind turist, toti vor sa te-ntrebe ceva, sa-si exerseze cunostintele de engleza, sa mai afle parerea ta despre Sri Lanka. In principiu toti au acelasi repertoriu: "Where from?", "Sri Lanka good?", "First time Sri Lanka?". In rest, fiecare ar vrea sa te plimbe cu Tuk-Tuk-ul lui, sa-ti arate magazinul lui sau sa-ti vanda altceva. Daca nu-i refuzi si le zici "Maybe later" sunt toti foarte multumiti. A durat un pic pana am descoperit smecheria asta, dar dupa aia am avut viata mai usoara. :) Singurii care insista mai mult sunt asa-numitii "beach-boys", dar astia sunt deja putin deformati de turism. Nu au voie sa intre in hotel, care este inconjurat de un gard si are paznic la intrarile dinspre plaja sau dinspre strada. Asa ca isi fac veacul pe plaja in dreptul iesirii din hotel. Plaja este impartita pe segmente, fiecare cu baietii ei. Cand iesi prima data la plaja, dai proba de foc. Sar toti pe tine sa-ti vanda ceva. Oriunde mergi pe plaja, km intregi, se tine permanent cate unul dupa tine. Daca nu esti de un calm olimpian, icepi sa te iriti dupa cateva ore. Si aici e o smecherie: sa spui ca ai venit a doua sau a treia oara in Sri Lanka. Atunci se gandesc ca nu mai esti chiar greenhorn, ca nu inghiti orice avioane incearca sa-ti serveasca ei, asa ca scapi mult mai ieftin. Noi ne-am prins insa prea tarziu! Daca ai trecut de prima zi, ai viata mult mai usoara in zilele urmatoare. Fiind foarte saraci, se asteapta toti sa primeasca un mic bacsis de la turisti, indiferent ca e vorba de cel care-ti pazeste incaltarile atunci cand intri in incinta unui templu (tarif fix: 25 rupii/pereche) sau ca e soferul de tuk-tuk, chelnerul sau altcineva.
Acum la concret:
Am stat cel mai mult in zona Bentota, langa plaja de la Moragalla, chiar unde se varsa raul Bentota (Bentota Ganga) in ocean. Plaja e foarte frumoasa, lata, plina de palmieri, din pacate insa raul arunca destul de multa mizerie in ocean, iar valurile o duc pe plaja, ceea ce nu e foarte grozav. Sunt insa destule plaje mai bune la mica distanta.
Am incercat sa vizitam cam tot ce se putea prin jur, cu diverse tu-tuk-uri, respectiv: Aluthgama, Bentota, Beruwela, am mers si prin padurea din interior.
Am facut un tur spre Kandy si apoi mai sus, pana la Sigiriya. Turul a fost grozav. Am vazut zeci de temple pe drum, in unele am intrat, la altele am facut poze de-afara. Am vazut campurile de orez (cam acum se planta orezul pentru recolta viitoare), plantatiile de ceai, de cauciuc, am vizitat Kandy si Templul Dintelui (unde s-ar pastra un dinte de-al lui Buddha), grotele din stanca de la Dambulla (unde s-au construit temple budiste), am urcat pe stanca de la Sigiriya (unde un rege singhalez si-a construit un palat, chiar pe micul platou de pe varful stancii).
Apoi am mai facut un tur de-a lungul coastei, pana la Tissamaharana, la intrarea in Parcul National Yala unde am facut si un mic safari. A fost extraordinar in parc: am avut mare noroc si am vazut 5 leoparzi, in diverse ipostaze (unul chiar se chinuia sa prinda un iepure cand il filmam!), elefanti salbatici, bivoli, porci mistreti, caprioare (white-spotted deer), cerb sambur, crocodili,  multe pasari. Pe drum am bagat nasul prin toate localitatile, am intrat la cateva temple (inclusiv la Dikwela), am vizitat orasul vechi din Galle (ei pronunta "gol"), am tras o tura cu barca pe raul Madu (Madu Ganga) si am vizitat unul din multele centre de protejare a testoaselor de mare (oamenii cumpara ouale de la pescari, oferindu-le un pret mai mare decat cel al pietei ca sa nu le mai manance, apoi le eclozeaza, le tin in niste bazine pana fac trei zile si apoi le dau drumul in mare).
Una peste alta ni s-a parut o tara extrem de frumoasa, de un verde luxuriant si care sincer pot s-o recomand oricui, indiferent ce preferinte ar avea: mare, munte, jungla, cultura, temple, etc.
OK, incerc sa dau "enter" sa vad daca functioneaza si apoi revin cu ceva poze.

#2
puty11

puty11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.03.2008
Foarte, foarte interesant! Multumim pentru impresii si asteptam pozele promise.

#3
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Suna excelent experienta ta din Yala. Eu am fost usor convins ca nu prea sunt sanse sa vezi leoparzi, asa ca m-am multumit doar cu elefanti salbatici, in alta parte (samburi si mistreti mai vazusem). Ei, daca stiam ca sansele sunt asa mari, nu as fi ratat.
Cum e acum situatia social-politica, vazuta din teren ? LTTE mai activeaza prin paduri ? Mai sunt atacuri ? Ce zic oamenii, mai ales tamilii ? Colombo e tot plin de baraje de politie si controale, sau s-a mai relaxat ?
Acum 2 ani, treaba nu era roza de loc, erau atentate permanent, se dadeau lupte in Vanni si sporadic in est, pana in sud la Pottuvil, starea de spirit era sumbra si turisti erau extrem de putini, plajele erau goale.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Multumesc dl. Pitzi... suna ca India de sud :) Mai am vreo luna si o taiem incolo... De abea astept :) Sa inteleg ca nu ai ajuns in Maldive

 carpatic, on 19th November 2009, 13:23, said:

Suna excelent experienta ta din Yala. Eu am fost usor convins ca nu prea sunt sanse sa vezi leoparzi, asa ca m-am multumit doar cu elefanti salbatici, in alta parte (samburi si mistreti mai vazusem). Ei, daca stiam ca sansele sunt asa mari, nu as fi ratat.
Cum e acum situatia social-politica, vazuta din teren ? LTTE mai activeaza prin paduri ? Mai sunt atacuri ? Ce zic oamenii, mai ales tamilii ? Colombo e tot plin de baraje de politie si controale, sau s-a mai relaxat ?
Acum 2 ani, treaba nu era roza de loc, erau atentate permanent, se dadeau lupte in Vanni si sporadic in est, pana in sud la Pottuvil, starea de spirit era sumbra si turisti erau extrem de putini, plajele erau goale.
Acum vad ca ai blog... il bag la blogroll sa-l urmaresc :)

#5
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Unele poze:
1) Curtea hotelului din Bentota
2) Plaja din Moragalla cu varsarea lui Bentota Ganga
3) Restaurant langa plaja in Bentota
4) Plaja Bentota
5) Campuri de orez spre Kandy


6) Templu Hindu
7) Cel mai mic locatar de la Pinnawela
8) Tot la Pinnawela
9) Peisaj de langa Kandy
10) Culegatoare de ceai


11) Piata din Kandy
12) Lacul de langa Templul Dintelui
13) Kandy
14) Templul Dintelui
15) Aici "locuieste " relicva


16) Din templu
17) Kandy de sus
18) Templu Hindu
19) Templul de la Dambulla
20) Complexul de la Dambulla


21) Interior grota
22) Lotusi
23) Interior grote
24) "Locatar" Dambulla
25) Sigiriya


26) "Fetele din nori"-Sigiriya
27) Vedere de pe stanca Sigiriya
28) Varan
29) Pe Madu Ganga
30) Idem


31) Hikkaduwa
32) Pescar
33) Porci mistreti-Yala
34) Caprioare - Yala
35) Elefanti salbatici - Yala


36) Un leopard - era foarte departe! Aparatul nostru n-are teleobiectiv, asa ca n-a iesit grozav. Sper ca pe camera video a iesit mai bine.
37) Templul de la Dikwela
38) Peste proaspat
39) Galle
40) Testoase de 1 zi


41) PLaja
42) Brief Garden, Bentota
43) idem
44) Templu din Bentota


 carpatic, on 19th November 2009, 13:23, said:

Suna excelent experienta ta din Yala. Eu am fost usor convins ca nu prea sunt sanse sa vezi leoparzi, asa ca m-am multumit doar cu elefanti salbatici, in alta parte (samburi si mistreti mai vazusem). Ei, daca stiam ca sansele sunt asa mari, nu as fi ratat.
Cum e acum situatia social-politica, vazuta din teren ? LTTE mai activeaza prin paduri ? Mai sunt atacuri ? Ce zic oamenii, mai ales tamilii ? Colombo e tot plin de baraje de politie si controale, sau s-a mai relaxat ?
Acum 2 ani, treaba nu era roza de loc, erau atentate permanent, se dadeau lupte in Vanni si sporadic in est, pana in sud la Pottuvil, starea de spirit era sumbra si turisti erau extrem de putini, plajele erau goale.
Da, nici eu nu ma asteptam sa vedem vreunul. Dar au spus si ghizii ca am fost extrem de norocosi. Oricum, din ce spun oamenii, parcul a cam fost inchis pana in vara anului curent pentru vizitatori. Cand am fost noi nu erau mai mult de 6-7 jeepuri pe traseu, plus un autobuz (full size!) care plimba niste scolari in safari! :) Deschis nu este decat blocul 1, restul sunt in continuare inchise pt. vizitatori. Probabil ca de aceea sunt si animalele asa relaxate. Nu stiu cum o sa fie in viitor, cand o veni valul de turisti.
Pai in teren se pare ca razboiul chiar s-a incheiat. Sunt in continuare puncte de control pe toate soselele, mai ales la intrarea in localitati. Prin zona Colombo se controleaza enorm, mai ales la aeroport. Si la Yala opresti de trei ori pana sa intri in parc, toti te numara, te scriu in catastif si apoi verifica la iesire daca nu s-a ratacit vreunul. Oamenii sunt foarte increzatori, isi fac mari sperante pentru viitorul apropiat. Cred ca si cei din guvern le-au alimentat aceste sperante. Ei cred ca doar razboiul i-a tinut in loc si ca intr-un an-doi o sa mearga totul mult mai bine. Chiar si tamilii spera la mai bine, cred ca s-au saturat toti de razboi. Chiar ma mir sincer cum de a putut un popor atat de pasnic sa se razboiasca 30 de ani! Prin paduri, chiar si in estul Yala se aude ca ar mai fi ceva probleme, dar nimic deosebit. N-am mai auzit de atacuri recente.
Avand insa in vedere ca ei au fost mereu un popor sarac, precum si faptul ca noi suntem cu totii in criza, eu nu vad cum li se vor indeplini aceste sperante. Probabil ca o sa fie ca la noi: un pas inainte, doi inapoi. Din ce spun ei, si la nivel de guvern se aseamana destul de tare cu noi: un aparat guvernamental umflat peste masura, oaresce coruptie, promisiuni fara acoperire in realitate din partea politicienilor. Ai un fel de deja-vu cand ii auzi cum se plang. Si asta ar fi un motiv pentru care nu cred c-o sa propaseasca asa cum spera ei, chiar si dupa incheierea razboiului. Pe de alta parte, cred ca nici tamilii nu renunta asa usor. Probabil ca-si ling si ei ranile vreun an-doi si apoi revin. De-aia ne-am si grabit sa mergem, ca sa nu apara iar probleme.
Turisti nu erau multi, dar pe de alta parte nici n-am fost in sezonul de varf. Fiind mai ieftin, eu cred ca o sa aiba hotelurile destul de pline de prin decembrie incolo.

 Imperator, on 19th November 2009, 13:43, said:

Multumesc dl. Pitzi... suna ca India de sud :) Mai am vreo luna si o taiem incolo... De abea astept :) Sa inteleg ca nu ai ajuns in Maldive


Acum vad ca ai blog... il bag la blogroll sa-l urmaresc :)
Cu placere! N-am mai mers in Maldive din cauza ca era timpul scurt si multe de vizitat loco, mai era si problema de costuri, cam exagerate pentru 2-3 zile + inca doua zboruri, oboseala. Alta data.
Ploaia am absorbit-o toata, si pentru la anul. Cred ca voi prindeti seceta la cata ploaie am mancat noi. Se mirau si localnicii pentru ca ei erau obisnuiti sa se termine cu ploaia la sfarsitul lui octombrie.

#6
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 Pitzifelnic, on 19th November 2009, 15:33, said:

Ploaia am absorbit-o toata, si pentru la anul. Cred ca voi prindeti seceta la cata ploaie am mancat noi. Se mirau si localnicii pentru ca ei erau obisnuiti sa se termine cu ploaia la sfarsitul lui octombrie.
Sa inteleg ca nu prea recomanzi mersul in aceasta perioada? Bine, stiu ca e anotimpul ploios, dar la anul, in noiembrie, chiar doream ceva absolut deosebit. Iar Sri Lanka intra in calcul. Noi am fi vrut sa si stam la plaja.
P.s.Cum ti s-a parut Beruwela?

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 chrismo, on 19th November 2009, 22:22, said:

Sa inteleg ca nu prea recomanzi mersul in aceasta perioada? Bine, stiu ca e anotimpul ploios, dar la anul, in noiembrie, chiar doream ceva absolut deosebit. Iar Sri Lanka intra in calcul. Noi am fi vrut sa si stam la plaja.
P.s.Cum ti s-a parut Beruwela?
Aparent, sezonul secetos incepe prin decembrie. Eu am fost anul trecut in India de Sud in decembrie si nu am vazut nici un nor pe cer timp de 1 luna. Pe 20 dec, aterizez in Colombo, sper sa se fi dus deja toata ploaia....

#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 chrismo, on 19th November 2009, 22:22, said:

Sa inteleg ca nu prea recomanzi mersul in aceasta perioada? Bine, stiu ca e anotimpul ploios, dar la anul, in noiembrie, chiar doream ceva absolut deosebit. Iar Sri Lanka intra in calcul. Noi am fi vrut sa si stam la plaja.
P.s.Cum ti s-a parut Beruwela?
In noiembrie mergi la risc. Poti sa prinzi o vreme extraordinara, sau sa prinzi ploaie tot sejurul. Localnicii spun ca ploile musonice se incheie de obicei la sfarsitul lui octombrie, asa ca erau si ei mirati ca ploua in noiembrie asa sanatos. Se pare ca sunt afectati si ei de incalzirea globala si de schimbarile climaterice aferente. Ideea este ca nu-ti poate spune nimeni cum va fi. Depinde si unde mergi: prin SE e clima mai uscata (savana) si ploua in alte perioade decat in W. Prin centru (Kandy) clima e iar putin diferita de cea de pe coasta de W.
Eu iti spun cum a fost la noi:
- primele doua zile a plouat masiv. Nu a plouat insa toata ziua, asa ca am fost si la plaja, am vizitat prin jur. Ne-am prins si noi ca cel mai mult ploua seara/noaptea. Pana la pranz nu ploua, asa ca era preferabil sa incerci sa faci cat mai multe in prima parte a zilei.
- in centru am prins o singura ploaie, exact dupa ce am coborat de la Sigiriya si ne bagasem la un restaurant sa mancam. Pana am terminat de mancat, se terminase si ploaia, asa ca nu ne-a afectat deloc. Ne-am bucurat foarte mult de chestia asta, pentru ca la Sigiriya urci pe niste scari destul de tocite din metal si apoi piatra, care banuiesc ca devin extrem de alunecoase atunci cand sunt umede. Alunecai si "pe uscat" pe ele. Cred ca e destul de periculos sa urci pe ploaie.
- la Yala a plouat exact dupa ce ne-am intors din safari, adica pe la 7 seara, precum si cea mai mare parte a noptii. In noaptea dinainte plouase iarasi serios, dupa cate ni s-a spus. Pe drum am prins cateva rapaieli scurte, care nu ne-au deranjat.
- ultimele doua zile a plouat iarasi, cam dupa tipicul din primele doua zile.
In final pot zice ca nu prea ne-a deranjat ploaia. De cele mai multe ori doar picura, nici nu prea apucai sa te uzi la tricou, n-avea rost sa-ti iei jacheta sau umbrela pe tine. Avantajul clar a fost ca nu batea nici soarele prea rau cand era innorat, asa ca puteai sa mergi mai cu spor, fara sa te prajesti. Apa a fost foarte calda, afara era cald, deci puteai sa faci baie cam cand aveai chef. Pe de alta parte insa, cat timp nu se termina sezonul ploios, e si marea foarte agitata si are o culoare mai maronie. Deci daca vrei sa stai mult la plaja, atunci nu-ti recomand luna noiembrie si din acest motiv. Dar poti sa faci baie linistita si in noiembrie, in unele locuri. La Moragalla de exemplu (intre Beruwela si Bentota) e la vreo 50 m in larg o centura de stanci si corali, ca un dig natural. Acolo nu sunt valuri, e apa ca intr-o piscina naturala. In alte locuri e insa periculos din cauza valurilor si a curentilor.
Din decembrie zic localnicii ca e si vremea mai racoroasa. Ei spun ca e "frig" dar vorbesc totusi de temperaturi peste 25 grade C. :)
Beruwela e mai mare decat Bentota, ai mai multe de vizitat loco (temple, moschee, etc.). In rest nu mi s-a parut sa existe vreo diferenta semnificativa.

#9
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Cum ai platit acolo? Ai schimbat euro in valuta locala sau ai platit cu cardul BT? :rolleyes:

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Pitzifelnic, on 20th November 2009, 08:33, said:

In noiembrie mergi la risc. Poti sa prinzi o vreme extraordinara, sau sa prinzi ploaie tot sejurul. Localnicii spun ca ploile musonice se incheie de obicei la sfarsitul lui octombrie, asa ca erau si ei mirati ca ploua in noiembrie asa sanatos. Se pare ca sunt afectati si ei de incalzirea globala si de schimbarile climaterice aferente. Ideea este ca nu-ti poate spune nimeni cum va fi. Depinde si unde mergi: prin SE e clima mai uscata (savana) si ploua in alte perioade decat in W. Prin centru (Kandy) clima e iar putin diferita de cea de pe coasta de W.
Eu iti spun cum a fost la noi:
- primele doua zile a plouat masiv. Nu a plouat insa toata ziua, asa ca am fost si la plaja, am vizitat prin jur. Ne-am prins si noi ca cel mai mult ploua seara/noaptea. Pana la pranz nu ploua, asa ca era preferabil sa incerci sa faci cat mai multe in prima parte a zilei.
- in centru am prins o singura ploaie, exact dupa ce am coborat de la Sigiriya si ne bagasem la un restaurant sa mancam. Pana am terminat de mancat, se terminase si ploaia, asa ca nu ne-a afectat deloc. Ne-am bucurat foarte mult de chestia asta, pentru ca la Sigiriya urci pe niste scari destul de tocite din metal si apoi piatra, care banuiesc ca devin extrem de alunecoase atunci cand sunt umede. Alunecai si "pe uscat" pe ele. Cred ca e destul de periculos sa urci pe ploaie.
- la Yala a plouat exact dupa ce ne-am intors din safari, adica pe la 7 seara, precum si cea mai mare parte a noptii. In noaptea dinainte plouase iarasi serios, dupa cate ni s-a spus. Pe drum am prins cateva rapaieli scurte, care nu ne-au deranjat.
- ultimele doua zile a plouat iarasi, cam dupa tipicul din primele doua zile.
In final pot zice ca nu prea ne-a deranjat ploaia. De cele mai multe ori doar picura, nici nu prea apucai sa te uzi la tricou, n-avea rost sa-ti iei jacheta sau umbrela pe tine. Avantajul clar a fost ca nu batea nici soarele prea rau cand era innorat, asa ca puteai sa mergi mai cu spor, fara sa te prajesti. Apa a fost foarte calda, afara era cald, deci puteai sa faci baie cam cand aveai chef. Pe de alta parte insa, cat timp nu se termina sezonul ploios, e si marea foarte agitata si are o culoare mai maronie. Deci daca vrei sa stai mult la plaja, atunci nu-ti recomand luna noiembrie si din acest motiv. Dar poti sa faci baie linistita si in noiembrie, in unele locuri. La Moragalla de exemplu (intre Beruwela si Bentota) e la vreo 50 m in larg o centura de stanci si corali, ca un dig natural. Acolo nu sunt valuri, e apa ca intr-o piscina naturala. In alte locuri e insa periculos din cauza valurilor si a curentilor.
Din decembrie zic localnicii ca e si vremea mai racoroasa. Ei spun ca e "frig" dar vorbesc totusi de temperaturi peste 25 grade C. :)
Beruwela e mai mare decat Bentota, ai mai multe de vizitat loco (temple, moschee, etc.). In rest nu mi s-a parut sa existe vreo diferenta semnificativa.
Apropos, cum a fost cu viza ? Costa ceva sau e free ?

#11
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 clausio, on 20th November 2009, 12:06, said:

Cum ai platit acolo? Ai schimbat euro in valuta locala sau ai platit cu cardul BT? :rolleyes:
Ambele! La comercianti (mirodenii, matase, statuete, etc.) poti sa platesti lejer cu cardul. Chiar cu un VISA de la BT am platit. In rest am schimbat EURO la banci sau la hoteluri.

 Imperator, on 20th November 2009, 12:25, said:

Apropos, cum a fost cu viza ? Costa ceva sau e free ?
E gratis. Nici nu arata a viza. E ca o stampila normala de intrare intr-o tara, dar a scris tipul cu pixul pe ea "30 days". Totul a fost foarte rapid.

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Pitzifelnic, on 20th November 2009, 13:45, said:

Ambele! La comercianti (mirodenii, matase, statuete, etc.) poti sa platesti lejer cu cardul. Chiar cu un VISA de la BT am platit. In rest am schimbat EURO la banci sau la hoteluri.


E gratis. Nici nu arata a viza. E ca o stampila normala de intrare intr-o tara, dar a scris tipul cu pixul pe ea "30 days". Totul a fost foarte rapid.
Foarte bine ! Intru de 2 ori in tara ca ma duc si in Maldive si nu voiam sa ma jupoaie... prea tare :)

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Imperator, on 21st November 2009, 10:43, said:

Foarte bine ! Intru de 2 ori in tara ca ma duc si in Maldive si nu voiam sa ma jupoaie... prea tare :)
LA MULTI ANI din Sri Lanka !

#14
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
La multi ani si tie! Omg... iti citesc posturile si blogul de ceva timp si tare-mi lasa apa in gura calatoriile tale... i wanna be like you someday. :D

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Loox, on 31st December 2009, 16:55, said:

La multi ani si tie! Omg... iti citesc posturile si blogul de ceva timp si tare-mi lasa apa in gura calatoriile tale... i wanna be like you someday. :D
Si in Noul An sa ti se indeplineasca dorintele si in ceea ce priveste calatoriile :)

#16
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Pitzifelnic, on 20th November 2009, 14:45, said:

Ambele! La comercianti (mirodenii, matase, statuete, etc.) poti sa platesti lejer cu cardul. Chiar cu un VISA de la BT am platit. In rest am schimbat EURO la banci sau la hoteluri.


E gratis. Nici nu arata a viza. E ca o stampila normala de intrare intr-o tara, dar a scris tipul cu pixul pe ea "30 days". Totul a fost foarte rapid.
Saluti, Pitzi, hai ca am revenit. Dupa ce am trecut de orasele istorice, Slava Domnului (sau lui Buddha), am avut vreme frumoasa. Si in Lanka, si in Maldive. Am mai bagat poze si povesti pe blog, dar mai bag... pana acum am scris un soi de jurnal pe scurt ce am facut zilnic... O sa scriu despre tsunami, calatorit independent in Maldive, resorturi si resorturi in Maldive (cum sa nu iei teapa), Sigirya, guesthouse-urile din Sri Lanka, urcatul pe Sri Pada (Adam's Peak) si ce mi-o mai trece prin cap :)
Tu ce ai mai facut ? Pe unde mergi ?

#17
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Imperator, on 14th January 2010, 15:38, said:

Saluti, Pitzi, hai ca am revenit. Dupa ce am trecut de orasele istorice, Slava Domnului (sau lui Buddha), am avut vreme frumoasa. Si in Lanka, si in Maldive. Am mai bagat poze si povesti pe blog, dar mai bag... pana acum am scris un soi de jurnal pe scurt ce am facut zilnic... O sa scriu despre tsunami, calatorit independent in Maldive, resorturi si resorturi in Maldive (cum sa nu iei teapa), Sigirya, guesthouse-urile din Sri Lanka, urcatul pe Sri Pada (Adam's Peak) si ce mi-o mai trece prin cap :)
Tu ce ai mai facut ? Pe unde mergi ?
M-am uitat la tot ce-ai postat pe blog. Vad ca ati fost la exact acelasi "orfelinat" de testoase ca si noi. :) O sa ma uit si-n continuare pe blog.
Eu vreau in Namibia, prin aprilie. O sa fie tot o hotarare de ultim moment, functie de timpul avut la dispozitie. Problema cu Namibia e ca trebuie sa mergem la Viena sa luam viza, aia inteleg ca cer bilet de avion si minim o noapte de cazare, ambele confirmate, pentru cererea de viza. Sun la ambasada sa ma lamuresc si dupa aia vedem cum facem.

#18
sentido

sentido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2009

 Pitzifelnic, on 17th January 2010, 16:28, said:

M-am uitat la tot ce-ai postat pe blog. Vad ca ati fost la exact acelasi "orfelinat" de testoase ca si noi. :) O sa ma uit si-n continuare pe blog.
Eu vreau in Namibia, prin aprilie. O sa fie tot o hotarare de ultim moment, functie de timpul avut la dispozitie. Problema cu Namibia e ca trebuie sa mergem la Viena sa luam viza, aia inteleg ca cer bilet de avion si minim o noapte de cazare, ambele confirmate, pentru cererea de viza. Sun la ambasada sa ma lamuresc si dupa aia vedem cum facem.
Multumim ptr informatii si poze!Ne-ai rasfatat!Cat timp ai stat in Sri Lanka?La inceputul lui martie am vrea sa mergem si noi in Sri Lanka+Maldive.Ne-ai dat curaj cu siguranta,dar nu stiu cum o sa rezistam cu comerciantii ...Nu ai fost la orfelinatul de elefanti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate