Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intelegerea gresita a harului lui Isus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
Ioan 1
17. caci Legea a fost data prin Moise, dar harul si adevarul au venit prin Isus Hristos.

Romani 8
2. In adevar, legea Duhului de viata in Hristos Isus, m'a izbavit de Legea pacatului si a mortii.

Multi citeaza aceste versete "legea Duhului de viata in Hristos Isus, m'a izbavit de Legea pacatului si a mortii" si spun ca legea nu mai este pentru noi cei ce
credem in ISUS si spun ca sunt salvati, dar traiesc mai departe in pacat.

Insa diferenta dintre OM SALVAT (care crede in ISUS si se naste din nou) si OM SIMPLU este ca amindoi au legea insa CEL SALVAT are putere sa o faca legea si este deasupra legii, dar OM SIMPLU (fara harul lui ISUS) nu poate implini legea si este sup lege. (Acest har este gratis pentru toti. Prin jertfa lui Isus si sangele care ne curata)

Romani 3
31. Deci, prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.

Romani 2
13. Pentruca nu cei ce aud Legea, sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihaniti.

Chiar Isus spune :
Matei 5
17.Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc

Isus a fost primul care a avut putere sa impliniasca legea, acum prin harul lui mare El a dat aceasta putere noua care credem in EL.
Pentru noi legea e ceva simplu , usor de facut, caci tot facem di dragoste, noi nici nu ne gindim sa implinim legea , dar o implinim automat.
Pentruca nu mai suntem pomi rai care aduc roade rele , dar datorita harului lui Isus acum suntem pomi buni, care aducem roade bune (Caci pomul bun nu se gindeste ca trebuie sa aduca roada, el aduce roade automat in fiecare an.)

Caci dragostea de Dumnezeu sta in [pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele; (1Ioan.5:3)
Vorbesc omeneste, din pricina neputintei firii voastre pamantesti: dupacum odinioara v'ati facut madularile voastre roabe ale necuratiei si faradelegii[/color], asa ca savarseati faradelegea, tot asa, acum trebuie sa va faceti madularile voastre roabe ale neprihaniri[/color]i, ca sa ajungeti la sfintirea voastra! (Rom.6:19)

Cerintele de la noi nu sau luat, ele sau marit[/color],,,, PORUNCILE LUI ISUS SAU MARIT!!!

Matei 5
27. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu preacurvesti."
28. Dar Eu va spun ca ori si cine se uita la o femeie, ca s'o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui.
31. S-a zis iaras: "Oricine isi va lasa nevasta, sa-i dea o carte de despartire[/color]."
32. Dar Eu va spun ca ori si cine isi va lasa nevasta, afara numai de pricina de curvie, ii da prilej sa preacurveasca; si cine va lua de nevasta pe cea lasata de barbat, preacurveste.
33. Ati mai auzit iaras ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu juri stramb;[/color] ci sa implinesti fata de Domnul juramintele tale."
34. Dar Eu va spun:Sa nu jurati nicidecum; [/color]nici pe cer, pentru ca este scaunul de domnie al lui Dumnezeu;
21. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu ucizi; oricine va ucide, va cadea supt pedeapsa judecatii."
22. Dar Eu va spun ca ori si cine se manie pe fratele sau, va cadea supt pedeapsa judecatii;si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea supt pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule", va cadea supt pedeapsa focului gheenei.

Edited by eu_unul, 03 October 2009 - 13:14.
culoarea rosie este rezervata.


#2
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

View Postaduntu, on 3rd October 2009, 12:41, said:

Chiar Isus spune :
Matei 5
17.Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc

Isus a fost primul care a avut putere sa impliniasca legea,

Mie versu ala imi zice ca cei de atunci nu stiau ce inseamna de fapt lega, si ca Isus a venit ca sa implineasca legea ca sa le arate prin propriul exemplu.

Cei de atunci erau indusi in eroare de catre farisei. Credeau ca trebuie sa te abtii da le mancat porc si alte chestii dastea. Dar Isus lea zis ca nu ce bagi in gura iti strica sufletul, ci ce scoti din gura.

Din moment ce lea zis asta inseamna ca asa a fost dintotdeauna, dar nu stiau ei. Deaia la prima vedere Isus pare ca a venit sa eliminee legea VT. Dar de fapt legea din VT era aceeasi mereu, si e aceeasi si acuma, doar ca oamenii nu  o intelegeau.

36. "Invatatorule, care este cea mai mare porunca din Lege?"
37. Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, si cu tot cugetul tau."
38. "Aceasta este cea dintai, si cea mai mare porunca.
39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."
40. In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Proorocii."


Quote

Cerintele de la noi nu sau luat, ele sau marit[/color],,,, PORUNCILE LUI ISUS SAU MARIT!!!

Nu sa marit nimic . Nu ai tu experienta de viata.
Faza e simpla: Oamenii "de treaba" se mantuiesc , ticalosii, ofticosii, neplacutii, etc, vor avea probleme. Asta e toata "smecheria".

Bunul samaritean din parabola cu acelasi nume nu este un super erou cu har divin supra alimentat. Este un exemplu de om normal de treaba. Exemple de astfel de oameni gasesti si in VT, gasesti si la tine in bloc probabil (mai rar da gasesti). Deci nu poti sa zici ca bunul samaritean nu putea sa existe inainte de Isus pentru ca fara harul lui Isus nu ar fi putut sa faca toate chestiile alea.

Quote

Matei 5
27. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu preacurvesti."


Nu este "preacurvesti", ci "comiti adulter". Arata-mi versul din vechiul testamenty unde zice sa nu "preacurvesti" in loc de sa nu comiti adulter. Nu poti pentru ca nu este. In leviticus, deuteronom si toate alea, legile sunt date explicit, zice sa nu te culci cu nevasta altuia, etc. Faza cu adulter = sex inainte de casatorie de unde au scoso ?

Quote

28. Dar Eu va spun ca ori si cine se uita la o femeie, ca s'o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui.

Pardon, traducerea corecta e asta:

But I tell you that anyone who looks at a woman lustfully has already committed adultery with her in his heart.

"Dar Eu va spun ca ori si cine se uita la o femeie, ca s'o pofteasca, a si comis adulter cu ea in inima lui."

Daca nu erati incompetenti in relatiile cu femeile intelegeati versu asta imediat. Asa, daca lasati interpretarile pe mana unui popa virgin care sa incuiat in nustiuce pestera, normal ca ajungeti la interpretari anapota.

Intraba orice femeie sa vezi ce zice. Daca prietenul / sotul se uita la alta femeie so dezbrace din priviri, in mod intentionat, ei i se pare ca acel sot ii este fidel in inima lui sau nu ?

Isus a zis "Prostituatele si vamesii corupti se vor mantuii inaintea popilor". Cum crezi oare ca e posibil asa ceva ? Popa ala nu comitea adulter,tinea post, etc... Dar era un neplacut (ca sa folosesc un termen mai soft).

Quote

32. Dar Eu va spun ca ori si cine isi va lasa nevasta, afara numai de pricina de curvie, ii da prilej sa preacurveasca;

adulter, nu prea-curveasca. Traducerea corecta e adulter. Tari popii astia, acum inventeaza cuvinte noi... prea-curveasca.

Edited by neo1234, 03 October 2009 - 14:44.


#3
Sanema

Sanema

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.06.2009
Adulter sau preacurvar e totuna

Edited by eu_unul, 03 October 2009 - 15:07.


#4
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View Postneo1234, on 3rd October 2009, 14:26, said:

Din moment ce lea zis asta inseamna ca asa a fost dintotdeauna, dar nu stiau ei. Deaia la prima vedere Isus pare ca a venit sa eliminee legea VT. Dar de fapt legea din VT era aceeasi mereu, si e aceeasi si acuma, doar ca oamenii nu o intelegeau.
Corect!

Numai ca cerintele intradevar sau marit. Inainte era "Ochi pentru ochi". Dar acum "Iubeste vrasmasul tau"

View Postneo1234, on 3rd October 2009, 14:26, said:

Oamenii "de treaba" se mantuiesc

Daca omul "de treaba" este salvat de ce mai trebuie ISUS?

Ramaneti in Mine, si Eu voi ramanea in voi. Dupacum mladita nu poate aduce roada dela sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi nu puteti aduceti roada, aca nu ramaneti in Mine[/color]. (Ioan.15:4)

Omul daca nu este salvat de Isus, nu poate fi om de treaba.
Omul simplu nu poate implini legea.
Nu exista om cumsecade.

Romani 3
23.Caci toti au pacatuit, si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu.[/color]
24 Si sunt socotiti neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea, care este in Hristos Isus. [/color]

Romani 3
10. dupa cum este scris: Nu este nici un om neprihanit, niciunul macar.[/color]
11. Nu este nici unul care sa aiba pricepere. Nu este nici unul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12Toti s-au abatut, si au ajuns niste netrebnici[/color]. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar

Orice om este rau, el nu poate face ceva bun, pentruca natura omului e rea.

Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune. (Mat.7:18)[/color]

Dar Isus prin harul Lui ne face POMI BUNI si omul care crede, iubeste, cauta pe Isus acela poate fi "de treaba"
asa om citeste biblia ,caci in biblie se vorbeste despre Dumnezeu si nu numai citeste dar si face ce este scris acolo.

Dar cine isi va adanci privirile in legea desavarsita[/color], care este legea slobozeniei, si va starui in ea7 nu ca un ascultator uituc[/color], ci ca un implinitor cu fapta, va fi fericit in lucrarea lu[/color]i. (Iac.1:25)

Romani 13
9. De fapt: "Sa nu preacurvesti, sa nu furi, sa nu faci nici o marturisire mincinoasa, sa nu poftesti", si orice alta porunca mai poate fi, se cuprind in porunca aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

3. Adulter si Preacurvesti e totuna.

4.

View Postneo1234, on 3rd October 2009, 14:26, said:

Faza cu adulter = sex inainte de casatorie de unde au scoso
Nu adulter, dar curvie = sex inainte de casatorie

uite aici:

1 Corinteni 7
8. Celor neansurati[/color] si vaduvelor, le spun ca este bine pentru ei sa ramana ca mine.
9. Dar daca nu se pot infrana[/color],sa se casatoreasca[/color]; pentruca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda. [/color]

Pavel spune ca este bine ca omul sa ramana necasatorit ca el, dar daca nu se poate infrana trebuie sa se casatoriasca, altfel o sa arda

Conform bibliei ADULTER= PREACURVIE= sex dupa casatorie (cu alte femeii).
Curvie = sex inainte de casatorie

1 Corinteni 6
9. Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu? Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii[/color], nici inchinatorii la idoli,[ nici preacurvarii[/color], nici malahii, nici sodomitii,
10. [nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii,[/color] nici defaimatorii, nici raparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu.
[/color]

Edited by eu_unul, 03 October 2009 - 23:05.


#5
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

Quote

Inainte era "Ochi pentru ochi". Dar acum "Iubeste vrasmasul tau"

Nici inainte nu cred ca era ochi pentru ochi.

Quote

Daca omul "de treaba" este salvat de ce mai trebuie ISUS?

Ramaneti in Mine, si Eu voi ramanea in voi. Dupacum mladita nu poate aduce roada dela sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi nu puteti aduceti roada, daca nu ramaneti in Mine. (Ioan.15:4)

Macar sti ce inseamna versetele alea ? Lui Isus ii placea sa vorbeasca aproape exclusiv in parabole. Nu stiu daca exista vreo propozitie spusa de el care sa nu aiba vreo metafora sau vreo comparatie in ea.

Oricum propozitia aia nu infirma ce am zis eu.

Quote

Omul daca nu este salvat de Isus, nu poate fi om de treaba.
Omul simplu nu poate implini legea.
Nu exista om cumsecade.

Ce vrei sa insinuezi, predestinarea ? Sau ce ? Isus a zis ca vine si i se dezvaluie aceluia care face cum zice el. Deci facutul vine inaintea dezvaluirii.

John 14:22 Judas (not Iscariot) saith unto him, Lord, how is it that thou wilt manifest thyself unto us, and not unto the world?

23 Jesus answered and said unto him, If a man love me, he will keep my words: and my Father will love him, and we will come unto him, and make our abode with him.

John 14:21 “He who has My commandments and keeps them is the one who loves Me; and he who loves Me will be loved by My Father, and I will love him and will disclose Myself to him.


Quote

Ramaneti in Mine, si Eu voi ramanea in voi. Dupacum mladita nu poate aduce roada dela sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi nu puteti aduceti roada, daca nu ramaneti in Mine. (Ioan.15:4)

Daca era suficient sa dea Isus cu bagheta magica in respectivul ca sa il salveze si atunci devenea om de treaba automat, de ce mai trebuia sa ii spuna "ramaneti in mine ?".

Quote

Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune. (Mat.7:18)

Aici vorbea Isus despre profetii mincinosi.

Quote

Dar Isus prin harul Lui ne face POMI BUNI

Tu sti macar ce e aia har ? Sau repeti ce auzi pe la altii ?

Quote

9. Dar daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca; pentruca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda.

Pavel spune ca este bine ca omul sa ramana necasatorit ca el, dar daca nu se poate infrana trebuie sa se casatoriasca, altfel o sa arda

Mdeah... Uite aici si o alta traducere ce zice (NIV):

But if they cannot control themselves, they should marry, for it is better to marry than to burn with passion.

Ai aici diferite traduceri ca sa poti sa intelegi mai bine inytelesul original al unui verset:
http://bible.cc/1_corinthians/7-9.htm

Acolo vorbeste spune ca va arde pasiunea in tine. Desprea acest ars este vorba.

=======================

Quote

Daca omul "de treaba" este salvat de ce mai trebuie ISUS?

Ramaneti in Mine, si Eu voi ramanea in voi. Dupacum mladita nu poate aduce roada dela sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi nu puteti aduceti roada, aca nu ramaneti in Mine[/color]. (Ioan.15:4)

De ce nu il intrebam pe el ? Uite niste ce zice chiar Isus in continuarea versului citat de tine:

Ioan 15
7. Daca ramaneti in Mine, si daca raman in voi cuvintele Mele, cereti orice veti vrea, si vi se va da.
8. Daca aduceti multa roada, prin aceasta Tatal Meu va fi proslavit; si voi veti fi astfel ucenicii Mei.
9. Cum M'a iubit pe Mine Tatal, asa v'am iubit si Eu pe voi. Ramaneti in dragostea Mea.
10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramanea in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu, si raman in dragostea Lui.


Mi se pare interesant ca pui accentul numai pe versetele amenintatoare. Pe asta de ce nai pus accentu ?

7. Daca ramaneti in Mine, si daca raman in voi cuvintele Mele, cereti orice veti vrea, si vi se va da.

Edited by neo1234, 03 October 2009 - 23:22.


#6
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Cateva citate din regulament:

Quote

h. folosirea abuziva a smiley-urilor in mesajele postate (iconitele animate), scrierea de mesaje alcatuite exclusiv din astfel de smiley-uri, scrierea exclusiv cu majuscule sau folosirea excesiva a culorilo

Quote

Regula nr. 7
Nu abuzați de bold, underline, italice și/sau fonturi de mărimi variabile - folosiți-le doar când vreți să scoateți în evidență un amănunt, nu aproape întreg postul. Important este conținutul mesajului, nu și forma lui. În caz contrar, astfel de mesaje se vor șterge fără PM-ul informativ


Regula nr. 8
Mesajele scrise colorat vor fi șterse fără avertisment! Mesajele colorate reprezintă punctul de vedere al moderatorilor și sunt considerate avertismente publice. Culoarea roșie este rezervată strict moderatorilor ariei pentru scrierea avertismentelor publice, iar culoarea albastră pentru atenționări și informații de interes pentru utilizatori. Ignorarea avertismentelor se soldează cu cel puțin 2 zile suspend. Utilizatorii nu vor răspunde pe forum mesajelor ce conțin avertismente sau informări publice.

Edited by eu_unul, 03 October 2009 - 23:22.


#7
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View Postneo1234, on 3rd October 2009, 23:08, said:

Nici inainte nu cred ca era ochi pentru ochi.

Leviticul 24
19. Daca cineva raneste pe aproapele lui, sa i se faca asa cum a facut si el:
20. frantura pentru frantura, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; sa i se faca aceeas rana pe care a facut-o el aproapelui sau.
21. Cine va ucide un dobitoc, sa-l inlocuiasca; dar cine va ucide un om, sa fie pedepsit cu moartea.

Iti explic acus ce numesc eu har.
Omul se naste in pacat, apoi el stie ca va trai cel mult 100 ani si va muri si se va duce in iad.
Dar afla ca exista Isus, care a murit pentru pacatele la orice om

Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica. (Ioan.3:16)

Apoi omul incepe sa creada in Isus si vrea sa-i placa, dar nu poate , nu are putere sa faca ce zice Isus.
Isus il curata de pacatele lui si il face o faptura noua.

2 Corinteni 5
17. Caci, daca este cineva in Hristos, este o faptura (Sau: zidire.) noua. Cele vechi s-au dus: iata ca toate lucrurile s-au facut noi.

Si dupa ce El ne da putere deja avem posibilitatea sa facem roade.
Nici un fel de bagheta magica, caci multi au auzit de Isus, dar cine vrea sa il urmeze? Cine vrea sa-l caute?
Isus bate la usa fiicarui, dar numai cine deschide la acela intra.

Noi numim "om de treaba" pe cel ce se staruie sa faca bine.

Ioan 15
10. Daca paziti poruncile Mele, veti ramanea in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu, si raman in dragostea Lui.

Dar care sunt poruncile?

37. Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, si cu tot cugetul tau."
38. "Aceasta este cea dintai, si cea mai mare porunca.
39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."


Omul daca face bine , este bun, face binefaceri, dar nu cauta pe Domnu din toata inima lui, din tot cugetul lui ,din tot sufletul lui ....ce folos din asa om?

Faptele Apostolilor 10
2. Omul acesta era cucernic si temator de Dumnezeu, impreuna cu toata casa lui. El facea multe milostenii norodului, si se ruga totdeauna lui Dumnezeu.

Aici se vorbeste despre Corneliu. Iaca om cumsecada. Om de treaba

1.cucernic si temator de Dumnezeu.
2. El facea multe milostenii norodului
3.si se ruga totdeauna lui Dumnezeu

Dar noi numim "de treaba" numai care "face multe milostenii norodului"

Corneliu se staruia din toata inima sa placa lui Dumnezeu, dar nu avea putere. Nu era de ajuns ce facea? Totusi Dumnezeu prin Petru i-a vorbit de Isus.
Dupa ce i-a vorbit de Isus, Corneliu a fost salvat. Dupa aceia deja facea rode bune nu? Pentru ce dara mai trebuia sa-i vorbeasca despre Isus, daca si asa era Om super? Corneliu era "om de treaba", dar fara puterea lui ISUS suntem un gunoi

Daca tu incerci sa cauti traduceri care sati permita sa traiesti cu fata inainte de casatorie imi pare rau. Aduti aminte de Iosif(tatal carnal lui Isus) care era logodit cu Maria dar inca n-o cunoscuse. Apoi Iacov care a lucrat 7 ani pentru viitoarea lui sotie apoi a intrat in cortul ei.

Casatoria sa fie tinuta in toata cinstea, si patul sa fie nespurcat, caci Dumnezeu va judeca pe curvari si pe preacurvari. (Evr.13:4)

Iti mai scriu :).

Uite ce zice Pacvel

Filipeni 3
8. Ba inca, si acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am perdut toate si le socotesc ca un gunoi, ca sa castig pe Hristos,
9. si sa fiu gasit in El, nu avand o neprihanire a mea, pe care mi-o da Legea, ci aceea care se capata prin credinta in Hristos, neprihanirea, pe care o da Dumnezeu, prin credinta.
10. Si sa-l cunosc pe El si puterea invierii Lui si partasia suferintelor Lui, si sa ma fac asemenea cu moartea Lui;
11. ca sa ajung cu orice chip, daca voi putea, la invierea din morti.

Nimeni in VT nu a fost salvat fara Isus, fara Isus nu este salvare.

Exemplu:

Cum a fost salvat Avraam?

Tatal vostru Avraam a saltat de bucurie ca are sa vada ziua Mea: a vazut-o si s-a bucurat." (Ioan.8:56)

Ce zice IOV?

Dar stiu ca Rascumparatorul meu este viu, si ca se va ridica la urma pe pamant. (Iov.19:25)

ce zice David?

Marcu 12
"Domnul a zis Domnului meu: "Sezi la dreapta Mea, pana voi pune pe vrajmasii Tai supt picioarele Tale."
37. Deci chiar David Il numeste Domn; atunci cum este El fiul lui?" Si gloata cea mare Il asculta cu placere.


Ce zice Isaia?

Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa, care ne da pacea, a cazut peste El, si prin ranile Lui santem tamaduiti. (Isa.53:5)

Nimeni din VT macar ca era cumsecade nu a fost salvati, toti au crezit in Isus, si au cautat, iubit, au asteptat venirea Lui.


1.toate aceste lucruri ca o pierdere, fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos Isus
2.El am perdut toate si le socotesc ca un gunoi, ca sa castig pe Hristos
3.si sa fiu gasit in El, nu avand o neprihanire a mea, pe care mi-o da Legea  (Prin fapte)
4.neprihanirea, pe care o da Dumnezeu, prin credinta.
Si sa-l cunosc pe El si puterea invierii Lui si partasia suferintelor Lui, si sa ma fac asemenea cu moartea Lui;
ca sa ajung cu orice chip, daca voi putea, la invierea din morti

Iaca daca are un om cele 4 puncete "este de treaba"

Edited by eu_unul, 04 October 2009 - 09:35.


#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 3rd October 2009, 12:41, said:

Multi citeaza aceste versete "legea Duhului de viata in Hristos Isus, m'a izbavit de Legea pacatului si a mortii" si spun ca legea nu mai este pentru noi cei ce
credem in ISUS si spun ca sunt salvati, dar traiesc mai departe in pacat.
Aceia nu au Duhul, care sa-i FACA sa respecte Legea.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Clar.

Iar, daca-i intrebi cum au devenit ei "salvati", or sa-ti spuna ca au FACUT ei ceva: crezut, pocait, botezat cu apa, etc......
Ceea ce este FAPTA si nu dar.

#9
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

View Postaduntu, on 4th October 2009, 02:21, said:

Leviticul 24
19. Daca cineva raneste pe aproapele lui, sa i se faca asa cum a facut si el:
20. frantura pentru frantura, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; sa i se faca aceeas rana pe care a facut-o el aproapelui sau.
21. Cine va ucide un dobitoc, sa-l inlocuiasca; dar cine va ucide un om, sa fie pedepsit cu moartea.

Confunzi ce scrie in levitic cu Legea pe care o aplica Dumnezeu.

Daca Isus zice "nu am venit sa elimin legea ci sa o IMPLINESC", si dupa aia se duce si lucreaza de sabath contrazicanduse cu fariseii care ii citeaza din VT la fel cum faci tu acum, si in loc sa omoare femeia adultera cu pietre o iarta, si in loc sa aplice ochi pentru ochi, aplica "Iubeste vrasmasul tau", cum este asta IMPLINIREA LEGII ?

Isus a venit ca sa CLARIFICE, ca sa ajute sa intelegem ce inseamna de fapt acea lege. Daca Isus APLICA (nu doar zice, dar si aplica)  "Iubeste vrasmasul tau" si apoi zice "am venit SA IMPLINESC", inseamna ca a IMPLINI LEGEA = "Iubeste vrasmasul tau" SI NU "ochi pentru ochi". Inseamna ca "ochi pentru ochi" este gresit nu ?

Poate "ochi pentru ochi" se refera la efect, nu k a ce trebuie sa faci tu. ochi pentru ochi este inca valabil si acum, si era valabil si inainte.

Ex: zice ca daca Ierti pe altii Tatal te va ierta pe tine. Ii spune lui petru ca cine scoate sabia, moare de sabie.
Nu e asta la fel ca ochi pentru ochi ? Ce dai aia primesti inapoi. Simplu.

Deci Isus nu a venit sa modifice legea, nici sa mareasca legea, ci sa aduca intelegerea asupra cum functioneaza legea.

Faze de genul "a venit sa faca legea mai grea" sunt gresite din start.

Greseala pe care o faci este aceeasi pe care o faceau fariseii din vremea lui Isus.

De ex vine Dumnezeu si ii spune unuia legea = ochi pentru ochi, si ala in loc sa inteleaga ca ochi pentru ochi este efectul legii, si nu ceea ce trebuie sa aplici tu, ala vine si scrie in VT ca trebuie sa aplici ochi pentru ochi. Numai ca aplicand ochi pentru ochi, nu ai decat de pierdut. Dca vrei sa iti fie bine trebuie sa aplici Iarta pe celalalt, sau chiar "Iubeste vrasmasul tau", si atunci vei primi inapoi acelasi lucru.

Faptul ca scrie in VT ochiu pt ochi nu e gresit, este gresita doar interpretarea a ce insemna ochi pt ochi, si la ce se aplica.


Quote

Iti explic acus ce numesc eu har.[...]

Aici se vorbeste despre Corneliu. Iaca om cumsecada. Om de treaba

[...]

Corneliu se staruia din toata inima sa placa lui Dumnezeu, dar nu avea putere. Nu era de ajuns ce facea?

Nu are nici o legatura.

Salvare = botezul cu Duhul Sfant. Tocmai asta a primit Cornelius prin Petru.

Quote

Dupa ce i-a vorbit de Isus, Corneliu a fost salvat.

Intradevar, dupa ce ia vorbit de Isus a fost salvat, dar omiti cea mai importanta parte:

Dupa ce a primit BOTEZUL CU DUHUL SFANT Cornelius a fost salvat:

44. Pe cand rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorat Duhul Sfant peste toti cei ce ascultau Cuvantul.
45. Toti credinciosii taiati imprejur, cari venisera cu Petru, au ramas uimiti cand au vazut ca darul Duhului Sfant s-a varsat si peste Neamuri.


Quote

Pentru ce dara mai trebuia sa-i vorbeasca despre Isus, daca si asa era Om super?

Pai se pare ca pentru a fi botezat cu Duhul Sfant.

Eu nu am toate raspunsuriule da macar nu pretind ca am toate raspunsuriule.

Matale zici ca ai toate raspunsurile, dar tot ce faci este sa citezi cu copy paste din biblie.

De exemplu Cornelius a fost salvat TOCMAI pentru ca era asa un om super:

4. Corneliu s-a uitat tinta la el, s-a infricosat, si a raspuns: "Ce este, Doamne?" Si ingerul i-a zis: "Rugaciunile si milosteniile tale s-au suit inaintea lui Dumnezeu, si El Si-a adus aminte de ele.

Quote

Corneliu se staruia din toata inima sa placa lui Dumnezeu, dar nu avea putere. Nu era de ajuns ce facea?

Confunzi lucrurile. Salvarea se face prin botezul cu Duhul Sfant. Duhul Sfant e ca un costum de scafandru. Poti sa faqci tu si flotari in limba, daca te arunci in ocean fara costum de scafandru nu poti sa respiri si mori.

Duhul Sfant e ca costumul de scafandru. Numai Dumnezeu poate sa iti dea costumul de scafandru. Deaia spune ca nu poti sa te salvezi prin faptele tale proprii si ai nevoie de Dumnezeu.

Si mai zice ca Dumnezeu iti da costumul de scafandru pe gratis, deci nu ca plata pentru ca faci ceva ce ii place lui (cel putin asa zice Paul).

In schimb Isus zice ca il da numai la cei care ii pastreaza poruncile.

La cornelius vad ca a avut dreptaste Isus, nu Paul. Pentru ca in viziunea pe care a avuto i sa spus:

"Rugaciunile si milosteniile tale s-au suit inaintea lui Dumnezeu, si El Si-a adus aminte de ele."

Deci avem asa:

pastrezi poruncile --- > botezul cu Duhul Sfant


Quote

dar nu cauta pe Domnu din toata inima lui, din tot cugetul lui ,din tot sufletul lui ....ce folos din asa om?

Cum adica ce folos. Tu crezi ca Dumnezeu salveaza oamenii pentru vreun folos ? Eu stiam ca ii salveaza pentru ca asa vrea, si vrea sai salveze pe toti, nu ca se ia dupa vreun folos.

Quote

Daca tu incerci sa cauti traduceri care sati permita sa traiesti cu fata inainte de casatorie imi pare rau.

Mi se pare corect  :lol:

Quote

Aduti aminte de Iosif(tatal carnal lui Isus) care era logodit cu Maria dar inca n-o cunoscuse. Apoi Iacov care a lucrat 7 ani pentru viitoarea lui sotie apoi a intrat in cortul ei.

Pot sa iti dau contraexemple din biblie, dar o sa ma abtin ca sa nu faca pe ei pudicii de pe forum.

#10
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View Postzexelica, on 4th October 2009, 15:27, said:

Aceia nu au Duhul, care sa-i FACA sa respecte Legea.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Clar.

Iar, daca-i intrebi cum au devenit ei "salvati", or sa-ti spuna ca au FACUT ei ceva: crezut, pocait, botezat cu apa, etc......
Ceea ce este FAPTA si nu dar.


In Lege este scris: "Voi vorbi norodului acestuia prin alta limba si prin buze straine; si nici asa nu Ma vor asculta, zice Domnul." (1Cor.14:21)

Faptele Apostolilor 5
1. Dar un om, numit Anania, a vandut o mosioara, cu nevasta-sa Safira,
2. si a oprit o parte din pret, cu stirea nevestei lui; apoi a adus partea cealalta, si a pus-o la picioarele apostolilor.
3. Petru i-a zis: "Anania, pentruce ti-a umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfant, si sa ascunzi o parte din pretul mosioarei?
4. Daca n'o vindeai, nu ramanea ea a ta? Si, dupa ce ai vandut-o, nu puteai sa faci ce vrei cu pretul ei? Cum s-a putut naste un astfel de gand in inima ta? N'ai mintit pe oameni, ci pe Dumnezeu."
5. Anania, cand a auzit cuvintele acestea, a cazut jos, si si-a dat sufletul. O mare frica a apucat pe toti ceice ascultau aceste lucruri.

Dece a murit Anania?. El a avut Duhul lui Dumnezeu, dece nu la impus sa faca?
Anania a primit salvarea gratis, dar a adus roada de moarte. Duhul nu impune sa faci , El te invata si te indeamna, tu hotarasti sa asculti Duhul sau carnea.
Sa maninci din Pomul Vetii sau din Pomul Cunostintii

Iacov 2
17. Tot asa si credinta: daca n'are fapte, este moarta in ea insas.
18. Dar va zice cineva: "Tu ai credinta, si eu am faptele." "Arata-mi credinta ta fara fapte, si eu iti voi arata credinta mea din faptele mele."

Edited by aduntu, 04 October 2009 - 22:26.


#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 4th October 2009, 23:10, said:

In Lege este scris: "Voi vorbi norodului acestuia prin alta limba si prin buze straine; si nici asa nu Ma vor asculta, zice Domnul." (1Cor.14:21)
Exact ce faceti voi cu vorbitul in limbi. Dumneyeu va trimite o lucrare de ratacire.

2 Tesaloniceni 2

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

    10și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

    13Noi însă, frați prea iubiți de Domnul, trebuie să mulțămim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci dela început Dumnezeu v'a ales pentru mîntuire, în sfințirea Duhului și credința adevărului.


Quote

Dece a murit Anania?. El a avut Duhul lui Dumnezeu, dece nu la impus sa faca?
Anania a primit salvarea gratis, dar a adus roada de moarte. Duhul nu impune sa faci , El te invata si te indeamna, tu hotarasti sa asculti Duhul sau carnea.
Vorbesti din brosuricile alea pacatoase ale bisericii tale. UNDE SCRIE CA ANANIA AVEA DUHUL SFANT?
Versul, please, nu comentariul tau.!!

Quote

Iacov 2
17. Tot asa si credinta: daca n'are fapte, este moarta in ea insas.
18. Dar va zice cineva: "Tu ai credinta, si eu am faptele." "Arata-mi credinta ta fara fapte, si eu iti voi arata credinta mea din faptele mele."
Normal, n-ai fapte inseamna ca n-ai Duhul care TE FACE sa ai fapte.

#12
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006
@aduntu

Deci pana la urma ce vrei sa transmiti prin topicul asta ?

Fa o mica sinteza, ceva pe scurt. Totusi aici e forum unde se tin discutii, deci oamenii isi spun parerile si citesc parerile altora.

Parereamea ai vazut care este.

Dar la tine nu am inteles prea clar ce vrei sa sustii. Mai ales cand vine vorba de ceva prac5tic, ca teorie mersi...

Adica dpdv practic, ce sustii tu ? Explica si tu asa, mai pe intelesul lui Badea Gheorghe.

#13
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View Postzexelica, on 4th October 2009, 23:46, said:

Normal, n-ai fapte inseamna ca n-ai Duhul care TE FACE sa ai fapte.

Zic dar: umblati carmuiti de Duhul, si nu impliniti poftele firii pamantesti. (Gal.5:16)
Caci firea pamanteasca pofteste impotriva Duhului, si Duhul impotriva firii pamantesti: sunt lucruri protivnice unele altora, asa ca nu puteti face tot ce voiti. (Gal.5:17)

Daca traim prin Duhul, sa si umblam prin Duhul. (Gal.5:25)

Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)

Ce zici aici?

Omul are alegere sa asculte de Duh sau de poftele ?

Edited by aduntu, 05 October 2009 - 09:32.


#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 5th October 2009, 10:25, said:

Zic dar: umblati carmuiti de Duhul, si nu impliniti poftele firii pamantesti. (Gal.5:16)
Caci firea pamanteasca pofteste impotriva Duhului, si Duhul impotriva firii pamantesti: sunt lucruri protivnice unele altora, asa ca nu puteti face tot ce voiti. (Gal.5:17)


Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)

Ce zici aici?

Omul are alegere sa asculte de Duh sau de poftele ?

Sunt PORUNCI. Nu sunt optionale. Iar, Dumnazeu garantează că le vei asculta și împlini.

#15
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View Postzexelica, on 7th October 2009, 02:50, said:

Sunt PORUNCI. Nu sunt optionale. Iar, Dumnazeu garantează că le vei asculta și împlini.


De exemplu:
Eu sunt un Om tare bogat si iti las in mostenire o casa tare frumoasa, dar pun conditia :"Pentru a primi casa mea trebuie sa te casatoresti"
1.Casa este un HAR pentru tine (tot este gratis), dar tu ai conditie sa te casatoresti.
2.Daca erai "om de treaba", te casatoreai dar eu nu hotaram sati dau casa, nu erai sa ai casa prin faptele tale.
3.Daca eu iti dau casa gratis, dar tu nu te casatoresti (nu implinesti conditia), atunci nu vei avea casa (harul)

Tot asa si la Domnu, noi prin faptele noastre bune nu am castigat salvarea, dar pentru a ne salva trebuie conditii.

Care?

Intebare:

Faptele Apostolilor 2
37. Dupa ce au auzit aceste cuvinte, ei au ramas strapunsi in inima, si au zis lui Petru si celorlalti apostoli: "Fratilor, ce sa facem?"


Raspuns:

38. "Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.
19. Pocaiti-va dar, si intoarceti-va la Dumnezeu, pentru ca sa vi se stearga pacatele, ca sa vina dela Domnul vremile de inviorare,
20. si sa trimeata pe Cel ce a fost randuit mai dinainte pentru voi: pe Isus Hristos,

Conditiile :
1.Pocaiti-va
             2.sa fie botezat


Pentru ce trebuie cele 2 conditii de mai sus?=> "pentru ca sa vi se stearga pacatele" => apoi veti primi darul Sfantului Duh

uite ce scrie aici

Romani 2
7. Si anume, va da viata vecinica celor ce, .......

Edited by sorin520, 08 October 2009 - 18:16.


#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 8th October 2009, 19:00, said:

De exemplu:
Te rog să mă scutești de polologhia asta de piață. Nu ai voie să interpetezi Scriptura, așa că rezuma-te la PROBĂ BIBLICĂ. La biserică la voi, merge, știu. Mi-e silă de filozofii.

Quote

Faptele Apostolilor 2
37. Dupa ce au auzit aceste cuvinte, ei au ramas strapunsi in inima, si au zis lui Petru si celorlalti apostoli: "Fratilor, ce sa facem?"
Bisericoșii cîntă aceeași melodie ca evreii, numai că în altă limbă.....

Galateni 3

10Căci toți cei ce se bizuiesc pe faptele Legii, sînt supt blestem; pentrucă este scris: ,,Blestemat este oricine nu stăruiește în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă.`

Romani 9

32Pentruce? Pentru că Israel n'a căutat -o prin credință, ci prin fapte. Ei s'au lovit de piatra de poticnire,

A FACE este FAPTĂ. Pocăință, credință, alegere, etc., toate sunt FAPTE. Care apar numai DUPĂ salvare.

Galateni 3

2Iată numai ce voiesc să știu dela voi: prin faptele Legii ați primit voi Duhul, ori prin auzirea credinței?


Quote

Raspuns:

38. "Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.
19. Pocaiti-va dar, si intoarceti-va la Dumnezeu, pentru ca sa vi se stearga pacatele, ca sa vina dela Domnul vremile de inviorare,
Deci pocăința este alternativă? Nu este PORUNCĂ A LEGII? Iar, ca porunca a Legii e echivalentă cu oricare altă poruncă, care dacă o faci, LUCREZI LEGEA.

Tit 3:5

5El ne -a mîntuit, nu pentru faptele, făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea nașterii din nou și prin înoirea făcută de Duhul Sfînt,

Deci, FAPTELE pocainței nu au finalitate salvarea. Petru a enunțat pur și simplu Lega, care spune că dacă FACI ce spune Legea ești mîntuit.

Pocăința este un DAR, nu o faptă de-a omului păcătos.

Acts 5

31Him hath God exalted with his right hand to be a Prince and a Saviour, for to give repentance to Israel, and forgiveness of sins.

Dă toată slava lui Dumnezeu, nu mai încerca să-l furi cu nerușinare, că așa te învață preotul!

#17
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
Tu intelege cum vrei. Dar eu stiu ca pina acum nimeni nu putea sa implineasca legea.
Dar acum prin har, gratis eu am primit putere sa implinesc lege. Si eu nu ma bases pe lege. Eu nu zic "Eu am legea si sunt salvat".
Dar eu zis :"Eu am salvarea si pe ISus deaceia traiesc asa cum a trait EL."

# Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc... dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu, care m'a iubit si S-a dat pe Sine insus pentru mine. (Gal.2:20)
# Iata dar ce va spun si marturisesc eu in Domnul: sa nu mai traiti cum traiesc paganii, in desertaciunea gandurilor lor, (Efes.4:17)

Daca tu spui ca esti salvat da nu ai fapta.. Este o minciuna.
Caci cine este salvat are fapte.

Dar va zice cineva: "Tu ai credinta, si eu am faptele." "Arata-mi credinta ta fara fapte, si eu iti voi arata credinta mea din faptele mele." (Iac.2:18)

Crestini patesc asa cum pateam eu cind eram adolescent. Eu ziceam lui Tata eu sunt matur fac ce vreu. Dar tata imi zicea, daca ai fi matur sar vedea din faptele tale.

# Nu orisicine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci celce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. (Mat.7:21)
# Caci oricine face voia Tatalui Meu care este in ceruri, acela Imi este frate, sora si mama." (Mat.12:50)

#18
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Mantuitea este prin HAR iar viata traita in Hristos este in Duh si Adevar si roada duhului la suprafata sant fapte iar faptele sant pregatite dinainte.

Alesi apoi lamuriti, intariti in Duh si la urma gata pentru orice fapta buna, prin credinta fi si mostenitori.

Dar neaparat sa fie unul mai grozav ca altul. Ca asa spune Isus? Nu firea paminteasca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate