Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa "fac" Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#37
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
da, chestia cu 100% din neuron e cat se poate de adevarata. Vorbesc mult la telefon, indiferent de situatie. Am distrus pana acum cateva hands-free-uri.  :w00t: Fara a avea ceva personal cu ele. De multe ori se intampla sa am black-out-uri de trafic. Mai ales in Bucuresti, unde se intampla sa plec de la A la B si sa ma trezesc in vreo parcare la B continuand discutia. Fara prea multe detalii in memorie despre A-->B.

Cea mai criminala faza a fost cand am inceput sa vorbesc pe undeva pe podul Grant. Si la un moment dat m-am trezit la intersectia de separare dinainte de Ploiesti, pe DN1. Gresisem incadrarea in banda acolo :drac:

PS: Evident, mergeam spre Brasov, nu voiam sa ajung in Baneasa si m-am trezit la Ploiesti aiurea-n tramvai!  :peacefingers:

#38
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Pana la urma este voie sa conduci in afara tarii daca ai mai putin de 1 an vechime ?
Ce stiti? Vreau un raspuns sigur va rog.

Tx

#39
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Frankie, pe vremea mea era specificat CLAR. Nevasta-mea a dat examen acum un an, dar spune ca nu-si aduce aminte de asa ceva. Si a invatat (  :w00t:  ).

#40
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

Tyby, on May 24 2005, 22:35, said:

Frankie, pe vremea mea era specificat CLAR. Nevasta-mea a dat examen acum un an, dar spune ca nu-si aduce aminte de asa ceva. Si a invatat (  :w00t:  ).

<{POST_SNAPBACK}>


Si eu am invatat legislatia aia destul de in amanunt , si din cate imi aduc aminte nu era ceva de genul asta specificat.
Se pare ca trebuie sa intreb un gabor de la circulatie...  :D

#41
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Cunoastem, eram in fata la Ministerul Sanatatii si intreb unde e ministerul (nu mai fusesem) si imi face el o schema la stg la dr and so on.. Mult mai departe

#42
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru ca vad ca nu-i da nimeni omului un raspuns clar:

"Art. 225. - (1) Permisul de conducere eliberat de autoritatile romane este valabil in circulatia internationala pe teritoriul statelor care au aderat la Conventia asupra circulatiei rutiere, incheiata la Viena la 8 noiembrie 1968 si ratificata de Romania.

(2) Pentru a circula pe teritoriul statelor care nu au aderat la conventia prevazuta la alin. (1), posesorii permiselor de conducere eliberate de autoritatile romane trebuie sa aiba si un permis de conducere international, eliberat de Automobil Clubul Roman."

-citat din Regulamentul noului Cod Rutier din 1.03.2003 (valabil si azi).

Stiu pentru ca recent am dat si eu examenul si ma interesa acest subiect (m-ar tenta in viitor o calatorie in "afara" - Germania, Italia, etc.). Deocamdata am masina dar nu si carnet...  :P

Probabil ca veti intreba care sunt statele semnatare ale acelei conventii...am cautat la un moment dat si asta si, daca nu ma insel, cam toate statele europene ar fi incluse aici...repet, de asta nu sunt 100% sigur, poate stie altcineva mai exact.

P.S. Inainte de "a-mi sari in cap", vreau sa precizez ca nu as face acea calatorie outside inainte de a stii ca am destula experienta (exclus in primele luni de condus).

#43
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Mie unul imi pare mai periculos sa mergi pana la mare decat pe afara...asta in cazul in care esti cu capul pe umeri.

In perioada de vara de fiecare data vad 1-2 accidente cu masin pulverizate..si asta in 300 de km. Afara daca am vazut 1 la 2 iesiri a cate 5000.

A

#44
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
daca faceti un drum bucuresti pitesti, uitati-va la parapetul din stanga, cel care desparte sensurile, si uitativa cat este de drept...
cred ca pe fiecare km sant cel putin o strambatura, si ganditi-va ca se si mai repara..
oare de ce?
pt asta itzi trebuie experienta, nu trebuie sa fie vina ta intr-un accident, trebuie sa te pricepi si sa eviti unele din cauza altora..

#45
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

cerbra, on May 26 2005, 17:34, said:

Credeti ca in Germania se circula numai cu viteze ametitoare? Incepatorii lor ce fac? Sunt dopati?

<{POST_SNAPBACK}>

Incepatorii lor nu se urca in masina si vin pina in Romania sau se duc pina in Portugalia sa-si petreaca concediul :ciocan:

#46
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
nu dati lectii despre alte tari daca nu stiti cum e acolo..
acolo carnetele sant deosebite, nu poti intre pe autoban fara sa ai experienta, se face scoala seciala pt asta..
intrebeti pe cei care stau in afara cum este..
pana si asigurarile sant deosebite dupa anii de conducere

#47
Sagebush

Sagebush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.05.2005
Mi-am luat permisul in '90 si am condus mai mult sau mai putin (probabil 10-15000km) pana in '97 cand am ajuns in Canada-Toronto. Acolo, ca si multi alti romanasi cu permise luate in tara tot cam asa, de cativa ani, am picat cu brio examenul, mai precis testul pe autostrada. Toti eram nemultumiti, cum adica, ma pica pe mine, soferul lui peshte. In principiu ne picau pt ca nu ne uitam peste umar cand schimbam benzile si nu apreciam corect distanta pana la cel din fata la 100km/h. Unde sa fi invatat noi in Romania asa ceva, pe drumurile alea de tara. Cert e ca 8 ani si 100,000 mile mai tarziu le dau toata dreptatea. De nu stiu cate ori m-a scos faza cu privitul peste umar din kkt. Ca sa nu mai zic de distanta cand ala din fata ocoleste sau se opreste in fata unei caprioare sau a unui cauciuc de camion spart.

Ce sa zic, cu numai 3 luni de condus poate ai bafta si scapi fara sa fi pus in situatii limita dar daca te consideri norocos mai bine joaca la loterie. Acolo nu poti decat eventual sa castigi.

#48
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Cerbra, am ceva experiente recente cu scoala de soferi din Ro (familie / prieteni). Concluzia la care am ajuns este ca le e lehamite de ce fac (instructorilor) si ca-i invata pe saracii studenti  DOAR CAT sa ia examenul la limita (daca fac si atata lucru). In rest?! Sa mearga inainte, sa treaca ora aia pacatoasa. La mine parca a fost altfel, dar poate erau si alte vremuri. Dar tin minte ca primele ore le-am faut in poligon, iar in primele 2 ore am mers cu a I-a cu roata la bordura (poligonului). Imi tremura piciorul stang dupa alea de nu puteam nici sa urc in autobuz. Da' mi-au prins al draqului de bine dupa aia, cand am iesit in trafic cu masina scolii.

Daca as fi parinte de proaspat absolvent si majorer, nu l-as lasa sa se duca nici pana la Pitesti, nu prin Eoropa la plimbare.

Dar fiecare isi asterne cum doarme. Sau invers!  :w00t:

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
incercati sa fiti un pic mai la obiect.. nu intereseaza pe nimeni (cel putin nu pe aceasta arie) cand v-ati inceput viata sexuala :death:
si de la o lege care permite incepatorilor sa circule pe drumuri internationale s-a ajuns la parapeti :w00t:

#50
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
ionut am gasit textul legii, dar nu am link.


Hotarare nr. 2507 din 31 decembrie 1969 pentru stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele privind transporturile pe calea ferata, auto, pe apele nationale si teritoriale, precum si folosirea si mentinerea in buna stare a drumurilor nationale

...
28.degradarea totala sau partiala, din culpa, a platformei, santurilor, taluzurilor sau accesoriilor drumului (stilpi de dirijare, borne apararoata, indicatoare de circulatie, marcaj orizontal, indicatori kilometrici si hectometrici, parapete, panouri parazapezi, plantatii de zona, de la locurile de parcare, in jurul fintinilor, perdele de protectie si consolidari), a lucrarilor de aparare a malurilor si zidurilor de sprijin, drenajelor, podurilor, podetelor si a altor lucrari aflate pe drumuri sau in alte locuri dar in intersul drumurilor, precum si a materialelor de constructii necesare acestor drumuri;

Te rog sa-i spui lui kador ca drumul Bucuresti-Ploiesti este un drum international.

Si sa-si ceara scuze... ca mi-a spus s-o las asa...

#51
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

Tyby, on May 27 2005, 01:39, said:

Cerbra, am ceva experiente recente cu scoala de soferi din Ro (familie / prieteni). Concluzia la care am ajuns este ca le e lehamite de ce fac (instructorilor) si ca-i invata pe saracii studenti  DOAR CAT sa ia examenul la limita (daca fac si atata lucru). In rest?! Sa mearga inainte, sa treaca ora aia pacatoasa. La mine parca a fost altfel, dar poate erau si alte vremuri. Dar tin minte ca primele ore le-am faut in poligon, iar in primele 2 ore am mers cu a I-a cu roata la bordura (poligonului). Imi tremura piciorul stang dupa alea de nu puteam nici sa urc in autobuz. Da' mi-au prins al draqului de bine dupa aia, cand am iesit in trafic cu masina scolii.

Daca as fi parinte de proaspat absolvent si majorer, nu l-as lasa sa se duca nici pana la Pitesti, nu prin Eoropa la plimbare.

Dar fiecare isi asterne cum doarme. Sau invers!  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e peste tot asa. Nevasta-mea si-a luat carnetul acum 2 saptamini, din prima, fara pile, spagi etc. Avind in vedere ca urma sa plec peste 3 zile din tara, am lasat-o doar pe ea sa conduca, ca sa se obisnuiasca cu masina. Nu stiu ce si cum a invat-o instructoarea, dar, cu exceptia primului drum, cind datorita emotiilor si necunoasterii masinii i s-a oprit motorul de multe ori, conduce absolut ok pentru o incepatoare. Iar meritul apartine in proportie de peste 99% instructoarei. Ideea e ca mai sunt instructori, trebuie doar sa stii sa-i cauti.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
burvi.... legea aia nu spune nimic de drumuri europene... este o sanctiune pentru distrugere (intentionata sau nu) a parapetilor (printre altele...)
deci: urmatorul post offtopic va duce la inchiderea acestui thread. s-a pus o intrebare. s-a si raspuns la intrebare. ce mai comentati despre virginitate si parapeti?!  :death:

#53
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Deci poti sa iesi din tara fara probleme..??

#54
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

mufa, on May 27 2005, 13:08, said:

Nu e peste tot asa. Nevasta-mea si-a luat carnetul acum 2 saptamini, din prima, fara pile, spagi etc. Avind in vedere ca urma sa plec peste 3 zile din tara, am lasat-o doar pe ea sa conduca, ca sa se obisnuiasca cu masina. Nu stiu ce si cum a invat-o instructoarea, dar, cu exceptia primului drum, cind datorita emotiilor si necunoasterii masinii i s-a oprit motorul de multe ori, conduce absolut ok pentru o incepatoare. Iar meritul apartine in proportie de peste 99% instructoarei. Ideea e ca mai sunt instructori, trebuie doar sa stii sa-i cauti.

<{POST_SNAPBACK}>


De acord, poate tocmai aici e problema: tre' sa-i cauti. Nevasta-mea a luat anul trecut, tot din prima. A facut cu un instructor bun, recomandat, cu interventii & stuff. Insa eu personal NU am fost multumit de partea "explicativa" - daca pot sa-i spun asa. Soferia se invata LOGIC, si nu "prin exemple" si "repere" (vezi parcarea la copacul din oglinda). A trebuit sa stau sa-i explic ce e aia si de ce functioneaza frana, ce si cum si de ce e schimbatorul de viteze si care e logica lui (mare belea la incepatori), de ce NU trebuie sa calce ambreiajul de cate ori calca frana (alta mare belea), etc. Si asta in conditiile in care e indeajuns de tehnica pentru o femeie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate