Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Raiffeisen Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1514 replies to this topic

#19
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postparereamea, on 3rd May 2010, 23:18, said:

Mary,

Te felicit pentru alegerea facuta, si-ti doresc mult succes la aprobarea dosarului de catre financiar
Totusi, 29k m-i se pare o suma destul de mica, eu ma gandeam sa iau ceva de genul 55k pe 25 ani.
Ce va fi imobilul - apartament/casa?, e finalizata constructia?, presupun ca dispui de un avans consistent.
Te intreb, pentru ca eu as vrea sa ma bag pentru o casa la rosu, banca zice ca acorda si pentru asemenea stadii de constructie, dar n-am auzit pe nimeni sa-si fi luat prin PC.

Si eu am intrebat la Raiffeisen despre casa "neterminate" prin PC2. Din cate am inteles casa trebuie sa aiba anumite "dotari" si sa fie intr-un anumit stadiu ca sa poata fi cumparata cu acest program:
- sa aiba geamuri si usa exterioara
- sa aiba instalatia electrica (nu neaparat bransata)
- cred ca trebuia sa fie interiorul la gri (??), dar nu sunt sigur...
Oricum, nu pot sa bag mana in foc pentru cele afirmate, inca nu am gasit o persoana care sa fie in stare sa-mi raspunda la intrebarea asta si sa fie 100% sigura de ce spune... Toti dau din colt in colt la intrebarea asta... Ceea ce imi da impresia unei mari "nesigurante"...

Cat despre ce fel de acte trebuie aduse pentru o casa nou construita (si nefinalizata):
- contract vc teren
- cf teren
- autorizatie de constructie
- certificat urbanism
- cf informare imobil
- schite plan cadastral
- bi proprietar

Spor, multa bafta, si ... tinem legatura (pe forum) :)

#20
parereamea

parereamea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2009
Salut Schumi,

De asta mi-era mie frica, functionarii habar n-au de conditiile de creditare pentru PC2. Mie mi-a fost prezentata cu totul altfel situatia de un functionar Raiffeisen din Timisoara. L-am intrebat expres de cerintele mentionate de tine si a precizat ca nu e nevoie de geamuri,usa, bransamente,...
Voi lua maine legatura din nou cu ei, sa vad ce-mi mai zic de data asta.
Aceasi intrebare am pus-o si la BRD, raspuns sec..."Nu se stie, dar intreb o colega." Tanti intreaba colega, care la randul ei nu stie. Dar ca sa ma impace, "va sunam noi in cateva zile"- A trecut o saptamana si nimic.

@Mary - i-mi pare super ieftin!Ai dat lovitura! Eu tot prin Raiffeisen vreau sa fac, c-ar fi cea mai mica dobanda- dar dupa cum vezi ma streseaza functionarii.

#21
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postparereamea, on 5th May 2010, 22:00, said:

Salut Schumi,

De asta mi-era mie frica, functionarii habar n-au de conditiile de creditare pentru PC2. Mie mi-a fost prezentata cu totul altfel situatia de un functionar Raiffeisen din Timisoara. L-am intrebat expres de cerintele mentionate de tine si a precizat ca nu e nevoie de geamuri,usa, bransamente,...
Voi lua maine legatura din nou cu ei, sa vad ce-mi mai zic de data asta.
Aceasi intrebare am pus-o si la BRD, raspuns sec..."Nu se stie, dar intreb o colega." Tanti intreaba colega, care la randul ei nu stie. Dar ca sa ma impace, "va sunam noi in cateva zile"- A trecut o saptamana si nimic.

@Mary - i-mi pare super ieftin!Ai dat lovitura! Eu tot prin Raiffeisen vreau sa fac, c-ar fi cea mai mica dobanda- dar dupa cum vezi ma streseaza functionarii.

Si eu tot in timisoara am intrebat, la agentia de pe aries... Prima data mi-a spus de geamuri, usi, bransamente... Am fost a doua oara si am intrebat din nou: nu mai trebuiau geamurile si usile :)) doar sa fie bransata la curentul electric (????!!!???) Ea spunea ca treaba cu bransamentul la curent (si instalatia electrica) este conditie obligatorie pentru a intabula casa... Desi tare mi-e ca nu e adevarat...
PS: Bine-nteles ca a sunat "o colega" pentru a afla asta...

Ma bate gandul sa merg la BCR, sa vad ce aflu si de-acolo... Cum aflu ceva nou, postez pe forum

#22
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

View Postparereamea, on 5th May 2010, 22:00, said:

Salut Schumi,

De asta mi-era mie frica, functionarii habar n-au de conditiile de creditare pentru PC2. Mie mi-a fost prezentata cu totul altfel situatia de un functionar Raiffeisen din Timisoara. L-am intrebat expres de cerintele mentionate de tine si a precizat ca nu e nevoie de geamuri,usa, bransamente,...
Voi lua maine legatura din nou cu ei, sa vad ce-mi mai zic de data asta.
Aceasi intrebare am pus-o si la BRD, raspuns sec..."Nu se stie, dar intreb o colega." Tanti intreaba colega, care la randul ei nu stie. Dar ca sa ma impace, "va sunam noi in cateva zile"- A trecut o saptamana si nimic.

@Mary - i-mi pare super ieftin!Ai dat lovitura! Eu tot prin Raiffeisen vreau sa fac, c-ar fi cea mai mica dobanda- dar dupa cum vezi ma streseaza functionarii.

Trebuie sa-i pistonezi, sa nu-i lasi in pace, dar bineinteles cu bun simt si respect.
Da si mie m-i se pare o rata rezonabila.Multumesc si succes si tie!
Apropo nu e Mary ci Maryo :rolleyes:

#23
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007
Ieri a fost trimis dosarul la fondul de garantare.Au spus, de la banca, ca dureaza in jur de 10 zile pana primesc raspuns.Am de asteptat acum!

#24
alextafalogu

alextafalogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.07.2008
Parerea mea este ca cei de la Raiffeisen au cea mai mica dobanda de pe piata din ratiuni de marketing.Nu apelati la ei ca nu cred ca dau credite asa usor.

Edited by alextafalogu, 17 May 2010 - 12:25.


#25
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postalextafalogu, on 17th May 2010, 12:25, said:

Parerea mea este ca cei de la Raiffeisen au cea mai mica dobanda de pe piata din ratiuni de marketing.Nu apelati la ei ca nu cred ca dau credite asa usor.
cum ai facut rost de alt cf? cei de la Ct nu sunt ingreva?

#26
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Ce pot sa va spun este ca si eu cred ca Raiffeisen nu da credite de prima casa din proprie experienta.
Eu mi-am depus actele la ei de 3 saptamani in curand se face o luna si tot mai cauta cate o chestie ca sa iti ceara.
Am apelat la ei deoarece pentru cei care iau salariu la ei au si o promotie si asta ar fi insemnat o rata foarte mica undeva la 260 euro pentru 57000 euro.
La inceput mi s-a cerut:
-adeverinte de venit eu si sotia;
-declaratii notar eu si sotia;
-certificat casatorie;
-copie CI eu si sotia;
-factura utilitati;
-fise fiscale 2009.

Ca si nivel de venituri ne incadram fara nici un fel de problema.
Dupa unele probleme de confiramare ale adeverintei s-au legat de faptul ca sotia are vechime la actualul loc de munca de 4 luni de zile dar fara nici un fel de intrerupere fata de locul de munca anterior care era in acelas grup de firme.
In consecinta i s-a cerut o adeverinta de la munca din care sa reiasa ca a fost transferata in cadrul grupului de firme.
Am trimis aceasta adeverinta dupa care i s-a cerut sa o refaca astfel incat sa reiasa ca firma pe care a fost transferata a preluat o parte din activitatea celelalte firme. Am facut si acest lucru.
Dupa care a lasat-o pe ea si m-a luat pe mine cerandu-mi fluturasii de salariu, avand in vedere ca banii ii primesc prin Raiffeisen se putea confrunta foarte usor banii de pe adeverinta cu banii primiti de la firma in contul meu. Am trimis fluturasii si au zis ca trebuie stampilati, i-am trimis si stampilati.
Si crezand ca s-a terminat cu actele si asteptand raspunsul de la ei azi primeste sotia un telefon cum ca mai trebuie o semnatura pe adeverinta care am trimis-o cu 2 saptamani in urma legata de transferul de pe o firma pe alta. Oare atunci cand au primit-o nu au observat acest lucru?

Din aceasta experienta cred si deocamdata nu ma poate nimeni convinge ca RAIFFEISEN NU ACORDA CREDITE PENTRU PRIMA CASA.

PS Din cat de stufos este acest topic cred ca va puteti da seama ca nu sunt multi care au incercat si cu siguranta si mai putini care poate au luat credit de la ei, daca a luat cineva.

Sper ca nu v-am plictisit si  osa va fie de folos in luarea unei decizii.
O sa va updatez cu noutati fata de Raiffeisen, oricum deja incerc si cu alta banca.

#27
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postbogdan4ice, on 17th May 2010, 19:36, said:

O sa va updatez cu noutati fata de Raiffeisen, oricum deja incerc si cu alta banca.

mersi bogdan.
in ce oras / sucursala raiffeisen ai depus dosarul?

#28
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Postschumy80, on 17th May 2010, 20:14, said:

mersi bogdan.
in ce oras / sucursala raiffeisen ai depus dosarul?
In Bucuresti la Agentia Fundeni dar cei din agentie sunt de nota 10 si nu am ce sa le reprosez.
Cei din centrala taie si spanzura si nu vor sa acorde credite.
Oricum astept raspunsul la o sesizare facuta pe site-ul lor in legatura cu modul in care au actionat in cazul meu.
Pana acum am "investit" 100RON pentru aceasta preaprobare la Raiffeisen.

#29
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

View Postbogdan4ice, on 17th May 2010, 19:36, said:

Ce pot sa va spun este ca si eu cred ca Raiffeisen nu da credite de prima casa din proprie experienta.
Eu mi-am depus actele la ei de 3 saptamani in curand se face o luna si tot mai cauta cate o chestie ca sa iti ceara.
Am apelat la ei deoarece pentru cei care iau salariu la ei au si o promotie si asta ar fi insemnat o rata foarte mica undeva la 260 euro pentru 57000 euro.
La inceput mi s-a cerut:
-adeverinte de venit eu si sotia;
-declaratii notar eu si sotia;
-certificat casatorie;
-copie CI eu si sotia;
-factura utilitati;
-fise fiscale 2009.

Ca si nivel de venituri ne incadram fara nici un fel de problema.
Dupa unele probleme de confiramare ale adeverintei s-au legat de faptul ca sotia are vechime la actualul loc de munca de 4 luni de zile dar fara nici un fel de intrerupere fata de locul de munca anterior care era in acelas grup de firme.
In consecinta i s-a cerut o adeverinta de la munca din care sa reiasa ca a fost transferata in cadrul grupului de firme.
Am trimis aceasta adeverinta dupa care i s-a cerut sa o refaca astfel incat sa reiasa ca firma pe care a fost transferata a preluat o parte din activitatea celelalte firme. Am facut si acest lucru.
Dupa care a lasat-o pe ea si m-a luat pe mine cerandu-mi fluturasii de salariu, avand in vedere ca banii ii primesc prin Raiffeisen se putea confrunta foarte usor banii de pe adeverinta cu banii primiti de la firma in contul meu. Am trimis fluturasii si au zis ca trebuie stampilati, i-am trimis si stampilati.
Si crezand ca s-a terminat cu actele si asteptand raspunsul de la ei azi primeste sotia un telefon cum ca mai trebuie o semnatura pe adeverinta care am trimis-o cu 2 saptamani in urma legata de transferul de pe o firma pe alta. Oare atunci cand au primit-o nu au observat acest lucru?

Din aceasta experienta cred si deocamdata nu ma poate nimeni convinge ca RAIFFEISEN NU ACORDA CREDITE PENTRU PRIMA CASA.

PS Din cat de stufos este acest topic cred ca va puteti da seama ca nu sunt multi care au incercat si cu siguranta si mai putini care poate au luat credit de la ei, daca a luat cineva.

Sper ca nu v-am plictisit si  osa va fie de folos in luarea unei decizii.
O sa va updatez cu noutati fata de Raiffeisen, oricum deja incerc si cu alta banca.

Sa ne tii la curent! Sper sa nu am probleme si eu.Momentan astept raspuns de la Fond.Al tau a fost trimis la fond?Problemele le-ai avut inainte sau dupa trimiterea la Fond.Merci si multa bafta!

#30
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Postmaryo1981, on 18th May 2010, 13:03, said:

Sa ne tii la curent! Sper sa nu am probleme si eu.Momentan astept raspuns de la Fond.Al tau a fost trimis la fond?Problemele le-ai avut inainte sau dupa trimiterea la Fond.Merci si multa bafta!

Cred ca esti printre putinii care au ajuns la fond prin aceasta banca.
La mine inca nu s-a facut preaprobarea desi totul ar trebui sa fie in regula dar ce sa-i facem asta este daca nu ai banii toti gramada esti la mana bancilor iar cand ele au chef sa se joace cu tine ....
O sava tin la curent

#31
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

View Postbogdan4ice, on 18th May 2010, 13:18, said:

Cred ca esti printre putinii care au ajuns la fond prin aceasta banca.
La mine inca nu s-a facut preaprobarea desi totul ar trebui sa fie in regula dar ce sa-i facem asta este daca nu ai banii toti gramada esti la mana bancilor iar cand ele au chef sa se joace cu tine ....
O sava tin la curent

Am sunat la fondul de garantare azi dar mi-au spus ca fiecare bancher are o parola cu care verifica online stadiul dosarului (asta doar la programul prima casa 2) si m-a indrumat sa tin legatura cu banca.
In legatura cu durata mi-a spus ca dureaza cam 8 zile lucratoare.Nu ne ramane decat sa asteptam telefon de la banca.Sa speram ca nu dureaza mult.

#32
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
Mario, o intrebare pentru tine, ca vad ca ai trecut de faza cu preaprobarea la Raiffeisen:

Mie domnitza de la banca mi-a spus am nevoie de urmatoarele acte de venit:
1. Adeverinta tip (completata de angajator, banuiesc??)
2. BI sot/sotie
3. Certificat de casatorie
4. Decalartii pe proprie raspundere de la notar (2 ex in original)
5. Fisa fiscala 2009.

Mie, sincer, mi se pare cam "subtire" lista. Ma asteptam la chestii ceva mai hard-core, gen: copie dupa cartea de munca cu primele si ultimele pagini semnate si stampilate, ultimii x fluturasi de salariu...

Nu am mai ajuns la banca sa mai intreb, doar ca mi se pare ca astia or sa-mi tot ceara cine stie ce porcarie de hartiuta cand li se scoala lor pe chelie... si sincer nu am chef de chestii de-astea.

Poti, te rog, sa-mi spui ce acte sunt necesare pentru a obtine preaprobarea la Raiffeisen, in cazul in care doar eu vreau sa fiu luat in considerare la obtinerea creditului?

Mersi.

#33
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Postschumy80, on 19th May 2010, 16:25, said:

Mario, o intrebare pentru tine, ca vad ca ai trecut de faza cu preaprobarea la Raiffeisen:

Mie domnitza de la banca mi-a spus am nevoie de urmatoarele acte de venit:
1. Adeverinta tip (completata de angajator, banuiesc??)
2. BI sot/sotie
3. Certificat de casatorie
4. Decalartii pe proprie raspundere de la notar (2 ex in original)
5. Fisa fiscala 2009.

Mie, sincer, mi se pare cam "subtire" lista. Ma asteptam la chestii ceva mai hard-core, gen: copie dupa cartea de munca cu primele si ultimele pagini semnate si stampilate, ultimii x fluturasi de salariu...

Nu am mai ajuns la banca sa mai intreb, doar ca mi se pare ca astia or sa-mi tot ceara cine stie ce porcarie de hartiuta cand li se scoala lor pe chelie... si sincer nu am chef de chestii de-astea.

Poti, te rog, sa-mi spui ce acte sunt necesare pentru a obtine preaprobarea la Raiffeisen, in cazul in care doar eu vreau sa fiu luat in considerare la obtinerea creditului?

Acestea sunt actele care mi s-au cerut si mie preliminar dar depinde si la cine "nimeresti" in centrala. Daca persoana respectiva e pusa pe bagat bete in roate astfel incat sa ti se faca scarba atunci .... daca ai noroc atunci acestea ar trebui sa fie.
Mie mi s-au cerut si fluturasii si o declaratie absurda si cu toate ca le-am prezentat tot nu am primit un raspuns deja a trecut aproape o luna de zile.
Oricum o sa incerc si cu alta banca dar voi dori sa merg in jocul lor sa vedem cat si ce vor mai cere.
De respins cam greu sa il respinga dar cine stie ce motiv absurd ar putea sa gaseasca.

Iti urez multa bafta si rabdare.

Mersi.


#34
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
Banuiesc ca flutureii erau format A4 si stampilati si semnati, da?

#35
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Postschumy80, on 19th May 2010, 17:04, said:

Banuiesc ca flutureii erau format A4 si stampilati si semnati, da?
Da

#36
maryo1981

maryo1981

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.11.2007

View Postschumy80, on 19th May 2010, 16:25, said:

Mario, o intrebare pentru tine, ca vad ca ai trecut de faza cu preaprobarea la Raiffeisen:

Mie domnitza de la banca mi-a spus am nevoie de urmatoarele acte de venit:
1. Adeverinta tip (completata de angajator, banuiesc??)
2. BI sot/sotie
3. Certificat de casatorie
4. Decalartii pe proprie raspundere de la notar (2 ex in original)
5. Fisa fiscala 2009.

Mie, sincer, mi se pare cam "subtire" lista. Ma asteptam la chestii ceva mai hard-core, gen: copie dupa cartea de munca cu primele si ultimele pagini semnate si stampilate, ultimii x fluturasi de salariu...

Nu am mai ajuns la banca sa mai intreb, doar ca mi se pare ca astia or sa-mi tot ceara cine stie ce porcarie de hartiuta cand li se scoala lor pe chelie... si sincer nu am chef de chestii de-astea.

Poti, te rog, sa-mi spui ce acte sunt necesare pentru a obtine preaprobarea la Raiffeisen, in cazul in care doar eu vreau sa fiu luat in considerare la obtinerea creditului?

Mersi.

Buna Schumy80!
Actele de care vorbesti tu au fost duse de catre mine la banca.Astea sunt in prima faza, unde iti mai da sa completezi niste acte la banca(cerere de credit,etc.) si daca nu este clara fisa fiscala iti cere si fluturasii dupa ultimele 2 luni.Urmeaza actele imobilului(cadastru,intabulare,extras carte funciara) si apoi precontract vanzare cumparare.Atat , in stadiul asta am ajuns eu.Acum astept raspuns de la Fondul de garantare de la Bucuresti.
Pana acum am fost multumiti de ei, sper sa pot zice si la final acelasi lucru.Bafta tuturor! :thumbup:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate