Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

punct de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
biti2002

biti2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2009
Buna,daca poate sa ma ajute cineva,am urmatoarea problema:nu stiu cum se tine evidenta la un punct de lucru in alt judet ,ce decl. se depun,ce trebuie facut .Multumesc.

#2
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Cati salariati aveti la punctul de lucru?

#3
biti2002

biti2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2009

 ralsera, on 13th November 2009, 07:57, said:

Cati salariati aveti la punctul de lucru?


peste 10 salariati

#4
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

 biti2002, on 10th November 2009, 08:59, said:

Buna,daca poate sa ma ajute cineva,am urmatoarea problema:nu stiu cum se tine evidenta la un punct de lucru in alt judet ,ce decl. se depun,ce trebuie facut .Multumesc.

Am avut pc. de lucru in alt judet si acolo nu  depuneam nimic . Totul se depune la firma mama (sediul social) doar in cazul declararii unui sediu secundar depui ceva declaratii si  local  sau mai e cazul cu peste 5 salariati cand trebuie sa obti cod fiscal pt pc. de lucru si depui decl 100 (doar imp pe salariu) acolo precum si plata se face tot catre autoriitatile in drept de la adresa pc. de lucru.

ce trebuie facut
.
Trebuie sa declari pc. de lucru la registrul comertului,  sa mergi la administatia locala pt a fi luat in evidenta, (aici se face o declaratie iti zic ei ce),  restul e pe propie raspundere (ma refer la aut pompieri, etc). Eu am avut magazin si nu a trebuit sa iau nici o autorizatie locala dar am fost la taxe si impozite si am intrebat poate diferi de la o localitate la alta. Pe scurt daca vrei sa sti ceva anume mai concret si voi putea te voi ajuta .

#5
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 biti2002, on 10th November 2009, 08:59, said:

Buna,daca poate sa ma ajute cineva,am urmatoarea problema:nu stiu cum se tine evidenta la un punct de lucru in alt judet ,ce decl. se depun,ce trebuie facut .Multumesc.

Nu am inteles din intrebarea ta daca ai declarat sau nu punctul de lucru la Registrul Comertului si la Administratia Financiara, asa ca o sa o iau de la primul pas.

1. Declararea punctului de lucru la Registrul Comertului
- decizia asociatului unic /AGA pentru deschiderea punctului de lucru;
- contract de inchiriere, comodat, acte proprietate pt punctul de lucru;
- pentru avizarea punctului de lucru (mediu, pompieri samd) se depune o declaratie pe proprie raspundere pe care o gasesti  si la Reg. Com Attached File  Declaratie_proprie_raspundere_ONRC.pdf   246.51K   38 downloads
- se achita o taxa de timbru (nu mai stiu cat este ca nu am mai deschis de ceva vreme punct de lucru)

2. Declararea punctului de lucru la Administratia Financiara (din judetul unde se afla punctul de lucru)
- hotararea judecatoreasca si certificatul de mentiuni pe care le-ai obtinut de la Reg. Com. (original + copie)
- copie CUI
- copie contract comodat, inchiriere pt punct lucru
- Attached File  Formularul_060.pdf   162.33K   38 downloads (declaratie de inregistrare fiscala/declaratie de mentiuni pentru sediile secundare). Declaratia de inregistrare fiscala se declara, conform titlului IV, art. 68 din Codul de Procedura Fiscala, in termen de 30 zile de la data infiintarii.

3. Declararea punctului de lucru se face si la Administratia Financiara din judetul unde se afla sediul social. Daca singurii salariati sunt cei de la punctul de lucru se mentioneaza acest lucru si in formularul 010 care va trebui depus la Administratia Financiara din judetul de resedinta, pentru a figura in evidente ca platitor de contributii salariale (mai putin impozitul pe veniturile din salarii care de declara si plateste la punctul de lucru). (cf cap. I, art. 3 din legea 87/1994 privind combaterea evaziunii fiscale, cu modificarile ulterioare)

Dupa ce ai declarat punctul de lucru si ai obtinut codul fiscal pentru acesta, vei incepe sa depui declaratia 100, unde bifezi doar impozitul pe veniturile din salarii, la Administratia Financiara din judetul unde se afla punctul de lucru si sa achiti contributiile la trezoreria judetului respectiv. Celelalte contributii aferente salariilor le declari prin formularul 100 in judetul unde se afla sediul social.

Din punct de vedere al evidentei la punctul de lucru trebuie intocmit:
- registrul de casa pentru punctul de lucru (care se va centraliza la sediu);
- receptii marfa, avize...samd
- jurnale de vanzari si cumparari (care se vor centraliza la sediu);
- raport de gestiune (in cazul in care gestiunea este global valorica) sau fise de magazie (daca gestiunea este tinuta cantitativ valoric)

Tot pentru punctul de lucru trebuie sa achizitionezi registrul unic de control, registru pe care il tii, evident, la punctul de lucru.

Cat despre evidenta contabila de la sediu, aceasta se va tine pe analitice pentru punctul de lucru.

Si cam atat....sper ca n-am omis nimic. Daca imi mai aduc aminte de una alta....revin!

Edited by Delirium, 21 November 2009 - 04:41.


#6
biti2002

biti2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2009

 Delirium, on 21st November 2009, 04:37, said:

Nu am inteles din intrebarea ta daca ai declarat sau nu punctul de lucru la Registrul Comertului si la Administratia Financiara, asa ca o sa o iau de la primul pas.

1. Declararea punctului de lucru la Registrul Comertului
- decizia asociatului unic /AGA pentru deschiderea punctului de lucru;
- contract de inchiriere, comodat, acte proprietate pt punctul de lucru;
- pentru avizarea punctului de lucru (mediu, pompieri samd) se depune o declaratie pe proprie raspundere pe care o gasesti  si la Reg. Com Declarat...ere_ONRC.pdf
- se achita o taxa de timbru (nu mai stiu cat este ca nu am mai deschis de ceva vreme punct de lucru)

2. Declararea punctului de lucru la Administratia Financiara (din judetul unde se afla punctul de lucru)
- hotararea judecatoreasca si certificatul de mentiuni pe care le-ai obtinut de la Reg. Com. (original + copie)
- copie CUI
- copie contract comodat, inchiriere pt punct lucru
- Formularul_060.pdf (declaratie de inregistrare fiscala/declaratie de mentiuni pentru sediile secundare). Declaratia de inregistrare fiscala se declara, conform titlului IV, art. 68 din Codul de Procedura Fiscala, in termen de 30 zile de la data infiintarii.

3. Declararea punctului de lucru se face si la Administratia Financiara din judetul unde se afla sediul social. Daca singurii salariati sunt cei de la punctul de lucru se mentioneaza acest lucru si in formularul 010 care va trebui depus la Administratia Financiara din judetul de resedinta, pentru a figura in evidente ca platitor de contributii salariale (mai putin impozitul pe veniturile din salarii care de declara si plateste la punctul de lucru). (cf cap. I, art. 3 din legea 87/1994 privind combaterea evaziunii fiscale, cu modificarile ulterioare)

Dupa ce ai declarat punctul de lucru si ai obtinut codul fiscal pentru acesta, vei incepe sa depui declaratia 100, unde bifezi doar impozitul pe veniturile din salarii, la Administratia Financiara din judetul unde se afla punctul de lucru si sa achiti contributiile la trezoreria judetului respectiv. Celelalte contributii aferente salariilor le declari prin formularul 100 in judetul unde se afla sediul social.

Din punct de vedere al evidentei la punctul de lucru trebuie intocmit:
- registrul de casa pentru punctul de lucru (care se va centraliza la sediu);
- receptii marfa, avize...samd
- jurnale de vanzari si cumparari (care se vor centraliza la sediu);
- raport de gestiune (in cazul in care gestiunea este global valorica) sau fise de magazie (daca gestiunea este tinuta cantitativ valoric)

Tot pentru punctul de lucru trebuie sa achizitionezi registrul unic de control, registru pe care il tii, evident, la punctul de lucru.

Cat despre evidenta contabila de la sediu, aceasta se va tine pe analitice pentru punctul de lucru.

Si cam atat....sper ca n-am omis nimic. Daca imi mai aduc aminte de una alta....revin!


 Delirium, on 21st November 2009, 04:37, said:

Nu am inteles din intrebarea ta daca ai declarat sau nu punctul de lucru la Registrul Comertului si la Administratia Financiara, asa ca o sa o iau de la primul pas.

1. Declararea punctului de lucru la Registrul Comertului
- decizia asociatului unic /AGA pentru deschiderea punctului de lucru;
- contract de inchiriere, comodat, acte proprietate pt punctul de lucru;
- pentru avizarea punctului de lucru (mediu, pompieri samd) se depune o declaratie pe proprie raspundere pe care o gasesti  si la Reg. Com Declarat...ere_ONRC.pdf
- se achita o taxa de timbru (nu mai stiu cat este ca nu am mai deschis de ceva vreme punct de lucru)

2. Declararea punctului de lucru la Administratia Financiara (din judetul unde se afla punctul de lucru)
- hotararea judecatoreasca si certificatul de mentiuni pe care le-ai obtinut de la Reg. Com. (original + copie)
- copie CUI
- copie contract comodat, inchiriere pt punct lucru
- Formularul_060.pdf (declaratie de inregistrare fiscala/declaratie de mentiuni pentru sediile secundare). Declaratia de inregistrare fiscala se declara, conform titlului IV, art. 68 din Codul de Procedura Fiscala, in termen de 30 zile de la data infiintarii.

3. Declararea punctului de lucru se face si la Administratia Financiara din judetul unde se afla sediul social. Daca singurii salariati sunt cei de la punctul de lucru se mentioneaza acest lucru si in formularul 010 care va trebui depus la Administratia Financiara din judetul de resedinta, pentru a figura in evidente ca platitor de contributii salariale (mai putin impozitul pe veniturile din salarii care de declara si plateste la punctul de lucru). (cf cap. I, art. 3 din legea 87/1994 privind combaterea evaziunii fiscale, cu modificarile ulterioare)

Dupa ce ai declarat punctul de lucru si ai obtinut codul fiscal pentru acesta, vei incepe sa depui declaratia 100, unde bifezi doar impozitul pe veniturile din salarii, la Administratia Financiara din judetul unde se afla punctul de lucru si sa achiti contributiile la trezoreria judetului respectiv. Celelalte contributii aferente salariilor le declari prin formularul 100 in judetul unde se afla sediul social.

Din punct de vedere al evidentei la punctul de lucru trebuie intocmit:
- registrul de casa pentru punctul de lucru (care se va centraliza la sediu);
- receptii marfa, avize...samd
- jurnale de vanzari si cumparari (care se vor centraliza la sediu);
- raport de gestiune (in cazul in care gestiunea este global valorica) sau fise de magazie (daca gestiunea este tinuta cantitativ valoric)

Tot pentru punctul de lucru trebuie sa achizitionezi registrul unic de control, registru pe care il tii, evident, la punctul de lucru.

Cat despre evidenta contabila de la sediu, aceasta se va tine pe analitice pentru punctul de lucru.

Si cam atat....sper ca n-am omis nimic. Daca imi mai aduc aminte de una alta....revin!
multumesc mult

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate