Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#19
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Eu personal am ramas putin dezamagit de Sicilia. Problema a fost ca am plecat cu mari asteptari.

Totusi, m-am simtit ca acasa: care pe care in trafic, si gunoaie in toate intersectiile. Ca sa nu mai spun de gropi.

#20
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 romanitzaa, on 31st October 2009, 18:44, said:

Sincer nu stiu ce o sa faceti 4 zile in Taormina, mai ales daca nu e vreme de plaja.

In PALERMO are rost sa mergem? Am inteles ca e frumos traseul Catania-Palermo prin nordul Siciliei, dar in Palermo e de stat ?

#21
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

 Vifor, on 1st November 2009, 20:12, said:

In PALERMO are rost sa mergem? Am inteles ca e frumos traseul Catania-Palermo prin nordul Siciliei, dar in Palermo e de stat ?


Traseul e interesant si deasemenea merita Palermo, total diferit de Catania si sunt cateva lucruri interesante de vazut (inclusiv Monreale).
In Sicila nu trebuie sa va asteptati la ceva spectaculos; e un fel de Romania putin mai civilizata si mai dezvoltata din punct de vederev turistic.

#22
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
In Siracusa (la sud de Catania) a fost careva? E de mers pe-acolo, eventual de stat cateva zile?

#23
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009

 Vifor, on 9th November 2009, 21:54, said:

In Siracusa (la sud de Catania) a fost careva? E de mers pe-acolo, eventual de stat cateva zile?

In Siracusa e frumos dar in Taormina este superb.M-am intors aseara din Sicilia.Am facut intr-o zi excursie pe Etna cu ghid( e mai scump dar merita fiecare banut) , si in alte 2 zile ne-am plimbat prin Taormina si Siracusa.Seara ne plimbam prin Catania( am stat in Catania) .Mai mult de 3-4 zile nu prea ai ce face
Daca aveti intrebari va raspund cu placere( multumesc pentru ajutor , si eu mi-am luat informatiile tot de aici)

#24
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 anilatac, on 10th November 2009, 20:55, said:

In Siracusa e frumos dar in Taormina este superb...
Ai inchiriat masina sau e-n regula transportul in comun?
Ai recomandari de cazare in zona Catania-Taormina-Siracusa?

#25
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009

 Vifor, on 10th November 2009, 22:29, said:

Ai inchiriat masina sau e-n regula transportul in comun?
Ai recomandari de cazare in zona Catania-Taormina-Siracusa?

Transportul in comun e foarte bun.Dintr-un oras in altul sunt autocare care sunt foarte confortabile si merg foarte bine .Sunt si foarte ieftine. Catania - Taormina - Catania - 7 euro- .
Noi am stat in Catania , chiar in centru  hotel- Del Duomo- ieftin, curat, dar nu ne -am putut odihni deloc din cauza galagiei de pe strada toata noaptea, sincer nu-l recomand .
Mancarea buna si destul de ieftina, pentru 2 persoane cea mai scumpa masa a fost 30 euro (vin, caracatita si nu mai stiu ce  fel de peste, in rest pizza 8 euro, paste 5-8 euro,preturi ok)

#26
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

 Vifor, on 9th November 2009, 21:54, said:

In Siracusa (la sud de Catania) a fost careva? E de mers pe-acolo, eventual de stat cateva zile?


Merita sa vizitezi Siracuza. Sunt multe vestigii de vazut si in plus faleza. Recomand sa te cazezi in Catania si de acolo sa te plimbi peste tot.

 Vifor, on 10th November 2009, 22:29, said:

Ai inchiriat masina sau e-n regula transportul in comun?
Ai recomandari de cazare in zona Catania-Taormina-Siracusa?


Nu e nevoie sa inchiriezi masina . Transportul in comun e mai mult decat decent (e modern) si ieftin.

#27
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Stiti vreun parc de distractii in Sicilia?

#28
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

 Vifor, on 28th November 2009, 23:20, said:

Stiti vreun parc de distractii in Sicilia?


N-am auzit, n-am vazut si nici nu am citit in ghiduri despre asa ceva. Poate totusi exista, dar n-am aflat eu !

#29
ZIP3R

ZIP3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2004

 romanitzaa, on 21st October 2009, 19:18, said:

Dimineata nu gasesti in afara de cornuri nimic sa mananci (aia nu stiu de omleta, mezeluri). Nici la Mec nu e deschis pana la 10-11. Am mancat prost peste tot, atat pizza cat si paste . Sunt foarte simple si nu au gustul cu care suntem noi obisnuiti. Sa nu va mire cand o sa vedeti pizza cu cartofi prajiti (pizza care are pe ea sos si cartofi prajiti).

Salutare,

Pai asa este peste tot in Italia, asta este micul dejun la ei: un suc, o cafea, un corn... ei nu mananca mezeluri sau omlete la micul dejun. La hoteluri gasesti asa ceva si se numeste english / american breakfast... dar depinde si de hoteluri. Eu am gasit la majoritatea la care am stat unde micul dejun era bufet. Suntem obisnuiti noi cu pizza din Romania... dar aici gasesti zeci feluri de pizza incat nici nu stii ce sa alegi. Si inca ceva foarte important: sa nu va asteptati sa va adua ketchup sau sos de rosii la pizza. Pentru ei e crima sa pui ketchup pe pizza... (cel putin asa e in nord - Milano). Ei pun pe blat sos de rosii, deci de ce sa mai pui si deasupra pe "incarcatura"? In cel mai bun caz, cereti un ulei picant.

La sfarsitul lui februarie o sa merg si eu in Catania cateva zile pt munca si as adauga 1-2 zile si pt vizitat. Ar fi temperaturi de facut baie in perioada aia? Cam ce este cel mai frumos de vazut in Catania sau in zona, mai aproape (deplasare cu masina).

Zi buna,
D.R

#30
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009
Obligatoriu Vulcanul Etna si Taormina. La ambele destinatii e usor de ajuns si distanta nu e f. mare.

Edited by romanitzaa, 05 December 2009 - 20:01.


#31
simelena

simelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2007

 romanitzaa, on 24th October 2009, 12:18, said:

Buna,
Din Catania , in fiecare zi e o cursa dus-intors spre Etna. Plecarea e la 8.15 si acelasi autocar "va culege" la ora 16.30 de la Etna. Biletul e foarte ieftin parca 6.5 euro/persoana/dus-intors. Autocarul il iei din parcarea (cu autocare albe) care este vis-a-vis de gara centrala. Biletele poti sa le achizitionezi direct de la sofer. Noi am cautat 2 zile locatia de unde pleaca autocarul asta (nimeni nu ne lamurea , fie ptr ca nu stiau engleza, fie ptr ca habar nu aveau), chiar daca e in centru si trecusem de zeci de ori pe acolo (nu sunt informatii scrise pe acolo in acest sens). Daca ai retinut aceste informatii e f simplu sa gasesti autocarul, in plus pe el scrie ETNA, RIFUGIO SAPIENZA sau NICOLOSI. Cand pleci in aceasta excursie sa-ti iei haine groase deoarece diferenta de temperatura e f mare: in Catania erau 23 grade, in Nicolosi 19, iar la Rifugio Sapienza unde te lasa autocarul erau 13 si o ceata extrem de densa si apoi ploaie cu galeata, dar in final s-a luminat si am vazut si soarele. Sunt f multe magazine cu suveniruri de unde poti sa-ti alegi : magneti, obiecte facute din lava etc. . De la Rifugio se urca pana la 2500 m altitudine pe vulcan, unde e si mai frig. Recomand urcarea, insa sa nu uiti ca te costa 27 euro/persoana.
Nu am idee daca aceasta cursa este si duminica (mai bine iti alegi alta zi). La ei duminica totul e inchis, iar autocarele au cam o cursa/zi, asa ca....

Buna,
Stii cumva daca autocarul spre Palermo se ia din aceeasi parcare ca si cel spre Etna?

Multumesc!

#32
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

 simelena, on 13th December 2009, 13:56, said:

Buna,
Stii cumva daca autocarul spre Palermo se ia din aceeasi parcare ca si cel spre Etna?

Multumesc!


Parcarea de unde pleaca autocarul ptr. Etna e diferita de parcarea de unde pleaca restul autocarelor:Taormina, Palermo, etc. . Se afla vis-a-vis de gara, dupa statia (parcarea) autobuzelor locale si este un autocar alb (in acea parcare sunt doar autocare albe).

#33
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Salut,
Pregatesc o Sicilie in Aprilie, Mai.
Am nevoie de sfatul vostru va rog pe traseul de mai jos.
Durata este 10 zile.
Ziua 1,2 Catania
In ziua 3 inchiriat masina si mers spre Taormina.  2 zile aici.
Ziua 5 - Taormina - Cefalu (noapte)
ziua 6 - Cefalu - Enna - Agrigento
ziua 7- Agrigento - Ragusa- Siracusa
ziua 8-9 Siracusa - Catania
Imi mai ramane o zi pe care nu stiu unde sa o bag. Ori Taormina. Ori undeva pe drum...Agrigento sau Enna sau Cefalu. Dati-mi o idee va rog.
Am citit ca transportul in comun este ieftin si am vazut ca se poate face traseul asta si cu tren sau autobuz dar asa nu prea am independenta si nu ma pot opri pe unde vreau.
Deci.. vi se pare "facubil"? Ati adauga/scoate ceva?
Sfaturi de cazare ieftina (hostel, B&B)? Nu ma intereseaza stele. Ma intereseaza sa avem unde pune capul jos. Vom fi intre 4 si 8 persoane.
Mersi frumos.

#34
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

 iced_earth, on 5th January 2010, 17:20, said:

Salut,
Pregatesc o Sicilie in Aprilie, Mai.
Am nevoie de sfatul vostru va rog pe traseul de mai jos.
Durata este 10 zile.
Ziua 1,2 Catania
In ziua 3 inchiriat masina si mers spre Taormina.  2 zile aici.
Ziua 5 - Taormina - Cefalu (noapte)
ziua 6 - Cefalu - Enna - Agrigento
ziua 7- Agrigento - Ragusa- Siracusa
ziua 8-9 Siracusa - Catania
Imi mai ramane o zi pe care nu stiu unde sa o bag. Ori Taormina. Ori undeva pe drum...Agrigento sau Enna sau Cefalu. Dati-mi o idee va rog.
Am citit ca transportul in comun este ieftin si am vazut ca se poate face traseul asta si cu tren sau autobuz dar asa nu prea am independenta si nu ma pot opri pe unde vreau.
Deci.. vi se pare "facubil"? Ati adauga/scoate ceva?
Sfaturi de cazare ieftina (hostel, B&B)? Nu ma intereseaza stele. Ma intereseaza sa avem unde pune capul jos. Vom fi intre 4 si 8 persoane.
Mersi frumos.

Nimeni?
Romanitzza?
Multumesc

#35
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

 iced_earth, on 5th January 2010, 17:20, said:

Salut,
Pregatesc o Sicilie in Aprilie, Mai.
Am nevoie de sfatul vostru va rog pe traseul de mai jos.
Durata este 10 zile.
Ziua 1,2 Catania
In ziua 3 inchiriat masina si mers spre Taormina.  2 zile aici.
Ziua 5 - Taormina - Cefalu (noapte)
ziua 6 - Cefalu - Enna - Agrigento
ziua 7- Agrigento - Ragusa- Siracusa
ziua 8-9 Siracusa - Catania
Imi mai ramane o zi pe care nu stiu unde sa o bag. Ori Taormina. Ori undeva pe drum...Agrigento sau Enna sau Cefalu. Dati-mi o idee va rog.
Am citit ca transportul in comun este ieftin si am vazut ca se poate face traseul asta si cu tren sau autobuz dar asa nu prea am independenta si nu ma pot opri pe unde vreau.
Deci.. vi se pare "facubil"? Ati adauga/scoate ceva?
Sfaturi de cazare ieftina (hostel, B&B)? Nu ma intereseaza stele. Ma intereseaza sa avem unde pune capul jos. Vom fi intre 4 si 8 persoane.
Mersi frumos.


Buna ,
Fara probleme poti sa faci acest traseu, insa , din punctul meu de vedere ai omis vulcanul Etna si Palermo. E pacat sa nu le vezi. Ziua care-ti ramane
foloseste-o ducandu-te la vulcan (cu cazarea tot in Catania). Daca mai ai intrebari: te rog!





 iced_earth, on 12th January 2010, 16:04, said:

Nimeni?
Romanitzza?
Multumesc


Cazare recomand de pe BBPlanet.it, dar sa nu te astepti sa primesti si micul dejun  sau daca o sa se intample acest lucru, sigur o sa fie compus dintr-un corn si o cafea.

#36
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

 romanitzaa, on 12th January 2010, 21:14, said:

Buna ,
Fara probleme poti sa faci acest traseu, insa , din punctul meu de vedere ai omis vulcanul Etna si Palermo. E pacat sa nu le vezi. Ziua care-ti ramane
foloseste-o ducandu-te la vulcan (cu cazarea tot in Catania). Daca mai ai intrebari: te rog!


Cazare recomand de pe BBPlanet.it, dar sa nu te astepti sa primesti si micul dejun  sau daca o sa se intample acest lucru, sigur o sa fie compus dintr-un corn si o cafea.

Multumesc frumos.
Da era si vulcanul inclus in una din cele doua zile de Taormina dar probabil ca o sa prelungim Taormina cu inca o zi pentru ca am inteles ca merita.
De Palermo nu cred ca avem timp si nu as vrea sa merg pe fuga. Vreau sa facem un fel de slow travel ...satuce, drumuri laturalnice cu opriri unde avem chef, fara graba.
Pentru cealalta jumate de insula...intr-un episod urmator.
O sa revin cu intrebari pe masura ce mai citesc despre insulitza.
Mersi mult inca o data.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate