Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce ati face cu 100.000E ?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostStGermain, on May 28 2005, 17:47, said:

Eu mi-as construi/cumpara o fabrica din aceea de facut motorina din resturi agricole/ulei vegetal. Stiu ca exista asemenea fabrici. Dupa care as deschide o statie (doar pentru inceput una singura).

Sunt doua variante:

-motorina de acest gen se obtine mai ieftin, insa este mai slaba ca si energie (sa spunem ca are cam 70-80% din energia pe care o are o motorina normala) si atunci o vinzi cu 20 000 litrul, din ce rezulta un super succes, toate ARO si alte masini ieftine diesel (ale oamenilor cu venit mai scazut), si masinile mari (camimoane, TIR-uri) care pana acum alimentau din statii normale, alimenteaza la tine pentru 10 000 mai putin pe litru. Este bine, pentru ca, chiar daca o vinzi mai ieftin, masinile mari au rezervoarele cu mult mai mari, deci este bine cand cineva isi face plinul turnand vreo 400l.

-motorina de acest gen este mai buna (este mai scump de obtinut), si cu vreo 10 000 mai scumpa. Ceva de gen Super 100 la bezina ca si energie, iar din asta rezulta din nou succes (mai mic insa), multi cu masini noi, puternice, Diesel venind sa puna de la tine o motorina mai buna/puternica! In in cazul asta vinzi mai putina motorina, insa cu mai mult pe litru, deci e tot ok.

Evident ca, abmele variante de mai sus si afacerea cu totul depind de o confirmare in urma unor cercetari, cum ca motorina de genul asta uzeaza la fel de greu motorul, ca o motorina normala - eventual si mai greu decat o motorina normala.

de soda caustica si de uleiuri de amestec de unde faci rost ?
nu cred ca ai luat tot in calcul, sa vezi ca nu iesi cu mult mai ieftin decat motorina.

#38
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
1. un bar
2. un bar in strainatate

#39
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
As lua un ecograf 4D si as deschide un centru de investigari medicale

#40
KTA.

KTA.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.07.2007
orice afacere  rentabila...

#41
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
asta e afacerea vietii =))

#42
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
...as cumpara un autobuz si l'as face bar.. -_-  si m'as plimba peste tot cu el...am vazut asta la TV :lol:

#43
cosmin_nl

cosmin_nl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2008
buna ideea cu autobuzu... dar cum faci cu clientii care urca ? ii lasi la 50 km mai incolo ? :D

#44
alex_selaru

alex_selaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.01.2005
Cu 100.000 de euro mergi intr-o tara din lumea a treia, "cumperi" -( adica recrutezi) de acolo 1000 de sclavi - asta te costa cam 10.000 de euro, restul ii cheltui pentru permise de munca si ii ai in tara. Aici le dai de mancare si ai grija de sanatatea lor (medici, controale permanente... etc. etc.) si le dai si cate 50 $ pe luna sa trimita familiei - ca in doua luni sa isi cumpere 3 care in centrul orasului lor din tara X care are PIB-ul de 100$ si tu castigi cam .....  :confused:  500 euro pentru fiecare - profit net - iti mai trebuie si un offshore ca sa nu dai atat de mult impozit pe profit si nici sa nu vina presa sa stea in fata casei tale ca nu stiu eu ce ai facut. Pare o prostie la prima vedere dar ganditi-va bine !  :ban:

#45
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Adik din ce produc aia 1000 sclavi 500 eurici ? Ii duci in Spania ? :D Nu inteleg planul aiurit( pardon, maret) :) .

#46
alex_selaru

alex_selaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.01.2005
ii pui la la treaba - constructii, montaj, manipulanti... se cauta forta bruta peste tot ...

#47
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Pai ziceai ca le dai 50 dolari. Pai trebe' sa le dai minimul pe economie, cazare, mancare. Si cum le opresti din banii lor ? Reinventezi sclavia ? Cazare zicem ca iei un hectar de pamant is le faci un "sat" de-al lor, cu niste casute din paie :D . Dar nu ai cum sa exploatezi asa omul, sa-i opresti din bani. Cred.

Edited by IVAN__V, 16 February 2008 - 13:38.


#48
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Mi-aș lua Touareg... :D

#49
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 13.03.2003
Imobiliare in orase mai mici.

Eu am inceput acum 3 ani de la 40k, care i-am bagat intr-o casa, am vandut-o zilele astea la 120 000.

20k s-au dus la batranu'. 85 000 am dat avans pentru alte 2 apartamente in constructie 5000 i-am bagat in firma cu un prieten si am luat un buldoexcavator si  restul de  10 000 o sa-i bag probabil tot in afacere sa mai achizitionam inca un utilaj.

#50
andreicostan

andreicostan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2008

View PostYoda, on May 27 2005, 12:38, said:

Cauta un teren ieftin, fa o casa pe el si vinde-o.

Repeta bucla asta pana te plictisesti.  :)


Bravo, frate!
Am ajuns o tzara de constructori... Sa va ajute Domnu' sa va apucati totzi de constructii, sa ne mai distram draq si noi astia care am ajuns sa ne pricepem dupa ani cu nopti nedormite si gramezi de bani pierduti:))

#51
elinguilino

elinguilino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.06.2007
Daca ii ai de investit, iti pot garanta profit ca cel pe care l-ai obtine de la vreo 10 apartamente care se cumpara cu 100 000 de euro si inchiriate.

#52
alexsnoop

alexsnoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2007

View Postspecialul, on May 27 2005, 05:15, said:

In ce ati investi sau ce ati face cu 100.000 E in Romania ?
Fa`ti bagajele si pleaca din tzara asta frumoasa :)).....emigreaza in congo decat sa investesti in romania... lasand gluma....cred ca cea mai sigura investitie acum sunt imobiliarele....deci ce mai stai...cumpara un teren toarna o casa ! :) bafta

#53
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
(Inca) un magazin virtual IT&C.  Mi-as propune sa-l duc la un rulaj de 1 milion de E dupa primul an, sa-l fac profitabil la sfarsitul anului 2 (cifra de afaceri 2,5-3 milioane), si sa-l vand cu 10 milioane de euro cuiva mai barosan decat mine dupa anul al 3-lea :)

Sau poate un magazin virtual pe alta nisa. Dar pe alte nise, in Romania, n-ai nevoie de mai mult de 15-25.000 ca sa ajungi in top... deci nu se aplica intrebarea.

#54
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003
Imobliare
probabil asta e cea mai sigura metoda de a scoate un profit rapid, iti iei un teren prin cernica, 50-70 de euro pe metru patrat, cumperi 500 de metri un pret aprox 30 de mii de euro, cu restu torni un duplex, ceri avans 40 % ( din pret total 220.000 de euro ) el te costa in jur de 130-140 de mii de euro , mai scazi spagi si pierderi iti raman minim 30 de mii profit, duplex construit in 4 luni.
acum 110 mii de euro pt o juma din duplex e supereftin..... deci sanse mari ca profitu sa il dublezi. ceea ce e cel mai tare ca este imposibil sa pierzi. Te sfatuiesc sa faci actele prin agentie si cumpararea terenului si vanzarea caldirii deoarece aia vor fi foarte interesatis a rezolvi ca sa isi scoata banu la vanzarea apartamentelor si te scapa de o gramada de posibile probleme si dureri de cap.

Edited by AndreiTk, 07 April 2008 - 00:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate