Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ketotifen retras de pe piață?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Citind azi spamul (da, mai fac și așa ceva) dau de chestia următoare:

Quote

Ketotifen, un medicament pentru tratamentul de lunga durata in astmul bronsic alergic sau cu componenta alergica, bronsita alergica si tulburari astmatice a fost scos in 2006 de pe piata in Germania, din cauza efectelor secundare  grave la nivelul globului ocular si al rinichilor. In Romania se gaseste in farmacii.

Cum ai mei copii iau acest medicament destul de des, vă rog să  infirmați sau confirmați informația. Adică nu știu, un comunicat oficial al unui organism abilitat sau ceva de genul ăsta.

Mulțumesc mult.

Edited by mufa, 12 November 2009 - 14:33.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Ce iti pot spune e ca am baut litri din acest sirop dulce.
Nu a efecte; nici bune, nici rele...

Quote

Side effects include drowsiness, weight gain, dry mouth, irritability, and increased nosebleeds.


#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
vezi-ți de treabă, șefu. Asta-i pe principiul "medicamentele au efecte secundare, nu le luați fără să vă fie prescrise" "da? și Ketotifenul are efecte secundare?" "da" "văleeeeeeu!"
Ziariștii aude, ziariștii transmite mai departe...

"ANM a analizat problema și a decis că nu e cazul ca acest antialergic să fie scos din practica medicală" - dar nu mai știu unde am citit.

Edited by adadoi, 12 November 2009 - 17:20.


#4
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 adadoi, on 12th November 2009, 17:19, said:

vezi-ți de treabă, șefu. Asta-i pe principiul "medicamentele au efecte secundare, nu le luați fără să vă fie prescrise" "da? și Ketotifenul are efecte secundare?" "da" "văleeeeeeu!"
Ziariștii aude, ziariștii transmite mai departe...

"ANM a analizat problema și a decis că nu e cazul ca acest antialergic să fie scos din practica medicală" - dar nu mai știu unde am citit.
Si io la fel am retinut de undeva..Maine bagam un phone la astia de la Hexal sau Labormed, si aflam.

#5
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 Courage, on 12th November 2009, 14:34, said:

Ce iti pot spune e ca am baut litri din acest sirop dulce.
Nu a efecte; nici bune, nici rele...
Eu am luat o roaba de pilule  <_<
Aveau un efect secundar (somnolenta) mai putin pronuntat decat alte antihistaminice de pe piata.

#6
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Germanii sint o natie foarte sensibila care fac buba la cel mai mic semn de algocalmin sau ketotifen noi in schimb, vecini cu rusii si Cernobal, sintem mai caliti si ne permitem ambele medicamente. Nu s-a retras, nu exista cazuri majore de reactii adverse la acest medicament in romanica.

#7
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Am luat Ketotifen de la 9 pana la 15 ani.Acum am 21, orb nu am ajuns si inca am rinichii intregi.

#8
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 mufa, on 12th November 2009, 14:25, said:

Citind azi spamul (da, mai fac și așa ceva) dau de chestia următoare:



Cum ai mei copii iau acest medicament destul de des, vă rog să  infirmați sau confirmați informația. Adică nu știu, un comunicat oficial al unui organism abilitat sau ceva de genul ăsta.

Mulțumesc mult.


 mufa, on 12th November 2009, 14:25, said:

Citind azi spamul (da, mai fac și așa ceva) dau de chestia următoare:



Cum ai mei copii iau acest medicament destul de des, vă rog să  infirmați sau confirmați informația. Adică nu știu, un comunicat oficial al unui organism abilitat sau ceva de genul ăsta.

Mulțumesc mult.


Am fost depistata cu Bronsita Astmatiforma in jurul varstei de 4 ani.Am facut tratament cu Ketotifen si Bronhovaxom 10 mg timp de 20 zile pe luna,  pana in jurul varstei de 16 ani impreuna cu o cura heliomarina in fiecare an.Acum sunt studenta la Facultatea de Medicina Militara trecand prin toate testele sportive care au fost foarte grele.La admitere mi s-a verificat acuitatea vizuala si nu mi s-a gasit nimic in neregula.Trageti concluzia singuri.Boala s-a vindecat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate