Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

vreau sa deschid un magazin-ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
natashka26

natashka26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2009
Buna la toata lumea!  :)
Ma numesc Natalia si vreau sa incep si eu o mica afacere, insa foarte neicrezuta in rezultat . Locuiesc intr-un orasel mic din Moldova ce are sub 15000 locuitori. M-am gindit sa deschis un magazin cu haine de la producatorii autohtoni, fiindca la noi pe piata sunt doar fleacuri chinezesti si turcesti. Am gasit 2 firme producatoare:una e specializata in confectionarea produselor din  tricot de calitate inalta si la un pret destul de mic incepind cu lenjerie de corp si terminind cu tricotaje exterioare-pentru femei, barbati sei copii, cealalta pe sosete, ciorapi si colanti(femei, barbati, copii).
Acum caut localul si vreau sa ma apuc de documentatie. Cine imi poate da un sfat, va rog?! Merita sa incerc?
Tare ma tem sa n-o dau in bara.

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postnatashka26, on 28th September 2009, 11:15, said:

Buna la toata lumea!  :)
Ma numesc Natalia si vreau sa incep si eu o mica afacere, insa foarte neicrezuta in rezultat . Locuiesc intr-un orasel mic din Moldova ce are sub 15000 locuitori. M-am gindit sa deschis un magazin cu haine de la producatorii autohtoni, fiindca la noi pe piata sunt doar fleacuri chinezesti si turcesti. Am gasit 2 firme producatoare:una e specializata in confectionarea produselor din  tricot de calitate inalta si la un pret destul de mic incepind cu lenjerie de corp si terminind cu tricotaje exterioare-pentru femei, barbati sei copii, cealalta pe sosete, ciorapi si colanti(femei, barbati, copii).
Acum caut localul si vreau sa ma apuc de documentatie. Cine imi poate da un sfat, va rog?! Merita sa incerc?
Tare ma tem sa n-o dau in bara.
Salutare.
De dat in bara poti sa o dai oricand chiar daca ai luat in calcul multe lucruri. Pentru business-ul asta iti trebuie bani lichizi. Marele tau avantaj este ca fiind produse textile iti este mai usor sa il organizezi (si ma refer la regulile impuse de DSP, DSV, OPC) si ai niste adaosuri mult mai bune decat pentru "alimentare".
Fa-ti calculele in asa fel incat sa iti asiguri chiairia pe cel putin 6 luni, daca nu 1 an ! De ce? Pai daca iti merge slab la inceput si nu ai de unde sa platesti chiria, ce faci ? Te da afara si gata, cauti in alta parte => timp pierdut si implicit bani pierduti.
Sunt aspecte care .. chiar nu pot fi "explicate" public dar daca ai un/o amic/a care are un business in domeniul comertului cu amanuntul, iti poate spune mai clar ce "alte eventuale cheltuieli" pot aparea pe parcurs.
Cheltuieli de baza, strict necesare: inscriere societate la RC si ANFP, casa marcat. Nu uita sa iei un calcul contabilul [!] care va trebui sa fie unul autorizat (inspector) ca sa iti poata incheia balanta/bilant si care .. costa niste milioane lunar.
Gandeste-te la vanzatoare: cam cat ar fi salariul, cam cat ar fi taxele catre Stat, cat te fura etc etc .
Ai dreptul sa incerci o perioada, ca sa nu traiesti cu pacatul ca nici macar nu ai incercat si daca este o zona populata si cu trafic, ai mult mai multe sanse sa faci ceva prosper.
Daca sunt aspecte la care nu m-am gandit, lasa un mesaj (PM) si am sa te ajut cu orice informatie pot.
Bafta multa !

#3
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Buna,

Si eu ma gandisem la asa ceva la inceputul anului in orasul meu natal(aprox. 6000 loc.) unde are taica-miu o garsoniera libera la parterul unui bloc si nu era problema cu chirie sau mai stiu eu ce. M-am mai linistit de cand cu criza asta...nu mi se pare un moment prielnic pentru o afacere de genul asta acum...oamenii nu prea mai au bani de cheltuit, multi descurcandu-se din ce in ce mai greu.

Daca esti hotarata iti doresc mult succes si sa ne tii la curent.

#4
natashka26

natashka26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2009

View PostCuteGuy, on 28th September 2009, 11:08, said:

Salutare.
De dat in bara poti sa o dai oricand chiar daca ai luat in calcul multe lucruri. Pentru business-ul asta iti trebuie bani lichizi. Marele tau avantaj este ca fiind produse textile iti este mai usor sa il organizezi (si ma refer la regulile impuse de DSP, DSV, OPC) si ai niste adaosuri mult mai bune decat pentru "alimentare".
Fa-ti calculele in asa fel incat sa iti asiguri chiairia pe cel putin 6 luni, daca nu 1 an ! De ce? Pai daca iti merge slab la inceput si nu ai de unde sa platesti chiria, ce faci ? Te da afara si gata, cauti in alta parte => timp pierdut si implicit bani pierduti.
Sunt aspecte care .. chiar nu pot fi "explicate" public dar daca ai un/o amic/a care are un business in domeniul comertului cu amanuntul, iti poate spune mai clar ce "alte eventuale cheltuieli" pot aparea pe parcurs.
Cheltuieli de baza, strict necesare: inscriere societate la RC si ANFP, casa marcat. Nu uita sa iei un calcul contabilul [!] care va trebui sa fie unul autorizat (inspector) ca sa iti poata incheia balanta/bilant si care .. costa niste milioane lunar.
Gandeste-te la vanzatoare: cam cat ar fi salariul, cam cat ar fi taxele catre Stat, cat te fura etc etc .
Ai dreptul sa incerci o perioada, ca sa nu traiesti cu pacatul ca nici macar nu ai incercat si daca este o zona populata si cu trafic, ai mult mai multe sanse sa faci ceva prosper.
Daca sunt aspecte la care nu m-am gandit, lasa un mesaj (PM) si am sa te ajut cu orice informatie pot.
Bafta multa !


Sunt iarasi eu, ma bucur mult ca ma ajutati cu raspunsurile voastre. Vreau sa concretizez ca imi deschid magazinul pe firma maica-mii (ea are magazin de uz casnic) si contabilitatea tot ea o sa mi-o duca, gratis normal :) ..... asa ca de 2 probleme deja am scapat. Mama imi da sfaturi insa ea nu s-a ocupat niciodata de haine si nu stie ce sa-mi spuna... a zis sa incerc ca cica "cine nu incearca, nu bea  shampanie" ;)
Pentru local si pentru alte cheltuieli avem bani (sotul e stomatolog), eu ma tem sa n-o dau in bara si sa pierd banii. Maica-mea spune ca nu e o investitie mare si nu prea am ce pierde (daca ceva, spune ea, dau marfa la pretul la care ai luat-o si iti faci un magazin alimentar sau orice alceva).

View Postgabrolio, on 28th September 2009, 11:30, said:

Buna,

Si eu ma gandisem la asa ceva la inceputul anului in orasul meu natal(aprox. 6000 loc.) unde are taica-miu o garsoniera libera la parterul unui bloc si nu era problema cu chirie sau mai stiu eu ce. M-am mai linistit de cand cu criza asta...nu mi se pare un moment prielnic pentru o afacere de genul asta acum...oamenii nu prea mai au bani de cheltuit, multi descurcandu-se din ce in ce mai greu.

Daca esti hotarata iti doresc mult succes si sa ne tii la curent.


gabrolio, eu zic ca daca te-ai gindit si tu la asa ceva ,atunci de ce nu incerci? plus la toate tu ai si incaperea, care te salveaza  de cheltuieli mari,precum
arenda. Eu zic ca pina trece criza iti fura alcineva ideea si-o sa-ti para rau.
Eu am patit asa, mai intii am dorit sa deschid un bar in stil turcesc,arabesc (asa ceva) si pina am stat cu sotul la dubii, cineva pur si simplu ne-a luat-o inaite. Exact asa am patit-o si cu buticul de francize, de aia acum vreau sa incep mai repede si fara sa spun la nimeni. Gindeste-te bine.
Acum ma mai gindeam sa pun o ruta care duce pachete si aduce din Italia, dar investitia e cam mare si plus la asta trebuie sofer cu cetatenie romana... asa ca am lasat-o balta... incep cu ceva mai simplu ;)

#5
natashka26

natashka26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2009
Inca ceva ... maica-mea are Intreprindere Individuala, in baza careia as dori sa activez. E OK sau trebuie sa deschid un SRL, de ex? Fiindca am citit undeva pe net ca daca-ti faci magazin cu haine iti trebuie SRL ... no way.

#6
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
In principiu da, este posibil.
Mama ta are pregatire sau experienta in domeniul in care doresti sa deschizi afacerea? Plus de asta, titularul raspunde cu patrimoniul personal, trebuie sa fii cat de cat sigura de oportunitatea si virtuala profitabilitate a afacerii.

#7
natashka26

natashka26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2009
ai dreptate, mirceaor.
pina cind caut disperata local in chirie, nici nu am stiut ca asa e de problematic cu chestia asta (in orice caz la noi). vreau sa fie si un loc la centru si bun.

#8
daniel30ro

daniel30ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.10.2009
Salutare la toata lumea.
In primul rand eu unul te-as incuraja prin ati face un magazin de haine.Acum un an de zile am cerut si eu sfatul vizitatorilor de pe acest forum ... care au fost impotriva , care au zis ca merita, diverse pareri.Pana la urma m-am decis sa fac magazinul de haine.
Pe scurt as vrea sa iti fac un rezumat la ceea ce a urmat:
- am constituit un SRL
- am cautat intre timp diversi furnizori din afara tarii.daca ii vei cauta pe cei din Romania o sa ai surpriza ca nu poti face nici macar profit  sa iti cumperi o ciocolata :)
De ce spun asta... o spun pt ca la produsele facute la noi nu le poti pune un adaos mai mare de 30%. In cazul acesta daca ai o vanzatoare, mai platesti si chirie pe spatiu plus taxele catre stat vei aduce sigur bani de acasa pt sustinerea afacerii.
- din pacate cand eu am deschis magazinul de haine  a inceput criza economica.
- a trecut un an si incerc sa tin magazinul in picioare.Am mai incercat tot felul de chichitze pentru a aduce clienti.
- Oamenii in aceste momente cand foamea ii foarte mare cauta lucruri ieftine.... pentru ca evident nu sunt bani si sunt nevoiti sa se imbrace.
- acesta este linkul pe cand am inceput eu sa caut pareri
   http://forum.softped...agazin de haine
- am noroc ca eu locuiesc in vestul tarii si una doua sunt in Ungaria , Austria , Germania unde poti gasi lucruri bune la preturi acceptabile.
- cel mai important lucru este sa crezi ca poti si vrei sa iti faci un magazin de haine. dupa ce ti-ai atins obiectivul lucrurile vin de la sine.
- as vrea sa mentionez ca am un magazin de haine noi.
- daca ai nevoie vreodata de pareri ma poti contacta pe mess . ID: [email protected]

O zi buna tuturor

Edited by daniel30ro, 30 October 2009 - 12:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate