Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#1
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009
Deoarece in momentul in care m-am hotarat sa plec in concediu in Sicilia nu am gasit prea multe informatii , m-am hotarat (acum dupa ce am revenit din concediu) sa scriu eu cate ceva.
Am fost plecata in septembrie 18 zile din care 4 in Malta.
Exista avion direct pana in Catania din Bucuresti. Atentie: in toata Sicilia , duminica, toate magazinele sunt inchise, doar cateva terase sunt deschise. E bine sa va cumparati din timp apa si mancare pentru ca altfel riscati sa ramaneti morti de foame (noi asa am patit). Apa de la robinet nu e potabila. Transportul in comun (autobuzele) este bine pus la punct (inclusiv de la aeroport) si exista atat bilete ptr. o calatorie cat si pentru o zi intreaga.
Cu mancarea am intampinat greutati pentru ca nici pastele si nici pizza nu sunt cum ne asteptam noi (ca in Romania) , sunt foarte simple, cu putin sos si...cam atat.
Din Catania ne-am plimbat in toata zona cu transportul lor in comun (autocare moderne cu aer conditionat) : Taormina (o zona superba cu un teatru grec), Siracuza (foarte frumos orasul si portul) si Vulcanul Etna (ceva unic si spectaculos). Recomandare: achizitionati bilete dus-intors pentru ca iesiti mai ieftin.

Revin cu alte comentarii!

#2
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Servus,
Noi o sa mergem in gasca mai mare prin mai pentru vreo 10 zile. am vrea sa facem un tur de insula. ai inchiriat cumva masina? e mai avantajos sa mergi cu transportul in comun.
ai stat la hotel? noi vrem camping. poti sa imi dai te rog niste preturi de hotel ca sa imi fac o idee.
daca ai si alte info ...feel free to share.
mersi frumos.

#3
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009
Buna,
Chiar daca am facut trasee multe: Catania-Taormina, Catania-Siracuza, Catania-Etna, Catania-Palermo-Enna-Piatza Armerina-Catania, nu am inchiriat masina din doua motive: 1. e foarte mare aglomeratie in Catania si Palermo, stradutele sunt inguste si nu se respecta regulile de circulatie (pe trecerea de pietoni tu trebuie sa te feresti de masini) si 2. transportul intre orase e foarte avantajos ca pret (ex. Catania-Taormina dus-intors 15 euro ptr.2 persoane) si foarte confortabil .Costul motorinei si al benzinei e mai ridicat decat la noi (benzina :1.36 euro/litru).
Rezervarea pentru cazare am facut-o prin BBPlanet.it si am stat foarte bine atat in Catania cat si in Palermo (aer conditionat, baie personala), dar sa nu te astepti si la un mic dejun delicios. In Catania, chiar daca era inclus in pret nu ni s-a oferit micul dejun, iar la Palermo era compus din cafea si cornuri sau biscuiti.Pretul pe noapte a fost de 45-50 euro/camera.
Transportul in comun in oras e mai scump: 1.2 euro/calatorie sau 2.5 euro/o intrega zi. In Palermo metroul (e un fel de tren) costa 1.6 euro/calatorie.
Daca vreti sa nu muriti de foame va sfatuiesc sa va cumparati din magazine de mancare (cele de pe la iesirea din localitati pentru ca au preturi mici). Dimineata nu gasesti in afara de cornuri nimic sa mananci (aia nu stiu de omleta, mezeluri). Nici la Mec nu e deschis pana la 10-11. Am mancat prost peste tot, atat pizza cat si paste . Sunt foarte simple si nu au gustul cu care suntem noi obisnuiti. Sa nu va mire cand o sa vedeti pizza cu cartofi prajiti (pizza care are pe ea sos si cartofi prajiti). Noi am gasit in Palermo un fel de "impinge tava" unde seara, dupa ora 19 , aveau pui la rotisor si am reusit si noi acolo sa mancam bine.
La vulcanul Etna (care merita din plin) sa va pregatiti sa platiti cate 27 euro/persoana pentru urcarea cu telegondola pana la 2500 m.
Si inca ceva foarte important: aproape nimeni nu vorbeste engleza.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

#4
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Noi ne gandeam sa inchiriem masina ca sa ne miscam intre orase si eventual sa o lasam la intrare dar mai e pana in mai.
Cred ca o sa revin cu intrebari mai prin primavara.
Mersi frumos de info.

#5
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007
Cat a costat tot?
:lol:

#6
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009
Cred ca in jur de 1500 euro (2 persoane)

#7
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009
buna
plec si eu cu o prietena pe 06.11, poti sa-mi spui te rog de unde se pot lua bilete pentru etna?
cum ajung acolo ( stam in catania), am vrea sa facem excursia duminica? se poate?
multumesc

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 romanitzaa, on 21st October 2009, 20:18, said:

pe trecerea de pietoni tu trebuie sa te feresti de masini
Deja iubesc Sicilia. Daca s-ar muta toti mangaliotii peste noapte acolo, nu ar mai avea cine sa revina.

enjoy,
Mtz

#9
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009
Buna,
Din Catania , in fiecare zi e o cursa dus-intors spre Etna. Plecarea e la 8.15 si acelasi autocar "va culege" la ora 16.30 de la Etna. Biletul e foarte ieftin parca 6.5 euro/persoana/dus-intors. Autocarul il iei din parcarea (cu autocare albe) care este vis-a-vis de gara centrala. Biletele poti sa le achizitionezi direct de la sofer. Noi am cautat 2 zile locatia de unde pleaca autocarul asta (nimeni nu ne lamurea , fie ptr ca nu stiau engleza, fie ptr ca habar nu aveau), chiar daca e in centru si trecusem de zeci de ori pe acolo (nu sunt informatii scrise pe acolo in acest sens). Daca ai retinut aceste informatii e f simplu sa gasesti autocarul, in plus pe el scrie ETNA, RIFUGIO SAPIENZA sau NICOLOSI. Cand pleci in aceasta excursie sa-ti iei haine groase deoarece diferenta de temperatura e f mare: in Catania erau 23 grade, in Nicolosi 19, iar la Rifugio Sapienza unde te lasa autocarul erau 13 si o ceata extrem de densa si apoi ploaie cu galeata, dar in final s-a luminat si am vazut si soarele. Sunt f multe magazine cu suveniruri de unde poti sa-ti alegi : magneti, obiecte facute din lava etc. . De la Rifugio se urca pana la 2500 m altitudine pe vulcan, unde e si mai frig. Recomand urcarea, insa sa nu uiti ca te costa 27 euro/persoana.
Nu am idee daca aceasta cursa este si duminica (mai bine iti alegi alta zi). La ei duminica totul e inchis, iar autocarele au cam o cursa/zi, asa ca....

#10
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009
multumesc  pentru raspuns,nu stam decit 3 zile si chiar nu avem mult timp ( sa ne ratacim) , am programat pentru fiecare zi  ceva de vazut

#11
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Merg in ianuarie in Sicilia (cu avionul pana-n Catania).
Unde e mai frumos de luat cazare: in Catania, in Taormina sau in Siracusa?
Merci anticipat pt. raspunsuri.

#12
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 Vifor, on 26th October 2009, 20:39, said:

Merg in ianuarie in Sicilia (cu avionul pana-n Catania).
Unde e mai frumos de luat cazare: in Catania, in Taormina sau in Siracusa?
Merci anticipat pt. raspunsuri.

In Taormina.

#13
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

 Vifor, on 26th October 2009, 21:39, said:

Merg in ianuarie in Sicilia (cu avionul pana-n Catania).
Unde e mai frumos de luat cazare: in Catania, in Taormina sau in Siracusa?
Merci anticipat pt. raspunsuri.


Taormina e frumoasa ca statiune, are o belvedere aparte dar e micuta si e cea mai scumpa la cazare si mancare; Siracuza e un orasel aerisit si cu constructii noi, are un port frumos , insa recomand Catania din mai multe motive:
- exista transport in comun catre toate destinatiile: Taormina, Etna, Siracuza, Palermo  si aeroportul e la 15 minute de centru
- cazarea e mai ieftina in Catania
- sunt multe locuri de vazut (vizitat) in Catania
- mancarea e mult diversificata in Catania (gasesti si mancare turceasca, indiana)
- in Catania exista viata de noapte.
Recomandare: sa te plimbi pe faleza din Catania din zona noua a Cataniei (unde se strang tinerii seara) si in loc de nisip exista lava ; este ceva total aparte fata de zona centrala (veche).

Decizia iti apartine!

#14
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 romanitzaa, on 18th October 2009, 17:20, said:

Deoarece in momentul in care m-am hotarat sa plec in concediu in Sicilia nu am gasit prea multe informatii , m-am hotarat (acum dupa ce am revenit din concediu) sa scriu eu cate ceva.
Am fost plecata in septembrie 18 zile din care 4 in Malta.
Exista avion direct pana in Catania din Bucuresti. Atentie: in toata Sicilia , duminica, toate magazinele sunt inchise, doar cateva terase sunt deschise. E bine sa va cumparati din timp apa si mancare pentru ca altfel riscati sa ramaneti morti de foame (noi asa am patit). Apa de la robinet nu e potabila. Transportul in comun (autobuzele) este bine pus la punct (inclusiv de la aeroport) si exista atat bilete ptr. o calatorie cat si pentru o zi intreaga.
Cu mancarea am intampinat greutati pentru ca nici pastele si nici pizza nu sunt cum ne asteptam noi (ca in Romania) , sunt foarte simple, cu putin sos si...cam atat.
Din Catania ne-am plimbat in toata zona cu transportul lor in comun (autocare moderne cu aer conditionat) : Taormina (o zona superba cu un teatru grec), Siracuza (foarte frumos orasul si portul) si Vulcanul Etna (ceva unic si spectaculos). Recomandare: achizitionati bilete dus-intors pentru ca iesiti mai ieftin.

Revin cu alte comentarii!
eu pizza si paste mai bune,n-am mancat decat in Italia,doar ei se pricep cel mai bine nu?mereu ma amuza chestia asta :lol:
cum sa zici ca pizza este mai buna in Romania decat in Italia?

#15
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 moschino, on 26th October 2009, 23:18, said:

eu pizza si paste mai bune,n-am mancat decat in Italia,doar ei se pricep cel mai bine nu?mereu ma amuza chestia asta :lol:
cum sa zici ca pizza este mai buna in Romania decat in Italia?

e ca-n povestea cu laptele afumat: dupa ce ai crescut la mama acasa numai cu lapte afumat, esti convins ca asa trebuie sa fie laptele si-i ceri consoartei sa-ti gateasca la fel de gustos ca mama

Edited by stlx, 27 October 2009 - 15:50.


#16
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

 moschino, on 27th October 2009, 00:18, said:

eu pizza si paste mai bune,n-am mancat decat in Italia,doar ei se pricep cel mai bine nu?mereu ma amuza chestia asta :lol:
cum sa zici ca pizza este mai buna in Romania decat in Italia?


Italia e mare , felurile de pizza si paste numeroase, gusturile...pe masura, asa ca.....fiecare are dreptul la o opinie!

#17
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 romanitzaa, on 26th October 2009, 22:32, said:

Taormina e frumoasa ca statiune..., insa recomand Catania


 Phx', on 26th October 2009, 21:53, said:

In Taormina.

Multumesc.
Am ales 3 zile Catania si 4 Taormina.
Stie cineva restaurante decente ca pret si gust in Taormina?

#18
romanitzaa

romanitzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2009

 Vifor, on 31st October 2009, 16:47, said:

Multumesc.
Am ales 3 zile Catania si 4 Taormina.
Stie cineva restaurante decente ca pret si gust in Taormina?


Restaurante si terase sunt pe toate stradutele , insa pretul este mult mai ridicat decat in Catania. Sincer nu stiu ce o sa faceti 4 zile in Taormina, mai ales daca nu e vreme de plaja.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate