Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19783 replies to this topic

#18379
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pe topicul yoxo, cand a portat unul de la VDF la Yoxo si ulterior s-a razgandit vazand cate probleme sunt, i-au sarit in cap minim 5 fanatici orange, "cum iti permiti sa consumi resursele companiei/ti-au trimis sim degeaba/ai provocat costuri/ar trebui sa primesti ban pe CNP".

Aici de ce nu intervin aparatorii dreptatii? Digi a folosit resursa umana pentru contract + cost curier si sim pentru tine, iar tu te-ai folosit de ei doar pentru a obtine o saracie de abonament fara roaming.

Aveau dreptate cei care v-au spus asta, e injoseala la maxim. Mi-ar fi rusine sa ma laud cu asa ceva.

Edited by MembruAnonim, 24 February 2022 - 11:21.


#18380
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 16.07.2007
Da,conexiunea 5G este valabila la abonamente SMART15 EUR.

#18381
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMembruAnonim, on 24 februarie 2022 - 11:19, said:


Aveau dreptate cei care v-au spus asta, e injoseala la maxim.

Desi nu sunt de acord cu formularea, sunt de acord cu ideea. Nici eu nu sunt de acord cu linsul dupa ce scuipi. Si, la fel, n-am inteles de ce trebuie sa faci portare ca sa te intorci inapoi. Merg pe principiul: portarea este cu sens unic. Daca peste 2 ani au o oferta mai buna sa ma ia inapoi, da, ma portez inapoi. Dar nu ma intorc pentru o contra-oferta pe care o puteau face fara a ma porta.

#18382
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2018

View Postecler12345, on 24 februarie 2022 - 11:09, said:

ieri seara a venit curierul cu sim-ul digi, astazi la 10 am primit mesaj de la orange ca s-a inregistrat cererea de portare.
la 1 minut dupa mi-au trimis oferta pe mesaj:
fun 9 redus la 4 euro pe 24 luni (bonusurile raman si dupa ce expira perioada)
120 gb net 4g+
minute si sms nelimitate nationale
550 minute internationale
cost control
fara net roaming
poti cumpara telefon cu abonamentul acesta

Am sunat la numarul primit in mesaj unde mi s-a raspuns instant si mi-a fost confirmat abonamentul cu detaliile lui. Am intrebat daca netul este 5g la care mi s-a zis ca ei nu au 5g (??????...poate a vrut sa spuna ca abonamentele fun nu au 5g)

Oferta acceptata.
Deci trebuie sa ajungi pana la portare ca sa ti se ofere ceva

Corectie ca sa nu se interpreteze, fara RESURSE roaming (fara net/minute)

Nu stiu daca are relevanta la ofertare portare ce abonament aveai inainte, insa las aici:

me start 7 cu 50gb net, 100 minute internationale, minute si sms nationale si in roaming nelimitate, 4gb internet roaming, fara cost control, iesit de 2+ ani din perioada contractuala

View PostMembruAnonim, on 24 februarie 2022 - 11:19, said:

Pe topicul yoxo, cand a portat unul de la VDF la Yoxo si ulterior s-a razgandit vazand cate probleme sunt, i-au sarit in cap minim 5 fanatici orange, "cum iti permiti sa consumi resursele companiei/ti-au trimis sim degeaba/ai provocat costuri/ar trebui sa primesti ban pe CNP".

Aici de ce nu intervin aparatorii dreptatii? Digi a folosit resursa umana pentru contract + cost curier si sim pentru tine, iar tu te-ai folosit de ei doar pentru a obtine o saracie de abonament fara roaming.

Aveau dreptate cei care v-au spus asta, e injoseala la maxim. Mi-ar fi rusine sa ma laud cu asa ceva.

Face parte din jocul de competitie pe piata si e si stipulat in regulamentul lor, din moment ce ai X zile sa te razgandesti. Decat sa mor cu "etica" in mana, prefer sa am mai multe resurse si mai multi bani in portofel si sa nu ma simt fraierit la final de zi.
E bezna mintii sa arunci responsabilitatea pe consumator in cazul asta cand furnizorii sunt cei ce fac regulile. Daca nu le convine, sa nu mai ofere retentia dupa portare, sa nu mai ofere atatea zile de razgandire, etc.
Similar cu a da vina pe om la nivel individual ca d'aia e schimbare de clima si tine de fiecare in parte, cand exxon si alti uriasi rup profitul fara iertare. Si daca ar fi fiecare om responsabil in subiectul asta, ar insemna 0.

Edited by ecler12345, 24 February 2022 - 11:43.


#18383
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004

View PostPololica, on 24 februarie 2022 - 11:29, said:



Nici eu nu sunt de acord cu linsul dupa ce scuipi.

Depinde unde 🤣🤣

#18384
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Acolo unde umiditatea (resursele abonamentului) nu creste in conditii naturale (portare)Posted Image

#18385
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 29.03.2017
Bună treabă diseară încercăm și asta

#18386
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007
Reducerea de la 9 la 4 euro ramane pe toata mentinerea abonamentului sau dupa 24 luni ajungi la 9 euro? cartela de digi trebuie sa o dai ramburs sau ? ai activat-o ?

View Postecler12345, on 24 februarie 2022 - 11:09, said:

ieri seara a venit curierul cu sim-ul digi, astazi la 10 am primit mesaj de la orange ca s-a inregistrat cererea de portare.
la 1 minut dupa mi-au trimis oferta pe mesaj:
fun 9 redus la 4 euro pe 24 luni (bonusurile raman si dupa ce expira perioada)
120 gb net 4g+
minute si sms nelimitate nationale
550 minute internationale
cost control
fara net roaming
poti cumpara telefon cu abonamentul acesta

Am sunat la numarul primit in mesaj unde mi s-a raspuns instant si mi-a fost confirmat abonamentul cu detaliile lui. Am intrebat daca netul este 5g la care mi s-a zis ca ei nu au 5g (??????...poate a vrut sa spuna ca abonamentele fun nu au 5g)

Oferta acceptata.
Deci trebuie sa ajungi pana la portare ca sa ti se ofere ceva

Edited by Proful, 24 February 2022 - 22:50.


#18387
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2018

View PostProful, on 24 februarie 2022 - 22:50, said:

Reducerea de la 9 la 4 euro ramane pe toata mentinerea abonamentului sau dupa 24 luni ajungi la 9 euro? cartela de digi trebuie sa o dai ramburs sau ? ai activat-o ?

Din cate am inteles, abonamentul ramane la acelasi pret cu aceleasi resurse.
Nu am activat cartela digi, nici n-am deschis coletul. In convorbirea telefonica cu digi am facut o cerere de reziliere pentru noul nr/abonament si o cerere de anulare de portare. Nu mi-au spus nimic legat de cartela. Probabil ca o sa trec maine pe la un magazin digi ca sa ma asigur ca e totul in regula, sunt dispus sa le platesc curierul daca mi se cere, ca doar eu am refuzat in final (desi nici de asta nu mi s-a precizat ceva)

#18388
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013

View Postecler12345, on 24 februarie 2022 - 11:42, said:

me start 7 cu 50gb net, 100 minute internationale, minute si sms nationale si in roaming nelimitate, 4gb internet roaming, fara cost control, iesit de 2+ ani din perioada contractuala
Ati avut multe resurse...la un cost cat de cat decent....daca ati fi obtinut fun10 la 5 eur cred ca era si mai bine...acum depinde cat de mult aveti nevoie de roaming....pentru o diferenta de 1 eur/luna, merita un abonament cu roaming inclus.

View Postecler12345, on 24 februarie 2022 - 11:42, said:

Face parte din jocul de competitie pe piata si e si stipulat in regulamentul lor, din moment ce ai X zile sa te razgandesti. Decat sa mor cu "etica" in mana, prefer sa am mai multe resurse si mai multi bani in portofel si sa nu ma simt fraierit la final de zi.

Cred ca jocul il fac toti (nu doar clientii sau furnizorii)..intr-o lume ideala, toti ar trebui sa ne asumam deciziile luate: clientii sa plece cand decid asta, iar furnizorii sa-i lase sa plece cand stiu ca li s-au cerut anterior conditii mai bune, iar ei nu au oferit nimic (mai rau, poate chiar au crescut pretul).
Dar pentru ca fiecare lupta pentru bani (ca sa nu spun "supravietuire"), negocierea asta e acelasi lucru care se intampla in piete ("de cand e lumea si pamantul")...cel care vrea sa-si vanda marfa, mai lasa din pret, iar cumparatorul se reorienteaza.

Edited by sas_ro, 25 February 2022 - 12:00.


#18389
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2018

View Postecler12345, on 24 februarie 2022 - 23:26, said:

Din cate am inteles, abonamentul ramane la acelasi pret cu aceleasi resurse.
Nu am activat cartela digi, nici n-am deschis coletul. In convorbirea telefonica cu digi am facut o cerere de reziliere pentru noul nr/abonament si o cerere de anulare de portare. Nu mi-au spus nimic legat de cartela. Probabil ca o sa trec maine pe la un magazin digi ca sa ma asigur ca e totul in regula, sunt dispus sa le platesc curierul daca mi se cere, ca doar eu am refuzat in final (desi nici de asta nu mi s-a precizat ceva)

Deci ieri am vorbit cu doi operatori care mi-au spus ca abonamentul ramane la 4 euro cu tot cu bonusuri DUPA ce expira perioada contractuala, desi in contract scrie "Bonus 100 GB internet acordat lunar in primele 24 luni contractuale".
Azi am sunat sa pun o intrebare legata de myorange si am zis sa intreb din nou cum e dupa perioada contractuala, mi se spune din nou acelasi lucru. Inchid telefonul, primesc un apel scurt de la ei, sun la loc, alt individ la telefon...o iau de la capat ca nici nu stia ca am acceptat o oferta, ii zic povestea si imi spune ca pretul ramane la fel dar bonusurile se duc si revine 50gb net. Il intreb de ce mi se spune altceva de catre alti operatori, la care el spune ca probabil ca sunt noi si nu stiu, dar pot negocia la final sa ramana bonusurile (?!)

Astia sunt vai de capul lor. Deci ma bucur 2 ani si vad atunci, cine stie ce alte oferte mai bune apar

Am fost si la digi fiindca a esuat anularea portarii telefonice (primisem mesaj ca portarea a fost acceptata, desi eu am vorbit altceva la telefon). M-am dus in magazin digi unde mi-a completat cerere de anulare portare si am platit 3-4 lei pentru abonamentul ala de cateva zile pe care l-am reziliat.

#18390
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2018

View Postsas_ro, on 25 februarie 2022 - 11:58, said:

Ati avut multe resurse...la un cost cat de cat decent....daca ati fi obtinut fun10 la 5 eur cred ca era si mai bine...acum depinde cat de mult aveti nevoie de roaming....pentru o diferenta de 1 eur/luna, merita un abonament cu roaming inclus.



Cred ca jocul il fac toti (nu doar clientii sau furnizorii)..intr-o lume ideala, toti ar trebui sa ne asumam deciziile luate: clientii sa plece cand decid asta, iar furnizorii sa-i lase sa plece cand stiu ca li s-au cerut anterior conditii mai bune, iar ei nu au oferit nimic (mai rau, poate chiar au crescut pretul).
Dar pentru ca fiecare lupta pentru bani (ca sa nu spun "supravietuire"), negocierea asta e acelasi lucru care se intampla in piete ("de cand e lumea si pamantul")...cel care vrea sa-si vanda marfa, mai lasa din pret, iar cumparatorul se reorienteaza.
Da, a fost un abonament foarte bun. L-am negociat in 2018 pe 6 luni in urma unei cereri de reziliere fiindca voiam sa plec din tara..intr-un final am ramas si a tinut si abonamentul pana ieri. O singura data am simtit lipsa mai multor minute internationale (multe telefoane de dat prin China si m-a rupt la cost extra). Ies cam o data sau de doua ori pe an din tara, am stat pe ganduri legat de cel de 5 euro si daca sa incerc sa il cer, dar am lasat-o asa

#18391
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Nu stiu daca exista optiuni de 5-6 euro la cartele prepay care sa ofere si acces roaming - si chiar daca ar fi, au beneficii minime.
Mai platiti si cei 4 eur abonamentul national.....care nu este folosit....deci ~ 9-10 eur la o singura iesire...pentru 2 iesiri pe an chiar merita un abonament de 5 eur cu roaming inclus.

#18392
swl

swl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 12.12.2009

View Postmercedesbenz, on 20 februarie 2022 - 23:28, said:

In ce hal au ajuns clientii O! Atat de disperati si dornici sa se injoseasca, nu e de mirare ca se poarta asa compania...

In ce hal au ajuns clientii ORO, si in ce hal se poarta compania??!
Daca observi, antevorbitorul face cerere de portare la Gigi in speranta ca va primi o oferta mai buna de la ORO si specifica faptul ca "nu vrea sa se trezeasca permanent acolo", adica la Gigi...
Asta spune tot...
Voi, trompetele platite de Gigi nu va potoliti niciodata?
Nu, pt ca sunteti platiti.

Aaaa, si cititi repede pt ca mesajul de mai sus urmeaza sa fie sters prin bunavointa cerberilor-moderatori!

Milogul de mine a solicitat portare in alte retea....iar Orange ca sa ma tina in retea mi-a oferit beneficiile de mai jos.
Cine e milogul, cine e pomanagiul?
Dar eu, avand coloana vertebrala dreapta (tehnic imposibil, coloanele vertebrale la vertebrate nu sunt in linie...dreapta) am continuat procesul de portare... insa Orange tot insista...sms-uri, apeluri.
Eu sunt consecvent, tocmai am incheiat procesul de portare in alta retea. Primesc puncte bonus ptr coloana vertebrala "dreapta"?

Attached Files


Edited by swl, 27 February 2022 - 22:15.


#18393
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
... le-ati dat "apa la moara" celor carora le place sa-i denigreze pe cei fara coloana "dreapta" Posted Image))

Edited by sas_ro, 28 February 2022 - 12:23.


#18394
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2018

View Postecler12345, on 24 februarie 2022 - 11:09, said:

ieri seara a venit curierul cu sim-ul digi, astazi la 10 am primit mesaj de la orange ca s-a inregistrat cererea de portare.
la 1 minut dupa mi-au trimis oferta pe mesaj:
fun 9 redus la 4 euro pe 24 luni (bonusurile raman si dupa ce expira perioada)
120 gb net 4g+
minute si sms nelimitate nationale
550 minute internationale
cost control
fara net roaming
poti cumpara telefon cu abonamentul acesta

Am sunat la numarul primit in mesaj unde mi s-a raspuns instant si mi-a fost confirmat abonamentul cu detaliile lui. Am intrebat daca netul este 5g la care mi s-a zis ca ei nu au 5g (??????...poate a vrut sa spuna ca abonamentele fun nu au 5g)

Oferta acceptata.
Deci trebuie sa ajungi pana la portare ca sa ti se ofere ceva

Am sunat de curiozitate sa vad daca se putea pe 12 luni (si se putea).
Am modificat abonamentul respectiv pe 12 luni.
Dupa 12 luni se poate prelungi cu exact aceleasi bonusuri+resurse+pret.
Prefer asa, ca poate in perioada asta apare ceva si mai avantajos si pot negocia astfel incat sa platesc cu atat mai putin fata de cei anchilozati de o coloana dreapta

#18395
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 16.07.2007

View Postecler12345, on 28 februarie 2022 - 12:42, said:

Dupa 12 luni se poate prelungi cu exact aceleasi bonusuri+resurse+pret.
În ziua de astăzi nu ași fi atît de sigur pe acest lucru.Referitor la cei care se laudă că au ,,coloana vertrebrală,, pe internet sunt mulți,foarte mulți,dar în realitate știi cum se spune ,,viața bate scrisul,,.

#18396
Masonu

Masonu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 30.03.2018
Tot vad discuții legate de coloana, ca vezi doamne nu ar fi etic și moral sa anulezi o cerere de portare sau ca Orange ofera cea mai buna oferta la portare.
Ca în orice proces de achiziție trebuie sa negociezi, cel ce cumpăra vrea sa fie cât mai ieftin, cel care vinde vrea sa fie cat mai scump. Fiecare are nevoie de câte un as în mânecă pentru fiecare runda de negociere. Orange nu este ONG, clientii au o "portiță" catre cea mai buna oferta si nu vad nici o problema in a o folosi.E perfect normal sa oferteze clienții care se porteaza, e perfect normal ca unii sa plătească 10-20 euro, iar alții 2 euro.

P.S aruncați un ochi pe la granițe și ajutati cu ce puteți.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate