Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19797 replies to this topic

#17047
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Chiar m-ati facut curios cu 5G-ul asta, eu am testat 4G si se ducea in 120Mb/s, mai mult decat suficient as spune si probabil 4G ar fi capabil chiar de mai mult. La ce viteze ajunge acest 5G? Cine are nevoie de mai mult de 100Mb/s pe telefon?

#17048
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009
Pai nu e vorba sa descarci un film pe telefon in 2 minute, e vorba de (auto)vehicule autonome conduse de la distanta, smart home, aspiratoare inteligente, si tot felul de alte chestii inteligente care au nevoie de latenta mica si viteza mare. Iar 4g nu duce atat, 300/150 parca e maximul la "+". Plus densificare, exagerand putin, cate o antena pe fiecare strada, nu una pe bloc pentru nu stiu cate strazi si alei, sau una pe camp pentru nu stiu cati kilometri.

Edited by Jumong, 25 August 2020 - 06:13.


#17049
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cate autovehicule autonome conduse de la distanta ai vazut in jur? Cate chestii smart home sau aspiratoare inteligente care sa aiba nevoie de latenta asa mica poti enumera?
Da, ai dreptate, 5G-ul se adreseaza pietei IOT dar personal nu cred ca exista aceasta piata momentan, 5G fiind momentan un gimmick pt marketing. Si nu este nicio exagerare, frecventele 5G au o penetrare atat de mica incat in mediul urban trebuie montate antene la fiecare 75-100m pt o acoperire optima, asta venind cu costurile aferente, costuri pe care nu le suporta Orange, ci le transfera in abonamentele astea bomba de 15Euro+, dar care au 5G domne'.
In cativa ani toate vor avea 5G, la fel cum toate au acum 4G, iar apropo de 4G, in anumite zone prindeam in mod curent peste 120-150Mbps, cu varfuri de 200Mbps. Asta la teste pe speedtest, ca in viata reala nu as fi sesizat vreodata diferenta.

Cat timp operatorii nu sunt in stare sa aduca plus valoare prin servicii adaugate, vor ramane la nivelul de 'care o are mai mare' la viteza inutila.

Edited by MembruAnonim, 25 August 2020 - 21:11.


#17050
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Cum iau legatura cu astia de la retentie? Am facut cerere prin Django(sau care e numele robotelului) si nu am primit niciun semn in 10 zile.

#17051
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
bodanelu: stai calm, eu am deja 3 cereri facute, ultima prin Orange Helper. Sunt prea importanti, nu se sinchiseste nimeni sa te sune pentru o oferta.

#17052
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
Eu am fost apelat in doua situatii, dupa ce i-am scris lui Orange helper un mesaj privat.
Foarte operativi. Dar..daca nu esti pe aici, pe forum, trebuie sa.iti iei concediu ca sa reusesti sa dai, intr-un tirziu, de ei...
Sint niste rara avis, nu ii poti contacta nicicum (pe principiul 'nu sunati, iesim noi din cind in cind'), ceea ce pare o timpenie..
Nici macar daca esti in negocieri, dupa una-doua-trei discutii, nu poti tu lua legatura cu ei. Nici daca reusesti sa dai de un consultant de la Relatii clienti, descurcindu-te in hatisul robotului (optiunea sa raspunda un om e bine ascunsa), nu poti cere transferul la retentie..

Edited by maxie0jazz, 27 August 2020 - 09:01.


#17053
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009

 MembruAnonim, on 25 august 2020 - 21:05, said:

Cate autovehicule autonome conduse de la distanta ai vazut in jur? Cate chestii smart home sau aspiratoare inteligente care sa aiba nevoie de latenta asa mica poti enumera?
Da, ai dreptate, 5G-ul se adreseaza pietei IOT dar personal nu cred ca exista aceasta piata momentan, 5G fiind momentan un gimmick pt marketing. Si nu este nicio exagerare, frecventele 5G au o penetrare atat de mica incat in mediul urban trebuie montate antene la fiecare 75-100m pt o acoperire optima, asta venind cu costurile aferente, costuri pe care nu le suporta Orange, ci le transfera in abonamentele astea bomba de 15Euro+, dar care au 5G domne'.
In cativa ani toate vor avea 5G, la fel cum toate au acum 4G, iar apropo de 4G, in anumite zone prindeam in mod curent peste 120-150Mbps, cu varfuri de 200Mbps. Asta la teste pe speedtest, ca in viata reala nu as fi sesizat vreodata diferenta.

Cat timp operatorii nu sunt in stare sa aduca plus valoare prin servicii adaugate, vor ramane la nivelul de 'care o are mai mare' la viteza inutila.

Nu e vorba de cate autovehicule autonome am vazut eu sau tu, si nici de ce fac operatorii. Oricum, nu pe topicul de retentie. Mai sus cineva a intrebat pentru ce e nevoie de viteza mai mare, deci asta e 5G-ul, sau pentru asta o sa fie, nu degeaba e batalia asta pe bani intre China si SUA, transformata in politica de genul "vai, ma asculta chinezu' iar eu vreau sa ma asculte doar aliatii nostri, NATO si eventual UE".
E urmatorul pas tehnologic, vizibil si palpabil. La ce pret, daca renteaza, ramane de vazut, fiecare hotaraste pentru el.
Si apropo de marketing, totul e marketing, si piata pentru 5G, deocamdata, si faza cu bio e tot marketing, si toate rahaturile alea de produse bio gasite prin tot felul de targuri deocheate, sunt declarate ca fiind "bio" si "traditionale", si faza cu "eco" e marketing, fiindca rahatul natural de vaca (ingrasamant, mranita, sau cum i-o zice mai nou) e mai scump decat nu stiu ce ingrasamant chimic ambalat in pungi frumoase, in industria auto o dam pe super eco, hybrid si electrice, dar ce se stie sigur e ca poluatorul plateste de ani buni, si-o sa tot plateasca si in continuare, nu fabricantul, samd.
Candva cineva a avut ideea "prosteasca" sa faca un sistem prin care sa platesti doar pentru ceea ce urmaresti, adica ma uit la Nora Pentru Mama pe KanalD, platesc, nu ma uit, nu platesc, si nici nu platesc la gramada 100 de programe....ai idee ce s-a intamplat cu ideea respectiva ? Posted Image
Piata a decis ca nu e buna ideea.

#17054
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
pai nu mi-au dat cei de la retentie mesaj: un consultant Orange a incercat sa te contacteze bla bla..
dar supriza..nimeni nu m-a sunat!

Asta e de porc oricum.

#17055
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Ce optiuni mai exista pentru prelungire in ultimele 6 luni de contract?

#17056
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nimic. Django nu stă la discuții decât în ultimele 3 luni.

#17057
cri_skiff

cri_skiff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.03.2018
Eu am facut cerere in aplicatie.A doua zi am fost contactat.Am spus ca doresc Fun 8 cu 8 luni reducere.L-am obtinut doar cu 4 luni reducere,nu eram eligibil pt cele 8 luni.

Mi-am luat si P30pro,900 lei avans si 46 lei rata.

Sunt multumit.

#17058
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Auzi, dar ratele astea se ofera pe baza de salariu/ verificari sau doar vrchime la orange?

#17059
cri_skiff

cri_skiff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.03.2018
N-are treaba salariul.Cred ca nici vechimea.E doar pretul telefonului,probabil subventionat, la prelungirea abonamentului.

Uitasem sa spun.Am orimit si 370 pct. TY.

#17060
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018

 lk1, on 06 septembrie 2020 - 19:15, said:

Nimic. Django nu stă la discuții decât în ultimele 3 luni.
Nici atunci, doar in penultima luna inaintea expirarii perioadei contractuale.
Pentru a putea primi o noua oferta in ultimele 3 sau 6 luni se lasa un mesaj, (facebook,site,myorange,softpedia,etc) in care le detaliezi ce iti doresti, primesti numarul de inregistrare al cererii,iar apoi in X zile vei fi contactat de catre un reprezentant uman care iti va prezenta ofertele.

 cri_skiff, on 06 septembrie 2020 - 20:00, said:

Eu am facut cerere in aplicatie.A doua zi am fost contactat.Am spus ca doresc Fun 8 cu 8 luni reducere.L-am obtinut doar cu 4 luni reducere,nu eram eligibil pt cele 8 luni.

Mi-am luat si P30pro,900 lei avans si 46 lei rata.

Sunt multumit.
FUN 8-ul, cel standard de pe site?

#17061
cri_skiff

cri_skiff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.03.2018
Fun 8 cu 50 Gb,400 min int, nelimitat national si roaming + 4luni 50% reducere ab.,in alte xazuri am vazut 8 luni.

#17062
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,380
  • Înscris: 05.09.2005
Inseamna ca FUN 8 asta e fost orange me 8

#17063
asterycs

asterycs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.08.2019
daca mie imi expira contractul in ianuarie, cand pot sa le scriu ca doresc o noua oferta de retentie? In octombrie sau noiembrie? cum se aplica regula de "in ultimele 3 luni" cu sau fara luna in care expira contractul?

#17064
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 26.02.2010
În ultimele 90 de zile pana la expirare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate