Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Totul despre

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
Suntem doua familii (doi + doua neveste) cu buget oarecum restrans si, dupa ce am batut in ultimi ani tara in lung si in lat cu masinile, am vrea sa mergem in primul nostru concediu in "strainatate" in iunie 2010. Pentru acest concediu avem posibilitatea financiara de a aloca 200 - 400 euro de persoana.

Am incercat sa gasesc o varianta optima pentru prima noastra vacanta in strainatate pe forum in "Important totul despre Turcia/Grecia/Bulgaria " dar asta insemna sa citesc peste 16.000 de raspunsuri pe forum!

Conditiile vacantei noastre ar fi sa mergem in iunie 2010 cu masinile noastre sau autocar (in Bulgaria) sau cu autocarul in Grecia sau Turcia (exclus transport cu avion si eventual cu feribotul) iar costul sa fie 200-400 euro de persoana cu servicii "all inclusive".
In plus, nevestele vor sa faca si ceva "plaja" daca se poate....

Ce destinatii din 1) Grecia sau 2) Turcia, eventual 3) Bulgaria imi recomandati pentru "primul concediu in strainatate" in conditiile de sus.
Nu doresc reclame de la firme turistice...le gasesc eu.

Multumesc anticipat,

Edited by gabicen, 29 September 2009 - 21:53.


#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru prima oară eu îți recomand Bulgaria, dar depinde ce vrei, pentru că litoralul bulgăresc are o multitudine de oferte pentru fel de fel de gusturi...

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postcopjob2000, on 29th September 2009, 22:52, said:

Pentru prima oară eu îți recomand Bulgaria, dar depinde ce vrei, pentru că litoralul bulgăresc are o multitudine de oferte pentru fel de fel de gusturi...

Multumesc,

Nevestele doresc Turcia/Grecia... eu ma gandeam la o vizita in Istambul (am fost pe acolo) cu vizita bazar care le-ar incanta...sau Grecia  (nu am fost)...

#4
ancutza75

ancutza75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.03.2009

View Postgabicen, on 29th September 2009, 23:02, said:

Multumesc,

Nevestele doresc Turcia/Grecia... eu ma gandeam la o vizita in Istambul (am fost pe acolo) cu vizita bazar care le-ar incanta...sau Grecia  (nu am fost)...

buna seara
hotelurile bune din bulgaria au inceput sa se apropie ca pret de cele bune din turcia
nu sunt experta in turism dar anul acesta am vrut si noi sa mergem in bulgaria ptr ca era mai putin de mers si ma asteptam sa ma coste mai putin biletul
dar diferenta era mica si am preferat din nou turcia
intre grecia si turcia ........nu o sa ti dea grecii niciodata ce ti dau turcii in aceiasi bani
dar grecii sunt mai civilizati
ce ma deranjeaza pe mine la turci e ca nu poti sa te uiti in vitrina unui magazin fara sa vina sa traga de tine sa intri
si dupa ce intri .........abia pleci fara sa cumperi nimic
eu as alege turcia mergand cu masina personala
alegere usoara

#5
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Ia in calcul si Croatia.

#6
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
200-400 euro cu tot cu banii de cheltuiala sau doar pentru cazare+drum? a doua varianta iti deschide destul de multe posibilitati, pentru toate cele trei tari. Personal, tinand cont de buget, m-as gandi la un Kusadasi cu autocarul, cu 1-2 nopti la Istanbul la intoarcere si eventual o noapte la Canakkale la dus. Fiind vorba de luna iunie, preturile nu vor fi asa de mari, posibil sa gasiti si un AI dragut, mai ales daca va stabiliti clar perioada din timp si urmariti early booking-urile, cu care mai beneficiati de ceva reducere (5-10%).
Daca nu ma inseala memoria, anul asta erau si ceva oferte faine de Tunisia, in iunie, sub 400 euro/persoana.
Din pacate cred ca inca agentiile nu au afisat oferta pentru vara 2010 pe site-uri, dar informativ va puteti uita la preturile care au fost anul acesta. Nu cred sa fie cum mult mai mari anul viitor.

#7
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Alege Istanbul,pentru preturi de nimica te poti plimba cu vaporul,poti face un gratar intre palmieri pe insula Adana,bazare pline cu aur,haine ieftine,mancare..asa si asa daca-ti place mai iute.
   Distractie placuta,asteptam sa ne trimeti vederi. :D

Edited by Header, 29 September 2009 - 22:17.


#8
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postgabicen, on 29th September 2009, 22:49, said:

Suntem doua familii (doi + doua neveste) cu buget oarecum restrans si, dupa ce am batut in ultimi ani tara in lung si in lat cu masinile, am vrea sa mergem in primul nostru concediu in "strainatate" in iunie 2010. Pentru acest concediu avem posibilitatea financiara de a aloca 200 - 400 euro de persoana.

Am incercat sa gasesc o varianta optima pentru prima noastra vacanta in strainatate pe forum in "Important totul despre Turcia/Grecia/Bulgaria " dar asta insemna sa citesc peste 16.000 de raspunsuri pe forum!

Conditiile vacantei noastre ar fi sa mergem in iunie 2010 cu masinile noastre sau autocar (in Bulgaria) sau cu autocarul in Grecia sau Turcia (exclus transport cu avion si eventual cu feribotul) iar costul sa fie 200-400 euro de persoana cu servicii "all inclusive".
In plus, nevestele vor sa faca si ceva "plaja" daca se poate....

Ce destinatii din 1) Grecia sau 2) Turcia, eventual 3) Bulgaria imi recomandati pentru "primul concediu in strainatate" in conditiile de sus.
Nu doresc reclame de la firme turistice...le gasesc eu.

Multumesc anticipat,

Daca vrei locatii frumoase, peisaje si plaje care iti taie respiratia, alege Grecia, dar nu Paralia Katerini!
Daca vrei gratare, bazar, piata, haine, aur ...alege Turcia.

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postedmund.chevul, on 29th September 2009, 23:23, said:

Daca vrei locatii frumoase, peisaje si plaje care iti taie respiratia, alege Grecia, dar nu Paralia Katerini!
Daca vrei gratare, bazar, piata, haine, aur ...alege Turcia.


Noi nu vrem nimic deosebit...ele doresc sa mearga in "strainatate" si cred ca o sa alegem sa mergem in Turcia.
Probabil ca o s-a le placa cum se oferteaza inghetata pe strada si cum sunt tratate cand numai privesc catre un magazin...
Locatii frumoase am vazut si aici in RO - Apuseni, Delta, Nordul Moldovei, Dunerea la Cazane, Tara Oasului...etc.

Daca mergem in Turcia, trebuie sa facem pasapoarte si alte asemenea... cheltuieli suplimentare?

Multumesc,

#10
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Da, pentru Turcia trebuie pasaport. Trebuie si viza, pe care o cumperi de la punctul de trecere a frontierei si o lipesti in pasaport. Eu n-am mai fost din primavara, iar atunci costa 15 euro/persoana - viza valabila 30 de zile, pentru o singura intrare.

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postelle_belle, on 30th September 2009, 00:05, said:

Da, pentru Turcia trebuie pasaport. Trebuie si viza, pe care o cumperi de la punctul de trecere a frontierei si o lipesti in pasaport. Eu n-am mai fost din primavara, iar atunci costa 15 euro/persoana - viza valabila 30 de zile, pentru o singura intrare.

Ok...multumesc pentru raspunsuri...este necesara asigurare de sanatate in Turcia?

#12
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Cu placere. Nu este necesara asigurarea, dar din proprie experienta pot sa spun ca este utila. Noi am avut probleme in singura excursie in care nu ne facusem asigurari. Asa ca vorba aia, better safe than sorry :)

#13
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postchrismo, on 29th September 2009, 23:10, said:

Ia in calcul si Croatia.
Corect. Croatia si Muntenegru, viitoarea Coasta de Azur  :)

#14
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Eu iti recomand Turcia, Kusadasi, 6-7 nopti 5 stele, UAI, cam 800 euro/ cuplu, la inceputul lui iunie si ai sa vezi ca nu ai sa regreti, nici tu, mai ales nevestele.

Succes si o vacanta placuta iti doresc!

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Suma este destul de mica, asa ca cel mai bine ar fi fost Bulgaria (cel mai aproape si cel mai ieftin, ca sa te bucuri la maxim de banii aia). Dar dorinta fiind strainatate in primul rind, din pacate Bulgaria nu pare asa de strainatate, asa ca asteapta sa apara ofertele pentru vara 2010 si iti alegi de acolo. Calculeaza si costurile ascunse (bani de acte, de buzunar, de parcare, de taxe de poduri/feriboturi, fond de urgenta, asigurari, taxe ascunse gen taxa statiune) si du-te unde iti suna mai bine.

#16
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Daca vreti neaparat plaja,alege turcia pentru servicii sau Grecia pentru peisaje!Daca vrei sa mai vezi si altceva,de ce nu Budapesta sau chiar Viena,va incadrati in 800E pe cuplu,5-6-7 zile,depinde de unde stati,ce vreti sa mancati,unde si cat!
In Turcia,in afara de banii de la allinclusive,mancare,bautura cazare,mai adauga taxe de viza,benzina pana acolo,pasapoarte facute,etc.

#17
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postvalentinag, on 1st October 2009, 13:56, said:

Daca vreti neaparat plaja,alege turcia pentru servicii sau Grecia pentru peisaje!Daca vrei sa mai vezi si altceva,de ce nu Budapesta sau chiar Viena,va incadrati in 800E pe cuplu,5-6-7 zile,depinde de unde stati,ce vreti sa mancati,unde si cat!
In Turcia,in afara de banii de la allinclusive,mancare,bautura cazare,mai adauga taxe de viza,benzina pana acolo,pasapoarte facute,etc.

Multumesc forumistilor,

Se pare ca Turcia este destinatia recomandata de majoritatea dintre dvs.
O sa prezint recomandarile dvs. "echipei"noastre in weekend...

Nu stiu ce insemna "sa gasiti si un AI dragut, mai ales daca va stabiliti clar perioada din timp si urmariti early booking-urile" postat de elle_belle...

#18
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postgabicen, on 1st October 2009, 19:39, said:

Nu stiu ce insemna "sa gasiti si un AI dragut, mai ales daca va stabiliti clar perioada din timp si urmariti early booking-urile" postat de elle_belle...

Adica in pret sa intre toate mesele si bauturile locale (nu cele de import) si sa faceti rezervarile mult din timp. AI = all inclusive

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate