Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce UPS si de unde ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Salutare tuturor.
Tocmai mi-am aranjat un rack de 19" (25U) in care am pus urmatoarele componente:
1. Pentium 3 800MHZ Coppermine,sursa 400W,minim de componente
2. Pentium 3 866MHZ Coppermine,sursa 400W,minim de componente
3. Switch TrendNet 24 porturi
4. Switch TrendNet 16 porturi
5. Router low-end Cisco 1721
6. Media Convertor
7. Modem cablu

Fara monitor !
As vrea sa pun si un UPS (rack mountable ar fi ideal,dar am vazut doar la APC si sunt f. scumpe) dar nu stiu:
1.Cam de cat sa fie UPS-ul ( VA ? sau W ? ,sincer nu am mai lucrat si nu stiu la ce trebuie sa ma uit, la VA sau W )
2. Ce marca in afara de APC (sau APC, daca se incadreaza in limita a 150-180Euro si face fata 10min) ?
3. Sa aiba management si important ,daca se poate , sa poata trimita o alerta pe e-mail atunci cand se trece pe UPS.
4. De la ce firme ?

Multumesc

#2
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
1. UPS-ul in sine nu trimite e-mail, ci software-ul de management.
2. Va trebui sa desemnezi un server pe post de management point, treaba nu e chiar atat de simpla, dar nici extrem de complexa. Foarte pe scurt acesta tre' sa monitorizeze UPS-ul, si cand acesta ajunge intr-o conditie critica sa dea shutdown la toate calculatoarele conectate la UPS si sa se inchida si el. Pentru Windows se pot folosi programele cu care vine UPS-ul, de regula, eu am vazut la APC. Pentru linux exista un proiect interesant (NUT - Network UPS Tools) care acopera o gama mare de vendori.
3. Pentru echipamentele pe care le-ai pus tu acolo ar trebui un UPS de 2000VA (2KVA), avand si o rezerva pentru viitor.
4. APC este o firma buna si serioasa, pe care ti-o recomand cu incredere.

#3
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Infosec (franceze, 2 ani garantie, asigurare!)
Microdowell

sau Triplite (din cite stiu eu inventatorii UPS-ului)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate