Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau sa "fac" Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Pe la sfarsitul lunii iunie, inceputul lunii iulie am in cap sa ma duc de nebun cu masina prin europa vreo 2-4 saptamani, in plimbare pe la diversi prieteni , rude etc...
   Tarile de parcurs sunt: Ungaria, Austria, Germania si poate Franta & Italia.
   Masina este Logan sau skoda Fabia.

Nedumeririle mele sunt urmatoarele: - am permisul de circa 3 luni (si din cate am auzit pe la diverse cunostinte nu as avea voie sa conduc primul an, ca incepator, in afara tarii)
                                                     - cartea verde la masina cam cat costa?(pentru o luna sa zicem)
                                                      
thx

#2
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
cartea verde are un pret fix, minimul fiind de 68$ parca. Vezi la tiriac pe site, sau suna la orice firma de asigurari ca pretul e acelasi.

Pentru permis, si eu stiu ca n-ai voie sa iesi din tara cu permis mai nou de un an (si risti amenzi usturatoare - chiar se verifica permisul in unele tzari).

#3
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Cu cartea verde nu stiu sa-ti dau un raspuns, in schimb si eu stiu ca nu ai voie sa iesi din tara daca nu ai de cel putin un an carnetul de soferi.
    Vezi ca trebuie sa te interesezi si de alte aspecte, cum ar fi vignetele, plus alte taxe de drum, plus alte acte care iti mai trebuie la tine. Aveam un ziar cu toate aceste detalii, o sa-l caut si te anunt.
   De asemenea, sa stii ca este obositor drumul, daca conduci numai tu.
   Ti-as recomanda si sa ai harta fiecarei tari la tine, ca nu-ti dai seama cat de folositoare pot fi, cand te-ai ratacit pe undeva!!!
  O sa-mi mai aduc aminte si de alte lucruri si o sa te cicalesc, dar mai incolo!  :D

#4
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
pana la urma la ce masina te-ai hotarat? ce-ti iei?

#5
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Recomand sa te duci la o filiala ACR. Ei te pot ajuta la toate intrebarile tale, inclusiv permis international si carte verde.

Cu bine,

#6
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
> am permisul de circa 3 luni

Eu zic sa stai acasa. Dupa 3 luni de condus sa mergi in Eurpoa e sinucidere. Cand o sa te trezesti pe autostrada Gemaniei unde se circula la 180 km/h + nu o sa iti fie usor.

Ca incepator nu cred ca ai formate inca refletele sa te uiti in oglinzi, sa intorci capul la depasiti etc inca formate. Eu tzias sugera NEAPARAT sa lasi pe altconeva la volan.

#7
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Cartea verde pentru tarile care vrei sa le faci tu e undeva pe la 60EUR. Doar pentru tarile limitrofe Romaniei este mai ieftina.
Sa nu uiti de taxele de drum pe care le gasesti in benzinarii, ca daca te-a oprit si nu ai ceva lipit in geam(neaparat lipit in geam, nu in portofel) te-ai scos de vreo 300eur. Asa era in Austria.
Taxele nu sunt fff mari pentru autostrazi, ai mare grija la Unguri ca aia sunt hoti si te pot pacali cu niste euro in plus pentru o "rovinieta".
Cu permisul nu e a buna, trebuie sa ai permis de minim 1 an ca sa poti iesi cu masina din tara, si asta e verificata la noi la vama. Afara nu stiu daca asta conteaza, Legislatia Romana iti interzice acest lucru.
Inainte sa  iesi din tara fa plinul, ca dupa ce treci va fi mai scumpa. Mai fa un plin in Austria unde e mai ieftina(nu stiu sa iti zic acum exact preturile).
Ai mare mare grija cu restrictiile de viteza, in afara de Germania unde nu exista limita, in toate celelalte tari limita este de 130KM, si sa nu o depasesti daca nu vrei sa ai o gaura de cateva sute de euro.
Automat  trebuie sa fiti 2 soferi, pentru ca va deveni extraordinar de obositor si monoton un drum pe autostrada, mai ales daca nici nu cunosti drumul. E bine sa ai niste harti la tine, dar crede-ma ca indicatoarele sunt arhisuficiente. In orase ar fi singurul loc unde ai putea sa te ratacesti, in rest...............
In italia in orasele mari(milano si nu numai) evita sa intri cu masina in oras ca e jale, nu gasesti locuri de parcare si parcare te termina e vreo 30eur pe zi.
Gasesti parcari la intrarea in oras si de acolo ai tren, ai tot ce vrei.

Cam atat in mare. Daca mai ai si alte nelamuriri intreaba.

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Subscriu la ce spune mmariusel. Frankie, iti cam bati joc de tine (si eventual de masina si ceilalti pasageri / participanti la trafic) la drumul asta. Indiferent ce ai crede despre cat de bun sofer esti la momentul actual, crede-ma ca nu este asa. Fara nici o suparare.

Oricum, nu cred sa te lase astia sa conduci in afara cu doar 3 luni de experienta (oficiala). Si le dau dreptate.

Sorry! mai amana un an.

#9
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

mmariusel, on May 20 2005, 17:13, said:

> am permisul de circa 3 luni

Eu zic sa stai acasa. Dupa 3 luni de condus sa mergi in Eurpoa e sinucidere. Cand o sa te trezesti pe autostrada Gemaniei unde se circula la 180 km/h + nu o sa iti fie usor.

Ca incepator nu cred ca ai formate inca refletele sa te uiti in oglinzi, sa intorci capul la depasiti etc inca formate. Eu tzias sugera NEAPARAT sa lasi pe altconeva la volan.

<{POST_SNAPBACK}>

Aiurea, eventual stai si condu in Bucurestiu asta de kkt ca o sa prinzi experienta de nu se poate. Mai sa fie, da' incepatorii din tarile alea cum merg? Sau aia sunt mai sucari decat noi prostii astia de romani.Nu inteleg cum poate un om sa prinda experienta la volan, altfel decat conducand.

Frankie, intereseaza-te daca in afara ai voie sa conduci cu doar 3 luni de experienta, si daca poti condu, daca nu.....conduci la anu' cand pleci iar.

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Matrixe, experienta se prinde treptat, in zeci de mii de kilometri facuti.  Probabilitatea sa prinzi la un drum de genul asta tot felul de minuni de trafic care iti fac viata "placuta" e destul de mare. Si obositoare, si agasanta pentru un incepator.

Parerea mea: nu.

#11
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Eu imi mentin parerea, experienta o faci conducand.
Ca o paranteza, cu toata experienta care o are un sofer, daca intalneste o situatie delicata pentru prima oara si nu are impulsul sa faca ceea ce trebuie, poate sa fie PA fara probleme.
Frankie o sa fie singurul care decide   :rolleyes:

#12
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Frankie... dupa 3 luni de sofat vrei sa pleci in Europa? ...  cu masina ? Fie esti inconstient, fie esti Constantine, .... John Constantine  :w00t:

Acum serios pe langa faptul ca te risti aiurea, chiar dc sa zicem prin absurd ca nu o sa dai peste vreo problema, o sa fie un cosmar plicticos drumul.

PS : Logan prin Europa? :nonobad: . Dupa ce ca te expui unui risc destul de mare, vrei sa amplifici riscul conducand un cosciug pe 4 roti ? Daca o sa pleci(presupunand prin absurd a doua oara ca iti permite legea  :rolleyes: )macar ia Fabia.

Later edit : acum ca sa nu zici ca am ceva cu tine, dar eu care am experienta mai multa decat tine si totusi putina(conduc de 2 ani jumate) nu m-as inhama la o asemenea "drumetie".

Edited by ezekio, 20 May 2005 - 20:59.


#13
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005
[quote name='ezekio' date='May 20 2005, 21:44']
Later edit : acum ca sa nu zici ca am ceva cu tine, dar eu care am experienta mai multa decat tine si totusi putina(conduc de 2 ani jumate) nu m-as inhama la o asemenea "drumetie".
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]


Nu stiu daca sa cred ca esti o gaina la volan sau tu in 2 ani jumate nu ai mers decat ocazional si inca esti la stagiul de incepator.
Si daca nu mergi cu masina prin locuri care-ti testeza capacitatea de sofer, atunci cum vrei sa inveti sa conduci ? Eu acum fac scoala de soferi, si vreau sa-ti spun ca as avea curajul sa plec oriunde, chiar in prima luna de cand o sa iau carnet, pt ca stiu de ce sunt capabil. Si daca omul e sigur pe el si poate sa plece (daca ii permite legea) nu-i spun decat DRUM BUN, insa ceea ce n-ar trebui sa faca este sa nu plece singur pt ca e mult de condus si nu cred ca o sa vrea sa conduca  tot drumul, si inca ceva: mult timp o sa mergi pe autobenzi genul Pitesti-Bucuresti unde n-ai ce sa vezi si plictiseala in masina pe un drum atat de lung o sa te faca sa obosesti mult mai repede.
Si Tyby, daca tu ai prins experienta in zeci de mii de km, si in felul cum te-ai exprimat banuiesc ca de la 30k in sus, si asta inseamana cel putin 2-3 ani de sofat, asta inseamna ca toata lumea trebuie sa conduca atat ca sa poate pleca afara ?
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Edited by bng200x, 21 May 2005 - 09:36.


#14
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
sfatul meu e sa nu te risti la asa ceva deocamdata...
dar daca pleci, arunca o privire pe acest link unde se dau preturile la benzina , in medie , in fiecare tara din europa... ajuta la o planificare de alimentare... si daca mai vrei linkuri si informatii , se mai gasesc
dar inca e devreme sa pleci , mai ales singur la asa drum...
crede-ma ca stiu ce inseamna 5 zile de condus... primele 2 (cam 1000km) - fun dar dupa acea mergi ca un robot, nu prea mai vezi multe.. si riscul e mare la cineva fara prea multa experienta chiar daca te bazezi pe prudenta, trebuie sa formezi si instinctul...

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

MATRIXU, on May 20 2005, 18:51, said:

Eu imi mentin parerea, experienta o faci conducand.
Ca o paranteza, cu toata experienta care o are un sofer, daca intalneste o situatie delicata pentru prima oara si nu are impulsul sa faca ceea ce trebuie, poate sa fie PA fara probleme.
Frankie o sa fie singurul care decide   :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

Ai dreptate. Experienta o capeti conducind. Dar nu 2000 de km in 3 zile. Nu prin locuri absolut necunoscute. Ca incepator, orice drum mai lung de 100 de km este extrem de obositor.

Frankie: nu fi copil teribilist!

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

bng200x, on May 21 2005, 10:34, said:

Si daca nu mergi cu masina prin locuri care-ti testeza capacitatea de sofer, atunci cum vrei sa inveti sa conduci ? Eu acum fac scoala de soferi, si vreau sa-ti spun ca as avea curajul sa plec oriunde, chiar in prima luna de cand o sa iau carnet, pt ca stiu de ce sunt capabil.

<{POST_SNAPBACK}>

Iti sugerez sa faci o vizita pe la spitatele de urgenta sa stai de vorba cu alti soferi care au avut curaj sa plece oriunde, pentru ca stiau de ce sunt capabili. Nu, nu stii de ce esti capabil. Nu ai avut parte nici macar de un procent din situatiile cu care te poti intilni in trafic. Esti doar teribilist si atit!  :ciocan: :ciocan:

Edited by mufa, 21 May 2005 - 11:02.


#17
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

bng200x, on May 21 2005, 09:35, said:

Nu stiu daca sa cred ca esti o gaina la volan sau tu in 2 ani jumate nu ai mers decat ocazional si inca esti la stagiul de incepator.
Si daca nu mergi cu masina prin locuri care-ti testeza capacitatea de sofer, atunci cum vrei sa inveti sa conduci ? Eu acum fac scoala de soferi, si vreau sa-ti spun ca as avea curajul sa plec oriunde, chiar in prima luna de cand o sa iau carnet, pt ca stiu de ce sunt capabil.

Prietene avand in vedere ca de abia faci scoala de soferi(deci inca esti sub efectul euforic al cunostintelor proaspat acumulate) si probabil te crezi superman cand iti iese o parcare laterala :P zic sa te abtii de la teribilismele si comentariile tale deplasate.

E o mare diferenta intre ce CREZI tu ca poti face si abilitatile tale.

Quote

Si daca omul e sigur pe el si poate sa plece (daca ii permite legea) nu-i spun decat DRUM BUN...

Drum bun ... pe ultimul drum poate ...

#18
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

ezekio, on May 21 2005, 12:52, said:

Drum bun ... pe ultimul drum poate ...

<{POST_SNAPBACK}>

Macar de s-ar opri intr-un copac sau zid si nu in alt nevinovat aflat in locul nepotrivit la momentul nepotrivit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate