Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Afaceri cu Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009
Buna ziua, tocmai am dat de acest forum si sunt din nou placut surprinsa de inventivitatea  si spiritul de afaceri al romanilor! :-)  Dar ca sa trecem direrect la subiect: eu locuiesc in Germania si caut un partener de afaceri SERIOS, care are nevoie de marfa de aici, eu avand contacte bune. Germana este a doua mea limba materna. Ma bucur de raspunsurile voastre si daca nu constau in "cereri", ci "doar" in sfaturi/idei de afaceri :-) Merci anticipat!

#2
irusu

irusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2008
eu sunt din Mangalia , am un teren de 1800 mp intravilan , am si o duba de marfa , as avea si ceva bani de investit , ce pot aduce din germania si ar fi profitabil sa vand aici ?

#3
clbtrip

clbtrip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.09.2009

View Postsageata06, on 9th October 2009, 17:48, said:

Buna ziua, tocmai am dat de acest forum si sunt din nou placut surprinsa de inventivitatea  si spiritul de afaceri al romanilor! :-)  Dar ca sa trecem direrect la subiect: eu locuiesc in Germania si caut un partener de afaceri SERIOS, care are nevoie de marfa de aici, eu avand contacte bune. Germana este a doua mea limba materna. Ma bucur de raspunsurile voastre si daca nu constau in "cereri", ci "doar" in sfaturi/idei de afaceri :-) Merci anticipat!

Buna ziua! Eu sunt din Bucuresti si ma ocup din 2005 cu o firma de distributie de produse consumabile de igiena pe Ho.Re.Ca ( hoteluri, restaurante, cantine).Produsele pe care le comercializez sunt foarte variate de la hartie, servetele, detergenti, echipamente de unica folosinta, pana la scobitori. Am printre clienti in afara de ce am scris mai sus si cofetarii, sedii de firme, magazine de piese auto.Deci incerc sa acaparez cam orice client care are nevoie de astfel de produse.Ce m- ar interesa pe mine este sa gasesc un producator de detregenti profesionali, la o calitate medie ( asta se reflecta si in pret ), dar care sa isi faca treaba si care nu se gasesc in Romania. Caut sa fiu ca unic importator , sa ii fac reclama pe unde se poate intr- un ritm crescator in functie de buget si sa vand in tara.
Pe de alta parte comercializez o gama de detergenti buna, pe care as vrea sa o bag si pe alte piete straine.Poate e interesant si acest aspect. Colaborez cu un producator autohton care e pe piata romanaseca din 1991 si produsele lui in ceea ce ma priveste sunt apreciate printre clientii mei.
Sunt 2 idei diferite.Spunti- mi care v- ar avantaja mai mult in cazul in care va intereseaza.
Multumesc si o zi buna!

#4
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009

View Postirusu, on 10th October 2009, 13:07, said:

eu sunt din Mangalia , am un teren de 1800 mp intravilan , am si o duba de marfa , as avea si ceva bani de investit , ce pot aduce din germania si ar fi profitabil sa vand aici ?

eu nu cunosc piata actuala din Mangalia, deoarece locuiesc in Germania. Nu pot stii de aici ce si mai ales cate magazine de ce fel de produse exista. Degeaba spun eu de aici: "electronice va pot trimite, sau maincare de animale(de pisici sau de caini) , sau tractoare piese de schimb, sau haine de marca (joop, boss), etc.", si in Mangalia nu e cerere sau sunt deja destule magazine de acest gen. Eu ma voi mai gandi si incerc sa ma interesez de aici, sa vin cu idei mai precise. In principiu as aprecia daca faci acelasi lucru, mai ales ca esti acolo. E mai usor sa observi si sa constati care e cererea si oferta. Sau sa intrebi in dreapta in stanga, daca gasesti deja clienti pt. anumite produse, demaram afacerea mai la sigur. Ca sa ramanem in contact, adresa mea de mail este: [email protected]
M-as bucura sa gasim o idee productiva curand!

View Postclbtrip, on 10th October 2009, 13:38, said:

Buna ziua! Eu sunt din Bucuresti si ma ocup din 2005 cu o firma de distributie de produse consumabile de igiena pe Ho.Re.Ca ( hoteluri, restaurante, cantine).Produsele pe care le comercializez sunt foarte variate de la hartie, servetele, detergenti, echipamente de unica folosinta, pana la scobitori. Am printre clienti in afara de ce am scris mai sus si cofetarii, sedii de firme, magazine de piese auto.Deci incerc sa acaparez cam orice client care are nevoie de astfel de produse.Ce m- ar interesa pe mine este sa gasesc un producator de detregenti profesionali, la o calitate medie ( asta se reflecta si in pret ), dar care sa isi faca treaba si care nu se gasesc in Romania. Caut sa fiu ca unic importator , sa ii fac reclama pe unde se poate intr- un ritm crescator in functie de buget si sa vand in tara.
Pe de alta parte comercializez o gama de detergenti buna, pe care as vrea sa o bag si pe alte piete straine.Poate e interesant si acest aspect. Colaborez cu un producator autohton care e pe piata romanaseca din 1991 si produsele lui in ceea ce ma priveste sunt apreciate printre clientii mei.
Sunt 2 idei diferite.Spunti- mi care v- ar avantaja mai mult in cazul in care va intereseaza.
Multumesc si o zi buna!

BUna ziua! In principiu m-ar interesa mai mult prima varianta, deoarece produsele din Germania sunt "in pricipiu" calitativ mai bune (cel putin dupa renume). IN plus dvs. aveti deja clientii, care ar cumpara marfa. Si exact asa ceva caut eu. Cand spune-ti calitate medie care se reflecta in pret, la ce pret va referiti? Adica de la ce pret in jos, ar fi pt. dvs. o achizitionare interesanta? de ce cantitati vorbim? De exemplu detergentii pe care ii vindeti acum, sunt de marca sau sunt "no name" (pungi albe, fara scris, fara marca)?
Intreb de aceste detalii, ca sa stiu de ce marfa sa ma interesez si sa va ofer. As propune sa discutam mai privat pe mail asfel de amanunte. Adresa mea este: [email protected].
Un week-end placut si pe curand!

#5
camy69

camy69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2009

View Postsageata06, on 9th October 2009, 17:48, said:

Buna ziua, tocmai am dat de acest forum si sunt din nou placut surprinsa de inventivitatea  si spiritul de afaceri al romanilor! :-)  Dar ca sa trecem direrect la subiect: eu locuiesc in Germania si caut un partener de afaceri SERIOS, care are nevoie de marfa de aici, eu avand contacte bune. Germana este a doua mea limba materna. Ma bucur de raspunsurile voastre si daca nu constau in "cereri", ci "doar" in sfaturi/idei de afaceri :-) Merci anticipat!

Buna ziua ,ne intereseaza o colaborare cu dumneavoastra.Noi detinem in Busteni ,pe Valea Prahovei un supermarket unde vindem marfuri alimentare si nealimentare ,de toate de la mancare ,detergenti si pana la imbracaminte,incaltamainte.Deasemenea avem si o pensiune turistica de 3 stele care are 15 camere.Ce sortiment de marfa puteti aduce?Se emite factura ptr marfa?Cum vedeti d-voastra afacerea in ce consta mai exact?

#6
Florin_fmf

Florin_fmf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.01.2008
Salut , eu cumpar des din Germania adidasi folosind ebay si deasemenea am un unchi care cumpara componente PC si laptopuri. Daca crezi ca putem colabora nu ezita sa ma contactezi.

#7
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009

View PostFlorin_fmf, on 12th October 2009, 00:25, said:

Salut , eu cumpar des din Germania adidasi folosind ebay si deasemenea am un unchi care cumpara componente PC si laptopuri. Daca crezi ca putem colabora nu ezita sa ma contactezi.

Buna ziua, o colaborare suna foarte bine! Adidasi de de marci te-ar interesa? Pana la ce preturi? Pt. o comunicare mai privata (raspunsurile detinand detalii pe care nu le pui pe internet),  adresa mea de mail este: [email protected].
O zi buna si pe curand, sper,
L.

View Postcamy69, on 10th October 2009, 19:08, said:

Buna ziua , ne intereseaza o colaborare cu dumneavoastra.Noi detinem in Busteni ,pe Valea Prahovei un supermarket unde vindem marfuri alimentare si nealimentare ,de toate de la mancare ,detergenti si pana la imbracaminte,incaltamainte.Deasemenea avem si o pensiune turistica de 3 stele care are 15 camere.Ce sortiment de marfa puteti aduce?Se emite factura ptr marfa?Cum vedeti d-voastra afacerea in ce consta mai exact?

Buna ziua, multumesc pt. raspunsul rapid. Imi pot imagina o colaborare cu dvs. Sortimentul de marfa de care pot face rost este variat. Depinde si de sortimentul si volumul cumparat de dvs. La ce ma refer: depinde daca dvs. aveti nevoie de ex. de o ciocolata speciala:Milka (sau o alta anumita marca) sau aveti nevoie de ciocolata (fara o marca anume) pana la un anumit pret. Dati-mi va rog o adresa de mail, pe care am putea discuta niste detalii. Adresa mea: [email protected]
O zi buna!
Multe salutari,L.

#8
tylk

tylk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 24.09.2004
Sun interesat de achizitia a 10 000 de televizoare LCD de 32" pana in 15 decembrie, obligatoriu HD  Ready si tuner DT incorporat. Plata cash la livrare pe loturi  sau alta de concordat. Pretul oferit este 250 euro/bucata. Modelele trebuie sa fie LG, Samsung, Philips, Panasonic, .. de marca (nu se accepta no name).
Cei interesati sa trimita un mail pe [email protected]

#9
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
250eur/buc? asa de ieftin se pot lua la cantitatile astea?

#10
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009

View PostFlorin_fmf, on 12th October 2009, 00:25, said:

Salut , eu cumpar des din Germania adidasi folosind ebay si deasemenea am un unchi care cumpara componente PC si laptopuri. Daca crezi ca putem colabora nu ezita sa ma contactezi.

Buna Florin, pot face rost sigur de asemenea marfa si m-ar interesa o colaborare pt. amandoua propunerile. Ramane sa ne intelegem la detalii. Spune-mi daca mai esti interesat. Daca da, trimte-mi un mail. Merci!L.

#11
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009

View Posttylk, on 17th October 2009, 12:11, said:

Sun interesat de achizitia a 10 000 de televizoare LCD de 32" pana in 15 decembrie, obligatoriu HD  Ready si tuner DT incorporat. Plata cash la livrare pe loturi  sau alta de concordat. Pretul oferit este 250 euro/bucata. Modelele trebuie sa fie LG, Samsung, Philips, Panasonic, .. de marca (nu se accepta no name).
Cei interesati sa trimita un mail pe [email protected]

Buna ziua, pot face rost de acele LCD TV 32" , v-am scris si pe mail, dar nu sunt convinsa ca a funtionat, deoarece nu mi-ati raspuns. Daca nu mai sunteti interesat, v-as ruga sa imi scrieti. Merci!

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sageata06 !
acest topic nu serveste pentru a-ti gasi clienti.
pentru asta poti folosi cu succes aria de Anunturi sau poti sa-ti platesti reclama pe site/forum.

am crezut ca pur si simplu vrei sa vorbesti despre afaceri cu/despre germania, etc. nu sa racolezi clienti asa prin topice...

acesta este o rugaminte politicoasa.
next is ban

#13
sageata06

sageata06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2009

View Postirusu, on 10th October 2009, 13:07, said:

eu sunt din Mangalia , am un teren de 1800 mp intravilan , am si o duba de marfa , as avea si ceva bani de investit , ce pot aduce din germania si ar fi profitabil sa vand aici ?
Buna, ti-au mai venit idei de afaceri?
Sau te-ai reorientat?
Doar din curiozitate....

#14
haga

haga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 09.09.2009
Buna ziua,

  Imi poti spune te rog ce anume as putea importa din Germania ? ( un anumit produs si/sau serviciu care nu exista sau nu are concurenta pe piata romaneasca , un brand care inca nu a ajuns la noi ,etc ) . Personal nu cunosc piata germana asa ca sper ca tu sa o cunosti pe cea romaneasca si sa imi poti recomanda ceva anume

#15
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008

View Posthaga, on 11th November 2009, 12:20, said:

Buna ziua,

  Imi poti spune te rog ce anume as putea importa din Germania ? ( un anumit produs si/sau serviciu care nu exista sau nu are concurenta pe piata romaneasca , un brand care inca nu a ajuns la noi ,etc ) . Personal nu cunosc piata germana asa ca sper ca tu sa o cunosti pe cea romaneasca si sa imi poti recomanda ceva anume
Medion...

#16
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
S-au deschis si prin Ro Aldi, Lidl, Plus etc unde poti da de Medion. Daca ai ghinion.  Vaporware de evitat fara exceptii.

#17
camelot

camelot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.05.2007

View Postsageata06, on 09 octombrie 2009 - 16:48, said:

Buna ziua, tocmai am dat de acest forum si sunt din nou placut surprinsa de inventivitatea  si spiritul de afaceri al romanilor! :-)  Dar ca sa trecem direrect la subiect: eu locuiesc in Germania si caut un partener de afaceri SERIOS, care are nevoie de marfa de aici, eu avand contacte bune. Germana este a doua mea limba materna. Ma bucur de raspunsurile voastre si daca nu constau in "cereri", ci "doar" in sfaturi/idei de afaceri :-) Merci anticipat!

Buna, ma intereseaza oferta ta, daca mai este de actualitate oferta, te rog contacteaza-ma pe mail [email protected] si acolo putem discuta pe indelete.
multumesc.

#18
doryan37

doryan37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.08.2012

View Postsageata06, on 09 octombrie 2009 - 16:48, said:

Buna ziua, tocmai am dat de acest forum si sunt din nou placut surprinsa de inventivitatea  si spiritul de afaceri al romanilor! :-)  Dar ca sa trecem direrect la subiect: eu locuiesc in Germania si caut un partener de afaceri SERIOS, care are nevoie de marfa de aici, eu avand contacte bune. Germana este a doua mea limba materna. Ma bucur de raspunsurile voastre si daca nu constau in "cereri", ci "doar" in sfaturi/idei de afaceri :-) Merci anticipat!


Locuesc in Italia , ma ocup de comercializarea Ruloteleor , daca esti in tema asta te rog sa ma contactezi. Eventual si pentru altfel de colaborari in comert. email--- [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate