Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Povestea codecurilor pentru playere (tentativã de tutorial)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Povestea codecurilor pentru playere (tentativã de tutorial) (0 member(s) have cast votes)

Povestea codecurilor pentru playere (tentativã de tutorial)

  1. DA (40 votes [93.02%])

    Percentage of vote: 93.02%

  2. NU (3 votes [6.98%])

    Percentage of vote: 6.98%

Vote Guests cannot vote

#19
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
Aceasta inseamna ca ffdshow este suficient si deci nu mai are rost sa instalam alt codec pentru vizionarea Divx?
Daca este asa, poate ar fi util sa se descrie mai amanuntit  caracteristicile si reglajele lui.

#20
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
sunt descris toate optiunile chiar in el, e foarte bine facut si intuitiv

#21
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
stie cineva cu ce codec pot sa vad un filmcare cere div3? pana acum nu am intalnit div3. doar divx3. care e diferenta?

#22
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
e acelasi lucru, div3 e "codul" pe care il are un fisier "inscriptionat" in el cand cere divx3.

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Div3 este divX 3!

Daca ai orice codec DivX mai nou instalat, ar trebui sa-l vada !

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Era sa uit:

Versiune noua a codecului XviD
http://www.softnews....11-2-2-19.shtml

Toate filmele DivX noi sunt codate cu acest encoder !

#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai precis, div3 este Four CC-ul de la DivX3 Low-Motion (iar cand dai proprietati la filmul respectiv la video compresion apare DIVXMPG4 V3), iar div4 este de la DivX3 Fast-Motion.

Acestea se gasesc in pachetul DivX 3.11 alpha si il poti gasi separat sau in pachete complete cum ar fi Nimo.

enjoy,

Mtz

#26
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
am instalat divx codec 3.1 alpha si tot acelasi lucru imi cere. "unknown file format (div3)"

#27
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cu ce player incerci tu sa vezi filmul?

Cauta atunci si ffdshow. E pe undeva pe aici forum.
Daca nu rezolvi, foloseste un Four CC changer (unul din asta vine odata cu XVid) si schimba-l din div3 in divx.

enjoy,

Mtz

#28
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
am incercat cu toate care le am instalate, (vplayer, bsplayer, powerdvd, windvd platinum) si nu vrea.

#29
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
Am intimpinat aceeasi problema cind am vrut sa folosesc ffdshow ca unic codec. Am vazut  citeva filme si apoi am dat de unul care a afisat eroarea in discutie.
Dupa instalarea Divx Total Pack nu au mai fost probleme.
Eu cred ca desi initiatii recomanda instalarea codecurilor unul cite unul, dupa cum este necesar, a instala un pachet de codecuri este totusi un lucru rezonabil pentru cei care vor doar sa vada un film. In definitiv pachetele sint alcatuite de persoane avizate, se dezinstaleaza usor si constituie o alternativa sigura la instalarea haotica de codecuri de care apoi nu stii cum sa scapi.
Nu putem fi toti profesionisti :)

#30
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
am descoperit cauza, filmu' nu a fost descarcat complet si dupa ce l-am mai descarcat odata a mers. chiar m-am mirat pt. ca am toate codecurile necesare divx-urilor. merci oricum la toate lumea pt. sfaturi.

#31
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

Quote

In definitiv pachetele sint alcatuite de persoane avizate, se dezinstaleaza usor si constituie o alternativa sigura la instalarea haotica de codecuri de care apoi nu stii cum sa scapi.

nu e chiar asa. am avut instalat acemcp (un pachet de codecuri) si la dezinstalare mi-a zburat o buna parte din codecurile pe care le pune windowsul la inceput. si care chiar folosesc uneori. m-am chinuit o groaza sa reinstalez un codec de sunet pentru yahoo messenger.

codecurile separate in nici un caz nu pot fi mai greu de dezinstalat decat un pachet, poate doar aparent. personal eu sunt pentru un sistem cat mai curat, si consider ca 4-5 intrari in registrii sunt incomparabil mai bune decat cateva zeci cate face un pachet de codecuri cand se instaleaza. la dezinstalare gunoiul care ramane este cu siguranta mult mai consistent.

#32
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Salut!

Am facut recomandarea asta si intr-un alt post, mai devreme, dar trebuie sa spun ca singurul pachet de codec-uri care mi se pare ca merita este Tsunami Filter Pack 3.9.3. Exista o varianta mai noua, 3.9.6, dar i se pare mai slaba.

Am instalat Tsunami in urma unor sfaturi primite pe vcdhelp.com. Inainte aveam Nimo, care avea tot felul de probleme. La ora asta, dupa ce am instalat 1) Tsunami si 2) Xvid, pot vedea orice "misca" pe internet.

#33
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
A aparut un nou pachet de codec-uri. Este considerabil mai mic si include DivX 5.03 (ripp)

http://www.softnews....11-2-2-20.shtml ~ 2.76 Mb

#34
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
am vazut.... incerc acum.
am si eu o intrebare:
ce tendinta exista in codarea filmelor ( mai exact ce codec se va folosi cel mai des) ?

#35
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
xvid si dupa aia divx5

#36
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
stie cineva ce fel de codec este MP43. am un film din 2 parti, prima parte merge, la adoua imi  zice "unknown file format (MP43)". trebuie divx 4? am si xvid mpeg-4 video codec. sau trebuie altu'?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate