Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Vreau sa "fac" Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

 sanddy1964, on Jan 19 2007, 15:50, said:

Ai si tu dreptate, e greu sa pacalesti soseaua-mai usor pacalesti militienii.Asta cand se lasa ei pacaliti , desigur.
Uite m-ai convins, nici eu nu o sa-i las pe ai mei sa plece singuri.Merg cu ei si dupa 3 ani-numai sa fiu sigur ca e totul ok.Afara da, e foarte greu sa conduci.Nu sunt marcaje rutiere, regulile de circulatie nu sunt respectate, e greu rau!

Ce legatura au militienii, marcajele si regulile cu stangacia? E ca la copilul mic...incearca sa mearga, dragul de el, dar la inceput, gravitatia il invinge si o ia de-a busilea, ca e mai simplu . Dureaza ceva pana invata tehnica prin care sa o invinga el pe ea. Asa-i si cu condusul masinii. E mai sigur de-a busilea la inceput. (N-am zis in 4 labe, ca sa evit interpretarile)

#128
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 macrina, on Jan 19 2007, 15:59, said:

. Dureaza ceva pana invata tehnica prin care sa o invinga el pe ea.
Mda, m-ai convins.Uite , o sa planuiesc o excursie afara-in febuarie, daca vremea ramane frumoasa si o sa postez aici sau la Jurnalul de Bord, poze de pe drum .PROMIT SOLEMN-conduc numai eu!
PS Vezi ca "Jurnal de Bord" nu inseamna ca acolo scriu cat iau "la bord".
Totusi intrebarea omului era: daca are carnet de profesionist (asa spune el) poate veni cu masina din Germania?
Daca e din pdv strict legal, eu cred ca da.Acolo nu te intreaba nimeni de sanatate daca mergi corect.Au si ei incepatorii lor.Si nu au reguli privitoare la alti soferi decat cei ce se deplaseaza pe drumurile publice.Nu se spune nicaieri ca "incepatorii" nu au voie sa intre la ei.Acum e Uniunea Europeana, asa ca esti ca si acasa!In cel mai rau caz el contravine unei reguli care e absurda.E valabila pe teritoriul ALTUI STAT!Nicaieri in lume nu esti obligat sa respecti decat regulile impuse de statul respectiv!Adica, daca la noi e permis detectorul de radar, nu inseamna ca e permis si in alta tara.Ala care vine aici il poate folosi fara sa fie urmarit de tara lui!

Edited by sanddy1964, 19 January 2007 - 16:22.


#129
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 carm, on Jan 10 2007, 22:04, said:

in martie plec spre Monte Carlo ...am luat bilet de avion pana in Milan. Cum pot ajunge din aeroportul din Milan in Monte Carlo. Sa inchiriez o masin pt 6 zile sau sa iau trenul?
Ia trenul sau mai bine o alta legatura aeriana pana la Nisa.Masina e o solutie dar depinde ce vrei sa faci acolo.recomand sa te documentezi bine, sa iei o masina cu sist de Navigatie, si in general sa vezi cat te costa , comparativ cu inca un bilet de avion sau cu trenul.Si vezi sa ai o Visa Card serioasa cu tine.Altfel, mai greu de inchiriat masina.

#130
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

 sanddy1964, on Jan 19 2007, 16:20, said:

Mda, m-ai convins.Uite , o sa planuiesc o excursie afara-in febuarie, daca vremea ramane frumoasa si o sa postez aici sau la Jurnalul de Bord, poze de pe drum .PROMIT SOLEMN-conduc numai eu!
PS Vezi ca "Jurnal de Bord" nu inseamna ca acolo scriu cat iau "la bord".

Drum bun si...sa ne arati pozele, mai vorbim atunci.

#131
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 macrina, on Jan 19 2007, 16:55, said:

Drum bun si...sa ne arati pozele, mai vorbim atunci.
Credeam ca te autoinviti in excursie pentru "verificare", nu de alta dar sa verifici daca nu cumva conduce vreun incepator(e) si ne opresc aia la vama. Parca nu s-a inventat spaga!.

#132
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Nu ma autoinvit niciodata, ca sa nu determin pe cineva sa accepte autoinvitatia din politete. Sau ca sa nu ma trezesc refuzata...sau omisa...in fine...una din astea. Sunt intr-o pasa pesimista rau acum, nu ma baga in seama.

Edited by macrina, 19 January 2007 - 21:11.


#133
gbtekkie

gbtekkie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.01.2007
iata informatii utile in format digital pentru cei care vor sa plece afara cu masina

desi e datat noiembrie 2006, e o suma tare utila de informatii, cu sectiune speciala pentru nedumeririle legate de permisul auto

#134
Krisss

Krisss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.04.2006
Am citit in ziare ca sunt probleme la trecerea frontirei cu Ungaria: controale la singe, trimisi inaopoi pentru motive de 2 lei, etc.
A fost cineva plecat recent? Ce ne poate spune despre cum se comporta vamesii unguri?
Eu plec in Italia pe 8 februarie si as vrea sa stiu la ce ma astept.

Edited by Krisss, 31 January 2007 - 17:48.


#135
adrila

adrila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.02.2007
Plecat din tara pe 12 februarie catre Austria-Viena, intors pe 18 februarie. Pentru prima data cu masina in afara tarii. Un pic de emotii, dar acum pot spune ca pe drumurile noastre sunt multi "tarani" la volan. Pana nu ajungi afara parca nu-ti vine sa crezi.
La iesire din Romania, vamesul ungur ne-a intrebat daca avem tigari si alcool. Am zis ca nu si am trecut. Jumatate de minut. La austrieci ne-a intrebat in ce scop. Am spus "turisti". Vamesu a suras si ne-a zis ca daca suntem turisti putem trece. Ne urat calatorie placuta si am trecut. Jumatate de minut a durat si aici. La intoarcere, la unguri vamesa s-a uitat la buletin 5 secunde si am trecut, la intrare in Romania vamesul roman la fel. Ori am avut noroc, ori asa este acum procedura. Eu zic ca asa este normal.
Cat despre drum, suntem in urma rau de tot. Numai idioti la noi. Balamuc ca in Bucuresti n-am vazut in Viena. Nimeni sa-ti taie calea, sa te claxoneze, sa-ti faca flesuri... semafoare corelate... mult bun simt... daca vrei sa parchezi toata lumea asteapta in spatele tau fara claxoane si fara sa se bage pe banda 2... parcari pe toate strazile (cred ca iti trebuia un abonament sau ceva de genul asta ca nu stiu germana - unele erau cu timp limitat 2 ore, altele erau pentru rezidenti, iar la altele nu scria nimic - astea cred ca erau free). Cand ii auzi pe idiotii nostri la televizor ca nu sunt locuri de parcare in Bucuresti si ca vor face parcari supra si subterane... mi se face parul maciuca. Ar trebui sa le platim un drum pana la Viena sa vada cum au reusit acei oameni normali.
La ei oprirea era interzisa doar acolo unde ar fi incurcat traficul (si NIMENI nu era oprit in acele zone sau pe trotuar). In rest erau delimitate zone de parcare langa bordura (chit ca era straduta de 3 m sau bulevard de 12 m).

#136
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Vreau si eu sa ies in afara pentru o calatorie pina in nordul Europei. Cum sta treaba cu asigurarea medicala? parca se bateau unii pentru un card de la casa de asigurari de sanatate? sau nu mai e valabila treaba?
Asigurarea casco este valabila si in europa sau depinde de tipul asigurarii si de asigurator?
Ce variante de cazare ieftine pot gasi in germania - danemarca?
Despre taxele de drum banui ca la intrarea intr-un stat gasesc vreun vames pe care sa-l intreb.
Norvegia nu este membru UE: acolo e valabil carnetul de conducere sau ma trezesc cu surprize la granita lor?

Edited by kliviu, 26 February 2007 - 01:58.


#137
adrila

adrila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.02.2007
Asigurare medicala - pot sa depui cerere pentru cardul european de sanatate (http://www.casan.ro/default.asp?id=204) sau poti sa-ti faci asigurare de sanatate la orice asigurator.
Asigurarea casco - citeste contractul tau casco. Oricum, trebuie sa-ti iei cartea verde (o obtii de la cel la care ai rca - gratis)
Cazare - incearca aici (http://www.paprikacs...dba840ca42d3401) la granita dintre ungaria si austria. E super - cazare, mancare, pret. Vezi ca sunt 3 unitati de cazare. Mergi la HOTEL PAPRIKA.
Taxe de drum - mai bine te interesezi din tara ca sa nu mai pierzi timpul acolo (nu prea stiu alte limbi decat a lor). De obicei gasesti la prima benzinarie dupa ce treci granita sau chiar la vama.
Intra pe http://www.mae.ro/ si vezi ce mai gasesti

#138
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 adrila, on Feb 20 2007, 21:23, said:

Plecat din tara pe 12 februarie catre Austria-Viena,
Dar aici ai fost???Ca tot ai mers la Viena...Nu te lua dupa indicatorul din poza, ca e o ruta ocolitoare pe care m-a bagat Navigatia, era blocata autostrada la intrare in Viena....
Cred ca o sa observati in ultima poza o masina depe pe Forum... :P

Attached Files


Edited by sanddy1964, 13 March 2007 - 22:17.


#139
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

 adrila, on Feb 20 2007, 20:23, said:

Plecat din tara pe 12 februarie catre Austria-Viena, intors pe 18 februarie. Pentru prima data cu masina in afara tarii.
Ai avut nevoie de pasaport, sau te-ai descurcat doar cu buletinul.
Cat ai platit vinieta (aproximativ) la unguri si la austrieci.

Multumesc anticipat.

#140
adrila

adrila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.02.2007
Am fost si acolo. Parndorf. Dragut. Multe lucruri bune. Si la pret si calitativ.

....................

Doar buletinul. Fara probleme. Vinieta a fost pana in 10 EURO. Am platit cu cardul.

#141
adrila

adrila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.02.2007
discutii despre parndorf

http://forum.softped...howtopic=208267

#142
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

 sanddy1964, on Mar 13 2007, 22:11, said:

Dar aici ai fost???Ca tot ai mers la Viena...Nu te lua dupa indicatorul din poza, ca e o ruta ocolitoare pe care m-a bagat Navigatia, era blocata autostrada la intrare in Viena....
Cred ca o sa observati in ultima poza o masina depe pe Forum... :P


Fiti draguti, ce centru comercial e asta pe care l-am reatasat in poza ? Nu cred ca e Parndorf-ul (cel cu casute de poveste) !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate