Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
861 replies to this topic

#37
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

View Posticed_earth, on 13th January 2010, 09:32, said:

Multumesc frumos.
Da era si vulcanul inclus in una din cele doua zile de Taormina dar probabil ca o sa prelungim Taormina cu inca o zi pentru ca am inteles ca merita.
De Palermo nu cred ca avem timp si nu as vrea sa merg pe fuga. Vreau sa facem un fel de slow travel ...satuce, drumuri laturalnice cu opriri unde avem chef, fara graba.
Pentru cealalta jumate de insula...intr-un episod urmator.
O sa revin cu intrebari pe masura ce mai citesc despre insulitza.
Mersi mult inca o data.


Cu placere!
In Catania sa mergeti obligatoriu in cartierul nou (total aparte fata de restul orasului) , acolo unde lava se varsa in mare (intrebati de statia de autobuz San Giovanni Licuti si de Ernesto Bar-un loc foarte popular unde se mananca bine).

Edited by romanitzaa, 13 January 2010 - 21:29.


#38
magdalena67

magdalena67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.05.2009
buna
eu plec in scilia pe 19.02. si stau 3 nopti, mi-am facut rezervare la hotel villa mater in catania, spuneti-mi stiti ceva despre acest hotel, este departe de centru?
stiu ca stau destul de putin dar vrea sa apuc sa vizitez etna si taormina.
Daca mai aveti detalii despre costuri, transport unde se mananca mai bine, astept sfaturi

#39
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

View Postmagdalena67, on 17th January 2010, 17:39, said:

buna
eu plec in scilia pe 19.02. si stau 3 nopti, mi-am facut rezervare la hotel villa mater in catania, spuneti-mi stiti ceva despre acest hotel, este departe de centru?
stiu ca stau destul de putin dar vrea sa apuc sa vizitez etna si taormina.
Daca mai aveti detalii despre costuri, transport unde se mananca mai bine, astept sfaturi



Buna,
Nu cunosc hotelul, dar pot sa spun ca transportul in comun din oras cat si transportul extern (dintre orase) este comod si ieftin. Timpul tau e cam scurt si iti recomand sa-ti planifici riguros plimbarile. Eu am mancat destul de prost in Sicilia , asa ca nu sunt in masura sa-ti recomand locatii, insa sa nu eziti sa mananci inghetata. Este excelenta!

#40
magdalena67

magdalena67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.05.2009
am hotarat sa vizitam etna sambata, taormina duminica, si catania sa o vedem vineri seara si luni dimineata.

#41
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

View Postmagdalena67, on 18th January 2010, 19:22, said:

am hotarat sa vizitam etna sambata, taormina duminica, si catania sa o vedem vineri seara si luni dimineata.



Poti sa te plimbi si sambata seara prin Catania. Realitatea e ca seara e mult mai animat orasul. Sa iei in considerare ca duminica este totul inchis si ca programul transportului in comun e restrans.

#42
darkdan2004

darkdan2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.01.2010
sal .si eu vreau sa merg pe etna dar in iunie .cat te-a costat ghidul?multam

#43
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

View Postdarkdan2004, on 21st January 2010, 02:41, said:

sal .si eu vreau sa merg pe etna dar in iunie .cat te-a costat ghidul?multam


Nu am luat ghid, ne-am plimbat singuri fara probleme!

#44
darkdan2004

darkdan2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.01.2010
pt romanitzaa.multumesc de raspuns.mai am cateva intrebari!pana unde poti sa urci cu autobuzul?cu  telecabina?se poate ajunge in varf?multumesc.poti sa imi raspunzi pe [email protected] mai usor asa

Edited by darkdan2004, 24 January 2010 - 02:33.


#45
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

View Postdarkdan2004, on 24th January 2010, 02:33, said:

pt romanitzaa.multumesc de raspuns.mai am cateva intrebari!pana unde poti sa urci cu autobuzul?cu  telecabina?se poate ajunge in varf?multumesc.poti sa imi raspunzi pe [email protected] mai usor asa


Sper ca-ti raspund corect: din Catania autobuzul trece prin Nicolosi si va lasa la Rifugio Sapienza care e la 1910 m altitudine. De acolo se poate urca cu telecabina care urca pana la 2500 m. Foarte des poti sa prinzi ceata (ni s-a intamplat si noua) si sa nu vezi mare lucru, insa noi am avut sansa ca ceata sa se ridice si ne-am plimbat singuri prin mai multe cratere care nu mai sunt active. Exista posibilitatea sa platesti un ghid (nu stiu cat costa) care te plimba cu un microbuz, dar n-am considerat ca e necesar. Repet: sa aveti haine groase la voi ptr. ca e foarte rece sus.

#46
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
A stat cineva in apartament in CATANIA? Imi puteti recomanda apartament, eventual pensiune/hotel cu camere f. mari, peste 30m.patrati?

#47
magdalena67

magdalena67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.05.2009
oferte ceva de cazare nu mai stiti pentru ca ma bate gandul sa schimb cazarea de la villa mater, si mai este un pic si vom pleca.

#48
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

View Postmagdalena67, on 2nd February 2010, 17:21, said:

oferte ceva de cazare nu mai stiti pentru ca ma bate gandul sa schimb cazarea de la villa mater, si mai este un pic si vom pleca.


Cauta pe BBPlanet.it

#49
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Cat costa autobuzul de la aeroport Catania pana in centrul Cataniei? Pensiunea mi-a propus transfer la 25 euro pt. 2 persoane, mi se pare mult pt. Distanta mica dintre aeroport si pensiune.

#50
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009

View PostVifor, on 7th February 2010, 09:44, said:

Cat costa autobuzul de la aeroport Catania pana in centrul Cataniei? Pensiunea mi-a propus transfer la 25 euro pt. 2 persoane, mi se pare mult pt. Distanta mica dintre aeroport si pensiune.
Biletul de autobuz costa 1 euro. Biletele se iau din aeroport chiar la iesire unde se vand tigari si reviste, si statia de autobuz este chiar in fata aeroporului cum iesi in stinga. Faci cam 10-15 minute pina in centru , nu merita 25 euro nici daca te cara in brate :thumbup:

View Postmagdalena67, on 2nd February 2010, 17:21, said:

oferte ceva de cazare nu mai stiti pentru ca ma bate gandul sa schimb cazarea de la villa mater, si mai este un pic si vom pleca.
Hotel DEL DUOMO este chiar in centru vechi , aproape de tot ce vrei sa vezi sau sa faci si este si ieftin50euro/noapte camera dubla .Eu am stai aici in nov 09-11 si a fost ok, am facut rezervarea pe booking.com dar o poti faci direct pe siteul lor

#51
magdalena67

magdalena67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.05.2009
pana la urma am anulat rezervarea si am luat undeva in centrul istoric hostel atrium, mai avem un pic si plecam.

#52
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009

View Postmagdalena67, on 10th February 2010, 20:12, said:

pana la urma am anulat rezervarea si am luat undeva in centrul istoric hostel atrium, mai avem un pic si plecam.

E ok hotelul dar e foarte departe de centru. Au stat aici niste prieteni care au ajuns in ziua in care am plecat noi. Au spus ca a fost curat si in general destul de ok,dar departe de tot. Oricum merita ca pret, mai bine folosesti banii pentru excursia pe etna si in Taormina( e superb oraselul)
Distractie placuta

#53
magdalena67

magdalena67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.05.2009
sa inteleg ca piazza duomo este foarte departe de centru? ei imi spun sa iau autobuzul de la aeroport spre centru, oare m-am pacalit?

#54
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009

View Postmagdalena67, on 10th February 2010, 21:23, said:

sa inteleg ca piazza duomo este foarte departe de centru? ei imi spun sa iau autobuzul de la aeroport spre centru, oare m-am pacalit?

Piazza duomo este chiar in centrul vechi si ajungi cu autobuzul de la aeroport in 15 minute, dar hotelul este mult mult  mai departe de piazza duomo. Vezi pe harta( http://www.tripadvis...stel-Area.html)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate