Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

evaluare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
dragana

dragana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2009
sunt noua pe forum si am cateva intrebari
ieri am avut evaluarea la apartament,
stie cineva cat dureaza pana aflam rezultatul evaluarii?
si care e urmatorul pas?

#2
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu ai intrebat evaluatorul cat dureaza?
Cu ce banca lucrezi?

#3
dragana

dragana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2009

 Corina2009, on 6th October 2009, 06:57, said:

Nu ai intrebat evaluatorul cat dureaza?
Cu ce banca lucrezi?



lucrez cu BRD-ul
nu am intrebat

#4
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Daca ai numarul evaluatorului suna-l si vezi cand te duci sa iei evaluarea si sa-i platesti c-valoarea ei.
Citeste-o cu atentie, sa nu fie greseli, apoi o duci in banca.

Urmeaza ca ea sa fie pusa la dosar si sa primeasca avizul juridic..

#5
dragana

dragana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2009

 Corina2009, on 6th October 2009, 07:00, said:

Daca ai numarul evaluatorului suna-l si vezi cand te duci sa iei evaluarea si sa-i platesti c-valoarea ei.
Citeste-o cu atentie, sa nu fie greseli, apoi o duci in banca.

Urmeaza ca ea sa fie pusa la dosar si sa primeasca avizul juridic..
evaluarea am platit-o la banca cand am depus dosarul
si am presupus ca evaluatorul o sa duca el datele la banca din moment ce e evaluatorul agreat de banca
evaluatorul ne-a contactat pe noi, nu noi pe el

#6
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Sincer....trebuia sa -i zici tu evaluatoirului ce dorinte ai de la evaluare....sa vb cu el si sa il rogi sa iti urgenteze evaluarea eventual.

Mie la brd mi-a dat-o in 3 zile, la bcr de pe o zi pe alta....

Mergi la topicul cu brd-ul, de aici, si vei invata multe necesare pentru viitor.

#7
dragana

dragana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2009

 Corina2009, on 6th October 2009, 07:17, said:

Sincer....trebuia sa -i zici tu evaluatoirului ce dorinte ai de la evaluare....sa vb cu el si sa il rogi sa iti urgenteze evaluarea eventual.

Mie la brd mi-a dat-o in 3 zile, la bcr de pe o zi pe alta....

Mergi la topicul cu brd-ul, de aici, si vei invata multe necesare pentru viitor.
am gresit anterior, scuze
lucrez cu BCR-ul

#8
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Asa da.... :D ca si eu tot cu ei sunt.

Asadar evaluarea o poti avea de pe o zi pe alta si intradevar merge direct la banca, tu nu o poti citi ....si banii i-ai depus in cont, c-val ei.

Si totusi, ai numarul evaluatoruui, da?
Suna-l si intreaba-l pe ce suma ti-a iesit evaluarea si cand e gata.

#9
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009

 Corina2009, on 6th October 2009, 10:26, said:

Asa da.... :D ca si eu tot cu ei sunt.

Asadar evaluarea o poti avea de pe o zi pe alta si intradevar merge direct la banca, tu nu o poti citi ....si banii i-ai depus in cont, c-val ei.

Si totusi, ai numarul evaluatoruui, da?
Suna-l si intreaba-l pe ce suma ti-a iesit evaluarea si cand e gata.

Eu am vorbit cu ofiterul de credite si mi-a trimis raportul de evaluare pe mail...
De ajuns, a ajuns la banca de pe o zi pe alta...

#10
dragana

dragana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2009

 alexmaria12, on 6th October 2009, 07:47, said:

Eu am vorbit cu ofiterul de credite si mi-a trimis raportul de evaluare pe mail...
De ajuns, a ajuns la banca de pe o zi pe alta...
o sa sun si eu
merci de sfaturi

#11
dragana

dragana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2009
a ajuns evaluarea la banca
e la pretul apartamentului dat de noi
conteaza daca nu e mai mare decat pretul apartamentului?

#12
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
cred ca depinde de banca

#13
dragana

dragana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.10.2009
la notar , cand se realizeaza contractul de vanzare-cumparare se ia in considerare evaluarea sau pretul dat pe apartament?

#14
epuizatadeprimacasa

epuizatadeprimacasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.10.2009

 dragana, on 7th October 2009, 14:40, said:

la notar , cand se realizeaza contractul de vanzare-cumparare se ia in considerare evaluarea sau pretul dat pe apartament?



notarii au o grila .... deci s-ar putea ca valoarea de la notar sa fie mai mare decat valoarea evaluata

#15
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007

 dragana, on 7th October 2009, 14:40, said:

la notar , cand se realizeaza contractul de vanzare-cumparare se ia in considerare evaluarea sau pretul dat pe apartament?

notarii au o grila cu valori minime in functie de zona pentru anul in curs. Daca pretul dat pe apartament e mai mic decat valoarea din grila onorariul se calculeaza la valoarea din grila. daca e mai mare decat grila lor atunci onorariul se calculeaza la pretul de vc. Evaluarea e doar pentru banca si fond. nu au treaba notarii cu ea.

#16
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Am si eu o situatie care m-a cam pus pe ganduri . Am aprobarea financiara la BCR valabila 120 zile, urmeaza aduc actele locuintei si sa fac evaluarea . As vrea sa stiu daca ati avut careva probleme la cat a iesit aceasta evaluare . Intreb asta pt ca am inteles de la o agentie imobiliara (nu ca as tine neaparat sa lucrez cu ei - din intamplare am ajuns la ei) cum ca locuintele de dinainte de '80 ies foarte prost (ex garsoniera care s-ar fi vandut pe 40.000 eur s-a evaluat la 20.000). Din punctul de vedere al bancii nu e nici o problema doar ca trebuie acoperita diferenta de 20.000 eur ...

Pe de alta parte am o colega care a apucat sa semneze deja antecontract pe o suma consistenta (aprox 10.000 eur) , evaluarea cica a venit initial cum trebuia (suma de care avea nevoie credit) dar banca a refacut-o si acum mai are o diferenta de 5000 eur :(

A avut cineva probleme de genul asta ? Cum trebuie sa iasa evaluare (< , > , = cu val creditului / locuintei) ?

#17
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006

 asorin2004, on 18th October 2009, 10:42, said:

Salut

Am si eu o situatie care m-a cam pus pe ganduri . Am aprobarea financiara la BCR valabila 120 zile, urmeaza aduc actele locuintei si sa fac evaluarea . As vrea sa stiu daca ati avut careva probleme la cat a iesit aceasta evaluare . Intreb asta pt ca am inteles de la o agentie imobiliara (nu ca as tine neaparat sa lucrez cu ei - din intamplare am ajuns la ei) cum ca locuintele de dinainte de '80 ies foarte prost (ex garsoniera care s-ar fi vandut pe 40.000 eur s-a evaluat la 20.000). Din punctul de vedere al bancii nu e nici o problema doar ca trebuie acoperita diferenta de 20.000 eur ...

Pe de alta parte am o colega care a apucat sa semneze deja antecontract pe o suma consistenta (aprox 10.000 eur) , evaluarea cica a venit initial cum trebuia (suma de care avea nevoie credit) dar banca a refacut-o si acum mai are o diferenta de 5000 eur :(

A avut cineva probleme de genul asta ? Cum trebuie sa iasa evaluare (< , > , = cu val creditului / locuintei) ?

Daca nu mai vrei sa completezi, pretul din evaluare trebuie sa fie mai mare sau egal cu pretul trecut in antrecontract.
La mine evaluarea a fost exact cat pretul din antecontract.

Edited by vali3_08, 18 October 2009 - 10:01.


#18
adipink2000

adipink2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.04.2009

 asorin2004, on 18th October 2009, 10:42, said:

Salut

Am si eu o situatie care m-a cam pus pe ganduri . Am aprobarea financiara la BCR valabila 120 zile, urmeaza aduc actele locuintei si sa fac evaluarea . As vrea sa stiu daca ati avut careva probleme la cat a iesit aceasta evaluare . Intreb asta pt ca am inteles de la o agentie imobiliara (nu ca as tine neaparat sa lucrez cu ei - din intamplare am ajuns la ei) cum ca locuintele de dinainte de '80 ies foarte prost (ex garsoniera care s-ar fi vandut pe 40.000 eur s-a evaluat la 20.000). Din punctul de vedere al bancii nu e nici o problema doar ca trebuie acoperita diferenta de 20.000 eur ...

Pe de alta parte am o colega care a apucat sa semneze deja antecontract pe o suma consistenta (aprox 10.000 eur) , evaluarea cica a venit initial cum trebuia (suma de care avea nevoie credit) dar banca a refacut-o si acum mai are o diferenta de 5000 eur :(

A avut cineva probleme de genul asta ? Cum trebuie sa iasa evaluare (< , > , = cu val creditului / locuintei) ?

Buna dimineata,
Banca iti da 95% din suma evalata, dar nu mai mult de 57.000 euro. Daca vrei creditul maxim de 60.000 iar apartamentul este subevalat la 56.000 spre exemplu, banca iti da prin Prima Casa 95% din 56.000, adica  53.200 euro. Ceea ce inseamna ca diferenta dintre 57.000 pe care te bazai si 53.200 euro va fi completata din buzunarul tau.
Daca evalarea iese peste pretul apartamentului de 60.000, banca tot 57.000 euro iti da deoarece aceasta este valoarea maxima care se poate acorda prin Prima Casa.
Din acest motiv , in cazurile in care stai cu frica, cred ca ar fi recomandat sa ii dai un plic cu ceva in el evaluatorului. Deobicei il plateste cmparatorul.
Legat de blocurile de sub 80, nu stiu ce sa zic, pana la urma cati dintre cei care au optat pt apartamente vechi, au reusit sa isi ia in blocuri de dupa 80? Cred ca daca blocul e de prin 70 ar fi o problema (am inteles ca se accepta de catre banca dar intr-adevar iese mai prost la evaluare).
Noi am cautat un bloc construit dupa cutremurul din '77 si am asit unul dat in folosinta in 1979.

Cu ce banca mergi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate