Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19783 replies to this topic

#18793
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
la asta ma gandeam si eu, de aceea am si pus poza, daca atunci cand alegi abonamentul iti apare optiunea de cumpara la categoria abonamentul actual si dupa separat, caci atunci ar trebui sigur sa ramana reducerile

#18794
DA7YRE

DA7YRE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2019

View PostSmarty, on 15 august 2022 - 17:18, said:

Nu merge sa iei si reducerea abonamentului si telefon deodata dar pe rand, ar trebui sa functioneze. Prima data prelungeti abonamentul fara telefon si primesti reducerea de 50%. Dupa activare, iti iei telefon cu prelungirea abonamentului curent.
Practic nu se schimba abonamentul, tot ce se schimba e perioada contractuala.

Acum aprox 1 an, am prelungit abonamentul smart 15, si pt ca nu mi-am luat telefon am primit primele 8 luni reduse cu 50% + alte beneficii. Dupa activarea abonamentului, am intrat in magazinul online si am comandat telefonul dorit cu prelungirea abonamentului curent. S-au pastrat toate reducerile si beneficiile prelungirii fara abonament.

Exact metoda asta mi-a "functionat" mie, si tehnic reducerea ar trebui sa fie valida. Acum, ramane de vazut.
Pe scurt, se activeaza oferta/prelungeste abonamentul (spuneti-i cum doriti) cu 50% reducere, apoi instant va lasa sa va luati si un telefon daca se indeplinesc conditiile; pe mine la Me 8 ma lasa la pret "full"; asa la Smart 15 ma lasa la "jumatate"; de-asta am ales sa iau si telefon; eu oricum il cumparam, dar am gasit cu 100 ron mai ieftin decat ce e pe piata; asa ca, sper sa se confirme atat comanda cu telefonul cat si reducerea de 50%. Ce e contradictoriu e faptul ca in primul contract imi scrie "Total de plata 7.5 euro", adica abonamentul cu reducere; iar la al doilea scrie doar "Total de plata = contravaloarea telefonului" , dar la abonament e trecut Smart 15, fara reducere. O sa vedem pe 23 cand imi arata in aplicatie; tehnic din spusele unora de la chat/call center, reducerea "apare" deci abonamentul "va fi redus"; practic, cam toti spun sa astept facturarea.

#18795
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Acu câțiva ani am negociat abonamentul la orange de la 15 la 10 euro si apoi am luat telefon cu abonamentul curent (15 euro) reducere mai mare la telefon si la data facturării s-a activat cel de 10 euro.

#18796
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
am activat si eu smart plus 15 redus cu 50%, dar in actul adtional imi zice ca intra in vigoare abia la urmatoarea data de facturare, adica 6 septembrie

LE: acum vad ca s-a actualiat abonamentul in aplicatie, dar nu imi iau reducerea telefonului de la abonamentul de 15 euro, tot la cel de 8 euro imi calculeaza... astept poate se mai actualizeaza

Edited by Eagle Raider, 15 August 2022 - 19:20.


#18797
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
gata, am dat comanda, aparent pare sa se aplice tot ce s-a discutat aici Posted Image din actul aditional nou spune ca s-a prelungit cu 24 luni abonamentul actual, deci ar trebui sa se aplice si reducerea conform actului aditional anterior

Edited by Eagle Raider, 15 August 2022 - 20:13.


#18798
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Am sunat la Call Center dupa ce am prelungit pe un Smart 15 redus la 7.5. De la CC mi s-a spus: daca intru pe site si comand un telefon la prelungire, se va pune abonamentul de 15 euro, in locul celui redus la 7.5 euro. Dar cine stie daca e asa sau ba...

#18799
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002

View Postdariusgherman, on 16 august 2022 - 09:55, said:

Am sunat la Call Center dupa ce am prelungit pe un Smart 15 redus la 7.5. De la CC mi s-a spus: daca intru pe site si comand un telefon la prelungire, se va pune abonamentul de 15 euro, in locul celui redus la 7.5 euro. Dar cine stie daca e asa sau ba...
Asa e! Am incercat eu sa iau un telefon cu un smart 25 redus la 12.5. Se poate dar abonamentul redevine 25

#18800
geanny06

geanny06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 08.01.2009

View Postmorogan, on 16 august 2022 - 11:20, said:


Asa e! Am incercat eu sa iau un telefon cu un smart 25 redus la 12.5. Se poate dar abonamentul redevine 25

Unde redevine 25, in comanda inainte de finalizare sau ti-au spus din Call center?

Am vb cu 2 operatori si mi-au zis ca  ramane redus cu 50%....
A ramas sa ma sune de la magazin online sa lamurim...

#18801
geanny06

geanny06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 08.01.2009
Am observat ceva in contract...stiam ca la achizitia prin online ai 14 zile de renuntare....in contract apar 30 de zile...Daca verifici art. 55  din O.U.G. nr. 111/2011 sunt 14 zile....Acum se pune intrebarea, daca au gresit in contract se poate renunta la abonament in 30 de zile?

Attached Files



#18802
ichimrazvan

ichimrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 24.08.2009
Folosirea unor metode care sunt create pentru a produce un avantaj nedrept altor potențial cumpărători dă dreptul Orange Romania de a retrage dreptul la achiziția de produse din prezenta campanie, fără drept de compensare și fără obligație de preaviz. Prin urmare, în cazul în care Orange Romania are indicii asupra faptului că un potențial cumpărător se angajează sau încearcă să se angajeze fraudulos, ilegal sau necinstit în campanie, inclusiv, dar fără a se limita la angajarea în orice activitate sau orice manipulare a acesteia, Orange Romania este îndreptățit să ia măsurile adecvate și va avea dreptul să anuleze comenzile plasate de potențialul cumpărător indiferent de rezultatul încercării.

poate cineva confirma ca a prelungit cu 50% red si apoi a luat si tel in rate?

#18803
DA7YRE

DA7YRE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2019

View Postichimrazvan, on 16 august 2022 - 12:48, said:

Folosirea unor metode care sunt create pentru a produce un avantaj nedrept altor potențial cumpărători dă dreptul Orange Romania de a retrage dreptul la achiziția de produse din prezenta campanie, fără drept de compensare și fără obligație de preaviz. Prin urmare, în cazul în care Orange Romania are indicii asupra faptului că un potențial cumpărător se angajează sau încearcă să se angajeze fraudulos, ilegal sau necinstit în campanie, inclusiv, dar fără a se limita la angajarea în orice activitate sau orice manipulare a acesteia, Orange Romania este îndreptățit să ia măsurile adecvate și va avea dreptul să anuleze comenzile plasate de potențialul cumpărător indiferent de rezultatul încercării.

poate cineva confirma ca a prelungit cu 50% red si apoi a luat si tel in rate?

In rate mie imi aparea din prima cu abonamentul "redus 50%", nu stiu voua cum va aparea. Trebuia sa fac un printscreen. Chestia e ca la ei in sistem apare modificarea abonamentului si apare si reducerea de 50%, cum a mai confirmat cineva. Eu am facut abonament redus, pe urma l-am prelungit cu telefon fara rate. Tehnic ar trebui sa fie 15 euro la prelungire, asa-mi arata. Practic, vedem pe data de 23 la mine; poate la altii mai devreme.

#18804
geanny06

geanny06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 08.01.2009

View PostDA7YRE, on 16 august 2022 - 13:10, said:



In rate mie imi aparea din prima cu abonamentul "redus 50%", nu stiu voua cum va aparea. Trebuia sa fac un printscreen. Chestia e ca la ei in sistem apare modificarea abonamentului si apare si reducerea de 50%, cum a mai confirmat cineva. Eu am facut abonament redus, pe urma l-am prelungit cu telefon fara rate. Tehnic ar trebui sa fie 15 euro la prelungire, asa-mi arata. Practic, vedem pe data de 23 la mine; poate la altii mai devreme.

Ce telefon ai luat? Sa fac o simulare cu rate...Sa imi zici model...culoare...

Edited by geanny06, 16 August 2022 - 13:19.


#18805
DA7YRE

DA7YRE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2019

View Postgeanny06, on 16 august 2022 - 13:19, said:

Ce telefon ai luat? Sa fac o simulare cu rate...Sa imi zici model...culoare...

Un A52S Black New; da-i refresh si la cateva minute apare unul pe stoc; eu asa am facut; cand aparea, cand nu mi-l baga in cos, si tot asa de 2-3 ori pana am prins unul.La Me 8-ul meu la prelungire mi-l dadeau cu 2.050 ron, redus de la 2100  Cel mai bun pret la care l-as fi putut prinde ar fi fost 700 ron (Am printscreen, pret normal 1385 ron cu tot cu puncte TY la 700 ron, era o promotie acum 2 luni cred, de-asta atat de ieftin), la un Me9. Asta ar iesi 1780 cu valoarea abonamentului pe 24 luni.
Acum mi-a aratat cam acelasi pret, 1250 redus de la 1310 cu tot cu puncte OTY. Daca abonamentul va fi 15 Plus redus, ar iesi 2150 ron cu tot cu valoarea abonamentului. Tehnic l-am luat mai scump, dar practic resursele de pe abonamentul Me15 stiti si voi care sunt. Cautam modelul acesta si nou nout, online sub 1395 ron nu am gasit. Eu consider ca e un avantaj pe partea de resurse. Oricum aveam 2 abonamente Me8 si Me5 pe care plateam 15 euro (cu tot cu 1 euro in plus pe fiecare) si doream ceva reziliere/retentie pe ele, mai aveam 1-2 luni. Consider ca la aceeasi valoare, cu aceasta oferta, e foarte bine.

Ce am uitat sa mentionez, poate se face un join la post, nu vreau sa fie double: https://fix.orange.ro/liveshop/ aici se vede clar, pe spate A52S la portare, 39 euro la Smart 15, adica 399 euro pe 24 luni valoarea telefonului plus abonament. Nu cred ca la portare merge varianta cu 50% si nici altceva; de-asta si acel regulament cu "beneficii", ca "nu se poate" etc.

#18806
geanny06

geanny06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 08.01.2009
Nu mai e pe stoc...degeaba dau refresh...am facut simulare cu A33....am vreo 500 lei puncte OTY...si un voucher de 10%....dupa cum se poate vedea pe factura de servicii vor fi 15 euro...cu rate sau fara rate...
Cel mai bine o sa astept pana la inceputul lui septembrie....pt ca mi se emite factura pe 15....o sa comand telefonul in asa fel incat sa ma incadrez in cele 14 zile de retur....comand de ex pe 5....pe 15 vad daca mai am sau nu reducerea de 50%....daca nu retur telefon si se revine la ce aveam inainte....Smart 15 plus la 7,5....

Ps...iti apar pe contract 14 sau 30 de zile in care poti renunta?

Attached Files



#18807
DA7YRE

DA7YRE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2019

View Postgeanny06, on 16 august 2022 - 14:01, said:

Nu mai e pe stoc...degeaba dau refresh...am facut simulare cu A33....am vreo 500 lei puncte OTY...si un voucher de 10%....dupa cum se poate vedea pe factura de servicii vor fi 15 euro...cu rate sau fara rate...
Cel mai bine o sa astept pana la inceputul lui septembrie....pt ca mi se emite factura pe 15....o sa comand telefonul in asa fel incat sa ma incadrez in cele 14 zile de retur....comand de ex pe 5....pe 15 vad daca mai am sau nu reducerea de 50%....daca nu retur telefon si se revine la ce aveam inainte....Smart 15 plus la 7,5....

Ps...iti apar pe contract 14 sau 30 de zile in care poti renunta?

N-am facut print, si acum nu mai am cum sa vad faptul cu reducerea sau nu, dar stiu sigur ca in rate mie imi aparea reducerea; acum, ca s-a rezolvat deoarece i-am tot alertat sau nu, nu stiu. Pe ambele contracte imi apar 30 de zile, unul la punctul 4, altul la punctul 3. E ciudat ca sunt "2 contracte emise in aceeasi zi pe aceeasi perioada", si fiecare cu o valoare "diferita" a abonamentului. Asteptam si vedem. Telefonul orium nu vine azi deoarece "Luni a fost zi libera" chiar daca estimarea lor era ca ajunge marti.Incearca cum crezi tu, mai bine astepti. Asa vreau sa fac si eu, daca nu apare reducerea, telefonul plus-minus il iau din alta parte.

#18808
geanny06

geanny06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 08.01.2009
Suna in Cc si solicita sa fii contactat de cei de la magazinul online...asa vei fi sigur ca nu te trezesti cu ab la pret intreg...Implementarea la tine se va face pe 23...perioada de renuntare este de 14 zile...e gresit trecuta in contract...tu pe 23 nu vei mai putea renunta la contract si implicit sa returnezi telefonul...macar daca poti...abtine-te si nu il desigila...si poate il vei putea retuna, invocand faptul ca in contract specifica 30 de zile drept de retur...

Edited by geanny06, 16 August 2022 - 14:32.


#18809
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Telefonul se poate returna în 30 de zile, indiferent de motiv. In primele 14 zile il poti returna si in shop, ulterior doar prin curier.

#18810
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006

View PostDA7YRE, on 16 august 2022 - 14:12, said:

N-am facut print, si acum nu mai am cum sa vad faptul cu reducerea sau nu, dar stiu sigur ca in rate mie imi aparea reducerea; acum, ca s-a rezolvat deoarece i-am tot alertat sau nu, nu stiu.
cu cat suna mai multe persoane sa intrebe despre situatie, cu atat sunt mai multe sanse sa se "remedieze" aceasta posibilitate de a cumula ofertele, oricum reducerea de 50% mai este valabila o  zi. Pana la urma , nu cred ca e mare paguba pentru Orange acea reducere la abonament

Edited by Eagle Raider, 16 August 2022 - 15:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate