Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Solutii si modalitati tratare lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Salut,

As dori sa discutam aici despre modalitati de tratare a lemnului impotriva degradarii,a daunatorilor si incendiilor.
Pe langa metodele ''din comert'',cu solutii concentrate pt ignifugare si fungicizare,ar fi foarte bine venite si solutii populare,mai accesibile omului de rand (am citit undeva ca varul aplicat ar ajuta) pt tratarea lemnului la acoperis,astereala,deck-uri,garduri,chiar si la lemnul folosit pt constructia casei in totalitate din lemn.
Astept parerile si comentariile voastre si va multumesc anticipat.
Spor!

#2
doru_constantiniu

doru_constantiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.06.2007
Salut,

Eu acum imi construiesc o cabanuta din lemn si ma lovesc si eu de problema asta.
In prima faza, am dat cu o solutie fungicida (Biochemie), cumparata de la Ambient cu 235 lei/5 kg. Este disponibila in mai multe culori. Eu am luat verde, ca sa se vada pe unde am dat si pe unde nu. Dar arata si bine. Poate in locurile care raman vizibile (capetele capriorilor, lambriurile de deasupra, capetele coamei, doliilor si a cosoroabelor) dau numai cu lac peste. Cred ca ar arata bine.
Acum trebuie sa caut ceva de ignifugat.
Solutii mai populare de care am auzit: ulei ars, ulei de in (dar nu stiu ce efect au si la ce ajuta).

Am si o nedumerire. Solutia asta fungicida este buna si pentru carii? Am vazut si o solutie speciala pentru carii (parca Sadolin)

#3
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Spune,te rog,cam ce cantitati de solutie ai consumat,pt ce suprafata (aprox) ,in ce concentratie ,cat a costat si cum ai aplicat.
Stie cineva ceva concret despre var? Am citit undeva ca ar fi bun pt protejarea lemnului,cel putin se folosea mai de mult cu efecte multumitoare,dar nu stiu cat de eficient si ce contraindicatii are.
Spor!

#4
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
daca o fi vre-un chimist printre cei respondenti 9si nu numai el), as dori sa faca diferentierea intre tratarea lemnului semiuscat, umed, si cel uscat in mod natural (pus in opera cu N ani in urma).

Cred ca este un aspect f. important.

Uleiul de in este o solutie populara inca de acu 2 secole. Mai nou, in secolul trecut se folosea si motorina sau uleiul folosit de motor, insa dauneaza grav aspectului lemnului.

Toate aceste tratamente incearca sa tina apa inafara structurii lemnului, aceasta fiind cel mai mare pericol natural al acestui material. Cam acelasi lucru se intampla si cu daunatorii, insa acolo cred ca sunt necesare alte tipuri de solutii.

Am sa urmaresc acest topic si eu!

#5
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Pt multe aplicatii,aspectul lemnului conteaza prea putin,comparativ cu nevoia de a-l face rezistent.Cum ar fi la structura casei,lemnul va fi acoperit de finisaje si nu ma deranjeaza nici daca e roz sau vanat,atata timp cat ii pot imbunatati rezistenta.
Uleiul de in face lemnul mai inflamabil decat e in stare naturala (fara nimic pe el)?
De var nu sti enimeni? ca mi se pare o solutie foarte ieftina pe a proteja lemnul,da nu ne lamureste nimeni de eficienta si dezavantaje...

#6
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 bobodinvs, on 30th October 2009, 00:57, said:

Pt multe aplicatii,aspectul lemnului conteaza prea putin,comparativ cu nevoia de a-l face rezistent.Cum ar fi la structura casei,lemnul va fi acoperit de finisaje si nu ma deranjeaza nici daca e roz sau vanat,atata timp cat ii pot imbunatati rezistenta.
Uleiul de in face lemnul mai inflamabil decat e in stare naturala (fara nimic pe el)?
De var nu sti enimeni? ca mi se pare o solutie foarte ieftina pe a proteja lemnul,da nu ne lamureste nimeni de eficienta si dezavantaje...

am zis eu ca avem nevoie de un chimist :-)
Varul poate ca e o solutie insa doar exclusiv la lemn. Ca daca da cumva si de fier, nu va iesi bine. ma gandesc aici la cuie, suruburi, scoabe, etc. Insa mai e o chestie: vad la pomii varuiti ca dupa o vreme stratul de var se decojeste si pica. oare o fi cazul si la lemnul care nu mai e "la suprafata", ferit de intemperii?

S-ar mai zice si ca scandurile de cofrag rezista mai mult in timp datorita imbibarii cu lapte de ciment (nu le place la carii).

#7
colto

colto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2008
eu am gasit o lazura de la azur care ar fi 2 in 1 si pt mucegai /carii/albastreala si ar fi si gata colorata,  cunoaste cineva produsul? ca ne-am hotarat sa luam pt casa de la munte proaspat ridicata dar nu strica niste sfaturi pe ultima suta de metri :)

#8
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Pentru lemnul care nu ramane la vedere merge sulfatul de cupru solutie 10%.

#9
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Asta unde se gaseste,cum se aplica si ce efecte are? (cei ce aveti unele cunostinte,nu va zgarciti la scris,fiti un pic mai expliciti,ca sa nu umplem topicul mereu cu intreberi la fiecare pas.Va multumesc mult pt intelegere.)

#10
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Se gaseste la magazinele specializate in pomicultura,  fiind folosit la stropirea pomilor fructiferi si a vitei de vie in solutie 0.5-1%, uneori in combinatie cu var nestins 1-1.5%. De obicei este ambalat la pungi de 1kg, pret in functie de producator si distribuitor intre 7-13lei/kg. Are efect impotriva cariilor si a mucegaiului. Dezavantaj-ataca partile metalice, chiar si pe cele zincate si inverzeste-albastreste lemnul.Nu are efect ignifug, desi fiind o sare care ramane pe suprafata lemnului banui ca intarzie putin aprinderea. La un parter de aproximativ 80 mp am folosit 3kg de sulfat diluat in 30l de apa. Daca te tine punga se gaseste sare de bor care este incolora.

#11
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Rusman,in cazul in care stii,desigur,ai spus ca solutia ataca fierul.Stii cumva daca se poate evita ca solutia sa atace fierul daca se aplica pe lemn inainte de a fi pus in opera?Adica sa bati cuiele dupa ce ai tratat lemnul si solutie e cumva uscata...?

Edited by bobodinvs, 31 October 2009 - 19:23.


#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
sulfatul de cupru e cumva ca zaharul sau sarea de lamaie, doar ca e albastru. se dizolva in apa si se stropeste cu pompa. e adevarat ca ataca fierul,in sensul ca il pateaza,ii ia luciul, dar nu il ataca in profunzime. eu am stropit de mai multe ori tabla de la garaj atunci cand stropeam un pom de langa el. s-a patat dar nu a ruginit de la ploaie, sau altceva.

in privinta varului, da, se foloseste si el imp. insectelor si fungilor, si am impresia ca intarzie si aprinderea lemnului (nu stiu in ce masura). in timp e adevarat ca mai cade din el, se mai desprinde de pe lemn, dar daca ai un vermorel, poti da tu oricand vrei.  daca dai cu var, foloseste var nestins pe care il stingi tu, sau var pasta (se gaseste la pungi,in magazine gen bacanie,ferometal,etc). nu folosi var de constructii,la sac - prinde prost pe lemn. altceva nu mai stiu dspre var.
varul e contraindicat sa intre in contact cu fir-betonul de la structura de rezistenta; in privinta cuielor sau scoabelor,nu e nici o problema ! doar nu e acid.

iar impotriva umezelii,uleiul ars de motor (cat mai gros,vascos), desi inestetic, n-are egal.

#13
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Pai daca e uscat nu mai are cum sa atace decat daca te prinde ploaia in timp ce ridici casa. E adevarat, cum zice DDuras,  ataca doar superficial, cel putin deocamdata. O sa fac poze saptamana viitoare sa vezi cam ce inseamna "atacat".

#14
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Dupa umila mea parere ( nu sunt chimist), varul ca tratament pt lemn e pura vrajeala, un fel de frectie la picior de lemn; uleiul de in sicativat face numai jumate din treaba, in sensul ca tine un timp apa la surafata, la fel si uleiul ars, dar daca ai aplicat unul din astea, nu mai poti face in viitorul apropiat un tratament eficient anticarie, pt ca lemnul e imbibat deja cu ce ai dat inainte. In principiu problema se pune asa: au aparut si apar costant tot felul de produse performante care isi fac treaba ft bine, dar au pretul lor, in lipsa bugetului pt produse de calitate recurgem la tratamente de acum 50 ani...e ca si cum as vrea sa-mi iau o masina, mi-ar place una cu ABS, EBD, clima si vreo 10-12 airbag-uri, dar imi iau o dacie 1100, ca si aia tot masina e...
Chiar si cu un protectiv de calitate, tratamentul tot trebuie reaplicat la cativa ani, de ex, daca dai 2 straturi, cam la 3 ani maxim ar trebui inca un strat, daca dai la inceput 3 straturi, la 4-5 ani ar trebui o reaplicare; asa lucreaza baiturile,TOATE! in afara de astea, daa protectivul e colorat, trebuie tinut cont cafiecare strat il inchide putin pe cel dinainte (la culoare), astfel ca dupa e straturi, culoarea nu mai e ca in paletar
Nefiind chimist, nu pot sa explic toate fenomenele, dar stiu ca lemul lucreaza toata viata!  un lemn care nu e bine uscat, un tratament aplicat are eficienta mai redusa, dar tot e mai bine decat nimic, in plus un lemn tratat va crapa mai greu
Exemple de tratamente nu pot sa dau ca ar insemna sa-mi fac reclama. Cereti fise tehnice ( nu stiu ce sanse aveti sa le obtineti de la un magazin) si in ele veti gasi daca produsul e si tratament anticarie. Eu, la mine acasa NU as da nici cu ulei ars. nici cu ulei de in...( despre var nici nu mai vreau sa vb)Pot in schimb sa pun o fisa tehnica aici sa vedeti cam cum ar trebui sa arate ( imi par rau pt cei care nu se descurca cu limbi straine)
Attached File  7280_sanolegno.pdf   38.26K   859 downloads

#15
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
In toamna aceasta am terminat gardul casei. Pentru protectie am dat cu lac protector de la Kober (nu fac reclama) intr-un singur strat. Ar trebui sa mai dau o data? Atasez o imagine cu gardul pentru relevanta. Sper ca postarea mea sa fie in concordanta cu obiectivul topicului.

Edited by edi10000, 01 November 2009 - 11:18.


#16
doru_constantiniu

doru_constantiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.06.2007
Bochemit QB forte asta pe care l-am luat protejeaza 100% impotriva mucegaiurilor, insectelor si ciupercilor si 50% impotriva apei. Contine acid boric, clorura de alchilbenzildimetilamoniu (pentru chimisti). Are5 kg si se dilueaza 1:9, adica obtii 50 l de solutie, care se poate da cu pnsula, rola sau pulveriza. Nu pot sa va zic un consum, pentru ca inca n-am dat decat pe o suprafata mica. O sa revin cu informatii mai multe cand o sa fac toata structura de lemn a cabanutei.

Stie careva ceva despre ignifugare?

#17
eu_alb

eu_alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2009
Foarte interesant subiectul... s-ar putea da solutii concrete? adica firma cu care s-a tratat gardul si cat a costat, eventual cam cat a intrat pe m2 (asta in cazul in care nu se considera reclama bineinteles)
B)

#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
poate ar trebui sa puneti si niste preturi, ca sa nu-si faca lumea iluzii.  asa, e usor sa-ti doresti bmw sau audi ... dar trebuie sa-ti si poti permite; in lipsa lor iti faci treaba si cu o dacie ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate