Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

franciza pariuri sportive

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Radaghin

Radaghin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 06.12.2011
Ei se ocupa si de promovare si reclama pe diferite site-uri si iti opreste o suma pe luna pentru reclama

#20
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 Radaghin, on 23 noiembrie 2013 - 00:21, said:

Ei se ocupa si de promovare si reclama pe diferite site-uri si iti opreste o suma pe luna pentru reclama

Asta suna prost. Mai bine te ocupi tu de reclama si platesti cat face nu la suprapret.

#21
adi_steaua06

adi_steaua06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.07.2009
Salut. Am o intrebare.
De ex. detin o casa de pariuri cu franciza, dreptul meu pe luna e 10 la suta din incasari. Un meci este 3-0 la pauza, pariez 100 de milioane pe victorie gazde cota 1,01, castig 10 milioane din treaba asta(adica 10 la suta din incasari)? Sau se poate lega cineva de mine?
p.s. nu pariez eu ci pun pe altcineva sa vina.

#22
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 adi_steaua06, on 25 noiembrie 2013 - 22:26, said:

Salut. Am o intrebare.
De ex. detin o casa de pariuri cu franciza, dreptul meu pe luna e 10 la suta din incasari. Un meci este 3-0 la pauza, pariez 100 de milioane pe victorie gazde cota 1,01, castig 10 milioane din treaba asta(adica 10 la suta din incasari)? Sau se poate lega cineva de mine?
p.s. nu pariez eu ci pun pe altcineva sa vina.

Posted Image

Nu e nici o casa de pariuri atat de fraiera cat sa dea cote suficient de apropiate de realitate cat sa poata fi furati de proprii angajati.

Tu iti dai seama ca daca ar fi asa ar fi dat faliment de mult toate francizele astea. Cotele sunt mult mai perverse decat atat. Adica cei 10% pe care tu ii primesti garantat ca filiala , nu sunt suficienti ca pe termen lung sa echilibreze macar (aduca pe zero) pierderile pe care le ai pariind pe orice meci/cota.

#23
Radaghin

Radaghin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 06.12.2011
Misto treaba cu 100 de milioane.
Dar e greu de crezut ca se poate intampla asta.

#24
Radaghin

Radaghin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 06.12.2011
Salutare tuturor.
Am sa scriu aici cateva randuri nu de plictiseala ci doar din prisma faptului sa mai luminez niste minti incuiate care viseaza la cai verzi pe pereti.
Fara ofensa..
Deci sa va explic cum sta treaba cu asa zisele francise cu casele de pariuri.
Avem 2 variante:
1 - suporti tu toata cheltuiala agentiei si anume( minim 2 televizoare LED 82 cm=3000 lei. Cabina de pariuri din lemn sau termopan cu panoul de afisaj minim 4000 lei., calculator cu monitor  minim 2000 lei si am trecut pretul asta ca sunt niste cerinte la ele si nu poti aduce    calculatorl tau din pod sau unul facut din piese sh si spargi internetul. imprimanta termica printat bilete 80 mm latimea hartiei 1100 lei.,imprimanta laser 1000 lei. spun asa de scumpa ca sa cumperi una buna si sa poti face economie la toner si mai ales trebuie sa fie cu toner reincarcabil altfel ti-ai dat foc la portofel la cate hartii sunt de printat.( oferte,clasamente,rezultate),eventual mobilier 3 mese 12 scaune 2500 lei.,seif obligatoriu minim 500 lei,amenajarea spatiului daca vrei si nu ai incotro...ca nu poate fi casa de pariuri intr-o ghena si te mai oblica si francizorul sa il colorezi intr-un fel anume...depinde cu cine vrei sa lucrezi. 3000 lei. colantarea geamurilor 1500 lei,reclama luminoasa 1000 lei., spoturi becuri neoane ce vrea fiecare 200-400 lei,montat alarma care o platesti tu 1500 lei,montat sistem supravechere intre 1500 - 2500 lei depinde de camere cate la numar si calitatea lor.,intretinere:  100 lei internetul si cablul tv, paza 150 lei, chiria depinde de voi...intre 0-500 euro. depinde de spatiu,angajatii 2 la numar minim 16 mil salariul + 800 cartile de munca,curentul depinde..100 de lei, + taxa de franciza intre 1000 - 4000 de lei pt fiecare agentie noua deschisa. birotica 500 de lei ( hartie , pixuri,creioane,suport hartie cub,hartie cub,suport de creioane....etc. 500 lei.
2- Platesti 4000 euro taxa de franciza si se ocupa ei de tot.
Si acum castigurile voastre. :
10% din incasarile pariuri sportive
10% din incasarile de la pariuri pe caini
30% din castigurile nete din pariurile pe numere anual.( loto)
30% din castigurile nete din pariurile live
Si cam asta aveti voi de castigat.
Si acum sa facem calculul
Luna aceasta avem asa:
8000 lei incasari pariuri sportive
7000 lei incasari pariuri pe caini
10000 lei incasari pariuri pe numere dintre care plati au fost 8000 lei.=2000 lei
5000  lei incasari pariuri live dintre care castiguri au fost de 3500 lei = 1500 lei
Foarte simplu:
- 10%  -pariuri sport  =800 lei
- 10%  - pariuri caini = 700 lei -
- 30%  - pariuri pe numere=600 pe care ii primesti la fiecare inceput de an adunate cu celelalte luni care urmeaza pana la sfarsitul anului in functie de incasarile si castigurile pe care le ai-
- 30%  - pariuri live = 450 lei-
Si se calculeaza  cheltuielile:
Salarii = 2400 lei
Chirie=800 lei
Paza =150 le
Intretinerea= 200 lei
Taxa de reclama 400 lei taxa ce o opreste francizorul in fiecare luna pt reclama la tv sau pe diferite site-uri
Hartie pt imprimanta laser plus toner 200 lei
Si avem in continuare incasari - cheltuieli:
Incasari= 1500 lei.
Cheltuieli= 4150 lei
Diferenta = 2650 lei care o aduci de acasa.
Sa ne intelegem este o mare TEAPA!!!
Va spun din proprie experienta. Ca sa iesiti pe profit trebuie sa aveti incasari de peste 50000 de lei lunar. Asta inseamna incasari de minim 1500 -2000 lei pe zi. Ceeace este foarte greu. Va spun sigur.\\Cine nu are bani sa tina casa de pariuri pana intra pe profit cateva luni o inchide in 2 luni.
Pt ca si francizorul greseste. Trebuia pt primele 6 luni sa fie un procent de 15%  si un salariu sa fie platit de el. Dupa care dupa 6 luni dupa ce intra si agentia pe profit putea sa scada procentajul la 10% astfel ajutand si francizatul sa reuseasca sa tina agentia care este teoretic si practic in interesul lui.
Asadar in conditiile de mai sus nu castiga decat francizorul iar francizatului ii raman toate cheltuielile.
Inca un lucru si inchei.
Angajatii sunt platiti de francizat si sunt angajatii francizorului. Practic te obliga prin contract sai platesti angajatii lui. Persoanele care lucreaza in agentia ta.
Eu am fost intr-o astfel de situatie si ma costat ,mult. Nu multe sunt persoanele care au curajul sau cel putin nu le este rusine sa recunoasca cand pierd intr-o afacere . Nu mai spun de bataia de cap pe care o ai,cu acte cu transferul banilor la banca cu  multe si la sfarsit de luna mai si dai bani de la tine din buzunar.
Si inca ceva am ales prima varianta sa cumpar eu tot doar din prsma faptului ca atunci cand voi incheia contractul cu casa de pariuri voi ramane cu ceva din banii investiti.Pe cand daca le dau taxa de franciza 4000 euro practic raman cu degetul in gura ca sa spun asa. Macar pot vinde restul lucrurilor si mai pot recupera o parte din banii investiti.
Asa ca mai ganditiva inainte sa plecati pe un astfel de drum.
Cu respect.

#25
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
Mda, o experienta interesanta.

#26
realgod

realgod

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.10.2016
Greu,si eu pariez dar nu des insa merg la acea casa de pariuri deoarece acolo mai cunosc 2-3 persoane,nu as merge undeva nou deoarece nu are rost,nu cunosc pe nimeni si nu ma atrage,deci e greu sa atragi clientii acolo. Succes cu afacerea in caz ca ai deschiso sau mai vrei sa o deschizi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate