Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

The Book of Eli (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostM0n0, on 31st May 2010, 13:53, said:

Da, regizorii au ascuns bine acest defect din cauza ca au folosit elemente pe care un orb nu le-ar putea indeplini...cum ar fi privitul ochi in ochi care de nu era indeplinit unul din personaje l-ar fi observat, tinta lui prea buna cu pistolul...
Oricum, e exagerat...

Stiind ca e orb inainte sa vad filmu' am urmarit acest aspect, si am observat ca totusi sunt elemente care sprijina acest element. De exemplu, intotdeauna cand intra intr-o casa mai mult sau mai putin parasita ridica carabina si cu ea deschidea usile, ca si cum nu ar fi stiut exact unde e usa. De asemenea, cand cauta prin dulapuri isi trecea mana peste farfurii si cesti, rasturnadu-le. Inexplicabil totusi cum se oprea el pe marginea prapastiilor sau cum tragea mai bine cu arma decat John Wayne.

#38
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Faptul ca a fost orb de la inceputul filmului pt mine a fost clar. Ca e exagerat, asta nu contest. E doar un film pt divertisment, nimic mai mult, nu putem avea pretentii prea mari. L-am vazut, m-am deconectat de la problemele zilnice, iar peste citeva luni voi avea probleme imi a aminti si numele acestui film.

#39
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
destul de bunicel ........ merita vazut

#40
Moaca

Moaca

    Mâţă leşinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Muzica mi s-a parut memorabila.

#41
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Au fost momente care mi-au placut, in rest am simtit ca acest film putea fi mai mult.Putem spune ca in film au fost doar 3 personaje si nici acelea explorate cum trebuie.Oamenii au fost redusi la stadiul de figuranti in acest film.Societatea nu mai are nici un impact.De ce?Nu ne arata cum si-au schimbat oamenii mentalitatea dupa acel cataclism, ce efect a avut asupra lor.Care sunt verigile din noul lant trofic?Indiciile despre factorii fizico-geografici si cum afecteaza acestia viata oamenilor sunt prea putine.

#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostboxXxing_star, on 9th June 2010, 12:28, said:

Au fost momente care mi-au placut, in rest am simtit ca acest film putea fi mai mult.Putem spune ca in film au fost doar 3 personaje si nici acelea explorate cum trebuie.Oamenii au fost redusi la stadiul de figuranti in acest film.Societatea nu mai are nici un impact.De ce?Nu ne arata cum si-au schimbat oamenii mentalitatea dupa acel cataclism, ce efect a avut asupra lor.Care sunt verigile din noul lant trofic?Indiciile despre factorii fizico-geografici si cum afecteaza acestia viata oamenilor sunt prea putine.

Io am ajuns la concluzia ca is cam prost. Adica io m-am uitat la filmu' asta sa vad un orb cu cafteste tot ce prinde intr-o lume postapocaliptica, in timp ce cara o biblie pe care "aia rai" vor sa o subtilizeze. Aaaa, si m-am uitat si pt. ca era cu Mila Kunis.

#43
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postedy_wheazel, on 5th June 2010, 05:31, said:

Inexplicabil totusi cum se oprea el pe marginea prapastiilor sau cum tragea mai bine cu arma decat John Wayne.

Bine ca nu l-ai vazut pe Zatoichi cum se lupta cu sabia in filmul omonim - mie mi-a placut secventa in care para un cutit aruncat si alta in care se lupta cu cineva cu un revolver ( orb fiind si el ) :rolleyes:

Inca nu a ajuns la nivelul desenului animat Samurai Jack - in care se pareaza gloantele de la o mitraliera cu sabia :rolleyes:

Edited by AMDG, 10 June 2010 - 15:07.


#44
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
pe tot parcursul filmului am sperat ca o sa explice pe undeva(am cautat si pe net) din ce motive s-a produs acel razboi, cum a fost, de ce au fost arse bibliile, de ce nu mai sunt resurse de apa..

interesanta ideea ca folosind biblia poti controla masele... asta ar trebui sa le dea de gândit oamenilor mai credinciosi..

nu mi-a placut sfarsitul, ca Eli e chior si ca atunci cand baietii răi se pregateau sa o violeze pe Solara... evident... trebuia sa-i intrerupa cineva

#45
-Alin-

-Alin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.12.2008
foarte bun filmul, merită văzut.

#46
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View PostTaquito, on 10th June 2010, 16:36, said:

pe tot parcursul filmului am sperat ca o sa explice pe undeva(am cautat si pe net) din ce motive s-a produs acel razboi, cum a fost, de ce au fost arse bibliile, de ce nu mai sunt resurse de apa..

interesanta ideea ca folosind biblia poti controla masele... asta ar trebui sa le dea de gândit oamenilor mai credinciosi..

Motivul te lasa pe tine sa-l alegi,din toate speculatiile facute de oameni cu anul 2012 alegi tu una care-ti place :D

Quote

ca atunci cand baietii răi se pregateau sa o violeze pe Solara... evident... trebuia sa-i intrerupa cineva

Ti-ar fi placut sa vezi asa ceva,a ?  :naughty:

Edited by Gh3r0m, 21 June 2010 - 07:32.


#47
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Filmul ofera posibilitatea de a decide individual daca Eli era orb sau nu

Edited by Owidiu, 26 June 2010 - 23:04.


#48
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostOwidiu, on 27th June 2010, 00:03, said:

Filmul ofera posibilitatea de a decide individual daca Eli era orb sau nu
S-o crezi tu.

#49
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostTaquito, on 10th June 2010, 17:36, said:

1. pe tot parcursul filmului am sperat ca o sa explice pe undeva(am cautat si pe net) din ce motive s-a produs acel razboi, cum a fost, de ce au fost arse bibliile, de ce nu mai sunt resurse de apa..

2. interesanta ideea ca folosind biblia poti controla masele... asta ar trebui sa le dea de gândit oamenilor mai credinciosi..

1. toata lumea e obisnuita acum sa primeasca totul mura-n gura, iertata sa-mi fie expresia....chiar nu mai citeste nimeni in ziua de azi, nimanui nu-i mai place sa-si foloseasca propria imaginatie ?? :confuzzled:

2. ce sa dea de gandit ? elaboreaza..... :huh:

View PostOwidiu, on 27th June 2010, 00:03, said:

Filmul ofera posibilitatea de a decide individual daca Eli era orb sau nu

E clar ca buna-ziua ca sa zic asa ca Eli era orb.

Citeste:
Interviu cu D. Washington unde vorbeste despre cum s-a documentat pt. ron, Ben Underwood etc.\\

Ecolocatie umana wikipedia (engleza) Ecolocatie umana, articol in lb. romana

Documentar despre Ben Underwood (youtube)

O lista de dovezi elaborata de cineva pe Yahoo Answers

Cand spune: "I walk by faith and not by sight" - Eli nu vorbea in metafore...

Mai vrei si alte dovezi ca se poate ?  :naughty:

Edited by lawrence38, 23 July 2010 - 00:57.


#50
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007

Quote

nimanui nu-i mai place sa-si foloseasca propria imaginatie ??
asa pot sa-mi imaginez ce vreau eu. ce rost are sa fac asta ? vreau sa vad ce a gandit scenaristul. nu văd de ce ar vrea cineva sa arda toate bibliile din lume. cum a ajuns el la ideea asta ?

Quote

ce sa dea de gandit ? elaboreaza
sa te gandesti ca Biblia este un mijloc de control al maselor(si tu esti controlat la randul tau). viata ta e condusa dupa legile din Biblie. tu nu poti sa furi, sa minti, sa omori... ca te vede Dumnezeu si te trimite in Iad. ăsta e scopul ptr care a fost creata Biblia, ca oamenii sa gandeasca asa, sa le fie frica cand fac o astfel de fapta. daca vor gandi asa, se vor reduce nr. infractiunilor, vor deveni mai buni, va fi o societate mai stabila, poate mai infloritoare. asta isi dorea si Carnegie(din film) sa creeze. sa transforme in bine acea lume in care oamenii se omorau intre ei ptr orice nimic. daca iti amintesti din film, a spus cam asa: "s-a intamplat odata, se va mai intampla".

Edited by Taquito, 30 July 2010 - 16:42.


#51
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostTaquito, on 30th July 2010, 17:41, said:

asa pot sa-mi imaginez ce vreau eu. ce rost are sa fac asta ? vreau sa vad ce a gandit scenaristul. nu văd de ce ar vrea cineva sa arda toate bibliile din lume. cum a ajuns el la ideea asta ?


sa te gandesti ca Biblia este un mijloc de control al maselor(si tu esti controlat la randul tau). viata ta e condusa dupa legile din Biblie. tu nu poti sa furi, sa minti, sa omori... ca te vede Dumnezeu si te trimite in Iad. ăsta e scopul ptr care a fost creata Biblia, ca oamenii sa gandeasca asa, sa le fie frica cand fac o astfel de fapta. daca vor gandi asa, se vor reduce nr. infractiunilor, vor deveni mai buni, va fi o societate mai stabila, poate mai infloritoare. asta isi dorea si Carnegie(din film) sa creeze. sa transforme in bine acea lume in care oamenii se omorau intre ei ptr orice nimic. daca iti amintesti din film, a spus cam asa: "s-a intamplat odata, se va mai intampla".

Eu nu prea cred asta...cred ca personajul "Carnegie" avea ganduri putin mai malefice :vampire: Ceea ce descrii, recrearea unei societati e scopul celor din San-Francisco-Alcatraz...Si nici ei nu erau crestini fanatici ca altfel nu ar fi pus "proaspata" Biblie scoasa de la presa langa Qur'an :naughty:

#52
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
varza film,o tampenie colosala.pierdere de timp.

#53
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Nu m-a impresionat cu nimic !
Asa, o chestie de pierdut doua ore intr-o dupa masa plicticoasa !
Am senzatia ca scenaristii de la Hollywood sunt in pana de idei si scornesc tot felul de tampenii !

Denzel in rol de preacucernicul pastor ninja ducind mai departe invataturile bibliei cu iataganul in mana !

Edited by kodiak, 08 January 2011 - 18:31.


#54
ElCubano

ElCubano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 856
  • Înscris: 16.08.2010
On : Unii amu` zic ca`i bun insa si Ce`i Bun Strica,secventele sunt prea ingramadite doar doar sa te dea pe spate. Practic filmu` asta marcheaza prostitutia lui denzel washington, undeva in trecutul indepartat un actor de prima mana, carisma etc etc, acu` curvulita banului.

OFF : Iar filme cu pocaiti....

Edited by ElCubano, 09 January 2011 - 19:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate