Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

PC VERSUS MAC

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
kalualemonade

kalualemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.10.2009
Buna ziua
Vin si eu cu o rugaminte am nevoie de un sfat , ce este mai bun pentru munca de birou (exclus grafica) PC sau MAC ? Am un PC pe care rulez  in principal programe  contabile si care cand iti este lumea mai draga isi da duhul . Ultima oara cu cateva zile in urma si am pierdut munca de 2 luni imi vine sa il arunc . Acum asi vrea sa cumpar  unul nou si imi face cu ochiul un MAC oare se poate instala pe el un sistem de operare Windows toate programele contabile folosesc Windows deci am nevoie neaparat de sistem de operare windows . Multumesc anticipat

#2
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009
Deci tu vrei sa platesti dublu (pt acelasi hardware) doar pt a avea o cutie cu sigla Apple, din moment ce vrei sa rulezi Windows?

Edited by snitel, 14 October 2009 - 14:04.


#3
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
in cazul tau cel mai ok e un PC brand (dell,hp), cu windows si backup zilnic.

#4
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postkalualemonade, on 14th October 2009, 14:52, said:

Buna ziua
Vin si eu cu o rugaminte am nevoie de un sfat , ce este mai bun pentru munca de birou (exclus grafica) PC sau MAC ? Am un PC pe care rulez  in principal programe  contabile si care cand iti este lumea mai draga isi da duhul . Ultima oara cu cateva zile in urma si am pierdut munca de 2 luni imi vine sa il arunc . Acum asi vrea sa cumpar  unul nou si imi face cu ochiul un MAC oare se poate instala pe el un sistem de operare Windows toate programele contabile folosesc Windows deci am nevoie neaparat de sistem de operare windows . Multumesc anticipat

Daca Windows este un "must", atunci PC. Cat despre pierderea muncii: backup-ul este sfant. Daca se lucreaza cu date importante, trebuie facut backup regulat, pe stick sau pe CDROM. Presupun ca in contabilitate se folosesc mult baze de date, iar volumul de date pentru salvare este relativ mic - un stick usb de capacitate mare ar trebui sa rezolve problema...

#5
kalualemonade

kalualemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.10.2009
Multumesc mult ptr sfaturi voi cumpara un PC brand probabil hp vroiam  sa scap de salvarea periodica  , de obicei salvez saptamanal pe un stick dar in ultimele luni nu am facut-o si mi-am luat-o asta e

#6
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Postkalualemonade, on 14th October 2009, 20:35, said:

Multumesc mult ptr sfaturi voi cumpara un PC brand probabil hp vroiam  sa scap de salvarea periodica  , de obicei salvez saptamanal pe un stick dar in ultimele luni nu am facut-o si mi-am luat-o asta e

Exista aplicatii care fac backup incremental (salveaza doar ceea ce s-a modificat de la ultimul backup) la intervale automate de timp, automat. Incearca eventual un astfel de soft...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sau cumperi vreo 5-6 hdd-uri, le pui în raid 1  (câte două) și le schimbi regulat între ele (la câteva zile/săptămâni). Se face sincronizarea și gata.
Combinat cu un backup remote (în cazul unui incendiu de ex, nu te ajută cu nimic că ai backup pe un hdd ce este lângă pc-ul care tocmai s-a topit) este cam bulletproof :)

În plus, aș avea încredere mai mare într-un PC (garanție minim trei ani) decât într-un mac (garanție 1 an + posibilitatea de a plăti pentru garanție extinsă)

Edited by i0nutzb, 16 October 2009 - 12:41.


#8
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
daca pierzi date, garantia nu face doi bani

#9
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009
Un cont de 50GB de backup online costa vreo $10/luna, cat un abonament de telefon mobil (sunt destule aplicatii gratuite de criptat datele confidentiale).
Mai adaugam un harddisk extern de 250 GB la $80, iar pe desktop neaparat RAID-1 si piese fabricate de companii cunoscute, ca sa nu te trezesti ca nu gasesti apoi drivere.

Vei iesi mult mai ieftin decat daca ti-ai lua un MAC (avand in vedere ca nu te intereseaza OS X, iar un harddisk poate crapa oricand deci de backup tot nu scapi).

#10
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postsnitel, on 18th October 2009, 13:06, said:

Un cont de 50GB de backup online costa vreo $10/luna, cat un abonament de telefon mobil (sunt destule aplicatii gratuite de criptat datele confidentiale).
Mai adaugam un harddisk extern de 250 GB la $80, iar pe desktop neaparat RAID-1 si piese fabricate de companii cunoscute, ca sa nu te trezesti ca nu gasesti apoi drivere.

Vei iesi mult mai ieftin decat daca ti-ai lua un MAC (avand in vedere ca nu te intereseaza OS X, iar un harddisk poate crapa oricand deci de backup tot nu scapi).

...mult mai ieftin...nu :)
HDD extern
Matrice 1 (asta presupune cel putin 2 disc-uri, un controller - hai, aici se poate baza pe cel de pe placa de baza, insa sporul de securitate sau de performanta, dupa caz, este  ca si inexistent deoarece controller-ul RAID integrat in ICH-uri, SB-uri sau MCP-uri este supus defectiunilor in masura in care intregul ansamblu NB+SB este supus)
Cont de back-up online

versus

TimeMachine :)

Cred ca in the long run esti mult mai castigat cu TimeMachine-ul decat cu solutia complicata si complexa de mai sus.

#11
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009
Asa pot si eu recomanda un simplu PC plus JungleDisk (care e $2/luna + $0.15/GB si stie sa faca si el delta-backups) si gata. Nu trebuie sa dea $1000 in plus doar pt acelasi hardware intr-o cutie cu sigla Apple (nu uita, ca el a spus ca vrea Windows).

Iar daca tine la datele alea, e bine sa fie paranoic. Dupa cateva saptamani oricum backupul va deveni rutina ;) Nu spun ca Apple nu are grija de datele tale... chiar si atunci cand te loghezi ca guest si apoi te duci inapoi in contul tau :D :D

Edited by snitel, 18 October 2009 - 22:37.


#12
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Posthubbabub1601, on 18th October 2009, 13:25, said:

...mult mai ieftin...nu :)
HDD extern
Matrice 1 (asta presupune cel putin 2 disc-uri, un controller - hai, aici se poate baza pe cel de pe placa de baza, insa sporul de securitate sau de performanta, dupa caz, este  ca si inexistent deoarece controller-ul RAID integrat in ICH-uri, SB-uri sau MCP-uri este supus defectiunilor in masura in care intregul ansamblu NB+SB este supus)
Cont de back-up online

versus

TimeMachine :)

Cred ca in the long run esti mult mai castigat cu TimeMachine-ul decat cu solutia complicata si complexa de mai sus.

time machine nu merge doar pe mac os x?

#13
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Cu banii pe care ii dai pe un MAC poti lua un PC foarte bun si ramin bani si de external backup sau DVD RW sau un nou stick sau online storage plus bere  ;)

#14
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
desigur, dacă nu ai bea atita bere, ai avea bani si de un mac :)...

#15
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Dacă vrei backup online gratuit și nelimitat (doar că, fără bani, nu poți urca fișiere mai mari de 100 mb), încearcă Mediafire: https://www.mediafire.com/

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Dacă vrei backup online gratuit și nelimitat (doar că, fără bani, nu poți urca fișiere mai mari de 100 mb), încearcă Mediafire: https://www.mediafire.com/
Mi se pare o combinație mult mai bună amazon s3 & diskjungle ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate