Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19788 replies to this topic

#15247
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostBoggy72, on 06 august 2019 - 19:34, said:

Buna seara! Am active doua abonamente Orange Me 10 de multi ani ( unul dintre ele e mai vechi de 20 ani), ambele fiind situate in afara perioadei contractuale.As dori sa-mi faceti oferta de abonament noua, intrucat actualele contracte nu ma ma mai satisfac.As fi interesat pentru ambele  abonamente de varianta Orange Me 6 cu 20 Gb lunar inclusi.
Va multumesc si astept un raspuns.
Salut,

Te rugam sa ne trimiti un mesaj privat cu numarul de telefon, pentru a verifica posibilitatea optimizarii abonamentului tau.

O zi buna,
Orange Helper

#15248
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Am cerut azi si am acceptat ab. 8euro, 50G nationali din care 2,98G SEE, restul nelimitat.
Am tot invartit-o de vreo 2 luni de la expirarea abonamentului,fara succes la achiziționarea iPhone x, prea scump sau pentru reducerea masiva a abonamentului cu păstrarea resurselor.
Alte oferte au fost:
- 6euro, 3G nationali fara see si fara posibilitate de activare net. Roaming😭.
-8 euro redus la 6,4euro cu 6G nationali si ceva roaming.
Ambele parca pe 2 ani.
Vin de pe un abonament de 11euro redus la 10euro cu 10+1,5G nationali din care 4,1G SEE.
Mulțumesc celor care au postat anterior deoarece datorită lor am rezolvat în 5 minute.

Edited by valyvis10, 07 August 2019 - 20:27.


#15249
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018

View Postvalyvis10, on 07 august 2019 - 20:23, said:

Am cerut azi si am acceptat ab. 8euro, 50G nationali din care 2,98G SEE, restul nelimitat.
Am tot invartit-o de vreo 2 luni de la expirarea abonamentului,fara succes la achiziționarea iPhone x, prea scump sau pentru reducerea masiva a abonamentului cu păstrarea resurselor.
Alte oferte au fost:
- 6euro, 3G nationali fara see si fara posibilitate de activare net. Roaming😭.
-8 euro redus la 6,4euro cu 6G nationali si ceva roaming.
Ambele parca pe 2 ani.
Vin de pe un abonament de 11euro redus la 10euro cu 10+1,5G nationali din care 4,1G SEE.
Mulțumesc celor care au postat anterior deoarece datorită lor am rezolvat în 5 minute.
Tot de 8 euro redus de la 11, pe 12 luni.

Attached Files



#15250
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Mulțumesc, oricum netul național îmi era suficient și așa cum aveam, cel see era problema dar nu încalcă nimeni formula de calcul în favoarea clientului.
Atunci am zis să beneficiez de un telefon bun dar pretul, chiar și în rate cu avans mare, este prohibitiv.
Singura soluție a fost scăderea valorii abonamentului dar și aici au un prag acceptabil pentru client, văd ca acum este de 8 euro.
Dacă utilizam eu abonamentul îl portam de mult la cel mai mic abonament de pe piață și în roamingul ocazional(că oricum nu poți să utilizezi prea mult) îmi permiteam să plătesc net din diferența economisită n luni.



#15251
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

View Posttomaciprian, on 07 august 2019 - 20:34, said:

Tot de 8 euro redus de la 11, pe 12 luni.
100gb? mai mult de 50 nu imi dadeau pentru oferta de 8 euro

nici nu am vazut pana acum 100 sub 10...norocos :)

Edited by ecler12345, 10 August 2019 - 20:02.


#15252
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Se pare ca pe mine nu vor sa ma tina in retea, desi am facut mai multe solicitari sa fiu sunat pentru a accepta oferta pe care mi-au facut-o telefonic (pana si oferta aia a fost primita dupa doua interventii ale Orange helper-ului, prima din ele in data de 8 iulie). Nici macar nu era mare smecherie de oferta - 8 euro, 50Gb, 12 luni. Vad pe aici ca altii au primit aceeasi oferta pe 6 luni, sau cu 100 GB pe 12 luni...
N-am mai fost sunat, desi helperul a inaintat o cerere, apoi am trimis si eu o cerere din contul My Orange, iar saptamana trecuta a fost trimisa o alta solicitare de catre un angajat al magazinului Orange din Auchan Crangasi. Asa ca azi am facut cerere din My Orange sa fiu mutat pe cartela, luna viitoare voi activa optiunea de internet nelimitat, iar in septembrie ma voi porta pe cartela Vodafone.
Asta e, dragoste cu sila nu se poate. Chiar voiam sa pastrez nr. asta in Orange, desi tot restul familiei este in reteaua Vodafone.

#15253
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Posterik, on 11 august 2019 - 14:10, said:

Se pare ca pe mine nu vor sa ma tina in retea, desi am facut mai multe solicitari sa fiu sunat pentru a accepta oferta pe care mi-au facut-o telefonic (pana si oferta aia a fost primita dupa doua interventii ale Orange helper-ului, prima din ele in data de 8 iulie). Nici macar nu era mare smecherie de oferta - 8 euro, 50Gb, 12 luni. Vad pe aici ca altii au primit aceeasi oferta pe 6 luni, sau cu 100 GB pe 12 luni...
N-am mai fost sunat, desi helperul a inaintat o cerere, apoi am trimis si eu o cerere din contul My Orange, iar saptamana trecuta a fost trimisa o alta solicitare de catre un angajat al magazinului Orange din Auchan Crangasi. Asa ca azi am facut cerere din My Orange sa fiu mutat pe cartela, luna viitoare voi activa optiunea de internet nelimitat, iar in septembrie ma voi porta pe cartela Vodafone.
Asta e, dragoste cu sila nu se poate. Chiar voiam sa pastrez nr. asta in Orange, desi tot restul familiei este in reteaua Vodafone.
Salut,

In urma solicitarilor tale colegii nostri au incercat sa te apeleze de mai multe ori pentru implementarea ofertei, insa nu ai mai raspuns. Daca doresti in continuare oferta, vom avea nevoie de un numar de telefon de contact si de un interval orar in care poti fi apelat pentru a le transmite colegilor nostri. Asteptam aceste informatii prin mesaj privat.

O zi buna,
Orange Helper

#15254
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Salut Orange Helper,

Avand in vedere ca telefonul pe care il folosesc este cel de servici si ca munca pe care o prestez presupune multe convorbiri telefonice, sau sedinte si intalniri in timpul carora telefonul este inchis, am verificat istoricul apelurilor din ultimele saptamani. Singurul numar care m-a apelat si pe care nu am reusit sa-l contactez (desi am incercat de 8 ori) este 0374742995. Am fost apelat in 29.07 la ora 08:48 si in 01.08 la ora 15:58... cam asta ar insemna "de mai multe ori" in perioada 08.07 - 11.08.2019, in conditiile in care am mentionat in multiplele solicitari ca doresc sa accept oferta, iar aceasta putea foarte usor sa imi fie transmisa pe contul de email.

In alta ordine de idei, nr. de telefon este acelasi, iar intervalul orar sa zicem ca ar fi 9-11... sunt in concediu, nu vreau sa stau toata ziua cu telefonul in brate asteptand sa ma sune cineva de la Orange.
Doar ca citind ce s-a postat pe aici in ultima luna, oferta pe care doream sa o accept nu mi se mai pare atat de atractiva. Nu are rost sa fiu sunat daca perioada contractuala nu se poate injumatati, sau daca disponibilul de internet nu se poate dubla. Altminteri, cererea de trecere la cartela prepay ramane valabila, luna aceasta fiind cu siguranta ultima in care voi plati 18 euro/ 6 Gb.


#15255
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Posterik, on 11 august 2019 - 17:18, said:

Salut Orange Helper,

Avand in vedere ca telefonul pe care il folosesc este cel de servici si ca munca pe care o prestez presupune multe convorbiri telefonice, sau sedinte si intalniri in timpul carora telefonul este inchis, am verificat istoricul apelurilor din ultimele saptamani. Singurul numar care m-a apelat si pe care nu am reusit sa-l contactez (desi am incercat de 8 ori) este 0374742995. Am fost apelat in 29.07 la ora 08:48 si in 01.08 la ora 15:58... cam asta ar insemna "de mai multe ori" in perioada 08.07 - 11.08.2019, in conditiile in care am mentionat in multiplele solicitari ca doresc sa accept oferta, iar aceasta putea foarte usor sa imi fie transmisa pe contul de email.

In alta ordine de idei, nr. de telefon este acelasi, iar intervalul orar sa zicem ca ar fi 9-11... sunt in concediu, nu vreau sa stau toata ziua cu telefonul in brate asteptand sa ma sune cineva de la Orange.
Doar ca citind ce s-a postat pe aici in ultima luna, oferta pe care doream sa o accept nu mi se mai pare atat de atractiva. Nu are rost sa fiu sunat daca perioada contractuala nu se poate injumatati, sau daca disponibilul de internet nu se poate dubla. Altminteri, cererea de trecere la cartela prepay ramane valabila, luna aceasta fiind cu siguranta ultima in care voi plati 18 euro/ 6 Gb.


Salut,
Am identificat contul tau si am vazut ca ai deja inregistrata o solicitare in acest sens catre colegii nostri. Asadar, te asiguram ca am transmis completarea ta, urmand a te contacta pentru finalizarea situatiei in termen de 3 zile lucratoare.
O zi buna,
Orange Helper

#15256
bombanitorul

bombanitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 28.04.2014
Termenul de 3 zile lucrătoare este același cu termenul de portare! Ce coincidenta!

#15257
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Urmeaza sa imi expire abonamentul, analizez topicul si ma intreb  : de ce sa mai faci abonament ? Chiar si de 8 euro ?
Nu esti mai ok pe cartela ?
Doar daca iti da reducere la telefon, dar cam greu

#15258
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Ca sa iei telefonul in rate, alta sfaraiala nu este !
Am avut oferta de 10+ acum 2 luni la 350 euro, pana m-am sucit a demisionat consultantul si aia care i-au luat locul vor sa mi-l vanda la 450 euro in aceleasi conditii 😂😂😂

#15259
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Pana la urma care e cel mai mic abonament ? M-a sunat un consultant si mi-a zis ca cel mai mic e de 8 euro. M-a aburit, sau e adevarat ? Acum am de 11, vroiam unul mai mic, Am mai avut unul de 11, l-am preschimbat in unul de 5 acum cateva luni. Cel ce vreau sa-l schimb expira in 28.11.2019, daca nu gasesc ceva sa-mi comvina, ma "teleportez" la altii. Pacat de el ca are aproape 20 de ani.

#15260
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Pt ab nou, la ei pe site acum e cel mai mic cel de 11e.
Ciudat.
Era si de 9 si de 8.
La retentie poti obtine si de 5.

Edit.
Este si de 8 e si acum (fara telefon)

Edited by dorin_2k, 12 August 2019 - 10:08.


#15261
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Da,am fost vineri in Orange Shop-ul din Carrefour Colentina,ca sa-mi platesc abonamentul,iar la un birou de langa, unde asteptam la coada, era un baiat care,cred,ca isi prelungea abonamentul (nu am fost de la inceputul discutiei) si am prins doar ca ii spunea "vei plati 5 euro pe luna si ai asa, nelimitat minute si SMS-uri peste tot, 100 minute internationale si 36 GB internet national,dar fara roaming",iar eu eram ceva de genu "BAA, DACA NU-L VREI, SEMNEZ EU IN LOCUL TAU!" :))

#15262
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Exista la 5€ si cu roaming. Am eu doua.

#15263
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Asa am si eu un ME Start 5 (transformat acum cateva luni din unul de 11), ca aveam 2 la fel, era doar diferenta de vechime. Zilele astea am incercat sa fac la fel si cu al doilea, da' n-a mai mers.
Start 5 (fost ME 11)
Attached File  me start 5.JPG   31.83K   88 downloads

ME 11 actual
Attached File  me 11.JPG   38K   65 downloads

Edited by danyel61, 12 August 2019 - 10:58.


#15264
carlisian

carlisian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.07.2007
Atentie la retentie!

Incearca sa ma faca... Le tot scriu dar nu ma baga in seama:


Este vorba de 076xxxxxxx. o retentie oferita de Orange si neacceptata de mine, dar nici onorata de niciuna din parti, nici telefon, nici 4 luni abonament. Toate astea le-am zis din iulie la fata cu retentia. Acum apar cu 23 de luni abonament, cred ca si-a luat banii de comision...

Sesizare catre ei:
In data de 9 august este inregistrata o notificare privind corectia perioadei contractuale, aplicata gresit de catre dvs. in luna iulie. Mi-a fost oferita o oferta de retentie constand intr-un telefon Xiaomi Redmi 7 in luna iulie, vineri. Seara am sunat la numarul de telefon 0374xxxxxx, de pe care am fost contactat si am declinat aceasta oferta. Sambata am fost contactat de curier pentru ridicarea telefonului si nu am dat curs, lucru verificat de catre mine in sistemul dvs. Luni am avut o convorbire la acelasi numar de telefon si mi s-a confirmat anularea acestui contract de retentie (mi se oferisera si 4 luni gratuite de abonament care oricum nu s-au operat). In 9 august cand am verificat am observat ca acest contract care nu a operat, cel putin din punctul de vedere Orange, este activ, de unde pot concluziona ca este o tentativa de frauda pentru incasarea comisionului de contract din partea operatorului Orange identificat prin numarul de mai sus.
Am depus sesizare pentru corectia perioadei contractuale, dar nu a fost efectuata, deci avand in vedere cele de mai sus cred ca este operat prin frauda un contract nesemnat de mine si nerespectat de Orange.
Orice incercare a mea repetata de a fi contactat de catre un reprezentant de la retentie a fost soldata cu esec.
Va rog, in masura in care puteti, sa fiu contactat. In caz contrar va trebui sa portez acest numar, iar eventualele actiuni ale dvs indreptate impotriva mea (daune compensatorii pentru rezilierea perioadei contractuale de 23 de luni) sa le pot folosi ca dovezi ale acestei tentative de frauda.

Cu stima,
blablabla

Cand vor sa te prinda te suna intr-una..., cand apelezi in detrimentul lor, adica le iei bani, pauza, sufletu', nada... nothing... Pacat de ei... Pas abonament...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate