Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

evaluare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Postasorin2004, on 18th October 2009, 10:42, said:

Salut

Am si eu o situatie care m-a cam pus pe ganduri . Am aprobarea financiara la BCR valabila 120 zile, urmeaza aduc actele locuintei si sa fac evaluarea . As vrea sa stiu daca ati avut careva probleme la cat a iesit aceasta evaluare . Intreb asta pt ca am inteles de la o agentie imobiliara (nu ca as tine neaparat sa lucrez cu ei - din intamplare am ajuns la ei) cum ca locuintele de dinainte de '80 ies foarte prost (ex garsoniera care s-ar fi vandut pe 40.000 eur s-a evaluat la 20.000). Din punctul de vedere al bancii nu e nici o problema doar ca trebuie acoperita diferenta de 20.000 eur ...

Pe de alta parte am o colega care a apucat sa semneze deja antecontract pe o suma consistenta (aprox 10.000 eur) , evaluarea cica a venit initial cum trebuia (suma de care avea nevoie credit) dar banca a refacut-o si acum mai are o diferenta de 5000 eur :(

A avut cineva probleme de genul asta ? Cum trebuie sa iasa evaluare (< , > , = cu val creditului / locuintei) ?

Ca sa stai un pic mai linistit, pui in antecontract clauza, cum ca daca apart. este subevaluat se restituie avansul(asta asa in mare)

#20
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
E buna asta cu clauza in antecontract o sa tin cont de ea, te poate scapa de probleme .
Insa scopul final este sa mearga treaba inainte .

Cazul nostru concret : vrem garsoniera (Titan numai - majoritatea blocurilor sunt inainte de 80) , maxim 40k , iar avansul va fi de 5k .  Problema era sa nu imi iasa evaluarea pe la 28-30 k, pt ca atunci avem o problema....

#21
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
De ce te risti cu avans asa mare???

Si mai pune si clauza ca daca din varii motive nu vei putea lua Credit sa ti se resituie avansul..

#22
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006

View PostCorina2009, on 19th October 2009, 12:14, said:

De ce te risti cu avans asa mare???

Si mai pune si clauza ca daca din varii motive nu vei putea lua Credit sa ti se resituie avansul..

Cand am spus avans m-am referit la tot avansul pe care il voi da .  Din 5000 o sa fac un depozit la banca de 4500 si pe antecontract dau 500 .
Nu e musai ca avansul creditului (minim 5% - asa cum zice O.G.) sa fie dat integral pe antecontract .

#23
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postasorin2004, on 19th October 2009, 16:07, said:

Cand am spus avans m-am referit la tot avansul pe care il voi da .  Din 5000 o sa fac un depozit la banca de 4500 si pe antecontract dau 500 .
Nu e musai ca avansul creditului (minim 5% - asa cum zice O.G.) sa fie dat integral pe antecontract .


Pui depozit ca vrei tu...nu ca trebuie....

#24
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Aveti cumva idee, exista riscul ca un ap. de 2 camere, in Dr. Taberei, in bloc construit in 1980, conf. I sporit, decomandat, etaj 10/10, dar cu terasa blocului facuta anul asta, fara prea multe imbunatatiri, insa zugravit si bine intretinut, sa fie evaluat sub 40.000 Euro, cat am stabilit eu pretul?

#25
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postbalexe, on 27th October 2009, 19:30, said:

Aveti cumva idee, exista riscul ca un ap. de 2 camere, in Dr. Taberei, in bloc construit in 1980, conf. I sporit, decomandat, etaj 10/10, dar cu terasa blocului facuta anul asta, fara prea multe imbunatatiri, insa zugravit si bine intretinut, sa fie evaluat sub 40.000 Euro, cat am stabilit eu pretul?

Parerea mea e ca nu are cum sa ti-l evalueze mai putin de 40.000....
Mai mult da.

Adica tine cont ca o garsoniera in Militari e 45-47.000

#26
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Pai nici nu ma intereseaza sa mi-l evalueze mai mult de cat vreau eu.
A-propos, taxele notariale si impozitul pe care il va plati vanzatorul se calculeaza la pretul tranzactiei sau la pretul evaluat de evaluator sau la pretul de grila (nu stiu daca e tocmai termenul corect)?

#27
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postbalexe, on 28th October 2009, 14:35, said:

Pai nici nu ma intereseaza sa mi-l evalueze mai mult de cat vreau eu.
A-propos, taxele notariale si impozitul pe care il va plati vanzatorul se calculeaza la pretul tranzactiei sau la pretul evaluat de evaluator sau la pretul de grila (nu stiu daca e tocmai termenul corect)?


Proprietarei mele i-a calculat impozitul la pretul evaluarii.

#28
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Nu inteleg logica. Ce treaba are notarul public cu evaluarea din dosarul de credit? Mai mult decat atat, nu e normal sa platesc impozit la cati bani a primit? Dece sa ii impuna sa plateasca impozit la o valoare mai mare (in ipoteza in care evaluarea e mai mare), cand de fapt, vanzatorul a primit o suma mai mica. Zic si eu...

#29
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Da, nu are logica...

#30
oznek

oznek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.08.2011
Buna ziua, am vrut sa achizitionez un apartament la 78000 euro.Am fost la banca BCR sa fac un credit ipotecar cu 15% avans.Deci banca imi mai da restul adica 66300 euro la care ma incadrez cu veniturile. Dupa ce s-a aprobat dosarul pentru credit a urmat evaluarea apartamentului.Evaluarea a iesit la 68200 euro. .Bun pana aici toate bune au spus ca este bine ca dupa 2 zile au spus ca nu este buna evaluarea ca a iesit pretul mai mic ca apartamentul. Intrebarea mea este ce se compara: PRETUL APARTAMENTULUI cu EVALUAREA sau CREDITUL ACORDAT DE BANCA cu EVALUAREA . Practic eu asta inteleg din evaluare - ca banca sa isi recupereze banii (creditul) nu si banii mei.Multumesc.

#31
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Evaluarea sa iasa egală cu prețul apartamentului. Altfel spus banca îți dă 85%  din suma evaluată, daca evaluarea este mai mică sau egală cu prețul apartamentului.

#32
oznek

oznek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.08.2011
Multumesc

#33
Ralucafloricica

Ralucafloricica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2019
Hello... Am și eu o situație, sunt vânzătoarea unei case în Măgurele Ilfov, cumpărătoarea ia prin ipotecar BCR, a venit evaluatorul a văzut, cât durează pana da un raspuns, fac subevaluare grave? Ma aștept la un 10.000 și nu ar fi problema dar mai rău de atât pe o casa cu teren 450mp și amprenta 52 utili plus terasa și pod înalt? Preț cerut 75000 mobilat(da știu ei nu iau în considerare mobila) de aici ma și aștept la subevaluare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate