Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Povestea codecurilor pentru playere (tentativã de tutorial)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Povestea codecurilor pentru playere (tentativã de tutorial) (0 member(s) have cast votes)

Povestea codecurilor pentru playere (tentativã de tutorial)

  1. DA (40 votes [93.02%])

    Percentage of vote: 93.02%

  2. NU (3 votes [6.98%])

    Percentage of vote: 6.98%

Vote Guests cannot vote

#37
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
instaleaza pachetul microsoft codecs mpeg4

#38
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
gata. am instalat microsoft codecs mpeg4 si merge. merci.  :oK:

p.s. ce ne-am face noi astia mai nepriceputi fara voi. :)

#39
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ma interseaza ce alt codec pot folosi pentru a vedea mpeg2-urile in afara de cele de la elecard. Pot viziona mpeg2 cu media playerul sau alte playere fara probleme.

Vreau sa incerc si altul pentru ca am un program (TSCV care deocamdata e beta) si imi face figuri. Mentionez ca am instalat si winDVR care face capturi mpeg2, si winDVD cu care le pot viziona daca nu vreau cu alte playere obisnuite.

Se poate face ceva ca sa ma pot folosi de filtrele sau codecurile de la intervideo (winDVD sauwinDVR) in locul celui de la elecard? Adica sa le inregistrez cumva astfel incat sa-mi apara in device manager alaturi de celelalte codecuri? Sau macar sa le pot folosi pe acestea in locul adaptec-ului la vizionare sau cand folosesc un program care imi afiseaza filmul respectiv intr-o fereastra interna proprie programului.

Problema care apare la TSCV este ca dupa ce am incarcat filmul ori nu-mi arata nici o imagine din film desi imi arata durata corecta a acestuia, ori imi arata imaginea dar imi da erori in ceea ce priveste durata iar numarul frame-ului unde se afla cursorul la un moment dat in film este total eronat. Aceste diferente apar in functie daca dezactivez sau nu ffdshow si/sau vobsub. Desi am importat nr. frame-ului din vdub a trebuit sa-l inmultesc cu o valoare (41,72) ca sa ma duca la frame-ul respectiv din fereastra din TSCV. Dar asta nu rezolva problema pentru ca dupa aceea imi apar erori si nu pot folosi programul in continuare.

Mtz

#40
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
sorry, eu nu am cum sa stiu sa te ajut, nu folosesc softurile mentionate de tine.

#41
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ok, macar un alt codec/ filtru pentru mpeg2 (in afara de cel de la elecard pe care il am deja). Eventual sa-mi apara si in device manager.

Mtz

#42
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu are cum, in device manager iti apar doar codecurile AVI si de aia elecardul ala nu il vezi, este doar un filtru de decodare dshow. pentru copresie mpeg1 sau 2  de aia iti trebuie softuri si nu un codec...e altceva.

#43
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Thx! Am priceput in sfarsit...
Totusi... un alt filtru... pls! Asta uneori mai intra in conflict chiar si cu ffdshow.

Mtz

#44
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
mie nu-mi intra in nici un conflict au insa alte pacate si momentan nu stiu sa-ti zic ce sa pui in loc, incearca si tu un google cu "mepg2 filters donwload" si ia-o la rand pana gasesti (daca) ceva ce-ti place....spune-mi dupa aia aici daca ai gasit free alternativa mai buna, momentam nu prea imi vine in cap nici una, desi parca foloseam altceva in loc de elecard pana de curand

#45
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Variante pentru vizualizare MPEG2:

1. Cyberlink PowerDVD.
NOTA Decoderul MPEG2 este "vazut" de TMPGEnc si vei putea si sa prelucrezi filmele fara probleme.

2. Ti-am trimis un PM cu un link catre un codec MPEG2 care imi permitea sa vad in WMP, VPlayer... filmele codate MPEG2. Deoarece nu vede decat anumite formate de MPEG2 pentru unele filme trebuie sa intervii cu un multiplexor (exemplu: cel din din sectiunea MPEG Tools de la TMPGEnc) pentru a nu avea probleme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate