Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Carismatici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1396 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si unde am legat eu Scriptura cu vreun vis sau am sustinut ca am avut viziune, vis sau am vazut pe ala chior din icoanele ortodoxe :lol: si mi-a zis ceva?

#20
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 6th November 2009, 23:19, said:

Si unde am legat eu Scriptura cu vreun vis sau am sustinut ca am avut viziune, vis sau am vazut pe ala chior din icoanele ortodoxe :lol: si mi-a zis ceva?

Citat   "Macar bun simt sa nu mai comentezi, daca tot nu ti-a dat Domnul intelegere."

Deci totusi trebuie sa primesti intelegere deci sa fi luminat !!! Sa ti se releveze
Si lumina cand este cand nu este.

Citat   Eu nu contest nici biserica...

apoi

Citat           " La gunoi cu toate bisericile si cultele"

Grozav

#21
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Tu ai ceva probleme, observ. Eu nu contest biserica, ci faptul ca voi ignorati diferenta intre biserica eterna, din Evrei 12:22-23 cu biserica=adunarea voastra de duminica.
Aceste adunari sunt guvernate de satan. Via care a fost data altor lucratori este distrusa.

Iar, nicio legatura cu subiectul si cu citatele tale......

#22
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 11th November 2009, 00:40, said:

Tu ai ceva probleme, observ. Eu nu contest biserica, ci faptul ca voi ignorati diferenta intre biserica eterna, din Evrei 12:22-23 cu biserica=adunarea voastra de duminica.
Aceste adunari sunt guvernate de satan. Via care a fost data altor lucratori este distrusa.

Iar, nicio legatura cu subiectul si cu citatele tale......

NU .Tu o desfintezi pe cand Isus nu, dar o judeca si o incearca pentru ca sa o curateasca.



1 Petru 1:7  pentruca încercarea credinței voastre, cu mult mai scumpă decît aurul care piere și care totuș este cercat prin foc , să aibă ca urmare lauda , slava și cinstea, la arătarea lui Isus Hristos,

Cat despre falsi zice

Oamenii aceștia sunt niște apostoli mincinoși, niște lucrători înșelători, care se prefac în apostoli ai lui Hristos.
2 Corinteni 11:14 Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.
2 Corinteni 11:15 Nu este mare lucru dar, dacă și slujitorii lui se prefac în slujitori ai neprihănirii. Sfârșitul lor va fi după faptele lor

Edited by husand, 13 November 2009 - 00:25.


#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 13th November 2009, 00:10, said:

NU .Tu o desfintezi pe cand Isus nu, dar o judeca si o incearca pentru ca sa o curateasca.



1 Petru 1:7  pentruca încercarea credinței voastre, cu mult mai scumpă decît aurul care piere și care totuș este cercat prin foc , să aibă ca urmare lauda , slava și cinstea, la arătarea lui Isus Hristos,

Cat despre falsi zice

Oamenii aceștia sunt niște apostoli mincinoși, niște lucrători înșelători, care se prefac în apostoli ai lui Hristos.
2 Corinteni 11:14 Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.
2 Corinteni 11:15 Nu este mare lucru dar, dacă și slujitorii lui se prefac în slujitori ai neprihănirii. Sfârșitul lor va fi după faptele lor
Si apostolii aia unde propovaduiesc, huh? La gara? Sau in biserica? Fii serios, ca nu-ti merge cu Scriptura sa citezi ca la literatura.
Cumva scrie in Scriptura sa botezi copiii? Sau sa pupi icoane? Sau sa ceri mantuire unei femei? Aia de unde au doctrinele astea diavolesti, huh? Nu din BISERICA pe care o slavesti tu?

#24
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 16th November 2009, 13:22, said:

Si apostolii aia unde propovaduiesc, huh? La gara? Sau in biserica? Fii serios, ca nu-ti merge cu Scriptura sa citezi ca la literatura.
Cumva scrie in Scriptura sa botezi copiii? Sau sa pupi icoane? Sau sa ceri mantuire unei femei? Aia de unde au doctrinele astea diavolesti, huh? Nu din BISERICA pe care o slavesti tu?

Daca erai cu inima  vedeai ca nu cuvantul duce in ratacire ci duhul dar ai ramas la studiu mintal. Ne-am plimbat prin biblie si nu ajunge sa se rezolve problema divergentei ca stam pe idei preconcepute eu (din motive de indoctrinare in decenii) iar tu din motive mentale. Inteleg ca tin la biserica dar daca am vazut acolo frati mincinosi, Invatatori dupa placul inimii lor pusi de oameni si diplomele in teologie si nu de D-zeu nu am primit piatra in mana .

Ia fa tu un experiment. Este pe undeva in Bucuresti o biserica in Mihai Bravu de baptisti sau poate luterani (Nu te insotesc fiindca sant departe de Bucuresti). Prezintate acolo spune ca D-zeu te-a trimis la ei si sa vedem cum duci razboiul. Hai bagate sa vezi o data si sa nu mai vorbesti din presupuneri.
Eu deja -ti spun : nu toti sant pierduti si D_zeu iti va arata ce trebuie sa spui daca ai duhul, dar vai vedea si cine este pe calea buna ori este pierdut
De aceea nu tot Israelul este pierdut si nici toata biserica cea paminteasca este pierduta.
Bagate in ea ca sa-i poti vorbi ca de aici este usor .

Eu deja stiu ce urmeaza dar nu-ti spun. NU mai vorbi fara sa cunosti. Cunoaste si confrunta-te

Cat despre mine eu nu pot lovi dar pot sa ma feresc pana cand Domnul va suna trambita.Vai de mine daca nu fac asta caci in fata unora ca ei mai este un singur lucru de facut: viata jos. De slavit pe Domnul slavesc cu viata

Edited by husand, 16 November 2009 - 15:28.


#25
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Tu nu intelegi ca Dumnezeu ne-a invatat prin exemplele din VT ce o sa se intample si cum o sa reactioneze cei din biserici in NT.
Citeste si studiaza Isaia 5, Ieremia, Plangerile, etc.... Sa vezi ce pateste Ierusalimul si ce cuvinte are de spus Domnul.
Ierusalimul de sus este curat, deci nu despre biserica eterna spune lucrurile acelea urate, ci despre Ierusalimul=biserica pamanteasca.

Stai tu in biserica, deh!!! Ca acolo este increderea ta. Nici macar nu te impinge Dumnezeu sa studiezi subiectul......

#26
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 16th November 2009, 19:00, said:

Tu nu intelegi ca Dumnezeu ne-a invatat prin exemplele din VT ce o sa se intample si cum o sa reactioneze cei din biserici in NT.
Citeste si studiaza Isaia 5, Ieremia, Plangerile, etc.... Sa vezi ce pateste Ierusalimul si ce cuvinte are de spus Domnul.
Ierusalimul de sus este curat, deci nu despre biserica eterna spune lucrurile acelea urate, ci despre Ierusalimul=biserica pamanteasca.

Stai tu in biserica, deh!!! Ca acolo este increderea ta. Nici macar nu te impinge Dumnezeu sa studiezi subiectul......
Nu-i vorba de studiu e vorba de confruntarea care ti-o da Dumnezeu. El te confrunta si-ti spune te duci acolo sau acolo si ai de facut cutare sau cutare lucru si nu-i de glumit. Aici vad ca nu sti. Cat despre biserici se stie ce-i cu ele .Numai atit vreau sa sti ca nu toti sant pierduti acolo mai este o ramasita. Treci pe acolo sa-i vezi ca mai loviti ca ei nu-i nimeni (in mijlocul lupilor) si nu mai deschide acuze asa usor nici vorbe la iutime fara sa plangi cu cei ce plang si sa te bucuri cu cei ce se bucura.
Cum spune despre Lot

Petru 2:7  și dacă a scăpat pe neprihănitul Lot, care era foarte întristat de viața destrăbălată a acestor stricați;2 Petru 2:8  (căci neprihănitul acesta, care locuia în mijlocul lor, își chinuia în toate zilele sufletul lui neprihănit, din pricina celor ce vedea și auzea din faptele lor nelegiuite;) -

Edited by husand, 16 November 2009 - 23:33.


#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 16th November 2009, 23:31, said:

Nu-i vorba de studiu e vorba de confruntarea care ti-o da Dumnezeu. El te confrunta si-ti spune te duci acolo sau acolo si ai de facut cutare sau cutare lucru si nu-i de glumit
La Balaceanca le spune multe, stiu..... Celor credinciosi le spune IN SCRIPTURA ce sa faca, nu in vise sau "viziuni".

Quote

Numai atit vreau sa sti ca nu toti sant pierduti acolo mai este o ramasita.

Deci, afirmatie nebuneasca echivalenta: si in sinagoga mai este salvare.

#28
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 17th November 2009, 15:46, said:

La Balaceanca le spune multe, stiu..... Celor credinciosi le spune IN SCRIPTURA ce sa faca, nu in vise sau "viziuni".


Deci, afirmatie nebuneasca echivalenta: si in sinagoga mai este salvare.




Sinagogile satanei erau pline de cei ce nu-s in biserica. Religiosii cu cartea legii in mana.
Apocalipsa 2:18 Îngerului Bisericii din Tiatira, scrie-i
Apocalipsa 2:9  Știu necazul tău și sărăcia ta (dar ești bogat), și batjocurile, din partea celor ce zic că sînt Iudei și nu sînt, ci sînt o sinagogă a Satanei.

Edited by husand, 17 November 2009 - 23:49.


#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, scrie clar ca in biserici poate domni si satan. Cum este in biserica ta, care slaveste omul si faptele lui, in ciuda lui Dumnezeu, care in Scriptura spune ca El te face sa faci fapte bune.

#30
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
SLAVESTE PE DUMNEZEU CARE ESTE IN OM . IN OMUL IN CARE ESTE NU IN CEL CE NU ESTE DACA ESTE MIREASA LUI

Edited by husand, 18 November 2009 - 19:05.


#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 18th November 2009, 19:05, said:

SLAVESTE PE DUMNEZEU CARE ESTE IN OM . IN OMUL IN CARE ESTE NU IN CEL CE NU ESTE DACA ESTE MIREASA LUI
Aveti, voi, bisericosii, ce aveti cu omul si sa-i dati slava si multe vorbe goale, datorita unei doctrine false, satanice.

Romani 1
25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.


Neeeeeeexxt!!!!!

#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 18th November 2009, 13:11, said:

Deci, scrie clar ca in biserici poate domni si satan. Cum este in biserica ta, care slaveste omul si faptele lui, in ciuda lui Dumnezeu, care in Scriptura spune ca El te face sa faci fapte bune.

2 Corinteni 1:22
El ne-a și pecetluit, și ne-a pus în inimă arvuna Duhului

Zaharia 9:11
Însă, cît pentru tine, Sioane, din pricina legămîntului tău pecetluit cu sînge, voi scoate pe prinșii tăi de război din groapa în care nu este apă.



Da . Dar despre biserica mea spune si asa, si ma bucur:

Corinteni 1:2  către Biserica lui Dumnezeu care este în Corint, către cei ce au fost sfințiți în Hristos Isus, chemați să fie sfinți, și către toți cei ce cheamă în vreun loc Numele lui Isus Hristos, Domnul lor și al nostru:

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 19th November 2009, 14:20, said:

2 Corinteni 1:22
El ne-a și pecetluit, și ne-a pus în inimă arvuna Duhului

Deci, salvarea nu se pierde, pt ca este PECETLUITA.

Apocalipsa 3:7
Îngerului Bisericii din Filadelfia scrie -i: ,,Iată ce zice Cel Sfînt, Cel Adevărat, Celce ține cheia lui David, Celce deschide, și nimeni nu va închide, Celce închide, și nimeni nu va deschide:

Ce inchide Dumnezeu, nimeni nu mai deschide.

Quote

Zaharia 9:11
Însă, cît pentru tine, Sioane, din pricina legămîntului tău pecetluit cu sînge, voi scoate pe prinșii tăi de război din groapa în care nu este apă.

Simplu:
Sion=cei salvati
groapa=iad
apa=Hristos
legamantul pecetluit cu sange=plata pacatelor

Deci, din pricina platii pacatelor, Dumnezeu ii va salva pe cei alesi. Face sens cu RESTUL Scripturii.

Quote

Da . Dar despre biserica mea spune si asa, si ma bucur:

Corinteni 1:2  către Biserica lui Dumnezeu care este în Corint, către cei ce au fost sfințiți în Hristos Isus, chemați să fie sfinți, și către toți cei ce cheamă în vreun loc Numele lui Isus Hristos, Domnul lor și al nostru:
Da, corect, spune, pt ca biserica, precum Israelul a fost institutia desemnata sa fie custodele Cuvantului.

Romani 3

2Oricum, sînt mari. Și mai întîi de toate, prin faptul că lor le-au fost încredințate cuvintele lui Dumnezeu.

Insa, binecuvantarea incredintarii este data CONDITIONAL (de ascultare)bisericilor, precum Israelului.

Apocalipsa 2

5Adu-ți dar aminte de unde ai căzut; pocăiește-te, și întoarce-te la faptele tale dintîi. Altfel, voi veni la tine, și-ți voi lua sfeșnicul din locul lui, dacă nu te pocăiești.

Cum nicio biserica nu vrea sa se intoarca, nu vrea sa-si corecteze doctrina........ Neeeeexxt!!!

#34
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 19th November 2009, 02:57, said:

Aveti, voi, bisericosii, ce aveti cu omul si sa-i dati slava si multe vorbe goale, datorita unei doctrine false, satanice.

Romani 1
25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.


Neeeeeeexxt!!!!!


Daaaaa bisericosii care pentru tine  toti sant satanici pi pentru D-zeu nu:

1 Ioan 5:12  Cine are pe fiul, are viața; cine n-are pe fiul lui Dumnezeu, n-are viața.


Coloseni 3:3 Căci voi ați murit, și viața voastră este ascunsă cu Hristos în Dumnezeu.
Coloseni 3:4 Când Se va arăta Hristos, viața voastră, atunci vă veți arăta și voi împreună cu El în slavă

Pentru tine toti morti si surpriza. Hristos in voi nadejdea slavei. Si toate epistolele sfintilor scrise catre niste morti ?
AUZI :

1 Tesaloniceni 1:1  Pavel, Silvan și Timotei, către Biserica Tesalonicenilor, care este în Dumnezeu Tatăl și în Domnul Isus Hristos: Har și pace dela Dumnezeu, Tatăl nostru, și dela Domnul Isus Hristos.
  
Coloseni 2:13  Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viață împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greșalele.  

Desteptarea!!!!

Edited by husand, 19 November 2009 - 15:40.


#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 19th November 2009, 15:36, said:

Desteptarea!!!!
Desteptarea sa-i spui bagabontului ala de v-a inventat doctrina in care omul este TEMELIA ADEVARULUI :lol: in care salvarea se pierde, adica Hristos a suferit degeaba :lol: si in care tu decizi daca devii parte a imparatiei Lui :lol:

#36
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 22nd November 2009, 18:17, said:

Desteptarea sa-i spui bagabontului ala de v-a inventat doctrina in care omul este TEMELIA ADEVARULUI :lol: in care salvarea se pierde, adica Hristos a suferit degeaba :lol: si in care tu decizi daca devii parte a imparatiei Lui :lol:

Ce vei spune copiilor tai.  Treaba voastra nu santeti Alesi. Sau vei striga zi si noapte Doamne ai mila de ei. Iubesti tu pe cineva?
Nu cunosti tot cuvintul dar nici puterea lui D-zeu ca esti impreuna lucrator si faci parte din D-zeu si el asculta dupa cum a zis- Sant cu omul cu inima smerita-. Ai doua teori teologice si optezi ca cei din bisericile adormite numai pentru una adica jumatate de cuvant ,nestiind cum sa le unesti pe ambele in intelesul duhovnicesc peste care sa vina binecuvantarea daca ai gustat in adevar ca bun este Domnul.Daca n-ai experienta si nu ai fost ridicat din fata mortii tale personale vorbesi ca nu-i greu de vorbit.
Domnul sa fie cu tine in ziua confruntarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate