Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

T5.ro - Alternativa la Trafic/SATI

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
evolutica

evolutica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2009
Saptamana trecuta (Sambata 31 Octombrie) s-a lansat un nou serviciu de publicare statistici Google Analytics: T5.ro.

Sistemul permite publicarea gratuita a statisticilor GA pentru site-urile romanesti prin intermediul API-ului oferit de Google. Pe baza acestor statistici este realizat si un clasament web pe diverse categorii. Se poate compara traficul la mai multe site-uri simultan cu grafice ale evolutiei in timp.  Pana la acest moment s-au inscris in T5 aproape 200 de site-uri web insumand 2.000.000 de vizitatori unici si peste 9.000.000 de afisari.

T5 vine ca alternativa gratuita la sistemele clasice Trafic.ro si SATI si nu incarca suplimentar site-urile ce il folosesc (statisticile sunt citite zilnic direct din contul GA).

Surse:
http://refresh.ro/20...asament-public/
http://www.comunicat...le_ic30640.html

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Da, idee super...
Inca un concurent trafic.ro

Trebuie spus si ca daca aveti mai multe site-uri (profile) pe un cont, va avea acces la toate.

Nu inteleg de unde aceasta placere romaneasca "sa ne-o masuram", dar cat mai public posibil.

Adevarul de neacceptat pentru ceilalti este ca Trafic.ro este agonic, iar SATI s-a luat zborul. Pana si internetul romanesc evolueaza. Intial a fost Top100, apoi a venit Trafic.ro + t3, iar acum avem t5?

http://www.t5.ro/clasament/

Bafta ;)

#3
lp4ever1992

lp4ever1992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 27.02.2009
buna ideea

#4
evolutica

evolutica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2009
Multumim lp4ever1992, Courage ;)

Cu timpul vrem sa trecem peste ideea de simplu clasament, spre o platforma de atragere reclama, schimb de link-uri intre webmasteri, comunitate a webmaster-ilor din Romania etc. ...

#5
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
buna ideea cu google analytics. in sfarsit un clasament dupa trafic real

#6
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Courage, on 9th November 2009, 15:14, said:

Da, idee super...
Inca un concurent trafic.ro

Trebuie spus si ca daca aveti mai multe site-uri (profile) pe un cont, va avea acces la toate.

Nu inteleg de unde aceasta placere romaneasca "sa ne-o masuram", dar cat mai public posibil.

Adevarul de neacceptat pentru ceilalti este ca Trafic.ro este agonic, iar SATI s-a luat zborul. Pana si internetul romanesc evolueaza. Intial a fost Top100, apoi a venit Trafic.ro + t3, iar acum avem t5?

http://www.t5.ro/clasament/

Bafta ;)
Lasa-i, ce'ai cu ei, lasa-i in pace, prostia unora, aurul altora

#7
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 unu, on 10th November 2009, 18:31, said:

buna ideea cu google analytics. in sfarsit un clasament dupa trafic real
Chestia cu traficul real e discutabila.
Se pot genera peste o mie de unici pe zi cu o vizita medie de 2 minute fiecare, relativ simplu.  Cel mai probabil nu va ajuta cu nimic, dar ma gandesc la un experiment totusi... :)

#8
evolutica

evolutica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2009
cred ca @unu se referea la faptul ca statisticile sunt de incredere atat timp cat sunt generate de un mecanism independent (in acest caz Google Analytics)

@Owidiu nu inteleg replica ta ...

Ideea e ca din Ianuarie trafic.ro va intra pe bani pentru toate site-urile (desi nu pe o suma mare), SATI e inabordabil ca pret de majoritatea site-urilor independente (cel putin cu trafic mediu/mic), deci daca vrei sa iti afisezi traficul intr-un mod in care cei care il vizualizeaza sa aiba incredere in cifrele repsective, T5.ro e dupa parerea noastra modalitatea cea mai buna ...

#9
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 evolutica, on 16th November 2009, 12:10, said:

cred ca @unu se referea la faptul ca statisticile sunt de incredere atat timp cat sunt generate de un mecanism independent (in acest caz Google Analytics)

@Owidiu nu inteleg replica ta ...

Ideea e ca din Ianuarie trafic.ro va intra pe bani pentru toate site-urile (desi nu pe o suma mare), SATI e inabordabil ca pret de majoritatea site-urilor independente (cel putin cu trafic mediu/mic), deci daca vrei sa iti afisezi traficul intr-un mod in care cei care il vizualizeaza sa aiba incredere in cifrele repsective, T5.ro e dupa parerea noastra modalitatea cea mai buna ...
stai linistit ca nu m-am referit la tine, eu chiar am avantaje din astfel de siteuri, deci iti urez bafta cu el

#10
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
MERGE SI DE PE PAGER SITEU ?

#11
Erick1

Erick1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.10.2009
Mi-am inscris si eu site-urile  ! Good job ;)

#12
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 evolutica, on 16th November 2009, 12:10, said:

cred ca @unu se referea la faptul ca statisticile sunt de incredere atat timp cat sunt generate de un mecanism independent (in acest caz Google Analytics)

@Owidiu nu inteleg replica ta ...

Ideea e ca din Ianuarie trafic.ro va intra pe bani pentru toate site-urile (desi nu pe o suma mare), SATI e inabordabil ca pret de majoritatea site-urilor independente (cel putin cu trafic mediu/mic), deci daca vrei sa iti afisezi traficul intr-un mod in care cei care il vizualizeaza sa aiba incredere in cifrele repsective, T5.ro e dupa parerea noastra modalitatea cea mai buna ...
Da, nu pun la indoiala sursa si nici scriptul folosit de tine. Ideea e super si vine intr-un moment foarte potrivit, ceea ce deja conteaza f. mult. Vrem nu vrem, ne place sa ne-o masuram, deci utilitatea site-ului e buna. Eu ma refeream doar la faptul ca doar traficul nu cred ca e suficient pentru a clasifica un site.... dar asta deja e alta discutie.
Oricum, felicitari si la mai mare! Mi-am inscris si eu un site. ;)

#13
tecucionline

tecucionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2007
eu cred ca este o idee buna. trafic.ro a fost de mai multe ori acuzat ca umfla traficul la anumite site-uri.

#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
T5.ro este în pană de pe 20 aprilie 2015 și estimează că vor reveni online pe 31 mai 2015.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,996
  • Înscris: 13.03.2005
Și au mai revenit?

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e un topic antic.
Intre timp a aparut Google Analitycs si SATI (cu bani, pt site-urile ro)

#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

 wertyck, on 07 septembrie 2019 - 09:35, said:

Și au mai revenit?

nu poți tasta in browser ca să afli?

#18
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu mai merge T5. Stie cineva daca mai revine?
Exista vreo alternativa gratuita?
Nu vreau cum e Google Analytics. Vreau ca statisticile sa fie publice. Depind de asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate