Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

PMR intre canale

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
citizen83

citizen83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2009
Imi cer scuze ca am creat un subiect nou, locul acestui mesaj este la cel "Walkie-Talkie" deja deschis... rog indulgenta, sunt nou!

Am doua statii Alan HP450 2A cu cablu si soft si imi permit sa pun cunoscatorilor de pe forum urmatoarea intrebare.
Vreau sa o folosesc in perfecta legalitate si deci vorbim doar despre banda PMR cu canalele standard:

1 446.00625
2 446.01875
3 446.03125
4 446.04375
5 446.05625
6 446.06875
7 446.08125
8 446.09375

Dar eu mi-am setat doua canale intre cele standard: 446,6250 respectiv 446,3750 cu coduri ctcss si frecvente  separate pt. emisie si recptie.
O alta statie lasata in scanare detecteaza semnal slab si distorsionat pe canalul cel mai apropiat dar intre cele doua imperecheate astfel, am transmisie/receptie perfecta.

Intrebarea este daca e legala aceasta setare din moment ce ma aflu in spectrul free 446-446,1 si mai ales daca ii deranjez mult pe ceilalti utilizatori din zona.

La mine e mare liniste cu statiile setate astfel, nu am interferente cu nimeni, desi am santiere in zona si daca dau scan prind convorbiri cam pe toate cele 8 canale (macaragii, agenti de paza, copii idioti, monitoare baby care sunt cele mai enervante pt. ca blocheaza cautarea).

Si tot pt. cunoscatori.. nu imi este prea clara setarea BCLO (Busy chanel lockout) care se poate seta independent pe fiecare canal. Eu inteleg ca imi blocheaza PTT si CALL daca canalul este ocupat. Corect?

Multumesc anticipat pt. raspunsurile pertinente.

Marian

Edited by citizen83, 14 November 2009 - 13:50.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
S-a mai discutat intr-adevar. Frecventele intermediare nu sunt legale, PMR inseamna numai acele canale special decalate la pas de 6.25khz astfel incat sa poata fi folosite in continuare fara interferente in scop profesional cele intermediare in alocare standard de 12.5khz. Vezi desenul de mai jos.
BCLO asta face blocheaza emisie daca squelch-ul este deschis (se receptioneaza ceva).

Attached Files


Edited by andreic, 20 January 2010 - 03:02.


#3
rydk

rydk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.03.2005
salut

mi-a facut cineva rost de doua Motorola HT1250ls+, ma tot uit sa le inperechez in PMRsi nu prea m-am lamurit : imi poate detalia cineva procedura sau cum se programeaza

Attached Files


Edited by rydk, 22 March 2010 - 20:25.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrydk, on 22nd March 2010, 20:24, said:

salut
mi-a facut cineva rost de doua Motorola HT1250ls+, ma tot uit sa le inperechez in PMRsi nu prea m-am lamurit : imi poate detalia cineva procedura sau cum se programeaza
E relativ banal, incepi cu personalitatea 1, la r xsi tx frecventa 446.00625, off tonuri si altele la squelch nu mai stiu cum se numeste ala clasic analogic dar cred ca-l gasesti in lista, banwidth pe 12.5 sau mai mic daca are. Personalitatea 2 urmatorul canal, pui cele 8 personalitati PMR si programezi ambele statii, trebuie sa se imperecheze. E bine sa le pui si low power daca are aceasta optiune.

#5
rydk

rydk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.03.2005
toate celelalte optiuni ce fac
de exemplu TPL, am remarcat ca pe alte personalitati are valori diferite ?
si am mai remarcat ca ele au sunt in banda 450 --527 Mhz se poate modifica aceasta banda
?

Edited by rydk, 22 March 2010 - 21:03.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrydk, on 22nd March 2010, 20:58, said:

toate celelalte optiuni ce fac
de exemplu TPL, am remarcat ca pe alte personalitati are valori diferite ?
si am mai remarcat ca ele au sunt in banda 450 --527 Mhz se poate modifica aceasta banda
?
E mai greu sa le schimbi banda asa ca nu stiu cum vei face cu 446 e posibil sa nu mearga pana acolo, trebuie sa cauti pe net dupa serie si model ce parametri au; tpl si alte chestii sunt strict pt semnalizare, nu se folosesc in conditii de amator.

#7
alex2861

alex2861

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.01.2006

View Postandreic, on 22 martie 2010 - 20:37, said:

E relativ banal, incepi cu personalitatea 1, la r xsi tx frecventa 446.00625, off tonuri si altele la squelch nu mai stiu cum se numeste ala clasic analogic dar cred ca-l gasesti in lista, banwidth pe 12.5 sau mai mic daca are. Personalitatea 2 urmatorul canal, pui cele 8 personalitati PMR si programezi ambele statii, trebuie sa se imperecheze. E bine sa le pui si low power daca are aceasta optiune.

Pentru statiile Baofeng daca doreste cineva sa o seteze pe PMR va pun un atasament cu exact ce trebuie sa faceti sa ai setati canalele.
https://warlord0blog...r-pmr-446/Totul e ca statia sa fie setata pasul pe 6.25k

View Postrydk, on 22 martie 2010 - 20:58, said:

toate celelalte optiuni ce fac
de exemplu TPL, am remarcat ca pe alte personalitati are valori diferite ?
si am mai remarcat ca ele au sunt in banda 450 --527 Mhz se poate modifica aceasta banda
?
Statiile care au si mod frecventa nu doar mod canal se pot seta pe PMR doar facind setarile de mai sus. Succes!

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Topicul are peste 10 ani si nu mai e de actualitate. Acum PMR are 16 canale legale si nu mai e cazul de scheme intre canale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate