Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Prin cenusa imperiului (1975)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Sectiunea asta e plina de filme straine. Oare niciunul dintre filmele romanesti nu se poate incadra in categoria "clasic"?
Fiindca azi Gheorghe Dinica s-a dus dintre cei vii, mi-am adus aminte de filmul asta in care da un adevarat recital. Face, cred, cel mai bun rol al sau. El insusi spune, intr-un interviu, ca a fost cel mai solicitant rol pe care l-a avut si pe care nu l-ar mai putea juca vreodata.
Un film impresionant.
As da orice sa-l am in colectie, dar nu stiu daca a aparut pe dvd.


E singura secventa din film pe care am gasit-o:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wlu68UEkjB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Laberta, 10 November 2009 - 21:27.


#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Apropo de Gheorghe Dinica, el a jucat cu 7 ani inainte de "Prin Cenusa Imperiului" in "Columna", unde joaca alaturi de Ilarion Ciobanu secventa cunoscuta sub numele "Eu, in nemernicia mea".

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008
L-am vazut mai demult, nu mai tin minte mare lucru... Am impresia ca actiunea se petrece la sfarsitul primului razboi mondial, nu?

#4
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Da, atunci.

Cica il da tvr-ul deseara la 10 si 10.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostLaberta, on 11th November 2009, 14:24, said:

Cica il da tvr-ul deseara la 10 si 10.
Prima data iti multumesc pt anunt. O sa incerc sa rezist ca sa il revad.
Pt cei mai tineri, filmul e una dintre cele mai bune realizari ale cinematografieie romanesti, desi are si niste (necesare in epoca) deraieri de la carte. Iar recitalul oferit de Dzeu sa il odihnesca, e ceva de exceptie.
Il recomand cu foarte multa caldura.
Si daca gasiti si cartea, nu o ratati. Pe scurt, ambele MERITA.
Vizionare/lectura placuta.
PS. Secventa cu femeile salvatoare iarasi ceva de antologie..Atata rusine si dorinta si delicatete, .Numai cine nu a trait asemnea clipe nu va intelege..

#6
cosmin800331

cosmin800331

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.03.2008
Oare cum as putea sa fac rost de muzica din film? Imi place! Filmul este in top 10 pentru mine.

#7
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008

View PostPrien, on 11th November 2009, 21:28, said:

Prima data iti multumesc pt anunt. O sa incerc sa rezist ca sa il revad.
Pt cei mai tineri, filmul e una dintre cele mai bune realizari ale cinematografieie romanesti, desi are si niste (necesare in epoca) deraieri de la carte. Iar recitalul oferit de Dzeu sa il odihnesca, e ceva de exceptie.
Il recomand cu foarte multa caldura.
Si daca gasiti si cartea, nu o ratati. Pe scurt, ambele MERITA.
Vizionare/lectura placuta.
PS. Secventa cu femeile salvatoare iarasi ceva de antologie..Atata rusine si dorinta si delicatete, .Numai cine nu a trait asemnea clipe nu va intelege..

Imi poti da ceva detalii despre carte? De cine e scrisa?  :)

#8
petrica003

petrica003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2009
revad multe din filmele anilor 70 80 - singuratea florilor o lacrima de fata mere rosii...ma bucur mult de ele mi se par bine facute avind in vedere timpurile respective - sint de acord cred ca merita discutate
petre

#9
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostImperathor, on 16th November 2009, 16:22, said:

Imi poti da ceva detalii despre carte? De cine e scrisa?  :)


Zaharia Stancu. Ala care a scris Descult - parca era si in manualele din generala (fragmente). De acelasi autor, recomad Padurea nebuna, Ce mult te-am iubit, Satra (n-are nicio legatura cu filmul :) )

#10
ostara

ostara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2009

View PostImperathor, on 16th November 2009, 17:22, said:

Imi poti da ceva detalii despre carte? De cine e scrisa?  :)
Zaharia Stancu "Jocul cu moartea" se numeste cartea

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Off topic pt ca totusi e vorba de carti, nu de filme.
La orele de limba romana din anii 70 analizasem la greu secventa celebra cu botnitele puse la culesul viei din "Descult".
Asa ca mi se facuse o greata de Zaharai Stancu, pana cand un prieten si coleg de clasa a descoperit ca are si alte fatete, mai putin pupincuriste.
Oricum, din cate am citit, niciun alt scriitor nu mai relatase asa ceva. Daca ma poate contrazice cineva cu numele si lucrarea, voi recunoaste imediat dupa lectura ca nu fusesem suficient informat.
Morala
Recomand calduros lectura cel putin a "Padurea nebuna" si "Jocul cu moartea". Sunt 2 carti putin spus superbe . Faza cu Uruma, sau cu femeile casatorite, dar totusi femeii, din a 2-a...
Totul e tratat atat de delicat si gingas, incat eu cel putin il degrevez de toate limbile trase pt ca era necesar...
Mai demult am vazut la tv pe postul cultural un tip care se jura ca la Uniunea Scriitorilor nu a mai fost un om care sa ii ajute atat de mult si simultan sa isi bage ..in licheii comunismului. Asta e, uneori trebuie sa faci niste concesii. Si mai ales la debut...
P.S. In enumerarea de mai sus am facut niste "acoarde", hi, hi, stiu, dar nu vreau sa mutilez numele cartilor. Asa vor putea fi cautate mai usor. Succes si BAFTA la gasitul lot+lectura placuta.

PPS. Va invit la o discutie despre cartile lui Zaharia Stancu in http://forum.softped...p;#entry7346138

Edited by Prien, 17 November 2009 - 13:53.


#12
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
"Prin cenusa imperiului" a aparut saptamana trecuta pe dvd si l-am vazut astazi la tonetele de presa. Repede ca dispare  :)

#13
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Yeappp... Multam tare de info. L-am cumparluat si eu astazi... A aparut cu Jurnalul de duminica.

Nu l-am vazut inca, dar, din comentariile ce le-am citit pe site-ul celor de la Jurnalul, se pare ca filmul face parte din categoria celor editate la o calitate indoielnica. Cand voi ajunge acasa, o sa vad si eu.

Edited by KoShiMin, 17 December 2009 - 16:43.


#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostKoShiMin, on 17th December 2009, 16:41, said:

Yeappp... Multam tare de info. L-am cumparluat si eu astazi... A aparut cu Jurnalul de duminica.

Nu l-am vazut inca, dar, din comentariile ce le-am citit pe site-ul celor de la Jurnalul, se pare ca filmul face parte din categoria celor editate la o calitate indoielnica. Cand voi ajunge acasa, o sa vad si eu.
Cum fu? Adica_calitatea transpunerii?
PS. (Mi)Ai dovedit ca poti spune lucruri interesante. Te astept si cu parerile despre film

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In weekend care a trecut zapam plictisit..Si pe un post era " Padurea nebuna".
Cum eram pregatit de plecare, nu am mai avut timp decat sa recunosc vre-o 2 secvente..
Imi pare rau ca nu l-am re(vazut) integral..
Dar mi-ar place ca cel/cea care ...sa zica niste cuvinte..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate