Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Quickmobile.ro - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1327 replies to this topic

#1117
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
tu în locul lor ce ai răspunde?

#1118
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Eu citisem nu stiu daca aici sau il alta parte ...
Samsung a refuzat garantia unui telefon cumparat de la QM si chiar de la cel.ro pe motiv ca telefoanele nu erau produse pentru piata din Europa , erau pentru cea din Asia.

#1119
alkorr

alkorr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2009
As putea sa comand si ulterior sa verific IMEI-ul la Huawei pentru garantie si daca nu este ok, o sa returnez telefonul. Din cate observ pe site-ul lor, accepta cutii desigilate. Stiti cumva in cat timp se face reutrnarea banilor?

#1120
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
30 de zile.

#1121
TraianRR

TraianRR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.01.2014

View Postalkorr, on 08 aprilie 2018 - 15:51, said:

As putea sa comand si ulterior sa verific IMEI-ul la Huawei pentru garantie si daca nu este ok, o sa returnez telefonul. Din cate observ pe site-ul lor, accepta cutii desigilate. Stiti cumva in cat timp se face reutrnarea banilor?
S-ar putea sa te trezești cu ceva mai putini bani returnați, pe motiv de mici zgârieturi, etc (chiar dacă tu îl trimiți înapoi neatins). Mai bine te ferești de ei de la bun început. Bafta.

#1122
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postalkorr, on 08 aprilie 2018 - 15:51, said:

As putea sa comand si ulterior sa verific IMEI-ul la Huawei pentru garantie si daca nu este ok, o sa returnez telefonul. Din cate observ pe site-ul lor, accepta cutii desigilate. Stiti cumva in cat timp se face reutrnarea banilor?
Din cate spuneau alti colegi exact in subiectul asta, la retur baga zgarieturi (facute de ei sau inchipuite), dupa care din suma de retur scad 250-300 de lei pentru "rezolvarea" problemelor respective.

Cum spuneau si altii, mai bine "nu te legi la cap daca nu te doare". La Huawei poti sa fii sigur ca ai 90% sanse sa nimeresti un model care nu are toate benzile folosite in Europa (nu mai stiu daca pe partea de 3G sau 4G), fiindca benzile astea le au doar modelele destinate pietei internationale sau pietei din Europa, nu si cele din China.

Edited by Hider141, 08 April 2018 - 21:33.


#1123
alkorr

alkorr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2009
Problema este ca in acest moment am de ales intre QM, MobileShop si EvoMag (dupa cate am citit aici, tot QM e posibil sa fie furnizorul). Returul telefonului se poate face personal la ei? Ma refer sa se faca un proces verbal de predare-primire care sa nu lase loc alte "zgarieturi" ulterioare?

#1124
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Personal in Baia Mare?

#1125
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postalkorr, on 08 aprilie 2018 - 22:17, said:

Problema este ca in acest moment am de ales intre QM, MobileShop si EvoMag (dupa cate am citit aici, tot QM e posibil sa fie furnizorul). Returul telefonului se poate face personal la ei? Ma refer sa se faca un proces verbal de predare-primire care sa nu lase loc alte "zgarieturi" ulterioare?

Eu as alege evomagul Posted Image.. raul cel mai mic.

View PostHider141, on 08 aprilie 2018 - 21:30, said:

Din cate spuneau alti colegi exact in subiectul asta, la retur baga zgarieturi (facute de ei sau inchipuite), dupa care din suma de retur scad 250-300 de lei pentru "rezolvarea" problemelor respective.

Cum spuneau si altii, mai bine "nu te legi la cap daca nu te doare". La Huawei poti sa fii sigur ca ai 90% sanse sa nimeresti un model care nu are toate benzile folosite in Europa (nu mai stiu daca pe partea de 3G sau 4G), fiindca benzile astea le au doar modelele destinate pietei internationale sau pietei din Europa, nu si cele din China.

Se rezolva simplu. Filmezi telefonul in detaliu cand il impachetezi, daca curierul verifica telefonul inainte de retur (nu-i problema, filmezi si atunci, il trimiti si daca se intampla ceva sa apara zgarieturi inchipuite apelezi frumos la ANPC ori ii dai frumos in judecata si ii arzi fin, le ceri si daune morale, sa se sature de astfel de practici mizere si murdare.

Edited by -koss-, 08 April 2018 - 22:42.


#1126
alkorr

alkorr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2009

View Postemilacke, on 08 aprilie 2018 - 22:40, said:

Personal in Baia Mare?

Acum am vazut ca doar in Baia Mare au magazin, dar as face un drum pana acolo ca sa nu pierd niste bani. Oricum daca imi raspunde QM si imi spune ca nu am garantie la producator, clar nu intru in hora. O sa le dau si celor de la EvoMag un mail sa ii intreb daca producatorul asigura service-ul.

De MobileShop nici nu vreau sa aud. Am citit ca daca vrei sa faci retur, trimiti telefonul in Ungaria. Plus, daca intri pe site-ul lor, nici limba romana nu mai e ce a fost odata.

#1127
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

View Postalkorr, on 08 aprilie 2018 - 22:57, said:

Acum am vazut ca doar in Baia Mare au magazin, dar as face un drum pana acolo ca sa nu pierd niste bani.
timpul tău nu valorează nimic?

#1128
alkorr

alkorr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2009

View Postvali, on 09 aprilie 2018 - 05:37, said:

timpul tău nu valorează nimic?

Bineinteles ca da. Oricum, cred ca raspunsul lor legat de garantie va fi Service Return.

#1129
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Parerea mea este sa nu le mai oferiti sanse acestor ...

#1130
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Corect.


#1131
alkorr

alkorr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2009
Pana la urma am dat comanda la gsm-one.ro de telefon. Pe site este scris ca garantia este la orice reprezentanta Huawei. Am discutat cu respectivul si pe whatsapp pentru a ma asigura ca este varianta europeana, lucru confirmat in scris. Livrarea se face prin curier si pot desface coletul pentru verificare. Ah, pretul este cu 100 de lei mai ieftin ca la QM :)))

#1132
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Uite, de asta prospera magazinele de genul QuickMobile&co. Te imbie cu preturi mai mici decat la restul magazinelor consacrate, dar v-ati intrebat care e motivul din spatele pretului mai mic?

#1133
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Motivul este piata Gri din China ori piata Gri Globala.

#1134
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Exact. Piata gri in floare, iar magazinele de genul asta profita din plin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate