Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Twilight Saga

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
ansucha

ansucha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.07.2009
ce parere aveti despre el?am intels ca este scris dupa roamnele lui Stephenie Meyer si urmeaza si inca 3 pati...ce impresie v-a lasat?

#2
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Cea mai proastă carte pe care am citit-o vreodată și cel mai prost film realizat și vizionat vreodată. O carte comercială, cu un subiect de duzină și scrisă cu o exprimare penibilă. Până și nepoții mei de 6 ani știu să scrie mai bine și cu o exprimare mai clară.

Filmul? Bani aruncați pe fereastră. Actori de duzină, interpretare falsă, după 30 de minute am adormit de plictiseală. Un kitch comercial pentru adolescente care abia știu cu se mănâncă dragostea.

Edited by julia_kitty, 19 July 2009 - 19:38.


#3
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Ai fi mirata cat de populara e seria Twilight al lui Stephenie Meyer in randu "divelor" si "fetelor destepte".
De film nu mai zic, stiu persoane care l-au vazut de 10 ori .. si eu dupa o vizionare mi-am blestemat zilele ca am dat banii la cinema.
Un film foarte prost care a creeat isterie in randu celor care gandesc ca la 12 ani !

#4
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Filmul este foarte foarte prost facut fata de carte, multe neconcordante. E chiar enervant sa il vezi dupa ce ai citit cartea. Eu am citit-o in engleza si chiar ma gandeam cat de ridicol ar suna unele expresii in romana. Asa ca ii pot intelege pe cei care spuneau ca are o exprimare penibila.

#5
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 bubu30, on 20th July 2009, 14:25, said:

Filmul este foarte foarte prost facut fata de carte, multe neconcordante. E chiar enervant sa il vezi dupa ce ai citit cartea. Eu am citit-o in engleza si chiar ma gandeam cat de ridicol ar suna unele expresii in romana. Asa ca ii pot intelege pe cei care spuneau ca are o exprimare penibila.

Eu tocmai în engleză am citit-o și de aceea am spus că este cea mai proastă carte cu putință. Nu sunt multe neconcordanțe, însăși cartea este o neconcordanță.

#6
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Daca te uiti la film imediat dupa ce ai citit cartea ai sa vezi ca sunt foarte multe lucruri modificate.

#7
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Observ cu tristețe că ești fană a acestei serii, deci nu am cu cine să discut. Deja suntem în offtopic, deci O zi bună!

#8
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
De unde ai dedus ca sunt fana?  :huh:
Am spus ca filmul este foarte prost fata de carte, asta insa nu inseamna ca romanul este o capodopera, nici pe departe.

Totusi nu inteleg de ce trebuie sa fii trista ca cineva e fan a acestei serii...

#9
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
nu am citit cartea dar filmu este prost facut..prea simplu -_-

#10
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Am citit o singura pagina din cartea Amurg.
Replici mai banale si mai tampite nu am vazut in viata mea !
Se vede clar ca e scrisa pentru varsta de minus 12 ani.

#11
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Mie unul nu imi place filmul .. e destul de prost facut .. sa il asteptam pe urmatorul sa vedem.

#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Subtirel.

#13
petite

petite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 30.05.2005
Cartea merita citita de catre adolescenti in engleza, sa isi imbunatateasca vocabularul.
Filmul nu merita vazut, nici cartea nu merita de citit.
Am citit Amurg si am inceput sa citesc Luna noua, si am lasat-o balta.

In concluzie: filmul Amurg difera foarte mult de carte, lipsesc parti din film, sunt sf-uri in film.
Isteria creata in U.S. in randul tineretului, mai mult tinerelor, se datoreaza actorului Robert Pattinson in rolul lui Edward Cullen.
SF combinat cu dragoste nebuna, ireala.

#14
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Foarte superficial filmul. De altfel, erau niște suspine prin sală. Scary. :puke:

#15
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007

 petite, on 10th August 2009, 11:02, said:

Cartea merita citita de catre adolescenti in engleza, sa isi imbunatateasca vocabularul.
Filmul nu merita vazut, nici cartea nu merita de citit.
Am citit Amurg si am inceput sa citesc Luna noua, si am lasat-o balta.

In concluzie: filmul Amurg difera foarte mult de carte, lipsesc parti din film, sunt sf-uri in film.
Isteria creata in U.S. in randul tineretului, mai mult tinerelor, se datoreaza actorului Robert Pattinson in rolul lui Edward Cullen.
SF combinat cu dragoste nebuna, ireala.

Am citit cartea (in engleza), dar mi-a placut mai mult filmul. In carte Bella mi s-a parut altfel decat in film.
Cred ca l-am vazut de vreo 4 ori.

#16
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007
Din Twilight (dialog pereche el vampir / ea nu):

-Cîți ani ai ?
-17
-De cît timp ?
-De ceva vreme...

Din Lat den ratte komma in (dialog pereche ea vampir / el nu):

-Cîți ani ai ?
-12. De foarte mult timp.

Întrebare: Cine a ciordit ?  :D

#17
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 unudoi, on 11th August 2009, 22:09, said:

Din Twilight (dialog pereche el vampir / ea nu):

-Cîți ani ai ?
-17
-De cît timp ?
-De ceva vreme...

Din Lat den ratte komma in (dialog pereche ea vampir / el nu):

-Cîți ani ai ?
-12. De foarte mult timp.

Întrebare: Cine a ciordit ?  :D

Filmu'  <_<
Oricum, tare replica, m-a amuzat.

#18
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006

 unudoi, on 11th August 2009, 23:09, said:

Din Lat den ratte komma in (dialog pereche el vampir / el nu):

-Cîți ani ai ?
-12. De foarte mult timp.

Întrebare: Cine a ciordit ?  :D

Ea e tot un el. Parca am mai zis pe undeva.

Wikipedia said:

The novel presents Eli as an androgynous boy, castrated centuries before by a sadistic vampire nobleman. The film handles the issue of Eli's gender more ambiguously: a brief scene in which Eli changes into a dress offers a glimpse of a suggestive scar but no explicit elaboration. Eli's character is played by a female actress, but also tries to tells Oskar "I'm not a girl" when he asks that Eli be his girlfriend. According to an interview with the director, as the film was originally conceived, flashbacks explained this aspect in more detail, but these scenes were eventually cut. In the end, Ajvide Lindqvist was satisfied with the adaptation. When Alfredson showed him eight minutes of footage for the first time, he "started to cry because it was so damn beautiful". He subsequently described the film as a "masterpiece". "It doesn't really matter that [Alfredson] didn't want to do it the way I wanted it in every respect. He could obviously never do that. The film is his creative process", he said.



Ontopic: Twilight sucks. Poveste aproape inexistenta, apare un antagonist dupa o ora si ceva (unul din cele mai prost dezvoltate personaje pe care le-am vazut vreodata), personaje foarte superficiale, actori mediocri, efecte vizuale foarte slabe. A, da, shiny stalking vampires. :death:

Edited by kastor, 12 August 2009 - 09:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate