Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Protejare stick USB impotriva virusilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
big77pil

big77pil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.10.2009
Sper ca scriu unde trebuie . Nu le am cu programarea dar ma gandesc la o solutie prin care sa ne protejam stick-urile usb cand le introducem in calculatoare straine. Din cate am inteles virusii care intra pe stick-uri isi instaleaza in "Autorun" procesul pentru infectarea urmatoarelor calculatoare unde va fi introdus. Ideea mea este urmatoarea: Sa faca cineva un mic programel care sa creeze fisierul Autorun , sa-l faca read only ( sau ceva asemanator sa nu mai poata fi modificat de potentialii virusi ) , iar acest autorun sa ruleze un mic executabil facut tot de noi care sa ne dea un semnal vizual de exemplu un OK verde in coltul ecranului , acest lucru asigurandu-ne ca fisierul Autorun nu a fost compromis.

Cred ca este o problema generala transportul virusilor prin intermediul stick urilor. Asteptam un voluntar.

#2
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Cred ca te gandesti la o abordare gresita a problemei. O solutie mult mai simpla si de altfel de dorit in general este sa dezactivezi functia de Autorun deoarece este complet inutila si dupa cum ai obeservat si singur poate fi chiar periculoasa.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate stiu exista ceva de genul asta deja. S-a mai discutat problema pe aria de Antivirusi.

#4
big77pil

big77pil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.10.2009

View PostJayBird, on 28th October 2009, 03:23, said:

Cred ca te gandesti la o abordare gresita a problemei. O solutie mult mai simpla si de altfel de dorit in general este sa dezactivezi functia de Autorun deoarece este complet inutila si dupa cum ai obeservat si singur poate fi chiar periculoasa.


Din cate stiu eu functia de autorun trebuie dezactivata la fiecare calculator unde vei merge cu stick-ul , si bineinteles ca nu poti sa le zici tuturor sa o dezactiveze ca vrei tu acest lucru  :) . Eu ma gandeam la o solutie care sa tina de stick si nu de PC-urile pe care va fi folosit stick ul.

eiffel o sa incerc sa caut pe categoria Antivirusi.

#5
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
asta nu tine de "software la cerere" ? ;)

#6
big77pil

big77pil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.10.2009

View Postmsmihai, on 28th October 2009, 12:19, said:

asta nu tine de "software la cerere" ? ;)

Eu cred se incadreaza la "software propuneri" sau la "software proiecte" , avand in vedere ca eu am venit cu o idee de interes general si nu cu o necesitate personala  ;) . Dar daca totusi se incadreaza la "cerere" se poate sterge subiectul fara nici o problema  :)

Edited by big77pil, 28 October 2009 - 12:29.


#7
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Este deja o solutie free:
http://research.pand...un-Vaccine.aspx

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

Quote

[...]Sa faca cineva un mic programel [...]

Pei incepe-l tu si cand te blochezi la ceva posteaza aici, pe aria Programare. In acest fel, dovedesti si ca ai citit regulamentul acestei arii. Pana atunci:

CLOSED.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate