Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
861 replies to this topic

#829
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postjudas, on 25 ianuarie 2023 - 15:04, said:


Intrebare: Taormina "consuma" o zi intreaga?

Cum s-a mai raspuns: depinde de fiecare. Pt mine Taormina  nu e un loc pe care doar sa il vizitezi, ci un loc in care sa te si cazezi. Tocmai pt ce ofera!

#830
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Cautand pe "booking" cazari prin Catania, Giardini Naxos, Letojani am gasit unele locatii unde se specifica "prosoape si lenjerie de pat contra cost". Marturisesc ca nu am mai intalnit pana acum asa ceva.
A avut cineva parte de asta? Se refera la plata pentru schimbarea lor sau trebuie sa le platesti de la inceput?

Edited by judas, 27 January 2023 - 15:17.


#831
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ma indoiesc de faptul ca nu a ce facr in localitãțile mai mici. Am fost in Cefalu in septembrie si era plin ochi, vara e posibil ca orasele mai mari sa fie mai libere.

#832
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Probabil sunt locatii gen apartamente de inchiriat sau casute in campiguri, rezidente, etc unde poti sa mergi si cu asternuturile si prosoapele de acasa iar daca vrei de la ei le platesti. Schimbatul la fel, se plateste extra. Am vazut asa ceva si in Franta. Unii ofera si curatenie zilnica contra cost.

Sfatul meu este sa faci un calcul, ce iti doresti, aduni toate costurile (curatenie initiala/zilnica, asternuturi, prosoape, mic dejun) si apoi compari pretul final si alegi.

Edited by mdt, 27 January 2023 - 16:35.


#833
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postjudas, on 27 ianuarie 2023 - 15:16, said:

Cautand pe "booking" cazari prin Catania, Giardini Naxos, Letojani am gasit unele locatii unde se specifica "prosoape si lenjerie de pat contra cost". Marturisesc ca nu am mai intalnit pana acum asa ceva.
A avut cineva parte de asta? Se refera la plata pentru schimbarea lor sau trebuie sa le platesti de la inceput?
Platesti pt ele, din start. Poti opta si sa vii tu cu ele. Am avut si noi o cazare asa (un spart in Riva del Garda), am platit cred 10€/ pers. Cum a zis si mdt, cel mai bine iti faci calculul si vezi cum iti convine. Decaia e bine sa citesti cuatentie toate conditiile, tot ce e inclus sau nu.

#834
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Cam prin ce zona ar trebui sa ma cazez ca sa am parte de ape cat mai albastre si stanci pt snorkeling? Nu conteaza nisipul asa mult.

#835
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostValentinVali, on 18 februarie 2023 - 00:06, said:

Cam prin ce zona ar trebui sa ma cazez ca sa am parte de ape cat mai albastre si stanci pt snorkeling? Nu conteaza nisipul asa mult.
https://www.scent-of...ily-snorkeling/

#836
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

View PostValentinVali, on 18 februarie 2023 - 00:06, said:

Cam prin ce zona ar trebui sa ma cazez ca sa am parte de ape cat mai albastre si stanci pt snorkeling? Nu conteaza nisipul asa mult.
Riserva Naturale dello Zingaro e ceea ce cauti. Deci cazare in NV insulei. As zice Castellammare del Golfo. Noi acolo am fost cazati de 2 ori si e un bun punct de plecare pt a vizita tot ce e in zona. Ar mai fi si San Vito Lo Capo dar acolo e mai mult pt plaja din statiune. Vara se aglomereaza mai tare.

#837
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postjudas, on 27 ianuarie 2023 - 15:16, said:

Cautand pe "booking" cazari prin Catania, Giardini Naxos, Letojani am gasit unele locatii unde se specifica "prosoape si lenjerie de pat contra cost". Marturisesc ca nu am mai intalnit pana acum asa ceva.
A avut cineva parte de asta? Se refera la plata pentru schimbarea lor sau trebuie sa le platesti de la inceput?

Da, e un concept de hotel super low cost, l-am mai intalnit pe Coasta de Azur la Antibes, langa Nice.
Sincer sa fiu, mie mi-a placut acolo, foarte curat si preturi excelente. Nu am stiut dinainte dar am inchiriat tot ce am avut nevoie.
Este o optiune pentru cei care vin si stau mai mult, intr-un buget limitat.

Te lungesti prea mult, Sicilia nu prea merge facuta toata in 12 zile. Eu as imparti-o in doua si as face Est sau Vest, in vacanta asta. De fapt eu chiar am impartit-o in doua vacante de cate doua saptamani.
Iar Sicilia... fara Isole Eole? fara sa vezi tu vulcanul Stromboli sau insula Lipari...

Attached File  10_Original.jpg   298.05K   30 downloads Attached File  IMG_2403_Original.jpg   486.42K   32 downloads

#838
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postfloraur, on 17 august 2014 - 11:30, said:

Lipari

Vulcano
Panarea
Stromboli

intoarce-te la pagina 19 - 20 din thread ca sa fii sigur ca stii ce pierzi...

Edited by floraur, 02 April 2023 - 22:23.


#839
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postfloraur, on 02 aprilie 2023 - 22:03, said:


Sicilia nu prea merge facuta toata in 12 zile. Eu as imparti-o in doua si as face Est sau Vest, in vacanta asta. De fapt eu chiar am impartit-o in doua vacante de cate doua saptamani.
Iar Sicilia... fara Isole Eole? fara sa vezi tu vulcanul Stromboli sau insula Lipari...


Te cred, dar timpul liber este destul de limitat, din pacate. Si sunt o gramada de lucruri de vazut asa ca trebuie sa-mi stabilesc ceva prioritati....
Restul, poate data viitoare.....

#840
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
TRIP REPORT SICILIA (27.06 – 09.07) – 2 adulti

Aceasta vacanta ar fi trebuit sa aiba loc in 2020. Am avut bilete de avion, cazari, masina inchiriata, etc. dar pandemia a ruinat tot. Am recuperat toate cheltuielie. A mai fost o tentativa in 2021 care a fost si ea blocata de pandemie. In 2022 am sondat din nou terenul dar din cauza preturilor mari de inchiriere a masinii (aprox. 90-100E/zi) am zis “pas”. In 2023 astrele s-au aliniat si am reusit sa ajung in Sicilia si pot sa va spun cu mana pe inima ca mi-a depasit cu mult asteptarile (chiar si cu minusurile ei). Am incercat sa impart sejurul in zile de vizitat si zile de relaxare (plaja).

ZIUA 1 - 27.06.23 – MARTI

Ryan Air, Otopeni – Palermo, 07.40 – 08.55, plecare / sosire fara intarzieri. Ridicat masina de la GoldCar, Clasa Economy (Opel Corsa, Lancia Ypsilon, Citroen C3), Full Insurance, Full to Full, am trimis o cerere ca masina sa fie Opel Corsa si sa aiba roata de rezerva (nu kit de reparatie), mi-au repartizat exact ce am cerut, la verificare am vazut ca nu avea nici roata de rezerva si nici kit de reparatie si am fost fortat sa accept o Lancia Ypsilon Hibrid (32000km, cam fara putere de reactie, dar pana la urma pentru 2 persoane a fost OK). De la aeroport am plecat spre Giardini Naxos, prima dintre cele 3 cazari ale sejurului. Drum 310km, aproximativ 4h30’, intre aeroport si Palermo s-a mers pe autostrada bara la bara, restul drumului liber (pe A19) dar destul de fragmentat din cauza numeroaselor restrictii de circulatie (cel putin 30 de zone semnalizate ca ar fi in lucru, tuneluri cu restrictie pe o singura banda, in realitate se lucra doar in vreo 4-5 locuri – arata ca o treaba romaneasca). O alta parte negativa a drumului, sunt foarte multe viaducte iar rosturile de dilatare sunt extreme de dese si de enervante (mai ales ca masina avea articulatiile cam rigide). Ultima parte a drumului, autostrada A18 cu plata (1.5E pe segmentul parcurs de mine).
Cazare Giardini Naxos, un apartament cu living, dormitor, baie, bucatarie, balcon, TV in living, 2 aparate A/C, situat chiar la plaja pe pietonala statiunii. Giardini Naxos este o statiune pe malul marii, o plaja lunga, in unele locuri cu pietre mici la intrare in apa, multe terase. Cu parcarea este destul de complicat, majoritatea locurilor sunt cu plata (dar nici pe alea nu le gasesti libere). Eu am verificat inainte si am gasit o strada la 100m de apartament unde am gasit loc liber free. Pentru ca am ajuns pe la 14.30 si pana am luat in primire apartamenul s-a facut destul de tarziu, nu am mai inchiriat paturi de plaja si am stat pe nisip cu umbrela asigurata de proprietar. Primul contact cu mancarea – desigur cannoli. Aprovizionare pentru apartament de la magazine DECO. Seara – cina la o terasa pe promenada.

ZIUA 2 – 28.06.23 – MIERCURI

Vizitat Taormina. De la 100m de apartament am luat INTERBUS (1.5E/pers/sens) pana la Taormina (Terminal Bus). Taormina este una dintre bijuteriile Siciliei, un orasel cu pedigree aflat pe o mica colina deasupra renumitei Isola Bella (cu o plaja cam pietroasa), cu o pietonala renumita (Corso Umberto) cu magazine (inclusive firme de lux), restaurant, baruri, gelaterii, panorama view si cu stradute secundare pline de arbori infloriti si bineinteles de taverne. Este si o telecabina (Funivia Mazzaro) care face legatura cu strada de la nivelul marii si orasul propriu-zis (3E/adult/sens – cadenta 15 minute). Deasupra Taorminei se afla Castelmola de unde se vede toata Taormina, atractia principala fiind Bar Turrisi unde (zic ei) se poate bea cel mai bun vin de migdale (Vinno ala Mandorla – vin licoros 16%). Renumele acestui bar este dat si de tenta lui sexuala din interior. Taormina isi merita clar locul in preferintele turistilor si nu trebuie ratata. Se pare ca este zona preferata pentru tinerii casatoriti, cred ca am vazut cel putin 5-6 perechi (asta intr-o zi de miercuri).

ZIUA 3 – 29.06.23 – JOI

Plaja Giardini Naxos. Am stat la o plaja de langa cazare, nu foarte lata (3-4 randuri de umbrele), 15E/pachet umbrela+2 paturi de plaja. Nisip pe plaja si la intrarea in apa singurul minus a fost aparitia la un moment dat a unor meduze mici maronii. Pretul de inchiriere al umbrelelor in Giardini varia intre 15E si 30E (in functie de zona si linia de umbrele).

ZIUA 4 – 30.06.23 – VINERI

Vizitat Catania. Drum Giardini Naxos – Catania, 45km / 50’, 1.5E taxa drum A18. Parcare in centru (langa statia de metrou Stesicoro), 1E/ora. Am baut o cafea cu un cannoli si o cassata la o pasticerie din Piazza del Duomo si am plecat la colindat. Catania nu mi s-a parut foarte ofertanta dar, in afara de strada centrala Via Etnea (semi-pietonala), se mai pot vizita Fish Market (foarte misto, tot felul de pesti de la cei mai mici la ton sau pesti spade mari, fructe de mare si un “spectacol” al vanzatorilor care isi lauda marfa in mod zgomotos), Cattedrale Sant’Agata, Badia Sant’ Agata, Piazza del Duomo, Castello Ursino, Monastero dei Benedettini (pe care am ratat-o din cauza ca urmatorul tur era la 2 ore distanta), Chiesa di San Nicolo L’Arena si Palazzo Biscari. Am luat masa la un restaurant indian, ne-a asigurat ca totul e soft, dar ne-a rupt papilele gustative (oricum nu-l crezusem). Am bagat capul si in ceva magazine, fara success la shopping si la final am facut o tura de 40’ de oras pe la toate obiectivele cu un trenulet de oras (5E/pers). Plus o plimbare la final prin Parco Bellini.

ZIUA 5 – 01.07.23 – SAMBATA

Plecare din Giardini Naxos, mutare in Isola Ortigia (Siracusa). Drum Giardini Naxos – Ortigia, 115km / 1h40’, 1.5E taxa drum A18. Parcare pe Isola Ortigia, cu ajutorul proprietarei apartamentului care si-a pus masina pe un loc free sic and am venit i-am luat locul. Parcarea in Ortigia este si mai dura decat in Giardini, exista maxim 30 de locuri free la care turistii stau efectiv la coada. Exista si o parcare acoperita Talete, 1.5E/ora, 15E/24h, cateva parcari albastre (acelasi tarif) iar restul (cam 80%) sunt pentru rezidenti. Exista si un orar de acces limitat (ZTL) asta insemnand ca in anumite interval orare (L-V 20.00 – 02.00, S 17.00 – 02.00, D 11.00 – 02.00) accesul masinilor care nu au permis ZTL este interzis. Proprietara apartamentului mi-a inregistrat masina la politia locala si astfle am avut full acces. Oricum in Siracusa (in afara insulei Ortigia pana la trecerea podului) sunt parcari destule (cu acelasi tarif).
Cazare Isola Ortigia, un apartament cu living, 2 dormitoare, baie, bucatarie in living, TV in living, A/C, situate aproape de centru. Am luat in primire apartamentul si am fugit repede la Mercato di Ortigia, o piata cu de toate, dar unde am vrut sa mancam in regim street food (fructe de mare si stridii – prima oara pentru noi) si o mica aprovizionare pentru apartament de la minimarket COOP. Apoi dupa o gelato imensa am luat un boat tur in jurul insulei. Initial am vrut sa fac rezervari on-line pentru boat tour (22.5E/adult – 1h) dar pentru ca nu stiam ce ora sa aleg am ales sa vad locco ce se intampla. Am ajuns la sediul lor pe la ora 14.00, mi-au spus ca urmatorul tur de 1h e la 17.00, dar ca pot sa ne bage la un boat tour de 2 ore incepand de la 14.30 cu 20E/adult cu conditia sa platesc cash. Zis si facut! A fost un tur misto, 8 persoane intr-o barca de max. 15-16 locuri, conducatorul ne-a facut un tur complet al insulei, cu opriri la principalele obiective, pauza de baie intr-un golf cu o apa cristal si o culoare smarald, prosecco si fructe la discretie. In timpul turului ne-am intersectat cu un vas de croaziera imens (MSC Divina – numit in cinstea actritei Sophia Loren), un monstru cu 1400 de persoane echipaj si 3500 de turisti care a acostat in portul Siracusa. Seara, am facut o plimbare prin Ortigia, o alta zona cu pedigree, multi italieni vin sambata seara imbracati elegant sa ia masa aici, plus cei 3500 de pe MSC au creat o atmosfera foarte misto. Este si aici o strada cu magazine scumpe, o piata care atrage amatorii de fotografii (Fonte Aretusa), Cattedrale Siracusa, Piazza Duomo, Santa Lucia alla Badia, Castello Maniace, o promenada superba unde sunt ancorate iahturi de 50-60 mil E si zeci de restaurante / taverne care mai de care mai imbietoare si mai ofertante. Am nimerit la o terasa unde era lume multa care astepta masa, noi fiind 2 persoane am prins repede masa, aveau un platou tip placa de lemn de 1m lungime plina cu fructe de mare si cartofi prajiti + 1 bautura de caciula, 32E pentru 2 persoane. Am reusit sa devoram doar jumatate de platou.

ZIUA 6 – 02.07.2023 – DUMINICA

Am decretat zi de odihna / plaja la Fontane Bianche (18km / 30’). Greseala tactica majora, nu m-am gandit ca fiind duminica toti italienii din zona or sa vina acolo. E o plaja de vreo 1000m lungime, lata, plina de sezlonguri, am ajuns acolo la 09.15, parcat (5E/zi) si nu am gasit nici macar un pat de plaja liber, toate erau ori private ale unui hotel ori rezervate dinainte. Dupa o ora de incercari am hotarat sa modificam programul si am plecat sa vizitam Ragusa (care era in program pentru luni). Drum Fontane Bianche – Ragusa 80km / 1h30’, parcare 4.5E/4h, urcat pana la view-ul superior al orasului vechi (construit in trepte), oras vechi, arhitectura misto, am vizitat ce se putea avand in vedere ca era duminica si caldura, atmosfera cam rarefiata (localnici erau prin case si turisti destul de putini), luat masa (am vazut chiar si un restaurant cu 2 stele Michelin) si plecat spre Noto (50 km / 1h). Aici am gasit parcare gratis (pregatisem locul de acasa), am mers in zona centrala (Piazza del Municipio) unde am intrat in Cathedrale di San Nicolo si in cateva alte biserici/palate. Aici atmosfera era mult mai animata decat in Ragusa, multa lume, cantareti ambulanti, terase, etc. Si aici eraun trenulet pentru un tur de oras (ca si in Catania si Ragusa) dar nu ne-am mai bagat. Inapoi in Ortigia (am gasit cu foarte mare noroc un loc de parcare free), masa de seara, plimbare prin aceasta minunata insula si la somn.

ZIUA 7 – 03.07.2023 - LUNI

A doua extragere pentru Fontane Bianche (18km / 30’). Am ajuns acolo la 08.30, din nou parcare 5E/zi, de data asta a fost OK, am gasit relativ usor umbrela si paturi de plaja (25E/set), totusi erau o gramada de rezervari chiar si pentru ziua de luni. Plaja e foarte misto, nisip fin si pe plaja si in apa, apa cristal si calda, intrare foarte lina.In zona de plaja unde am stat noi aveau o zona de servit masa a la carte si una tip “impinge tava”. La intoarcere nu am mai avut noroc cu parcarea, am bagat masina la cea cu bani (15E/zi).  Seara am mai tras o tura de Ortigia, nu te poti satura sa te plimbi prin ea. In zona Fonte Aretusa erau 4 ficusi uriasi care nu trebuie ratati.

ZIUA 8 – 04.07.2023 – MARTI

Plecare din Ortigia (cu mare parere de rau), drum spre Palermo. Trecand pe langa Etna, a fost prima zi in care in zona muntelui cerul a fost senin si am putut vedea varful fumegand. In toate celalalte zile cand am stat in Giardini Naxos Etna a fost inconjurat de nori si din cauza asta nu l-am putut vizita. In drumul spre Palermo am facut un mic (??? – 4 ore) popas la Sicilia Outlet Village pentru o repriza de shopping. Ajunsi la Palermo, parcat masina intr-o zona cu parcare gratis la 10 minute de cazare (erau niste tipi de culoare care stateau pe un scaun la umbra si care atunci cand o masina parca, veneau si cereau bani, ca ei au grija de masina, bla, bla, bla, vrajeli ieftine – eu i-am flituit). Am luat in primire apartamentul, aproape de o strada principala semipietonala (Via Vittorio Emanuele), un living cu bucatarie, 2 dormitoare, baie, balcon pe 2 dormitoare, 2 aparate A/C, 3 televizoare, absolut orice ai avea nevoie gasesti acolo, unul dintre cele mai complete apartamente la care am stat in vacantele mele. Proprietarul ne-a facu si o mica prezentare a obiectivelor “must see” din Palermo (cam aceleasi cu cele pe care le pregatisem si eu), inclusive o harta turistica a orasului si ceva recomandari de luat masa. Dupa aprovizionare (Familia Supermercato), am dat o tura prin parcul Villa Garibaldi unde am vazut cativa ficusi absolut gigantici, mult mai mari decat cei din Ortigia (proprietarul a zis ca ar fi printre cei mai mari din lume), in afara de corpul lor masiv aveau alte ramuri care coborau spre pamant si in contact cu acesta formau alte radacini, nu pot descrie in cuvinte, trebuiesc vazuti la fata locului. Plimbare pana la Quattro Canti si Piazza Pretoria si luat cina. Palermo are un vibe deosebit pe care, sincer, nu l-am intalnit la multe orase din Europa, multa lume, pestrita, strazi pietonale pline cu terase, baruri cu muzica, gelaterii, pasticerii, pizzeria, distractia incepe la 19.00 – 20.00 si se termina invariabil la 04.00 – 05.00, asta in fiecare zi. De exemplu pe strada unde aveam cazare, in toate trecerile mele cu Google Earth parea o strada normala, cand am ajuns acolo era goala, seara cand ne-am intors era plina de mese, muzica live, distractie.

ZIUA 9 – 05.07.2023 – MIERCURI

Plaja la San Vito Lo Capo (110km / 1h50’). Chiar daca drumul este destul de lung plaja este absolut senzationala, nisip alb pe plaja si in apa, apa cu 3 nuante de culoare si limpede cristal si calda (tip plajele celebre din Grecia/Caraibe) si merita mers acolo. Parcare 6E/zi, pret pachet umbrela si paturi de plaja 32E/linia 2 (linia 1 – 40E, linia 3 – 28E, restul 25E). Din punctul meu de vedere este locul 1 la plaje din Sicilia. Seara o mica plimbare prin Porto di Palermo si prin zona Teatro Massimo.
ZIUA 10 – 06.07.2023 – JOI
Plaja la Mondello (11km / 25’). Plaja destul de buna, nisip pe plaja si in apa, apa limpede, unele zone de plaja erau private cu acces restrictionat. Parcarea a fost 1E/ora, destul de greu cu plata acesteia, nu existau automate de plata ci doar niste cartonase tip loto razuibile (unul pentru fiecare ora) care se cumparau de la tutungerie sau de la niste tipi care se plimbau prin statiune dar erau greu de gasit. Pachetul umbrela si paturi de plaja 28E. Ce nu mi-a placut la Mondello a fost ca fiecare sector de plaja era ingradit cu niste garduri tip ferma de vite iar infrastructura pentru luat masa era destul de limitata. Una peste alta si Mondello merita incercat pentru plaja / odihna. Seara am fost la Mercato Storico della Vucciria, o piata plina de baruri, terase si street food (iti puteai alege ce anume vrei sa mananci – carne, peste, fructe de mare – si ti le preparau pe loc la gratar). Preturi mici, atmosfera misto.

ZIUA 11 – 07.07.2023 – VINERI

Plaja la Cefalu (70km / 50’). De data asta am ales sa mergem cu trenul (6.8E/pers/sens), elegant, silentios, A/C. Cefalu este un mic orasel, cu stradute inguste, vizitat de foarte multi localnici si turisti, atmosfera foarte degajata si un pic stilata. Pachetul umbrela si paturi de plaja 30E. Am facut si o plimbare scurta (1h30 – 2h) prin oras (Cattedrale di Cefalu, luat masa, cannoli).

ZIUA 12 – 08.07.2023 – SAMBATA

Ultima zi am pastrat-o pentru a vizita Palermo. Ordinea a fost urmatoarea: Quattro Canti, Palazzo dei Normani, Chiesa di San Giovani degli Eremiti, Cattedrale di Palermo, Chiesa di San Giuseppe dei Teatini (fantastica!!!), Santa Maria dell’Amiraglio, Chiesa del Gesu – Casa Professa (fantastica!!!). Masa de pranz am luat-o in system food street in Market Ballaro, o piata mare cu de toate. Aici am luat 2 chestii pe care tineam neaparat sa le mananc, calamar umplut cu fistic si stigghiola (mate de vitel la jar). Apoi am mancat cei mai buni cannoli la Pasticeria din cadrul Chiesa di Santa Ecaterina (citisem pe forumuri despre ei si pot spune cu mana pe inima ca s-a adeverit). Seara am facut o tura de shopping, masa si, din pacate, facut bagajele.

ZIUA 13 – 09.07.2023 – DUMINICA

Check-out (lasat cheia pe masa), drum spre aeroport 35km / 45’, lasat masina in parcare si cheia in box, avion Ryan Air, Palermo - Otopeni, 06.35 – 09.45, plecare la timp / sosire 25 ‘ mai devreme.

Bye, Bye Sicily!!!

Cateva informatii (sper sa fie folositoare)
- benzina intre 1.75E – 1.85E, in regim self service, se mai poate adauga 0.25E-0.30E/litru daca va alimenteaza angajatii benzinariilor.
- mancarea este de o varietate impresionanta de la chestiile traditionale pizza, paste de toate felurile (pasta alla norma, pasta con le sarde. etc), arancini, caponata, la preparate din peste sau fructe de mare (sarde a beccafico, involtini di pesce spade, etc.), la carne de vitel pana la vestitele dulciuri cannoli sau cassata. Numai si pentru mancare cred ca m-as mai intoarce in Palermo.
- pentru cei care cauta distractia si viata de noapte Palermo este orasul potrivit
- Top plaje: 1. San Vito Lo Capo, 2. Fontane Bianche, 3. Mondello, 4. Cefalu
- cu siguranta sunt obiective pe care nu le-am atins (Monreale, Agrigento, Messina, Etna, etc.), dar e un bun motiv pentru a ma reintoarce in Sicilia.

Multumesc celor care m-au ajutat cu informatii.

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere (mai ales acum cand am totul proaspat in memorie).

Enjoy Sicily !!!

#841
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
A iesit bine,
dar ar trebui sa pui si niste fotografii in trip report-ul tau.
Niste link-uri cu cazarile pe care le-ai folosit, preturile platite si eventual un buget de calatorie.  

Oricum, ati gustat Sicilia, faza e ca nu poti sa vezi prea mult in cateva zile, mai aveti ce vedea si alta data. Sudul insulei, estul si insulele.

#842
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postfloraur, on 28 iulie 2023 - 00:11, said:

Niste link-uri cu cazarile pe care le-ai folosit, preturile platite si eventual un buget de calatorie.  
Beachfront, Giardini Naxos - https://www.booking....naxos12.ro.html - 80E/noapte + taxa oras
Stone&Cotto, Ortigia, Siracusa - https://www.booking....a-house.ro.html - 75E/noapte + taxa oras
Arco del Sole, Palermo - https://www.booking....palermo.it.html - 65E/noapte (taxa oras inclusa)

#843
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Daca poti sa imi dai mai multe detalii despre inchirierea masinii. Depozit, cat a fost asigurarea full, ai rezervat-o pe site ul lor sau mail?

#844
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postbarbat, on 04 septembrie 2023 - 20:56, said:

Daca poti sa imi dai mai multe detalii despre inchirierea masinii. Depozit, cat a fost asigurarea full, ai rezervat-o pe site ul lor sau mail?
Am luat masina de la GoldCar, a fost 600E/12 zile, clasa Economy CC (Opel Corsa, Lancia Ypsilon, Citroen C3) cu Super Relax Cover (full insurance mai putin Premium Roadside Assistance).
Am cerut in mod expres Opel Corsa cu roata de rezerva, au adus una care nu avea nici roata de rezerva nici kit de reparatie si pana la urma am luat Lancia (noua, 30.000km dar cam lenta si fara vlaga).
Rezervare pe site-ul lor.

#845
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMÃ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017
Cum este transportul public din Catania -Giardini Naxos, Taormina?

dar spre Siracusa?

pentru Vulcan trebuie musai sa inchiriez masina sau gasesc transport public/excursii?

in alta ordine de idei cum este vremea la sfarsit de aprilie? :)

#846
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Spre Giardini N ai tren si bus. La fel si spre Siracusa. In Taormina ajunge doar bus.
Pentru Etna exista excursii, dar si transport public.
Vremea e dupa noroc.🙂 Poate fi frumos, poti prinde ploaie… . Pe Etna am urcat tot in aprilie. Sus era frig si zapada destul de mare. Se putea inchiria echipament (asta daca vrei sa mergeti mai departe de telecabina).

Edited by dariuscha, 04 October 2023 - 17:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate